Noua componență a Consiliului Județean Bistrița-Năsăud

Componența Consiliului Județean Bistrița-Năsăud 2024-2028 va fi următoarea:

PSD – 14

PNL – 10

AUR – 4

UDMR – 2

PSD:

Radu Moldovan

Camelia Tabără

Paul Pop

Daniel Tămaș

Augusta Săsărman

Mihai Suciu

George Pop

Mirela Cîrcu

Nicolae Popescu

Romulus Pop

Simona Duca

Alin Demian

Ciprian Buta

Simion Forai

Nicolae Lupșan

PNL:

Robert Sighiartău

Cristian Mureșan

Florin Rogozan

Cristian Cârlig

Marius Chețan

Gheorghe Scuturici

Aurelia Dan

Marin Rus

Viorica Calo

Dorin Rus

Elena Pop

AUR:

Honoria Rațiu

Loredana Baltă

Dragoș Hârjoabă

Ciprian Iușan

UDMR:

Szilagyi Zsolt

Zoltan-Sipos Timea

(MATERIAL ELECTORAL) Rodica Dobraniș: Dacă nu mergeți la vot, țineți cont că altcineva va decide viitorul vostru
„Eu nu merg la vot.” „Toți sunt la fel.” „M-am săturat!” Aud des aceste vorbe în discuțiile cu oamenii, pe stradă și în online.
Dragi prieteni,
Și eu am simțit la fel.
Și eu am simțit că nu mai pot, că vreau să plec cât văd cu ochii, că nu mai suport să plătesc atâtea taxe și să nu primesc servicii publice de calitate: siguranță, sănătate, educație, infrastructură și așa mai departe.
Acum am ales să mă implic, să nu stau deoparte, să intru într-o cursă electorală infernală, să înfrunt toate obstacolele sistemului și să mă lupt cu două partide, PSD și PNL, care au în spate o aparatură uriașă de partid, cu acces la bani publici, resurse și angajați.
Eu nu vă pot promite proiecte megalomanice, pentru că nu sunt în regulă acum, când avem cetățeni care nu au apă, asfalt, canalizare.
Nu pot organiza concerte și evenimente sportive pe bani publici și să-mi asum meritul pentru ele, și, în fine, nu vă pot minți.
Sunt și eu un cetățean care muncește, care dă lunar peste 113 salarii, care își plătește taxele și impozitele la zi și care, din cauza nemulțumirilor, a intrat în politică.
Eu vin să fac administrație, pentru că pur și simplu m-am săturat de ei!
Comandat de AUR, Organizația Județeană Bistrița-Năsăud, cod mandatar: 21240330. Realizat de Ii Boldea Ana-Maria, prin n1tv.ro.
(MATERIAL ELECTORAL) Ovidiu Florean: Sunt mândru că am în echipa de consilieri județeni un tânăr cu IQ de geniu

Darius, îți mulțumesc c-ai acceptat!

Un tânăr suficient de ,,nebun” să creadă că poate schimba viitorul celor ca și mine, la 24 de ani.
Jucător de Go și dansator profesionist, mă pasionează tot ce ține mintea în mișcare, iar spiritul competitiv mă face să merg până la capăt!
Numele meu este Darius Dobraniș și sunt de profesie economist, iar printre altele un bistrițean împătimit și încăpățânat să schimb județul meu în bine! Candidând la Consiliul Județean Bistrita-Năsăud visez și cred că voi aduce schimbarea mult așteptată.
Fă și tu parte din noul viitor si haide să ne facem auziți!

La comanda AUR, organizația Județeană Bistrița-Năsăud, cod mandatar financiar 21240330. Realizat de Ii Boldea Ana-Maria, prin n1tv.ro.

