BISTRIȚA: O șoferiță băută a produs un accident pe o stradă din oraș

În urma intervenției la un accident rutier fără victime, polițiștii Biroului Rutier Bistrița s-au sesizat din oficiu și au întocmit un dosar penal pentru comiterea infracțiunii de conducere sub influența băuturilor alcoolice.

Vizată de comiterea faptei este o femeie de 31 de ani din Lunca Ilvei care, în timp ce conducea un autoturism pe o stradă din Bistrița, a intrat în coliziune cu un autoturism care circula în fața sa, pe aceeași direcție de mers și care era condus de un tânăr de 26 de ani din Bistrița. Din impact, acesta din urmă a fost proiectat într-un alt autovehicul, condus de un tânăr de 26 de ani din Salva, a declarat Crina Sîrb, purtător de cuvânt al IPJ Bistrița-Năsăud.

 

Toți conducătorii auto au fost testați cu aparatul etilotest, iar rezultatul în cazul femeii a fost de 0.55 mg/l alcool pur în aerul expirat, ulterior fiind condusă la spital pentru recoltarea de probe în vederea determinării alcoolemiei.

Polițiștii Biroului Rutier Bistrița continuă cercetările în cadrul dosarului penal, întocmit pentru comiterea infracțiunii de conducerea unui autovehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe. Totodată, femeia a fost sancționată contravențional pentru abaterile de natură contravenționale constatate de polițiști.

BISTRIȚA: O femeie care conducea haotic prin Bistrița a fost oprită la timp de polițiștii Biroului Rutier. Șoferița avea o o alcoolemie de aproape 1 la mie

Azi-noapte, în cadrul acțiunilor preventive și de monitorizare a traficului rutier, polițiștii Biroului Rutier au depistat în trafic și au efectuat semnale de oprire unui autoturism care se deplasa haotic, pe Bulevardul Republicii din Bistrița.

La volan a fost identificată o femeie, de 43 de ani, din municipiu.În momentul în care a fost oprită, aceasta a acroșat, cu autoturismul, bordura de delimitare a spațiului verde.Întrucât manifesta un comportament agresiv, conducătoarea a fost imobilizată și condusă la sediul Poliției. Aceasta a fost testată cu aparatul etilotest, rezultatul indicat fiind 0, 96 mg/l alcool pur în aerul expirat, transmite Crina Sîrb, purtător de cuvânt al IPJ Bistrița-Năsăud.

Totodată, la spital, i-au fost recoltate probe biologice în vederea determinării alcoolemiei.

În cauză a fost întocmit dosar penal pentru săvârșirea infracțiunii de conducerea unui autoturism sub influența alcoolului.

BISTRIȚA: O șoferiță a ajuns la spital după ce intrat cu mașina într-un parapet metalic

Polițiștii din cadrul Biroului Rutier au fost solicitați să intervină la un accident produs în municipiul Bistrița.

Din primele date, un autoturism condus de o femeie de 63 de ani, din Bistrița, în timp ce se deplasa pe strada Sigmirului, ajuns la intersecția dirijată prin sens giratoriu cu strada Libertății a intrat în coliziune frontală cu un parapet metalic și mai apoi un imobil. În urma accidentului femeia a fost rănită fiind ulterior transportată la spital, informează Crina Sîrb, purtător de cuvânt al IPJ Bistrița-Năsăud.

Testarea cu aparatul etilotest a șoferiței a indicat faptul că aceasta nu consumase băuturi alcoolice.

Cercetările sunt continuate de către polițiștii din cadrul Poliției municipiului Bistrița, Biroul Rutier, urmând să fie stabilite, în cadrul dosarului penal întocmit, cauzele și modalitatea producerii evenimentului rutier.

BISTRIȚA: O șoferiță beată s-a înfipt cu mașina într-o pompă de alimentare

Polițiștii Biroului Rutier au intervenit la un accident rutier mai aparte.

Conform primelor verificări efectuate la fața locului, o femeie de 41 de ani, din Bistrița Bârgăului, în timp ce conducea un autoturism, a pierdut controlul direcției și a intrat în coliziune cu o pompă de alimentare cu carburant din benzinărie, transmit reprezentanții IPJ Bistrița-Năsăud.

În urma accidentului, conducătoarea auto și un pasager au fost răniți și transportați la spital. Conducătoarea auto a fost testată cu aparatul etilotest, iar rezultatul indicat a fost 0,66 mg/l alcool pur în aerul expirat.

peco-2-225x300 BISTRIȚA: O șoferiță beată s-a înfipt cu mașina într-o pompă de alimentare peco-3-225x300 BISTRIȚA: O șoferiță beată s-a înfipt cu mașina într-o pompă de alimentare

În cauză a fost întocmit dosar penal, iar cercetările sunt continuate de către Biroul Rutier, urmând a fi stabilite cauza și împrejurările exacte în care a avut loc accidentul.

O femeie de 69 de ani s-a răsturnat cu mașina pe strada Tănase Tudoran din Bistrița

Astăzi, polițiștii Serviciului Rutier au intervenit la un accident de circulație produs pe raza municipiului Bistrița. Din primele date, o șoferița de 69 de ani, din Bistrița, în timp ce se deplasa pe o strada din municipiu a colizionat un autoturism parcat iar mai apoi s-a răsturnat. În urma impactului femeia a fost rănită fiind ulterior transportată la spital. Cercetările sunt conținute de polițiști in cadrul unui dosar penal cu privire la infracțiunea de vătămare corporală din culpă, urmând sa fie stabilite cauzele și modalitatea producerii evenimentului rutier, se arată în comunicatul de presă al IPJ Bistrița-Năsăud.

Reprezentanții ISU Bistrița-Năsăud precizează:

Pompierii au extras din autoturism o persoană de sex feminin in vârstă de aproximativ 69 de ani, aceasta nu prezenta leziuni vizibile. Echipajul medical a transportat femeia la spital pentru investigații medicale amănunțite.

tanase-tudoran-225x300 O femeie de 69 de ani s-a răsturnat cu mașina pe strada Tănase Tudoran din Bistrițatanase-tudoran-3-300x225 O femeie de 69 de ani s-a răsturnat cu mașina pe strada Tănase Tudoran din Bistrița

Lavinia Petruț