Augusta Săsărman: Mulți locuitori ai Bistriței nu mai există pentru Ioan Turc
Consilierul local Augusta Săsărma îl acuză pe edilul Bistriței, Ioan Turc, de discriminare.
Dragi bistrițeni care locuiți pe străzile Zăvoaie, Ion Pop Reteganu, Prundului și Secundară 3 din Sărata, vă anunț cu părere de rău că dumneavoastră nu mai contați pentru primarul Ioan Turc.  Au votat renunțarea la finanțarea amenajării acestor străzi din zonele noi de locuințe! Banii retrași de la aceste obiective de investiții au fost redirecționați către străzi cu trei case. Care este interesul?  Domnule primar, de ce discriminați? Cine locuiește acolo de era musai să tăiați finanțarea a 4 străzi în detrimentul celorlalte două? Aveți stație de asfalt. De ce nu o folosiți și să le asfaltați pe toate 6? Că de lăudat vă tot lăudați!
asfaltul-152x300 Augusta Săsărman: Mulți locuitori ai Bistriței nu mai există pentru Ioan Turc
BISTRIȚA: Se toarnă stratul de uzură pe strada Andrei Mureșanu

Municipiul Bistrița are în execuție lucrările pentru obiectivul de investiții „Reconfigurarea axei de transport pe traseul Gării – Decebal – Andrei Muresanu – Năsăudului” fapt pentru care aduce la cunoștință cetățenilor închiderea circulației auto pe str. Andrei Mureșanu, începând cu data 23 octombrie, până în data de 25 octombrie ora 20, pentru turnarea stratului de uzura și refacerea marcajelor rutiere.

În acest sens, rugăm ca toți participanții la trafic să dea dovadă de înțelegere și să respecte noile reglementări cu privire la restricționarea circulației, transmit reprezentanții municipalității.

Constructor este MIS Grup

BISTRIȚA: S-a turnat asfalt pe strada Strămoșilor din cartierul Unirea

Transformare totală pentru încă un drum de pământ: strada Strămoșilor din Unirea, transmite edilul municipiului Bistrița, Ioan Turc.

Lucrările au presupus: așternere de mixtură asfaltică – binder și strat de uzură, ridicare la cotă planșeu cămine.

drum10-300x200 BISTRIȚA: S-a turnat asfalt pe strada Strămoșilor din cartierul Unirea drum9-300x169 BISTRIȚA: S-a turnat asfalt pe strada Strămoșilor din cartierul Unirea drum8-300x200 BISTRIȚA: S-a turnat asfalt pe strada Strămoșilor din cartierul Unirea drum7-300x200 BISTRIȚA: S-a turnat asfalt pe strada Strămoșilor din cartierul Unirea drum6-300x200 BISTRIȚA: S-a turnat asfalt pe strada Strămoșilor din cartierul Unirea drum-1-300x200 BISTRIȚA: S-a turnat asfalt pe strada Strămoșilor din cartierul Unirea drum-2-300x200 BISTRIȚA: S-a turnat asfalt pe strada Strămoșilor din cartierul Unirea drum-3-300x200 BISTRIȚA: S-a turnat asfalt pe strada Strămoșilor din cartierul Unirea drum4-300x169 BISTRIȚA: S-a turnat asfalt pe strada Strămoșilor din cartierul Unirea drum5-300x200 BISTRIȚA: S-a turnat asfalt pe strada Strămoșilor din cartierul Unirea

Intervențiile au fost realizate de Direcția Infrastructură şi Servicii din cadrul Primăriei Bistrița.

BISTRIȚA: Drumul Cetății înspre Bulevardul Decebal este reparat integral
Lucrările sunt efectuate de Direcția Infrastructură și Servicii din cadrul Primăriei Bistrița, iar mixturile bituminoase aplicate au fost produse la noua stație de asfalt a municipalității, cu utilajele din dotare, recent achiziționate.
Un culoar important de mobilitate pe axa nord-sud, de la Drumul Cetății înspre Bulevardul Decebal, este reparat integral. Strada Subcetate, pe care nu se mai intervenise de ani buni și avea un carosabil foarte deteriorat, a fost frezată și a primit un nou strat de covor asfaltic. Mai sunt de făcut mici ajustări, iar în zilele următoare vor fi ridicate la cotă capacele unor cămine de vizitare, plus o gură de scurgere a apei. Vom continua!, a punctat primarul municipiului Bistrița, Ioan Turc.
DRUM7-300x200 BISTRIȚA: Drumul Cetății înspre Bulevardul Decebal este reparat integral DRUM6-300x200 BISTRIȚA: Drumul Cetății înspre Bulevardul Decebal este reparat integral DRUM3-300x200 BISTRIȚA: Drumul Cetății înspre Bulevardul Decebal este reparat integral DRUM2-300x200 BISTRIȚA: Drumul Cetății înspre Bulevardul Decebal este reparat integral DRUM-4-300x200 BISTRIȚA: Drumul Cetății înspre Bulevardul Decebal este reparat integral DRUM-5-300x200 BISTRIȚA: Drumul Cetății înspre Bulevardul Decebal este reparat integral DRUM1-300x200 BISTRIȚA: Drumul Cetății înspre Bulevardul Decebal este reparat integral
TIHA BÂRGĂULUI: Au început lucrările la drumul care face legătura între Tureac și Plaiul Bistriței
Au început lucrările la drumul agricol care face legătura între Tureac (Valea Șutenilor) și Vârful Blajului (Plaiul Bistriței) încep lucrările de pregătire pentru turnarea stratului de asfalt.
Vă rugăm în zilele următoare să nu folosiți drumul respectiv pentru deplasare în zona respectivă și să circulați pe alte rute. Mulțumim pentru înțelegere!, transmite edilul comunei Tiha Bârgăului, Vasile Șut.
PSD BISTRIȚA: Hai să ne amuzăm de administrația Turc, dar nu e râsul nostru!

