(VIDEO) HANDBAL FEMININ: Calificare fabuloasă a Gloriei în Final Four-ul EHF
Gloria  are 21 de meciuri fără înfrângere și s-a calificat în premieră  în Final Four.

După ce în tur Gloria a câștigat în deplasarea din Ungaria, iaeri fetele antrenate de Florentin Pera au dispus de  Motherson Mosonmagyarovar cu scorul de 27-25 (15-15).

Pentru gruparea bistrițeană au marcat:

Cristina Laslo – 9

Tamires Frossard – 4

Seynabou Rodriguez – 4

Paula Posavec – 3

Sonia Seraficeanu – 3

Natalia Nosek – 2

Gnonsiane Niombla – 1

Asuka Fujita – 1.

Intervențiile portarilor:

Renata de Arruda – 16/35 (45,71%)

Iulia Dumanska – 2/8 (25%).

Turneul Final Four va avea loc pe 11 și 12 mai la Graz (Austria). Tragerea la sorți pentru stabilirea semifinalelor este programată în 26 martie.

TENIS DE MASĂ: Echipele CS Gloria 2018 s-au calificat în Superligă
Echipele clubului nostru au câștigat meciurile de calificare din Play Off și s-au calificat în primul eșalon al tenisului de masă românesc.
Darius Toma, Lucian Munteanu, Mihai Nagy și Dan Daniel au învins cu 3-0, 3-0 CSM Craiova, în timp ce Tania Plăian, Ioana Sîngeorzan și Ana Barbu au câștigat cu 3-0, 3-1 în fața CSM Slatina.
 tm2-300x252 TENIS DE MASĂ: Echipele CS Gloria 2018 s-au calificat în Superligă
Mihaela Șteff  a declarat:
Ne bucurăm că am promovat în Superligă, atât la feminin cât și la masculin. Ne-am îndeplinit obiectivul propus în urmă cu doi ani când s-a înființat această sectie, însă greul abia acum începe. Vom munci în continuare pentru a performa la cel mai înalt nivel. Îi felicit pe sportivi pentru profesionalism și le mulțumim tuturor pentru susținere. În sezonul următor îi așteptăm pe toți bistrițenii să fie alături de noi la meciurile din Superligă.
Pe de altă parte, Alex Dincă a precizat:
Suntem foarte fericiți că ne-am îndeplinit acest obiectiv atât la feminin cât și la masculin. Este rezultatul muncii noastre zilnice din ultimii doi ani, perioadă de timp în care am crezut permanent în acești sportivi minunați care s-au pregătit exemplar și au obținut rezultate foarte bune. Îi felicit și le multumesc pentru munca depusă. Ne vom bucura puțin și apoi vom relua pregătirea pentru că munca grea abia acum începe. Vrem să performăm la cel mai înalt nivel în continuare. Mulțumesc pentru susținere Consiliului Județean Bistrița-Năsăud, Clubului Sportiv Gloria 2018 Bistrița-Năsăud, Reprezentanței Rubin dar și tuturor celor care au fost alături de noi pe drumul spre marea performanță.
Superliga reunește elita tenisului de masă din țara noastră, cei mai buni sportivi și cele mai bune opt echipe luptând an de an pentru supremație.
Felicitări tuturor! Suntem mândri de voi!, transmit reprezentanții clubului bistrițean.
FOTBAL MASCULIN: Gloria s-a impus greu în fața grupării ACS Târgu Mureș (1-0)

Gloria 2018 Bistrița-Năsăud, a câștigat in extremis, pe teren propriu, meciul disputat în etapa a 17-a, împotriva formației ACS Târgu Mureș.

Vorbim despre penultima etapă înainte de play-off.

 În primul meci oficial acasă din acest an, Gloria s-a impus la limită, scor 1-0 (0-0).

Golul victoriei a fost înscris de Vasile Mihai, în minutul 75.

În etapa a 18-a, ultima din retur și, totodată, din sezonul regular, Gloria va juca în deplasare cu CS Universitar  Alba Iulia (locul 3), sâmbătă, 23 martie, de la ora 15.

