MILAȘ: Tupeu, da, permis…ba!
Polițiștii Secției 1 Poliție Rurală Bistrița au depistat în trafic și au oprit pentru verificări un autoturism care se deplasa pe Drumul Județean 173, prin localitatea Milaș.
La volan a fost identificat un bărbat de 29 de ani din localitatea Ghemeș, comuna Milaș care nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule. Bărbatul a fost testat cu aparatul etilotetst, rezultatul fiind negativ. În urma celor constatate, polițiștii au înregistrat dosar penal privind infracțiunea de conducerea unui vehicul fără permis de conducere și continuă cercetările, a declarat Paul Rodilă, purtător de cuvânt al IPJ Bistrița-Năsăud.
De asemenea, în urma verificărilor, polițiștii au constatat că autoturismul avea inspecția tehnică periodică expirată din luna iulie 2023, acesta fiind sancționat contravențional conform OUG 195/2002.
