Sindicaliștii din administrațiile locale au amânat cu două săptămâni greva generală

În urma negocierilor purtate la Guvern, sindicaliştii din administraţiile locale au decis să amâne cu două săptămâni greva generală şi asta pentru ca reprezentanţii Guvernului să aibă timpul necesar pentru a redacta un act normativ prin care să le crească salariile. La negocierile pe care le-au avut, în această săptămână, cu reprezentanţii Guvernului, sindicaliştii au cerut lefuri mai mari şi ca aceste venituri ale lor să fie raportate la grila salarială de acum, nu la cea din anul 2018.

Mai exact, să fie raportat venitul la salariul minim pe economie de acum, 3.300 de lei brut. Şi spuneau sindicaliştii, acum doar câteva zile, că au venituri mai mici cu 30% decât ar fi trebuit. Guvernul şi-a luat angajamentul să găsească sursele de finanţare pentru ca aceste venituri să crească. Peste zece mii de angajaţi din mai mult de 800 de comune din ţara noastră sunt nemulţumiţi în acest moment de salariile pe care le au.

Ionuț Simionca, președintele PMP Bistrița-Năsăud: Ce avem astăzi, după aproape doi ani de guvernare PSD și PNL?
Președintele Klaus Iohannis a predat țara la cheie către PSD și PNL sub promisiunea stabilității și rezolvării unor crize majore, subliniază Ionuț Simionca într-o postare pe pagina sa de Facebook.
Acesta invocă:
majorări istorice de taxe și impozite pentru mediul de afaceri și pentru populație
o inflație de peste 10%
PNRR blocat și cu un risc major de a pierde bani grei
gaură la bugetul de stat de peste 37 miliarde lei
împrumuturi externe făcute la dobânzi astronomice
record la angajările în sistemul bugetar
pensii speciale protejate
Simionca a mai punctat:
România merge din rău în mai rău, fără nicio perspectivă pozitivă la orizont. Domnilor guvernanți, unde este stabilitatea promisă românilor?
Acest video este un fragment din discursul pe care președintele Klaus Iohannis l-a avut la instalarea premierului Marcel Ciolacu, în iunie 2023.
Bogdan Ivan: Nu te pregătește cineva să fii ministru, ci toți cei alături de care clădești

Un mare mulțumesc plin de recunoștință și responsabilitate! Părinții mei m-au crescut să fiu un om cu bun-simț, mentorul meu, domnul președinte Emil Radu Moldovan, să pun oamenii înainte de propria persoană, echipa PSD să lupt pentru oameni, Parlamentul, să nu mă las. Este o onoare pentru mine să fiu propunerea Partidului Social Democrat pentru conducerea Ministerului Cercetării, Inovării și Digitalizării. Concret, nu te pregătește cineva să fii ministru, ci toți cei alături de care clădești și cei care te provoacă, pasiunea pentru inovare și respectul pentru rădăcini. Mulțumesc viitorului Premier al României, dlui. Marcel Ciolacu și conducerii PSD pentru susținere. Cu gândul la fiecare dintre dumneavoastră și la Dumnezeu: vom face din rău, bine. Și din bine, mai bine!”, a declarat deputatul social-democrat Bogdan Ivan.

Vă reamintim că deputatul PSD Bogdan Ivan a fost nominalizat ca ministru al Cercetării, Inovării și Digitalizării în noul Guvern PSD-PNL, condus de liderul PSD Marcel Ciolacu.

Despre cariera politică a social-democratului Bogdan Ivan puteți afla detalii de AICI.

 

De ziua lui, Iohannis i-a făcut lui Ciolacu ,,cinste” cu şefia Guvernului.

Preşedintele spunea acum 3 ani că liderul PSD ,,se luptă să dea Ardealul ungurilor”.

S-a întors rotativa! De ziua lui, Klaus Iohannis l-a desemnat premier pe Marcel Ciolacu, preşedintele PSD, partidul pe care îl acuza de corupţie şi distrugerea României.

La momentul desemnării, fostul prim-ministru Nicolae Ciucă era deja liderul Senatului, votat de parlament. Adică al doilea om în stat.

