(VIDEO) Diana Morar: Transilvania e România!
Într-o declarație susținută în plenul Camerei Deputatilor vizând  respingerea  proiectelor de autonomie promovate de UDMR, deputatul liberal Diana Morar susține că România ca stat unitar și indivizibil are în vedere toate cele trei elemente constitutive ale statului în ansamblu: teritoriu, populație și suveranitate. În opinia sa,  nici unul dintre principale elemente nu poate fi împărțit, în sensul de a fi sub stăpânirea altor state sau altor puteri ori unor organizații etnice.
Observând cele trei materiale cu un vădit caracter revizionist se constata că se urmărește, de fapt, federalizarea Transilvaniei, prin crearea așa-zisului Ținut Secuiesc și impunerea unor organisme pe criteriu etnic maghiar în județe, care sa dispună de un drept de veto asupra hotararilor organismelor constituționale ale administrației locale românești. În lumina Constituției țării față de care au jurat credință, autorii celor trei proiecte sfidează grav bunul simț și legea supremă a țării. Referirile la Constituția României din aceste propuneri legislative sunt lacunare în mod intenționat. Se încalcă flagrant toate articolele din legea fundamentală de la 1 la 6, inclusiv, care statuează ca Romania este stat suveran, independent, unitar si indivizibil. Articolul 4 alin 2 din Constituție este cât se poate de clar: România este patria comună şi indivizibilă a tuturor cetăţenilor săi, fără deosebire de rasă, de naţionalitate, de origine etnică, de limbă, de religie, de sex, de opinie, de apartenenţă politică, de avere sau de origine social! Trăind de secole alături de unguri, sași, secui, armeni, evrei ș.a., românii ardeleni au dobândit experiența alterității. Așa au învățat, dincolo de momentele tensionate, să accepte calitățile și defectele celorlalți, dar și să le respecte valorile și tradițiile, conferind lumii transilvane acea unicitate pe care o numim azi „???? ???????????????? ???? ????????????????????????????????̦????????”. Transilvania de astăzi, nu mai este cea de altădată. Ea a devenit o lume a toleranței în care toți locuitorii săi se simt egali și la ei acasă. Secretul cultivării patriotismului generos și curat, neîndreptat împotriva altor patriotisme, este dat de sinceritatea în credință, iubire, dialog, dreptate și, peste toate, bunătate, însă nicidecum să-ți sacrifici poporul, să sacrifici patrimoniul comunitar și compatrioții, pentru a face peplac străinului, adică, vorba lui Grigore Alexandrescu, să fii „coadă de topor”. Situația de acum se aseamănă cu vremurile trecute și mai nou cele recente din vecinătatea noastră. Astfel Din copilul răsfățat al Europei, Ungaria a ajuns sa cocheteze cu Vladimir Putin de care își leaga speranțele în obținerea unui nou Dictat asupra Transilvaniei. Tocmai prin inițierea unor acțiuni autonomist teritoriale, cum sunt aceste proiecte de lege, extremiștii maghiari vizează provocarea și crearea unor conflicte interetnice artificiale, subversive antistatale în Transilvania, în ideea destabilizării României, singura oază de stabilitate în acest context extrem de complicat geo-politic, singura țară din regiune care a rămas neclintită în fața crivățului rusesc, mereu cu fața către Vest, SUA și NATO. Iată de ce este de-a dreptul cinic invocarea în aceste proiecte de lege că tocmai pentru prevenirea unor conflicte ar fi necesar ca România sa cedeze din integritate și prerogativele de suveranitate. Primul articol din Constituție este, de altfel, argumentul suprem pentru lipsa de substanță a inițiativelor: (1) România este stat național, suveran și independent, unitar și indivizibil.   Acestea sunt cele mai importante cuvinte care trebuie să rămână în mentalul colectiv chiar și după această încercare abuzivă de a confisca teritoriu romanesc. Acestea sunt cele mai puternice definiții ale națiunii noastre pe care noi, parlamentarii din partidele democratice, le vom apăra cu toate forțele. PNL a votat împotriva acestor inițiative.
Bătălia de la … (a nu se citi Rovine) Telciu: Zece persoane au fost reținute

În continuarea cercetărilor desfășurate în cadrul dosarului penal întocmit la data de 27 noiembrie polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au luat măsura reținerii față de mai multe persoane bănuite de comiterea infracțiunii de tulburarea ordinii și liniștii publice.

Astfel, 10 bărbați cu vârste cuprinse între 18 și 55 de ani, din comuna Telciu și Parva au fost reținute și introduse în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă a I.P.J. Bistrița-Năsăud. Persoanele reținute urmează sa fie prezentate magistraților în vederea luării unor măsuri preventive. Cercetările sunt continuate de către polițiștii Serviciului de Investigații Criminale în vederea administrării probatoriului și stabilirii participației penale, se arată în comunicatul IPJ Bistrița-Năsăud.

Vă reamintim că în 27 noiembrie  polițiștii au fost sesizați cu privire la existența unui scandal în incinta unui local public din Telciu.
Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au întocmit un dosar penal, fiind desfășurate cercetări cu privire la infracțiunile de lovire sau alte violențe, distrugere și amenințare.

Lavinia Petruț