HANDBAL FEMININ: Gloria Bistrița s-a impus în deplasarea de la Lublin și rămâne liderul grupei C a European League

Echipa de handbal feminin Gloria Bistriţa a învins sâmbătă, în deplasare, formaţia MKS Lublin, scor 29-26 (18-12) în penultima etapă din grupa C a European League. Gloria şi-a asigurat calificarea în sferturile de finală încă din etapa trecută.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Kovarova 4 goluri, pentru Lublin, respectiv Laslo 9, Bazaliu 5, pentru Gloria Bistriţa.

În cealaltă partidă a etapei, HSG Bensheim – Neptunes Nantes, scor 37-30.

În primele meciuri din grupă, Gloria Bistriţa a obţinut rezultatele: 26-23 cu MKS Lublin, 35-27 cu HSG Bensheim, 19-19 şi 34-29 cu Neptunes Nantes. După 5 etape, Gloria Bistriţa rămâne lider neînvins, cu 9 puncte, urmată de Neptunes Nantes, cu 5.

În ultimul meci din grupa C, formaţia antrenată de Florentin Pera va evolua pe teren propriu, cu HSG Bensheim, în 17 februarie.

Sunt mândru de echipă, îmi felicit fetele, chiar dacă eram calificați am jucat cu dorință, cu atitudine, s-a văzut unitatea grupului. Am jucat foarte bine în prima repriză, cu energie, am arătat siguranță în apărare, am găsit soluții bune în atac și, cu șase goluri avans la pauză, ne-a fost mai ușor în repriza a doua, când am dat șansă tuturor jucătoarelor să evolueze. Sunt bucuros pentru această victorie mare, echipa noastră este neînvinsă anul acesta și este într-o formă foarte bună. Suntem foarte fericiți că am reușit să ne realizăm obiectivul, o performanță frumoasă având în vedere că am plecat cu a doua șansă, Nantes era clar favorită. Cred că cel mai bun joc al nostru a fost la Nantes, unde am obținut puncte prețioase. Mă bucur că am reușit să avem un parcurs aproape perfect, că vom termina pe primul loc în grupă, vom juca în sferturi și am mare încredere că ne putem califica în Final Four. În ultima etapă, cu Bensheim, vom încerca să gestionăm situația privind anumite jucătoare care sunt epuizate după atâtea drumuri și jocuri dificile, dar bineînțeles că ne dorim să încheiem grupa cu o victorie în fața propriilor suporteri. Indiferent cine va fi adversar în faza următoare, chiar dacă avem obiectivul realizat, calificarea în sferturi, vom face tot ce ține de noi să ne calificăm în Final Four, a declarat antrenorul Florentin Pera.

FOTBAL FEMININ: Declarații după victoria Gloriei din prima a etapă a Superligii

Gloria 2018 Bistrița-Năsăud s-a impus  cu 4-0 (2-0) în meciul disputat pe teren propriu împotriva formației Ladies Târgu Mureș.

Au marcat:

Denysa Pânzariu 17

Paula Agu 21

Larisa Sârbovan 70

Daniela Mateș 82

După meci Cristina Codrescu și Călin Svoboda au declarat:

 

Următorul meci Gloria îl va juca în deplasare cu CSM Alexandria, duminică, 3 septembrie, începând cu ora 11.

 

 

FOTBAL FEMININ: Glorioase pentru a 13-a oară consecutiv!
Clar, precis, categoric… așa cum ne-au obișnuit, fotbalistele Gloriei își continuă parcursul fără înfrângere  și adaugă a 13-a victorie consecutivă în acest sezon.
Jucătoarele pregătite de Călin Svoboda și Dan Dosan au învins  ACS Roma Florin Pădurean cu scorul de 8-0 (2-0).
Au marcat în poarta adversarelor:
Larisa Sîrbovan ’33, ’67
Ana Palaghia ’44, ’62
Adina Rognean ’46
Paula Agu ’73
Natalia Crețoiu ’76
Denysa Pînzariu ’79
Au evoluat:
Vanessa Boloș, Edvina Ciontoș, Mirabela Ristache, Iulia Zamfir, Ana Palaghia (Paula Muntean ’70), Paula Agu (Natalia Crețoiu ’75), Cristina Cerescu (Adina Rognean ’46), Mihaela Merlan, Larisa Sirbovan, Denysa Pînzariu, Diana Bindiu
Rezerve neutilizate: Daniela Mureșan, Monica Crețu, Valeriana Cengher
Felicitări fetelor!
Foto: arhiva