Între timp, negocierile pentru noul Guvern aduc a telenovelă. Când acceptă UDMR o propunere, se supără PNL, şi invers.

sursa foto: Observator/Antena 1

Sindicatele din învăţământ se pregătesc de grevă generală

Sindicaliştii din Educaţie au demarat strângerea de semnături pentru declanşarea grevei generale. Decizia are loc după ce Guvernul a anunţat că plafonează cheltuielile de personal şi activităţile de formare profesională şi se accentuează deficitul de personal.

Federaţia Sindicatelor Libere din Învăţământ, Federaţia Sindicatelor din Educaţie «Spiru Haret» şi Federaţia Naţională Sindicală «Alma Mater» anunţă Guvernul României şi Parlamentul că au demarat referendumul pentru strângerea de semnături în vederea declanşării grevei generale. (…) Menţionăm că, până la momentul declanşării grevei generale, FSLI, FSE «Spiru Haret» şi FNS «Alma Mater»,  vor picheta, din nou,  sediul Guvernului în zilele de 25 şi 26 aprilie, iar în data de 10 mai vor organiza un marş de protest la care sunt aşteptaţi peste 15.000 de membri de sindicat”, se arată într-un comunicat de presă  semnat de cele trei sindicate.

Revendicările celor trei sindicate sunt:

a) rezolvarea problemei aplicării integrale a dispoziţiilor Legii-cadru nr. 153/2017 pentru toate categoriile de salariaţi din învăţământ, astfel încât să beneficieze de salariul de bază prevăzut de această lege;

b) identificarea unor soluţii pentru creşterea veniturilor personalului din învăţământ;

c) adoptarea, în regim de urgenţă, a normativelor pentru personalul nedidactic şi personalul didactic auxiliar, având în vedere că normativele care se aplică sunt din anul 1998;

d) aplicarea regulamentelor privind acordarea sporurilor pentru condiţii de muncă, întrucât salariaţii din învăţământ sunt singurele categorii de bugetari care nu beneficiază de acordarea acestor sporuri;

e) în noua lege de salarizare, grila propusă trebuie să poziţioneze personalul din învăţământ pe o treaptă net superioară celei actuale în ierarhia funcţiilor bugetare, în raport de importanţa socială a activităţii prestate;

f) remedierea anomaliilor actuale în ceea ce priveşte salarizarea celor care ocupă funcţii de conducere, îndrumare şi control, având în vedere că, după ce veniturile acestora au rămas nemodificate în ultimii patru ani, se constată că sunt inferioare salariaţilor care ocupă funcţii de execuţie;

g) instituirea, prin lege, a regulii indexării anuale a salariilor personalului plătit din fonduri publice cu rata inflaţiei;

h) plata suplimentară a personalului din unităţile/instituţiile de învăţământ nominalizat în echipele de proiecte finanţate din fonduri europene nerambursabile;

i) plata orelor suplimentare efectuate de personalul didactic auxiliar şi nedidactic.

foto: realitatea.net

 

Primierul Ciucă s-a întâlnit, la Palatul Victoria, cu reprezentanții companiei Rombat
Premierul Nicolae-Ionel Ciucă a declarat:
Guvernul sprijină companiile care investesc în tehnologii care contribuie la susținerea producerii de energie verde și consolidarea securității energetice. Stocarea energiei verzi este esențială pentru a da o perspectivă de dezvoltare a soluțiilor precum instalarea de panouri fotovoltaice, utilă atât în gospodărie, cât și în uz industrial. Alături de investiția de un miliard de euro anunțată recent de AE Solar, care va transforma România în principalul producător de panouri fotovoltaice la nivel european, inițiativa companiei românești Rombat va genera o soluție integrată pentru energia verde, produsă local.
În cadrul dialogului, conducerea Rombat și-a anunțat intenția de a extinde și dezvolta capacitatea de producție a bateriilor bazate pe tehnologia Litiu-Ion. În acest sens, planurile includ medii de stocare pentru energia verde, atât pentru casnic, precum și pentru cel industrial.
Lavinia Petruț