(VIDEO) Loredana Baltă (AUR): La Dumitrița nu există un real parteneriat între administrația publică și cetățeni

Coordonatorul AUR de la Dumitrița și vicepreședinte al organizație județene al acestei formațiuni politice a declarat  astăzi, în cadrul unei conferințe de presă,  că există carențe mari în ceea de privește relația primărie-cetățean la nivelul comunei pe care o reprezintă:

 

 

Președintele AUR, George Simion, va fi prezent duminică, 2 iulie, la Bistrița

Președintele Partidului Alianța pentru Unirea Românilor, George-Nicolae Simion invită pe toți cetățenii județului Bistrița-Năsăud, duminică, 2 iulie, la ora 19.00, la Palatul Culturii din municipiul Bistrița. Aici va fi prezentat și lansat în dezbatere publică proiectul programului de guvernare al partidului în 15 puncte- Reconstruim România, transmite Dragoș Hârjoabă, coordonator AUR Bistrița-Năsăud.

Acesta a mai punctat:

Evenimentul va fi urmat de o serie de dezbateri publice la nivel național care își propun îmbunătățirea documentului inițial în vederea obținerii consensului societal asupra măsurilor concrete care trebuiesc întreprinse pentru atingerea obiectului de reconstruirea a României.

foto: flux60.ro

 

Dragoș Hârjoabă (AUR Bistrița-Năsăud): ,,Ne dorim să scăpăm țara de gunoaie. De toate gunoaiele!”
Reprezentanții AUR Bistrița-Năsăud au desfășurat o acțiune de ecologizare pe centura ocolitoare a Bistriței.
Prezervative folosite, pachete de țigări, servețele, doze de bere, peturi, pungi de toate felurile, plastice de toate tipurile, ambalaje de dulciuri, scutece folosite, filtru de aer, încălțăminte desperecheată, sticle de bere, sticle de suc, doze de energizante, prezervative nefolosite, tampoane folosite, plastice, anvelope și câte și mai câte. Stiți ce nu am găsit? Niciun coș de gunoi, niciun tomberon în 500 metri. 60 minute, 20 saci în doar 500 metri pe centura Bistriței. Nu am reușit să strângem tot, nu am putut intra în râu și nici nu am putut trece peste. Oare când vom învăța să apreciem țara asta frumoasă? Oare când vom aprecia curățenia? 20 saci sunt mulți în 500 m dar totuși sunt puțini, foarte puțini raportat la câte gunoaie sunt dar e mult mai mult decât nimic. Ne dorim să scăpăm țara de gunoaie. De toate gunoaiele., este mesajul transmis de Dragoș Hârjoabă, coordonatorul AUR Bistrița-Năsăud.
aur-6-225x300 Dragoș Hârjoabă (AUR Bistrița-Năsăud): ,,Ne dorim să scăpăm țara de gunoaie. De toate gunoaiele!" aur-4-300x225 Dragoș Hârjoabă (AUR Bistrița-Năsăud): ,,Ne dorim să scăpăm țara de gunoaie. De toate gunoaiele!" aur-3-300x169 Dragoș Hârjoabă (AUR Bistrița-Năsăud): ,,Ne dorim să scăpăm țara de gunoaie. De toate gunoaiele!" aur-2-300x140 Dragoș Hârjoabă (AUR Bistrița-Năsăud): ,,Ne dorim să scăpăm țara de gunoaie. De toate gunoaiele!" aur-1-225x300 Dragoș Hârjoabă (AUR Bistrița-Năsăud): ,,Ne dorim să scăpăm țara de gunoaie. De toate gunoaiele!"
Dragoș Hârjoabă (președinte AUR Bistrița-Năsăud): ,,Nu e important ca străinul să trăiască bine!”

Declarația fost făcută în cadrul mitingului pe care această formațiune politică l-a organizat în fața Palatului Administrativ.

Mă adresez celor care sunt la putere, celor care au capacitatea de a lua decizii. Aș vrea să le spun că în România e important ca omul să trăiască bine, nu e important ca străinul să trăiască bine… Vreau să le spun aici, in fata tuturor că atâta timp cât noi ne producem energia electrică , nu avem niciun motiv ca să se intoarcă la la romani cu pret de 10-20 de ori mai mare. Cred că sunteți în măsură să conștientizați gravitatea crizei care vine peste noi . Este acum important să luați deciziile corecte, până NU este prea târziu, a punctat Hîrjoabă.