Organizația PSD Bistrița glumește pe tema…glumelor lui Ioan Turc. Într-o postare pe pagina de Facebook a organizației, social-democrații bistrițeni critică modul în care este reconstruită infrastructura municipiului:

Inspirat edilul Bistriței, am putea spune că e peste medie de glumeț! Nu suntem chiar așa convinși că bistrițenii se amuză când de peste un an se chinuie pe trotuarele stricate înainte de a achiziționa pavajul, nu suntem siguri că agenții economici zâmbesc voioși ruinați de șantierele fără sfârșit dar suntem siguri că specialiștii râd de asfaltul turnat pe Panait Cerna! Dacă atât s-a putut, atunci hai să ne amuzăm de administrația Turc, dar nu e râsul nostru!

Vă reamintim că edilul municipiului Bistrița a declarat:

Acum, ar fi culmea să deviem traiectoria pistelor pentru cicliști pentru un stâlp, doi sau trei. Sigur că este aproape comic când pista e realizată, iar stâlpul, pentru o anumită perioadă de timp, stă în mijlocul pistei. Haideți să-i mai lăsăm pe oameni să se și amuze. Lucrările vor fi finalizate, stâlpii vor fi înlocuiți și relocați așa că: încredere multă!

BISTRIȚA: Lucrările executate de M.I.S. Grup pe segmentul de pe strada Gării sunt finalizate la nivel de balast stabilizat
Stratul de balast stabilizat a fost acoperit de un strat de emulsie de bitum, cu rol de protecție.
În această săptămână se lucrează la ridicarea capacelor de canal la cotă, se realizează racordurile la drumurile laterale, se montează bordurile, iar apoi se toarnă primele două straturi de asfalt, a declarat primarul municipiului Bistrița, Ioan Turc.
b11-2-300x225 BISTRIȚA: Lucrările executate de M.I.S. Grup pe segmentul de pe strada Gării sunt finalizate la nivel de balast stabilizat b10-2-300x225 BISTRIȚA: Lucrările executate de M.I.S. Grup pe segmentul de pe strada Gării sunt finalizate la nivel de balast stabilizat b9-2-300x225 BISTRIȚA: Lucrările executate de M.I.S. Grup pe segmentul de pe strada Gării sunt finalizate la nivel de balast stabilizat b8-2-300x225 BISTRIȚA: Lucrările executate de M.I.S. Grup pe segmentul de pe strada Gării sunt finalizate la nivel de balast stabilizat b7-2-300x225 BISTRIȚA: Lucrările executate de M.I.S. Grup pe segmentul de pe strada Gării sunt finalizate la nivel de balast stabilizat b6-2-300x225 BISTRIȚA: Lucrările executate de M.I.S. Grup pe segmentul de pe strada Gării sunt finalizate la nivel de balast stabilizat b1-2-300x225 BISTRIȚA: Lucrările executate de M.I.S. Grup pe segmentul de pe strada Gării sunt finalizate la nivel de balast stabilizat b2-2-300x225 BISTRIȚA: Lucrările executate de M.I.S. Grup pe segmentul de pe strada Gării sunt finalizate la nivel de balast stabilizat b3-2-300x225 BISTRIȚA: Lucrările executate de M.I.S. Grup pe segmentul de pe strada Gării sunt finalizate la nivel de balast stabilizat b4-2-300x225 BISTRIȚA: Lucrările executate de M.I.S. Grup pe segmentul de pe strada Gării sunt finalizate la nivel de balast stabilizat b5-2-300x225 BISTRIȚA: Lucrările executate de M.I.S. Grup pe segmentul de pe strada Gării sunt finalizate la nivel de balast stabilizat
După deschiderea circulației pe acest tronson de pe Axa de transport Gării – Decebal – Andrei Mureșanu – Năsăudului, lucrările vor continua pe segmentul Nicolae Bălcescu – Poșta veche. Lucrările sunt executate de MIS Grup. 
BISTRIȚA: Începând de mâine, 6 iulie, se reface carosabilul pe străzile Alba Iulia și Dornei

Începând de joi, 6 iulie , încep lucrările de reabilitare a suprafeței de asfalt pe strada Alba Iulia. În prima fază, când se vor executa lucrări de frezare, se va circula alternativ pe câte o bandă urmând ca după această operațiune, pentru aproximativ 2 zile, circulația să fie restricționată pentru turnarea stratului de asfalt.

Pe toată perioada lucrărilor este interzisă parcarea, oprirea sau staționarea pe strada Alba Iulia. Totodată, pe toată perioada lucrărilor, traseele liniilor de transport 2 si 2A vor fi deviate pe b-dul Independenței.

În zilele de 7 și 8 iulie 2023 se vor realiza lucrări de refacere a carosabilului în Piața Centrală, zona Sugălete și strada Dornei până la intersecția cu strada Barbu Ștefănescu Delavrancea. Lucrările de refacere a carosabilului sunt necesare în urma lucrărilor la rețeaua de gaz și a branșamentelor aferente. Conducători auto sunt rugați să folosească trasee alternative și să respecte reglementările cu privire la restricționarea circulației, transmit reprezentanții municipalității.