Gloria Bistrița și-a aflat adversarele din grupele EHF Champions League. Dueluri de gală pentru vicecampioana României

Tragerea la sorți a grupelor pentru sezonul 2026/2027 al celei mai importante competiții europene intercluburi la handbal feminin a stabilit adversarele pe care CS Gloria Bistrița le va întâlni în Grupa B a EHF Champions League.

Formația bistrițeană va avea parte de un parcurs extrem de dificil, urmând să înfrunte unele dintre cele mai puternice echipe ale continentului. Din aceeași grupă mai fac parte campioane și formații cu tradiție precum Metz Handball (Franța), Győri Audi ETO KC (Ungaria), Odense Håndbold (Danemarca), RK Podravka Vegeta (Croația), Storhamar Håndball (Norvegia), HSG Blomberg-Lippe (Germania) și Nykøbing Falster Håndboldklub (Danemarca).

Debutul Gloriei în noua ediție a EHF Champions League este programat în weekendul 5–6 septembrie, când echipa va începe lupta pentru calificarea în fazele eliminatorii ale competiției.

Participarea în Champions League reprezintă o nouă oportunitate pentru Gloria Bistrița de a evolua la cel mai înalt nivel al handbalului european și de a reprezenta municipiul Bistrița și România în fața unor adversari de top.

Programul complet al meciurilor din faza grupelor urmează să fie stabilit și anunțat de organizatorii competiției în perioada următoare.

SURSE: Siegfried Mureșan, propunerea PNL pentru funcția de premier. Liberalii votează acordul politic cu PSD și reluarea rotativei guvernamentale

PNL urmează să îl valideze vineri, în ședința Biroului Politic Național, pe europarlamentarul Siegfried Mureșan drept propunere pentru funcția de prim-ministru, în contextul negocierilor pentru formarea noului Guvern.

Potrivit informațiilor apărute în spațiul public și confirmate de surse politice pentru Știripesurse.ro, PNL, USR și UDMR ar fi dispuse să intre la guvernare alături de PSD, însă nu într-un executiv condus de Sorin Grindeanu. În schimb, cele trei formațiuni l-ar susține pe Siegfried Mureșan pentru funcția de premier.

În cadrul ședinței programate vineri, de la ora 10:00, conducerea liberală va supune la vot atât candidatura lui Siegfried Mureșan, cât și un acord politic negociat cu PSD privind reluarea rotativei guvernamentale.

Conform scenariului discutat, până în luna aprilie 2027 ar urma să funcționeze un guvern format din PNL, USR și UDMR, condus de Siegfried Mureșan. Ulterior, PSD ar urma să preia conducerea Executivului, în baza mecanismului de rotație convenit între partide.

Până în prezent, PSD și-a menținut susținerea pentru Sorin Grindeanu în funcția de prim-ministru, în timp ce PNL, USR și UDMR au încercat să ajungă la o poziție comună privind conducerea viitorului Guvern.

Negocierile dintre liderii celor patru partide, desfășurate joi, s-au încheiat fără un acord final. La finalul consultărilor, președintele Nicușor Dan a transmis că așteaptă din partea formațiunilor parlamentare o majoritate clară și o propunere comună pentru desemnarea viitorului premier.

Siegfried Mureșan este europarlamentar din 2014 și vicepreședinte al Partidul Popular European din 2019, funcție în care a fost reales de două ori. În Parlamentul European activează în domeniul politicilor economice și bugetare și este considerat unul dintre cei mai influenți reprezentanți ai României în cadrul PPE.

Colectarea separată a biodeșeurilor devine obligatorie în zonele de blocuri din Sângeorz-Băi, de la 1 iulie

Locuitorii din zonele de blocuri ale orașului Sângeorz-Băi sunt încurajați să colecteze separat biodeșeurile începând cu 1 iulie 2026, în cadrul unei noi etape a sistemului de gestionare selectivă a deșeurilor.

Biodeșeurile vor putea fi depuse în containerele de culoare maro amplasate pe platformele de colectare din cartierele de blocuri. Măsura urmărește reducerea cantității de deșeuri ajunse la depozitare și valorificarea corespunzătoare a deșeurilor organice.

În categoria biodeșeurilor sunt incluse resturile de origine organică ce se descompun în mod natural, precum frunzele, iarba și crengile, cojile de fructe și legume, zațul de cafea, cojile de ouă, plicurile de ceai, dar și florile sau plantele ofilite.

Autoritățile atrag atenția că în containerele maro nu trebuie depozitate deșeuri din plastic, sticlă, metal sau hârtie reciclabilă, scutece și produse de igienă, ambalaje alimentare ori deșeuri reziduale amestecate.

