BISTRIȚA: Continuă înlăturarea vechilor stâlpi de iluminat și a cablurilor aeriene

Continuă înlăturarea vechilor stâlpi de iluminat și a cablurilor aeriene. Astăzi, un prim tronson al Bulevardului Decebal, transmite Ioan Turc, primarul municipiului Bistrița.

stlp1-300x169 BISTRIȚA: Continuă înlăturarea vechilor stâlpi de iluminat și a cablurilor aeriene stlp2-300x225 BISTRIȚA: Continuă înlăturarea vechilor stâlpi de iluminat și a cablurilor aeriene stlp3-300x169 BISTRIȚA: Continuă înlăturarea vechilor stâlpi de iluminat și a cablurilor aeriene stlp4-300x169 BISTRIȚA: Continuă înlăturarea vechilor stâlpi de iluminat și a cablurilor aeriene stlp5-300x169 BISTRIȚA: Continuă înlăturarea vechilor stâlpi de iluminat și a cablurilor aeriene

Vă reamintim că Bulevardul Decebal se află  pe traseul proiectului de reconfigurare a axei de transport public pe traseul str. Gării – B-dul Decebal – str. Andrei Mureșanu – str. Năsăudului, derulat de Primăria Bistrița cu bani europeni, în total circa 14,2 milioane euro

BISTRIȚA: Noii stâlpi de iluminat, plini de afișe publicitare
Primăria municipiului Bistrița a montat noi stâlpi de iluminat public, a extras stâlpii vechi de beton și a îndepărtat cablurile aeriene de televiziune, telefonie și internet.
Nu a trecut mult timp de la montarea noilor stâlpi de iluminat public și pe aceștia au apărut lipite afișe publicitare, ceea ce contravine prevederilor HCL 153/2009, privind măsuri de bună gospodărire a municipiului Bistrița, dar creează și disconfort din punct de vedere estetic. Polițiștii Locali au identificat persoanele responsabile de lipirea afișelor, acestea fiind domiciliate în comuna Văratec, județul Suceava, au transmis reprezentanții Poliției Locale Bistrița.
S-au aplicat 6 sancțiuni contravenționale, cu amenzi în sumă totală de 2.325 lei, iar contravenienții au fost obligați să îndepărteze afișele amplasate ilegal, în termen de 48 de ore de la comunicare.
BISTRIȚA: A fost pus în funcțiune noul iluminat public pe străzile Năsăudului și Andrei Mureșanu
După probele efectuate pe parcursul a două zile, a fost pus în funcțiune noul iluminat public pe străzile Năsăudului și Andrei Mureșanu.
Zonele cu treceri de pietoni sunt mai vizibile și mai sigure. Urmează extragerea stâlpilor vechi de beton, îndepărtarea cablurilor aeriene de televiziune/ telefonie/ Internet și operaționalizarea rețelei subterane de fibră optică. Vom continua!, a declarat Ioan Turc, edilul municipiului Bistrița.
ilum4-300x200 BISTRIȚA: A fost pus în funcțiune noul iluminat public pe străzile Năsăudului și Andrei Mureșanu ilum3-300x200 BISTRIȚA: A fost pus în funcțiune noul iluminat public pe străzile Năsăudului și Andrei Mureșanu ilum2-300x200 BISTRIȚA: A fost pus în funcțiune noul iluminat public pe străzile Năsăudului și Andrei Mureșanu ilum1-300x200 BISTRIȚA: A fost pus în funcțiune noul iluminat public pe străzile Năsăudului și Andrei Mureșanu