Procesul de încărcare a cardurilor de alimente se va desfășura în perioada 14-25 iunie

Încărcarea cardurilor de alimente (tichete sociale) cu o nouă tranșă de 250 lei, a treia din acest an pentru beneficiarii măsurii ,,Sprijin material pentru anumite categorii de persoane defavorizate în perioada 2024-2027”, va începe în data de 14 iunie, a anunțat Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene.

Cardurile pot fi utilizate pentru alimente sau pentru mese calde.

Beneficiarii acestui sprijin acordat de Guvern sunt:

– persoanele – copii şi adulți – încadrate în grad de handicap grav, accentuat sau mediu, ale căror venituri lunare proprii realizate sunt mai mici sau egale cu 2.000 lei;

– familiile cu cel puțin 2 copii în întreținere ale căror venituri lunare realizate pe membru de familie sunt mai mici sau egale 675 lei;

– familiile monoparentale ale căror venituri lunare realizate pe membru de familie sunt mai mici sau egale cu 675 lei;

– familiile şi persoanele singure care au stabilit dreptul la ajutorul de incluziune, în condițiile Legii nr. 196/2016 privind venitul minim de incluziune, cu modificările şi completările ulterioare;

– pensionarii sistemului public de pensii, pensionarii aflați în evidența caselor de pensii sectoriale şi beneficiarii de drepturi acordate în baza legilor cu caracter special, plătite de casele teritoriale de pensii/casele de pensii sectoriale, ale căror venituri lunare realizate sunt mai mici sau egale cu 2.000 lei;

– persoanele fără adăpost, astfel cum acestea sunt reglementate potrivit prevederilor legale în vigoare.

(FOTO/VIDEO) BISTRIȚA: Opt persoane fără adăpost, la un pas de îngheț în Pădurea Codrișor. Acestea locuiau în locuințe improvizate
În dimineața zilei de 8 ianuarie, polițiștii locali împreună cu reprezentanții Direcției de Asistență Socială și ai SPCVSU din cadrul Primăriei municipiului Bistrița au identificat în pădurea Codrișor 3 adăposturi improvizate, în care locuiau un număr de 8 persoane (6 persoane adulte și 2 persoane minore), acestea fiind expuse temperaturilor scăzute.
Persoanele adulte au fost îndrumate către Centrul de noapte și cazare pentru persoane adulte fără adăpost Bistrița pentru a beneficia de serviciile socio-medicale, puse la dispoziție de municipalitate. Având în vedere starea de sănătate precară a celor 2 minori s-a impus transportarea acestora la UPU Bistrița în scopul instituirii unei conduite terapeutice, transmit reprezentanții Poliției Locale Bistrița.
ad1-225x300 (FOTO/VIDEO) BISTRIȚA: Opt persoane fără adăpost, la un pas de îngheț în Pădurea Codrișor. Acestea locuiau în locuințe improvizate ad2-300x169 (FOTO/VIDEO) BISTRIȚA: Opt persoane fără adăpost, la un pas de îngheț în Pădurea Codrișor. Acestea locuiau în locuințe improvizate ad4-225x300 (FOTO/VIDEO) BISTRIȚA: Opt persoane fără adăpost, la un pas de îngheț în Pădurea Codrișor. Acestea locuiau în locuințe improvizate ad5-225x300 (FOTO/VIDEO) BISTRIȚA: Opt persoane fără adăpost, la un pas de îngheț în Pădurea Codrișor. Acestea locuiau în locuințe improvizate ad6-300x169 (FOTO/VIDEO) BISTRIȚA: Opt persoane fără adăpost, la un pas de îngheț în Pădurea Codrișor. Acestea locuiau în locuințe improvizate ad7-300x169 (FOTO/VIDEO) BISTRIȚA: Opt persoane fără adăpost, la un pas de îngheț în Pădurea Codrișor. Acestea locuiau în locuințe improvizate
Totodată, a fost sesizată instituția DGASPC Bistrița în vederea preluării și instituirii măsurilor de protecție socială față de cei 2 minori.
Ulterior acțiunii s-au întreprins măsuri de ecologizare a zonei de către angajații Primăriei municipiului Bistrița.
Primăria Năsăud: STOP FABRICĂRII ȘI PROMOVĂRII ȘTIRILOR FALSE! Legat de persoana decedată în zona blocurilor din Năsăud, transmitem că nu există nicio persoană fără adăpost
Redăm întregul comunicat transmis de Primăria orașului Năsăud:
Dragi reprezentanți ai mass-mediei, dragi cetățeni ai orașului și județului,
Haideți să ne informăm corect și să analizăm faptele reale înainte de a promova știri care să afecteze imaginea orașului și a năsăudenilor, doar de dragul vizualizărilor și al like-urilor pe rețelele de socializare!
Din păcate, în goana după preluări și publicitate, jurnaliști cu pretenții ajung să preia și chiar ‚‚să fabrice’’ știri false, care sunt apoi promovate pe rețele de socializare și preluate sau comentate de oameni de bună credință. Un jurnalist adevărat, care se consideră factor de opinie, ar trebui să se informeze măcar dintr-o sursă oficială, dacă nu poate din 3, așa cum spune deontologia jurnalistică.
Legat de persoana decedată în zona blocurilor din orașul Năsăud, era foarte simplu de aflat că nu era o persoană fără adăpost, ci avea aparținători (în altă localitate), un loc de muncă stabil, casă și masă asigurate de angajator, care și-a asumat inclusiv cheltuielile legate de înmormântare. Decesul persoanei este regretabil și, din păcate, poate fi promovat doar ca un exemplu negativ privind efectele consumului excesiv de alcool. Dar, de aici și până la a ‚‚fabrica’’ imagini și știri false, de genul ‚‚șoc și groază’’ e cale lungă, care, așa cum mulți cetățeni au comentat, ne arată doar ‚‚amanetarea’’ sufletelor într-o perioadă în care ar trebui să fim mai buni, mai uniți și mai conștienți de importanța apartenenței la familie, la o comunitate.
Sacul alb promovat în mass-media nu are nicio legătură cu decesul persoanei, aceasta fiind preluată și acoperită cu materialul din dotare, de personalul SAJ venit în urma apelului la 112, apoi preluată de reprezentanții Serviciului de medicină legală, în sac negru cu fermoar, specific IML. Din păcate, niciuna dintre instituțiile implicate nu a fost contactată pentru furnizarea informațiilor reale!
Pentru o corectă informare, vă transmitem faptul că, la nivelul orașului Năsăud, nu există persoane fără adăpost! Există un număr de 7 persoane fără aparținători sau care nu mai aveau posibilitatea de a se îngriji singure, pentru acestea luându-se măsura internării în diverse centre, având cheltuielile asigurate. De asemenea, se iau măsuri constante pentru combaterea cerșetoriei, nefiind cazuri de cerșetori care să doarmă în stradă.
Primăria orașului Năsăud își arată disponibilitatea informării corecte, atât a reprezentanților mass-mediei, cât și a cetățenilor interesați, pe toate canalele de comunicare disponibile