(MATERIAL ELECTORAL) Rodica Dobraniș: Bistrița are nevoie urgentă de o strategie coerentă pentru gestionarea locurilor de parcare și a traficului
O gestionare eficientă, prin construirea de parcări subterane sau multietajate și implementarea unui sistem inteligent ar fluidiza traficul, reducând frustrarea căutării unui loc de parcare.
Mai mult, ar stimula economia locală prin facilitarea accesului clienților la comercianți și prestatori de servicii, ar proteja mediul prin promovarea transportului public și a alternativelor prietenoase cu mediul.
Din 9 iunie, punem Bistrița în mișcare!

La comanda AUR, organizația Județeană Bistrița-Năsăud, cod mandatar financiar 21240330. Realizat de Ii Boldea Ana-Maria, prin n1tv.ro.

(MATERIAL ELECTORAL) Rodica Dobraniș, candidat AUR la funcția de primar al municipiului Bistrița: : Cifra 3 este cheia către viitorul nostru
Cifra 3 este cheia către viitorul nostru. Trecutul, prezentul și viitorul reprezintă cele trei dimensiuni ale timpului. Trecutul ne învață, prezentul ne implică, iar viitorul ne inspiră să facem lucrurile mai bune și mai eficiente pentru fiecare dintre noi.
Prin înțelegerea și echilibrul acestor trei dimensiuni, putem trăi o viață mai bună și împlinită, cu condiția să fim parte activă în tot ce înseamnă ea.
Asigurați-vă viitorul – mergeți la vot în 9 iunie 2024 și bifați poziția 3, atât la Primărie, cât și la Consiliul Local al Municipiului Bistrița!

La comanda AUR , organizația Județeană Bistrița-Năsăud, cod mandatar financiar 21240330. Realizat de Ii Boldea Ana-Maria, prin n1tv.ro.

(MATERIAL ELECTORAL) Cine sunt adevărații extremiști acum?
Într-un comunicat de presă al formațiunii politice AUR se arată:
Un incident recent în Parlamentul României, unde doi deputați liberali și-au împărțit pumni pe holurile instituției, ridică această întrebare. Acest eveniment neplăcut, dar deloc surprinzător, evidențiază o problemă persistentă în rândul partidelor tradiționale care au guvernat România. Nu este de mirare că astfel de comportamente au loc în noul partid comasat PSDNL.
De-a lungul timpului, partidul nostru, a fost etichetat în mod voit ca fiind extremist și agresiv. Totuși, realitatea arată că adevăratele manifestări ale extremisului și agresivității se regăsesc în alte părți, nu în rândurile noastre. Incidentul dintre foștii miniștri demonstrează clar că problemele de extremism și comportament agresiv sunt endemic în cadrul partidelor care pretind a fi apărători ai moderației.
Noi, la AUR, continuăm să promovăm un dialog constructiv și să luptăm pentru principii și valori autentice, în opoziție cu acele „practici de golănești de a te bate la colț de stradă”, chiar dacă acest colț este în Parlament.
Pe 9 iunie, când veți merge la urne, amintiți-vă că aveți puterea de a alege reprezentanți care valorizează libertatea , respectul și democrația.
Nu uitați: cinci buletine de vot, cinci ștampile pe AUR, pentru a curăța scena politică de acești politruci de carton.
simion3 (MATERIAL ELECTORAL) Cine sunt adevărații extremiști acum? simion2-300x169 (MATERIAL ELECTORAL) Cine sunt adevărații extremiști acum?
Comandat de AUR. Realizat de II BOLDEA ANA-MARIA, prin n1tv.ro/ Codul de identificare al Mandatarului Financiar 21240330
(MATERIAL ELECTORAL) Claudiu Târziu, președintele CNC al AUR: ,,9 iunie nu e o zi oarecare! 9 iunie este o zi în care putem să ne schimbăm destinul cu un vot!”

Caravana Patrioți în Europa, organizată de AUR pentru prezentarea candidaților la alegerile din 9 iunie, a fost sâmbătă, 19 mai, pentru toată ziua, în județul Bistrița-Năsăud.

tarziu2-300x200 (MATERIAL ELECTORAL) Claudiu Târziu, președintele CNC al AUR: ,,9 iunie nu e o zi oarecare! 9 iunie este o zi în care putem să ne schimbăm destinul cu un vot!”