Pentru o colectare corectă, cetățenii sunt îndemnați să strângă separat biodeșeurile în locuință și să le depună exclusiv în containerele maro de pe platformele de colectare.

Reprezentanții campaniei subliniază că fiecare biodeșeu colectat separat contribuie la reducerea cantității de deșeuri eliminate prin depozitare și la protejarea mediului, făcând apel la implicarea comunității pentru un oraș mai curat și mai responsabil.

Strada Izvoarelor din Sângeorz-Băi, pistă de raliu noaptea pentru motoriști

În fiecare seară, strada Izvoarelor din Sângeorz-Băi devine o pistă de raliu pentru cei care nu apreciază nici bunul simț și nici liniștea care trebuie respectată după ora 22:00. Motoriștii cu “125-uri”, tineri și ușor entuziaști, perturbă liniștea stațiunii în fiecare noapte de la terminarea lucrărilor încoace.

Motocicliștii, oameni pe care îi numim în general “faini”, educați și cu principii stabile, probabil că și ei se întreabă de ce se amplifică acest fenomen de prost gust. Ei bine, persoanele care participă la trafic cu o astfel de atitudine sunt în general tinere și se avântă într-o zonă mai puțin cunoscută de ei, cu motoare slabe, dar ușoare și cu suficienți cai cât să producă mai mult zgomot decât accelerație.

Fenomenul prinde amploare din cauza lipsei de educație. Sângeorz-Băi nu este un caz izolat. În municipiul Bistrița, în Beclean sau în Năsăud, de asemenea, astfel de “figuri” pot fi observate pe străzi.

Pe strada Izvoarelor există și un pic de “noroc”, să-i spunem așa, pentru că în apropiere se află sediul poliției. Acolo încetinesc și nu turează motoarele. Dragi motocicliști tineri, dacă țineți în primul rând la viețile voastre și la mediul social din care faceți parte, luați puțin aminte: Motocicleta și strada înseamnă responsabilități! Nu vă jucați cu focul pentru că o să vă ardeți. Iar de suferit vor avea părinții voștri și cei dragi. Fiți responsabili!

VIDEO 

Bogdan Ivan: „România poate continua construcția hidrocentralelor blocate ani la rând”. CCR a validat legea privind proiectele începute înainte de 2007

Deputatul de Bistrița-Năsăud și președintele PSD Bistrița-Năsăud, Bogdan Ivan, a salutat decizia Curții Constituționale a României prin care a fost validată legea ce permite continuarea și finalizarea hidrocentralelor începute înainte de anul 2007.

Parlamentarul a catalogat hotărârea drept „o victorie pentru România”, susținând că aceasta va permite deblocarea unor investiții strategice pentru sistemul energetic național.

„Legea care permite continuarea și finalizarea hidrocentralelor începute înainte de 2007 a trecut de Curtea Constituțională. Este și o victorie a Partidului Social Democrat, care a susținut această lege și a mers până la capăt pentru deblocarea unor investiții strategice pentru România”, a transmis Bogdan Ivan.

Deputatul PSD i-a mulțumit senatorului Daniel Zamfir pentru inițierea și susținerea proiectului legislativ, apreciind implicarea acestuia în promovarea actului normativ.

Potrivit lui Bogdan Ivan, adoptarea legii pune capăt unor blocaje care au întârziat ani la rând finalizarea unor investiții importante în domeniul hidroenergetic.

„După ani de blocaje, procese și piedici puse de USR și ONG-urile lor, România merge mai departe cu proiecte strategice pentru securitate energetică, producție internă și facturi mai mici pentru români”, a afirmat acesta.

Parlamentarul a subliniat și rolul esențial al hidrocentralelor în funcționarea Sistemului Energetic Național, arătând că acestea contribuie la menținerea stabilității rețelei și la reducerea dependenței de importuri.

„Să nu uităm că, atunci când apar dezechilibre în Sistemul Energetic Național, hidrocentralele sunt cele care intervin rapid, stabilizează rețeaua și reduc dependența de importuri scumpe”, a declarat Bogdan Ivan.

În opinia sa, decizia Curții Constituționale reprezintă un pas important pentru consolidarea independenței energetice a României și pentru valorificarea unor investiții începute cu mulți ani în urmă.

„Astăzi s-a făcut dreptate pentru România și pentru românii care au nevoie de energie sigură și ieftină”, a concluzionat deputatul PSD de Bistrița-Năsăud.

