(VIDEO) BISTRIȚA: Panică la Colegiul Național ,,Andrei Mureșanu”. S-a simțit miros de gaz, iar 850 de elevi și cadre didactice au fost evacuate

Din fericire, nimeni nu a avut nevoie de îngrijiri medicale. Intervenția este coordonată din teren de inspectorul șef al ISU Bistrița-Năsăud și de prefectul județului.

La fața locului se fac verificări, inclusiv de către o echipă a distribuitorului de gaz, pentru identificarea și remedierea potențialelor defecțiuni, transmit pompierii militari.

Se efectuează măsurători cu aparate specifice, atât la liceu, cât și în zona adicacentă. Nu au fost identificate surse și nici valori perceptibile pentru aparatele de măsurat din dotarea echipelor mixte ISU – E.ON.

PURCĂRETE: Un bărbat a fost transportat cu elicopterul la Târgu Mureș, după ce butelia pe care o folosea în bucătărie a explodat

La fața locului a fost alocat la caz un echipaj de prim ajutor SMURD și echipajul de terapie intensivă mobilă SMURD.

Victima a fost găsită cu arsuri de gradul 2 si 3 pe cca 35% din suprafața corporală la membrele  superioare și inferioare.
A fost transportată pe calea aerului la o clinică de specialitate din municipiul Târgu Mureș, a declarat Cristina Răcilă, purtător de cuvânt al ISU Bistrița-Năsăud.

fotografie cu caracter ilustrativ

CORVINEȘTI: Două persoane s-au intoxicat cu gaz

Un echipaj de prim ajutor SMURD și un echipaj de la Serviciul de Ambulanță Județean Bistrița-Năsăud au intervenit în localitatea Corvinești, unde două persoane în vârstă de aproximativ 50 de ani s-au intoxicat cu cu gaz.

Echipajele medicale au stabilizat victimele, le-au administrat oxigen și ulterior le-au evacuat la UPU SMURD Bistrița pentru continuarea îngrijirilor și investigațiilor medicale, conștienți și cooperanți, transmite Marius Rus, purtătorul de cuvânt al ISU Bistrița-Năsăud.

Monoxidul de carbon este un gaz, incolor, inodor, insipid. Acest gaz invizibil, otrăvitor, provine din arderea unor gaze precum gazul natural, motorina, petrolul sau a lemnelor (de exemplu în sistemul de încălzire casnic, în motoarele mașinilor, în sistemele de gătit sau focuri).
Intoxicarea cu monoxid de carbon apare când se inhalează destul monoxid de carbon, încât acesta începe să înlocuiască oxigenul transportat de sânge. Aceasta se întâmplă deoarece moleculele de monoxid de carbon se atașează de celulele roșii din sânge,  de 250 de ori mai puternice decât cele de oxigen. În timp ce oxigenul din sânge este înlocuit de monoxidul de carbon, țesuturile și organele din organism care depind de acest oxigen nu mai pot funcționa normal.

fotografie cu caracter ilustrativ