În Bistrița, după un flashmob în parcul unde se regăsește și Cetatea Bistriței, o parte dintre candidații la alegerile europarlamentare din 9 iunie, alături de candidați la alegerile locale din județ, au fost prezentați asistenței.

Senatorul Claudiu Târziu, președintele Consiliului Național de Conducere al AUR, a fost cel care a deschis seria discursurilor, spunându-le oamenilor:

,,Mă bucur să ne regăsim, dragi bistrițeni, frați români, frați creștini, într-un moment în care țara noastră trece printr-o mare cumpănă. Europa întreagă trece printr-o mare cumpănă, într-un moment în care e nevoie ca apărătorii patriei române să se unească și să lupte împreună, dincolo de toate diferențele, dincolo de toate animozitățile, dincolo de orice ar putea să ne despartă, cu gândul numai la ceea ce ne poate uni. Și ce ne poate uni mai mult decât patriotismul, care este dragostea de patrie, dragostea de țară. Naționalismul este dragostea de neam și această dragoste ne animă pe noi toți cei care facem parte din mișcarea de renaștere națională, a cărei expresie politică este Partidul AUR”.

tarziu3-300x200 (MATERIAL ELECTORAL) Claudiu Târziu, președintele CNC al AUR: ,,9 iunie nu e o zi oarecare! 9 iunie este o zi în care putem să ne schimbăm destinul cu un vot!”

Acesta a mai punctat:

Familismul, această dragoste pentru familie, acest imbold de a constitui și de a ocroti familia, ca și creștinismul, care este în fibra noastră națională, care este sufletul românesc, care este dragostea pentru Dumnezeu, înseamnă AUR. Familie, națiune, credință și libertate. Noi am pus aceste valori pe steagul nostru, nu ca pe niște lozinci, ci ca pe un crez. Ele reprezintă exact ce simțim. Iar ele ne fac să facem o politică a dragostei, nu una a urii. Pentru că toate mustesc de dragoste, toate izvorăsc din dragoste și toate sunt duse mai departe cu dragoste. Politica AUR este deci una a iubirii. Iar toți cei care ni se opun, toți cei care ne acuză, toți cei care ni se împotrivesc, nu sunt decât dușmanii dragostei. Cei care ne urăsc și ne ponegresc, nu o fac atât pentru noi, ci pentru ceea ce nutrim noi. Pentru aceste iubiri de familie, de națiune, de credință și de libertate. Și nu fac aici o afirmație gratuită. Dovezile ne stau la tot pasul. Ei nu iubesc această țară, pe care au închinat-o intereselor străine. Ei nu iubesc libertatea pe care ne-au furat-o, pe care ne-au îngrădit-o, pe care ne-ar lua-o de tot, dacă ar putea. Au încercat în timpul pandemiei, dar nu se vor opri aici. Trebuie să fim pregătiți tot timpul să ne apărăm libertatea. Ei nu-l iubesc pe Dumnezeu, ei nu iubesc pe români, nu ne iubesc pe noi, pe care ne-au jefuit, pe care ne-au umilit, pe care ne-au batjocorit în fel și chip”,

Claudiu Târziu și-a încheiat discursul, spunând:

Dacă nu i-ar urâ atât de mult pe români, Ciucă, Ciolacu, Iohannis și toată clica lor s-ar opune tuturor relelor care vin din afară și ar face imposibile relele care se folosesc înăuntru. Dar ei ce fac? Ei nu fac nimic pentru România, continuă să o jefuiască și încearcă, iată și în acest ceas, să mai fure o dată votul românilor, comasând alegerile, încălcând legile, încălcând până și legea fundamentală a statului român – Constituția, făcând tot posibilul să rămână cu mâinile pe pârghiile de putere. Veniți alături de noi! Votați pe cele 5 buletine de vot care vi se vor pune în mână pe 9 iunie cu AUR, pentru a putea scoate din ghearele acestor nemernici România, pentru a elibera statul român, pentru a recupera țara noastră. Și a o reconstrui cu dragoste! 9 iunie nu e o zi oarecare! 9 iunie este o zi în care putem să ne schimbăm destinul cu un vot!

tarziu1-300x200 (MATERIAL ELECTORAL) Claudiu Târziu, președintele CNC al AUR: ,,9 iunie nu e o zi oarecare! 9 iunie este o zi în care putem să ne schimbăm destinul cu un vot!”