Legea validată de Curtea Constituțională vizează continuarea și finalizarea unor amenajări hidroenergetice începute înainte de aderarea României la Uniunea Europeană, proiecte considerate de interes public major pentru producția de energie și securitatea energetică a țării.

Consiliul Județean Bistrița-Năsăud propune acordarea titlului de „Cetățean de Onoare” pentru 32 de membre și membri ai echipei Gloria Bistrița

Consiliul Județean Bistrița-Năsăud va dezbate în ședința ordinară programată joi, 25 iunie, un număr de 32 de proiecte de hotărâre privind acordarea Titlului de „Cetățean de Onoare al Județului Bistrița-Năsăud” jucătoarelor și membrilor staff-ului tehnic ai echipei de handbal Gloria Bistrița.

Inițiativa reprezintă un gest de recunoaștere a performanțelor sportive excepționale obținute de echipa bistrițeană, care a reușit să promoveze județul Bistrița-Năsăud la cel mai înalt nivel în competițiile naționale și internaționale. Potrivit documentelor supuse aprobării, distincțiile sunt acordate pentru contribuția remarcabilă la cele mai importante rezultate din istoria Clubului Sportiv Gloria Bistrița, concretizate prin câștigarea Cupei României și a titlului de campioană în Liga Florilor MOL, în sezonul 2025-2026.

Printre persoanele propuse pentru acordarea titlului se numără toate jucătoarele care au contribuit la performanțele echipei, dar și membrii staff-ului tehnic și medical.

Astfel, titlul de „Cetățean de Onoare al Județului Bistrița-Năsăud” ar urma să fie conferit jucătoarelor Lorena-Gabriela Ostase, Paula Arcos Poveda, Bianca-Maria Bazaliu, Mădălina-Octavia Boca, Yaroslava Burlachenko, Maria-Iuliana Crăciun, Renata Lais de Arruda, Matilda Sofia Forsberg, Asuka Fujita, Jennifer Maria Gutierrez Bermejo, Kaba Gassama Cissokho, Éva Kerekes, Monika Anna Kobylinska, Cristina Laslo, Corina-Elena-Romina Lupei, Larissa Nusser, Ana Maria Persecă, Sonia-Mariana Seraficeanu, Danila Patricia So Delgado Pinto, Ana-Martina Stan, Angela-Ștefania Stoica, Ana-Daria Uhrec și Aleksandra Anastazja Zimny.

De asemenea, distincția va fi acordată și membrilor staff-ului echipei: Radu-Alexandru Moldovan, team manager al secției de handbal, Carlos Enrique Viver Arza – antrenor principal, Teruel Joaquin Soler – antrenor secund, Levente Szabó – antrenor cu portarii, Dario Antonio Mata Bejar și Lucian-Valentin Andreieș – preparatori fizici, Adrian-Claudiu Rogozan – kinetoterapeut, precum și Robert Florea și Filip-Alexandru Chiuzan – maseuri.

Dacă proiectele vor fi aprobate de consilierii județeni, Gloria Bistrița va deveni una dintre puținele echipe sportive din județ ai cărei componenți vor primi în bloc cea mai înaltă distincție acordată de administrația județeană, ca recunoaștere a unui sezon istoric pentru sportul bistrițean.

Subprefectul județului Bistrița-Năsăud avertizează: Depozitele ilegale de deșeuri de pe malurile apelor cresc riscul de inundații și poluare

Subprefectul județului Bistrița-Năsăud, Décsei Attila, atrage atenția asupra fenomenului depozitării ilegale a deșeurilor în apropierea cursurilor de apă, după o serie de controale desfășurate în municipiul Bistrița și în comunele Bistrița Bârgăului și Tiha Bârgăului.

Potrivit acestuia, în teren au fost identificate numeroase depozitări necontrolate de deșeuri pe malurile apelor, dar și în apropierea șanțurilor și rigolelor. Autoritățile avertizează că astfel de practici reprezintă un pericol atât pentru siguranța comunităților, cât și pentru sănătatea publică.

„Acestea reprezintă un pericol real atât pentru siguranța comunităților, prin creșterea riscului de inundații, cât și pentru sănătatea publică, prin poluarea mediului și răspândirea focarelor de infecție”, a transmis subprefectul Décsei Attila.

În urma verificărilor, au fost dispuse măsuri urgente pentru salubrizarea zonelor afectate și eliminarea depozitelor ilegale de deșeuri, fiind stabilite termene clare pentru remedierea situațiilor constatate.

Reprezentantul Guvernului în teritoriu face apel la cetățeni să respecte mediul înconjurător, să păstreze curate zonele de scurgere a apelor și să semnaleze autorităților orice situație care poate pune în pericol comunitatea.

