N1TV

N1TV ești TU!

Advertisement

Compania bistrițeană FRASINUL SRL, în prim-plan la licitația pentru Drumul Expres Suceava–Siret

Bistrița-Năsăud se afirmă ca un pol solid al construcțiilor de infrastructură din România, după ce nu mai puțin de patru mari companii bistrițene sunt implicate în licitația pentru proiectarea și execuția primelor două tronsoane ale Drumului Expres Suceava–Siret, investiție strategică estimată la 5,5 miliarde lei (1,1 miliarde euro).

Dintre acestea, Frasinul SRL iese în evidență prin poziția de lider de asociere, confirmând statutul companiei ca jucător de prim rang în infrastructura rutieră națională, potrivit Bistrița Business.

FRASINUL – lider de asociere pe Lotul 1

Pentru Lotul 1 Suceava–Dărmănești, cu o lungime de 18,6 km și o valoare estimată de 2,30 miliarde lei (fără TVA), Frasinul conduce o asociere formată din Tancrad, Străzi Concept și Coni. Este una dintre cele mai puternice poziționări din cadrul licitației și o dovadă a capacității companiei bistrițene de a gestiona proiecte complexe, de anvergură strategică.

Rolul de lider de asociere plasează Frasinul în centrul deciziilor tehnice și operaționale ale proiectului, într-o competiție cu nume consacrate din industria construcțiilor.

Tot ca lider de asociere apare și MIS Grup, prezent pe ambele loturi ale Drumului Expres Suceava–Siret. Compania bistrițeană participă alături de parteneri din România și Bulgariaz

DIMEX 2000, parte dintr-o asociere competitivă

Dimex 2000 Company, companie cu rădăcini bistrițene, este implicată în licitație ca membru al asocierii conduse de Concelex. Deși nu deține poziția de lider, participarea sa într-un consorțiu puternic confirmă expertiza tehnică și rolul său relevant în proiecte de infrastructură majoră.

DANLIN XXL, lider de asociere pe Lotul 1

Lista companiilor bistrițene este completată de Danlin XXL, care apare în calitate de lider de asociere pe Lotul 1, alături de parteneri din România și Bulgaria. Danlin XXL continuă astfel prezența constantă în marile licitații de infrastructură rutieră, consolidând profilul județului Bistrița-Năsăud pe piața națională a construcțiilor.

O licitație strategică pentru România și Flancul Estic

CNAIR urmează să evalueze ofertele în lunile următoare. Potrivit directorului general Cristian Pistol, proiectul respectă Regulamentul UE nr. 1106/2025, având utilitate duală – civilă și militară, și este esențial pentru dezvoltarea Moldovei de Nord și securitatea Flancului Estic al Uniunii Europene.

Drumul Expres Suceava–Siret va include:

  • 4 noduri rutiere: Suceava Nord, Suceava Vest, Rădăuți, Siret Sud
  • 57 de lucrări de artă: poduri, pasaje și viaducte
  • parcări și spații de servicii moderne, cu 36 de stații de încărcare rapidă pentru vehicule electrice

 

 

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *