PIATRA FÂNTÂNELE: Au ajuns cu mașina în șanț
Raluca Cosma a trecut în lumea veșniciei la vârsta de 38 de ani, lăsând multă tristețe în urmă

Colectivul UPU-SMURD și Conducerea SCJUB a transmis:

Durerea pe care această dispariție a lăsat-o în sufletul familiei colegei noastre este greu de imaginat, iar în aceste clipe grele suntem alături de familia sa și ne rugăm bunului Dumnezeu să le dea putere și sănătate pentru a trece peste acest moment greu!

Dumnezeu să o odihnească în pace! Celor dragi, să le dea puterea de a trece prin această grea încercare.

Sincere condoleanțe!

O vom păstra în suflet așa cum a fost ea, frumoasă, cu bun simț și mereu elegantă în tot ceea ce întreprindea cu zâmbetul pe buze.

 

TELCIU: Trei persoane blocate în autoturism și una încarcerată în urma unui grav accident rutier

La locul solicitării echipajele de intervenție au găsit în autoturismul care a colizionat cu un stâlp  5 victime, dintre care una incarcerată și trei blocate în autoturism.

Conducătorul auto a ieșit din autoturism pe cont propriu, iar echipajul de descarcerare a îndepărtat elemente caroserie pentru asigurarea accesului către victime, toate conștiente, politraumatizate, transmite Marius Rus, purtător de cuvânt al ISU Bistrița-Năsăud.

Victimele au fost extrase și predate echipajelor medicale sub coordonarea medicului care a încadrat  echipajul de terapie intensivă mobilă SMURD.  Toate cele cinci persoane au  transportate la spital cu echipajul de terapie intensivă mobilă SMURD și autospeciala de transport victime multiple.

FELDRU: Un biciclist lovit de o mașină a ajuns în stare gravă la spital. A fost nevoie de intervenția elicopterului SMURD

Victima, un bărbat în vârstă de aproximativ 71 de ani, a fost găsită de echipajele medicale inconștientă.

Accidentul s-a petrecut în centrul comunei Feldru, pe DN 17 D, în zona bisericii noi. Biciclistul lovit este un localnic de 72 de ani, mașina implicată fiind înmatriculată în județul Buzău.

Bărbatul a fost intubat și, ulterior, transportat pe calea aerului la UPU SMURD Bistrița pentru investigații medicale amănunțite.

Vom reveni cu detalii.

foto:mesager24.ro

OCNIȚA: Un bărbat de 36 de ani a fost găsit spânzurat. Cadrele medicale ajunse la față locului au reușit să-i salveze viața

Primul echipaj (B2) ajuns la fața locului a găsit pacientul eliberat de pe frânghie, cu minime funcții vitale prezente și s-au  demarat imediat măsurile de stabilizare.

o3-225x300 OCNIȚA: Un bărbat de 36 de ani a fost găsit spânzurat. Cadrele medicale ajunse la față locului au reușit să-i salveze viața o1-225x300 OCNIȚA: Un bărbat de 36 de ani a fost găsit spânzurat. Cadrele medicale ajunse la față locului au reușit să-i salveze viața

Echipajul C2, alocat în sprijin, a continuat măsurile de stabilizare și a pregătit bărbatul pentru evacuare. Deoarece echipajul aerian de salvare nu era disponibil, pacientul a fost evacuat terestru către UPU-SMURD din cadrul Spitalul Clinic Județean de Urgență Bistrița, se arată în comunicatul celor de la SAJ Bistrița-Năsăud.

PURCĂRETE: Un bărbat a fost transportat cu elicopterul la Târgu Mureș, după ce butelia pe care o folosea în bucătărie a explodat

La fața locului a fost alocat la caz un echipaj de prim ajutor SMURD și echipajul de terapie intensivă mobilă SMURD.

Victima a fost găsită cu arsuri de gradul 2 si 3 pe cca 35% din suprafața corporală la membrele  superioare și inferioare.
A fost transportată pe calea aerului la o clinică de specialitate din municipiul Târgu Mureș, a declarat Cristina Răcilă, purtător de cuvânt al ISU Bistrița-Năsăud.

fotografie cu caracter ilustrativ

STRÂMBA: Trei persoane au ajuns la spital în urma unui accident rutier

Doua echipaje SMURD, inclusiv echipajul de terapie intensiva mobila, un echipaj de descarcerare și un echipaj de la Serviciul de Ambulanță Județean Bistrița-Năsăud au intervenit pe raza localității Strâmba la un accident rutier.

Toate cele trei victime găsite la locul accidentului ( un tânăr în vârsta de 17 ani și doua femei) au fost preluate de echipajele medicale și au fost transportate la UPU SMURD Bistrița, transmite Marius Rus, purtător de cuvânt al ISU Bistrița-Năsăud.

REBRA: O fetiță de 10 ani a fost mușcată de un șarpe

Fetița a fost transportată la UPU SMURD Bistrița pentru îngrijiri medicale de specialitate.

La Unitatea de Primire a Urgențelor din cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență Bistrița a fost adusă ieri, 1 iunie, o minoră de 10 ani din localitatea Rebra, afirmativ mușcată de șarpe, în stare bună, conștientă, cooperantă. Fetița prezenta o excoriație la nivelul gleznei drepte, fără edem, fără necroză sau alte reacții care să fi indicat că șarpele ar fi fost veninos (conform declarațiilor aparținătorilor, șarpele a fost de culoare galbenă cu negru). I-au fost făcute investigații clinice și paraclinice și a fost ținută patru ore sub supraveghere medicală, după care a fost externată cu recomandări la domiciliu, respectiv indicația de a se prezenta la medic dacă intervin modificări în starea de sănătate, a declarat Camelia Strungari, purtător de cuvânt al Spitalului Clinic Județean de Urgență Bistrița.

BISTRIȚA: În 11 iunie va avea loc MARATONUL RESUSCITĂRII, ediția I

Cine salvează o viață, salvează o lume întreagă!  Sunteți puși în fața unei situații critice în care se află un membru al familiei, un prieten sau chiar o persoană din jur pe care nu o cunoașteți și ați vrea să o ajutați, dar nu știți ce să faceți până la sosirea echipajelor medicale? Situațiile de urgență nu țin cont de vreme, de zi sau noapte! Vă așteptăm în 11 iunie 2023, la prima ediție a Maratonului Resuscitării – Bistrița, ce va fi organizată la Teraplast Arena între orele 09 – 21, a declarat dr. Tiberiu Tudor, medic șef UPU-SMURD Bistrița.

Aproximativ 100 de medici, asistenți și volutari UPU-SMURD și Fundația pentru SMURD vă vor învăța gratuit cum să acționați într-o situație de urgență în care viața unei persoane dragi este pusă în pericol. Participanții vor exersa pe manechine cum pot recunoaște și cum trebuie să intervină în cazul unui stop cardiorespirator sau al înecului și vor efectua manevrele de resuscitare pentru cele trei categorii principale de victime, adult, copil și sugar.

Oferind doar 30 de minute din timpul vostru, duminică, 11 iunie 2023, veți afla cum, cu mâinile goale, puteți face diferența dintre viață și moarte! Vă așteptăm în număr cât mai mare la Maratonul Resuscitării!, mai transmit reprezentanții Spitalului Clinic Județean de Urgență Bistrița.

Evenimentul este  organizat de Consiliul Județean Bistrița Năsăud, Spitalul Clinic Județean de Urgență Bistrița, UPU-SMURD Bistrița, ISU Bistrița-Năsăud și Fundația pentru SMURD.

 

BISTRIȚA: Un băiețel in vârstă de 11 luni a suferit arsuri pe aproximativ 20 % din suprafața corporală în urma unui accident casnic

Echipajul de prim ajutor SMURD din cadrul Detașamentului de Pompieri Bistrița a preluat copilul conștient și împreună cu un aparținător a fost transportat la UPU SMURD Bistrița.

După stabilizare, s-a luat decizia transferului copilului la o clinica de specialitate din municipiul București. Transferul a început în urma cu câteva minute și este realizat de către echipajul de terapie intensiva mobila SMURD, până în județul Brașov, de unde va fi preluat de un echipaj similar și transportat la Spitalul de Arși pentru Copii din Capitală, transmite Marius Rus, purtător de cuvânt al ISU Bistrița-Năsăud.