„Prevenirea începe cu responsabilitatea fiecăruia dintre noi. Siguranța județului depinde de fiecare dintre noi”, a mai transmis Décsei Attila.

Autoritățile subliniază că menținerea cursurilor de apă și a zonelor adiacente curate este esențială pentru prevenirea inundațiilor și protejarea mediului înconjurător.

Elev de la CNAM Bistrița, admis cu bursă internațională la una dintre cele mai prestigioase școli din lume

O performanță remarcabilă pentru învățământul bistrițean vine de la Colegiul Național „Andrei Mureșanu”, unde elevul Sorin-Leontin Harapașcu, din clasa a X-a A și președinte al Consiliului Școlar al Elevilor, a fost admis cu bursă de studiu internațională la United World College Dilijan din Armenia.

Instituția face parte din prestigioasa rețea educațională internațională United World Colleges (UWC), recunoscută la nivel mondial pentru standardele academice de excelență și pentru promovarea leadershipului, responsabilității sociale și dialogului intercultural.

Începând din toamna acestui an, Sorin își va continua studiile în Armenia, unde va avea oportunitatea de a învăța alături de elevi din zeci de țări, într-un mediu multicultural care încurajează dezvoltarea personală și implicarea în proiecte cu impact global.

Reprezentanții Colegiului Național „Andrei Mureșanu” au felicitat elevul pentru această realizare deosebită, subliniind că succesul său este rezultatul muncii constante, al perseverenței și al implicării active în viața școlii.

„Această reușită demonstrează că elevii din Bistrița pot concura cu succes la nivel internațional și pot accesa oportunități educaționale de excepție atunci când își urmează cu determinare obiectivele”, au transmis reprezentanții unității de învățământ.

Admiterea la United World College Dilijan este un proces extrem de competitiv, care presupune evaluarea performanțelor academice, a capacității de leadership, a implicării în comunitate și a potențialului de a contribui la construirea unei societăți mai bune prin educație și cooperare internațională.

Performanța lui Sorin-Leontin Harapașcu reprezintă un motiv de mândrie pentru întreaga comunitate educațională bistrițeană și un exemplu pentru tinerii care aspiră la excelență și la dezvoltare într-un context internațional.

Prin această reușită, numele Colegiului Național „Andrei Mureșanu” și al municipiului Bistrița ajunge, încă o dată, pe harta performanței educaționale internaționale.

44 de proiecte vor primi finanțare de la Primăria Bistrița în 2026. Peste 607.000 de lei, alocați pentru inițiative din sport, cultură, educație și domeniul social

Primăria municipiului Bistrița a anunțat rezultatele sesiunii de selecție a proiectelor care vor beneficia de finanțare nerambursabilă de la bugetul local în anul 2026, în baza Legii nr. 350/2005 privind regimul finanțărilor din fonduri publice alocate pentru activități nonprofit de interes general.

Procesul de evaluare s-a desfășurat în perioada 26 mai – 10 iunie 2026 și a atras un interes ridicat din partea organizațiilor neguvernamentale, asociațiilor sportive, instituțiilor și persoanelor fizice autorizate să depună proiecte.

Potrivit datelor oficiale, au fost depuse 56 de proiecte, dintre care 44 au fost selectate pentru finanțare, iar 12 nu au obținut punctajul necesar sau au fost respinse în etapa administrativă.

Pentru anul 2026, Programul anual de finanțare a avut o valoare totală de 620.000 de lei. În urma evaluării, au fost alocați 607.376 de lei, rămânând neutilizată suma de 12.624 de lei.

Tineret, sport și educație

În domeniul tineretului au fost aprobate șapte proiecte, cea mai mare finanțare fiind acordată proiectului „Militar în devenire”, depus de Asociația Sfântul Martir Atanasie Todoran, care a obținut și cel mai mare punctaj din categorie – 96,17 puncte.

Sportul rămâne unul dintre cele mai bine reprezentate domenii, cu 12 proiecte finanțate. Printre acestea se numără competiții de tenis, motociclism, ciclism, minifotbal și gimnastică. Cel mai mare punctaj a fost obținut de proiectul „Tennis Europe U12 Bistrița Open”, depus de ACS GS Tennis Club Bistrița, care a primit 95,17 puncte și o finanțare de 15.000 de lei.