Senatorul Ovidiu Florean, candidatul AUR pentru conducerea Consiliului Județean Bistrița-Năsăud, a spus pe scena de lângă zidurile Cetății Bistrița că, după 34 de ani și ceva de la Revoluție, România este un stat eșuat.

tarziu4-300x200 (MATERIAL ELECTORAL) Claudiu Târziu, președintele CNC al AUR: ,,9 iunie nu e o zi oarecare! 9 iunie este o zi în care putem să ne schimbăm destinul cu un vot!”

N-am spus-o eu, a spus-o cineva din București care o să înceapă să sughită –Președintele Klaus Iohannis. N-ai cum să-l contrazici pe domnul președinte, pentru că este cel mai informat român. Și dacă dânsul spune că România este un stat eșuat, înseamnă că așa este. Dacă ne uităm puțin la cifrele care vorbesc despre deficit bugetar, inflație, deficit de balanță comercială și datorie externă, putem spune că România e un stat falimentar. În 34 de ani, nenorociții ăștia care au guvernat țara au băgat-o în faliment. În sfârșit, după 34 de ani, există o alternativă. Există o alternativă, care se numește AUR. Există o formațiune politică care poate să rezolve problemele țării, care poate să readucă România acolo unde-i e locul, care poate să scoată țara din faliment. Nu putem face minuni, pentru că minuni fac numai sfinții, dar putem să aducem bun simț, putem să aducem bună credință, putem să aducem performanță și putem să aducem armonie în România. Cu acești candidați pe care i-ați văzut astăzi, cu cei pe care o să-i vedeți în viitoarele scrutinuri electorale, AUR va scoate țara din impas. Pentru aceasta e nevoie de votul dumneavoastră și vă rugăm în 9 iunie să puneți ștampila pe AUR pe toate cele 5 buletine de vot, ca să putem să-i punem la punct pe tâlhari! Dreptate pentru România!

Dragoș Hârjoabă, coordonatorul filialei Bistrița-Năsăud a partidului AUR și candidat la alegerile locale din data de 9 iunie pentru funcția de consilier la Consiliul Județean, a explicat asistenței de ce a intrat în politică:

tarziu5-300x200 (MATERIAL ELECTORAL) Claudiu Târziu, președintele CNC al AUR: ,,9 iunie nu e o zi oarecare! 9 iunie este o zi în care putem să ne schimbăm destinul cu un vot!”

Am intrat în AUR pentru că m-am săturat să mi se spună că nu se poate. Pentru că orice am încercat să fac, de fiecare dată a fost oprit de alții și mi s-a spus: Nu face! Nu se poate! AM PUTUT! Dacă ei nu au putut timp de 34 de ani, noi putem! Iar echipa pe care am adus-o aici și echipa cu care sunt foarte mândru că se află astăzi în fața dumneavoastră, este echipa care poate! De asta sunt aici! Pentru că noi putem! Dacă ei nu au putut, noi putem! Așa să ne ajute Dumnezeu!

Articol comandat de AUR

21240330

(VIDEO) Iacob Grozav, candidat AUR pentru funcția de primar al comunei Rebra: Lumina Învierii să vă călăuzească pașii în viață!

Fie ca Paştele să vă întârească încrederea şi speranţa! Hristos a înviat!

Bucuria vine din lucruri mărunte. Liniştea vine din suflet. Lumina vine din inima fiecăruia.

Paşte Fericit!

Iacob Grozav,

candidat AUR pentru funcția de primar al comunei Rebra