În domeniul educației au fost finanțate patru proiecte. Cea mai mare sumă, 20.000 de lei, a fost acordată proiectului „Punte educațională Bistrița – St. Polten: excelență în învățământul dual”, depus de Rotary Club Bistrița Nosa. Alte proiecte au vizat educația timpurie, dezvoltarea emoțională a copiilor și promovarea învățământului în limba germană.

Finanțări pentru mediu, relații internaționale și proiecte interdisciplinare

La capitolul protecția mediului au fost aprobate două proiecte, fiecare finanțat cu câte 20.000 de lei: „Misiuni verzi pe firul Bistriței”, al Cercetașilor României – Filiala Oscar Skrabel, și „Centrul de Cercetare și Educație pentru Natură – 2026”, al Asociației Harta Verde România.

În domeniul relațiilor internaționale au fost selectate două proiecte, care promovează cooperarea europeană și schimburile culturale.

Categoria interdisciplinară a atras zece propuneri, dintre care șapte au primit finanțare. Cea mai mare sumă, 20.000 de lei, a fost acordată proiectului „Gala Comunitarium”, inițiat de Asociația Comunitarium.

Proiecte sociale și culturale

În domeniul social au fost finanțate trei proiecte, orientate spre sănătate, incluziune și sprijinirea persoanelor cu nevoi speciale. Cea mai mare finanțare, de 20.000 de lei, a revenit proiectului „Ai grijă de sănătatea ta! Mergi la medic!”, depus de Clubul Amazoanelor Bistrițene.

La capitolul cultură au fost aprobate șapte proiecte. Printre acestea se numără aniversarea a 40 de ani de activitate ai Ansamblului Folcloric „Balada”, proiectul „Folk in the Park”, programul „Poveștile Bistriței – Povești de Paști” și cercetarea dedicată bisericilor medievale din fostul District al Bistriței.

Printre proiectele care nu au primit finanțare se numără Festivalul Național de Proză „Saloanele Liviu Rebreanu”, organizat de Casa de Cultură a Sindicatelor Bistrița, precum și alte inițiative culturale care nu au întrunit punctajul minim necesar.

Sprijin pentru comunitate

Programul de finanțări nerambursabile al municipalității reprezintă unul dintre principalele instrumente prin care administrația locală susține dezvoltarea comunității prin sport, educație, cultură, protecția mediului, activități sociale și implicarea tinerilor.

Proiectele selectate urmează să fie implementate pe parcursul anului 2026, contribuind la diversificarea ofertei educaționale, culturale și recreative din municipiul Bistrița.

Penitenciarul Bistrița își deschide porțile pentru public. Vizitatorii pot vedea astăzi condițiile de detenție din interiorul unității

Penitenciarul Bistrița organizează astăzi tradiționala „Zi a Porților Deschise”, eveniment care oferă publicului oportunitatea rară de a pătrunde în interiorul unității de detenție și de a vedea cum funcționează sistemul penitenciar din interior.

Vizitele au loc între orele 10:00 și 14:00, în cadrul manifestărilor dedicate „Zilei polițistului de penitenciare”, sărbătorită anual la data de 29 iunie.

Potrivit reprezentanților instituției, aceasta este singura zi din an în care persoanele din afara sistemului pot participa la tururi ghidate în spațiile penitenciarului. Vizitatorii au ocazia să vadă zonele de detenție, spațiile destinate activităților educative și de reintegrare socială, precum și condițiile în care își execută pedepsele persoanele private de libertate.

În prezent, 450 de deținuți se află în custodia Penitenciarului Bistrița, executând pedepse privative de libertate dispuse de instanțele judecătorești.

Accesul este permis tuturor persoanelor care au împlinit vârsta de 14 ani, pe baza unui act de identitate valabil – carte de identitate, buletin sau pașaport. Copiii sub 14 ani pot participa la vizită doar dacă sunt însoțiți de un adult.

Conducerea unității atrage atenția că regulile de securitate rămân extrem de stricte și în cadrul acestui eveniment. Este interzis accesul cu telefoane mobile, dispozitive care conțin cartelă SIM, modemuri de internet sau alte echipamente de comunicații. Acestea trebuie lăsate la punctul de control de la intrarea în penitenciar.

Reprezentanții instituției avertizează că încercarea de a introduce în unitate obiecte interzise sau de a evita procedurile de control poate atrage răspunderea contravențională sau chiar penală, în funcție de situație.

Prin organizarea „Zilei Porților Deschise”, Penitenciarul Bistrița urmărește să ofere comunității o imagine cât mai clară asupra activității desfășurate în sistemul penitenciar și asupra rolului pe care îl au polițiștii de penitenciare în asigurarea siguranței și reintegrării sociale a persoanelor private de libertate.