DSC_9977-300x200 Dragoș Hârjoabă (președinte AUR Bistrița-Năsăud): ,,Nu e important ca străinul să trăiască bine!” DSC_9975-300x200 Dragoș Hârjoabă (președinte AUR Bistrița-Năsăud): ,,Nu e important ca străinul să trăiască bine!” DSC_9971-300x200 Dragoș Hârjoabă (președinte AUR Bistrița-Năsăud): ,,Nu e important ca străinul să trăiască bine!” DSC_9970-300x200 Dragoș Hârjoabă (președinte AUR Bistrița-Năsăud): ,,Nu e important ca străinul să trăiască bine!” DSC_9968-300x200 Dragoș Hârjoabă (președinte AUR Bistrița-Năsăud): ,,Nu e important ca străinul să trăiască bine!” DSC_9966-300x200 Dragoș Hârjoabă (președinte AUR Bistrița-Năsăud): ,,Nu e important ca străinul să trăiască bine!” DSC_9965-300x200 Dragoș Hârjoabă (președinte AUR Bistrița-Năsăud): ,,Nu e important ca străinul să trăiască bine!” DSC_9973-300x200 Dragoș Hârjoabă (președinte AUR Bistrița-Năsăud): ,,Nu e important ca străinul să trăiască bine!” DSC_9984-300x200 Dragoș Hârjoabă (președinte AUR Bistrița-Năsăud): ,,Nu e important ca străinul să trăiască bine!” DSC_9962-300x200 Dragoș Hârjoabă (președinte AUR Bistrița-Năsăud): ,,Nu e important ca străinul să trăiască bine!” DSC_9963-300x200 Dragoș Hârjoabă (președinte AUR Bistrița-Năsăud): ,,Nu e important ca străinul să trăiască bine!” DSC_9961-300x200 Dragoș Hârjoabă (președinte AUR Bistrița-Năsăud): ,,Nu e important ca străinul să trăiască bine!” DSC_9960-300x200 Dragoș Hârjoabă (președinte AUR Bistrița-Năsăud): ,,Nu e important ca străinul să trăiască bine!” DSC_9959-300x200 Dragoș Hârjoabă (președinte AUR Bistrița-Năsăud): ,,Nu e important ca străinul să trăiască bine!” DSC_9954-300x200 Dragoș Hârjoabă (președinte AUR Bistrița-Năsăud): ,,Nu e important ca străinul să trăiască bine!” DSC_9955-300x200 Dragoș Hârjoabă (președinte AUR Bistrița-Năsăud): ,,Nu e important ca străinul să trăiască bine!” DSC_9956-300x200 Dragoș Hârjoabă (președinte AUR Bistrița-Năsăud): ,,Nu e important ca străinul să trăiască bine!” DSC_9957-300x200 Dragoș Hârjoabă (președinte AUR Bistrița-Năsăud): ,,Nu e important ca străinul să trăiască bine!” DSC_9958-300x200 Dragoș Hârjoabă (președinte AUR Bistrița-Năsăud): ,,Nu e important ca străinul să trăiască bine!” DSC_9943-300x200 Dragoș Hârjoabă (președinte AUR Bistrița-Năsăud): ,,Nu e important ca străinul să trăiască bine!” DSC_9941-300x200 Dragoș Hârjoabă (președinte AUR Bistrița-Năsăud): ,,Nu e important ca străinul să trăiască bine!”

Deși se așteptau la un număr mai mare de participanți, organizatorii au trebuit să se mulțumească cu circa 100 de oameni. AUR are în Bistrița-Năsăud 24 de organizații locale.

Lavinia Petruț

AUR Bistrița-Năsăud îi îndeamnă pe bistrițeni să participe în număr cât mai mare la mitingul din 2 octombrie care se va desfășura la București

foto-aur-comunicat-1-300x300 AUR Bistrița-Năsăud îi îndeamnă pe bistrițeni să participe în număr cât mai mare la mitingul din 2 octombrie care se va desfășura la București

Vocea poporului, spune președintele AUR Bistrița-Năsăud, Dragoș Hârjoabă, trebuie să se facă auzită de către cei care doresc să ne întoarcă în România anilor ’80 cu niște măsuri aberante:

Dragi bistrițeni, nu mai asistați pasiv la specula și furăciunea făcută pe spinarea voastră și ieșiți în stradă, cât încă se mai poate! A sosit vremea redeșteptării naționale!  Din toate colțurile țării, ne adunăm la București pe 2 octombrie. Președintele AUR George Simion cere, în contextul crizei artificiale energetice și a neputinței actualei Coaliții PSD-PNL-UDMR de-a rezolva această problemă, alegeri anticipate, transmite Dragoș Hârjoabă.

Bistrițenii trebuie să știe următoarele: Guvernul şi companiile de stat menţin producţia scăzută pentru a menţine preţul la un nivel cât mai ridicat.  Altfel nu se poate explica de ce, la o putere instalată pe hidro de peste 6400 MW, se produc maxim 2400 MW. La cărbune, la o putere instalată de peste 3000 MW, se produc maxim 2300 MW. Aproape orice investiţie în creşterea producţiei de energie electrică este amânată sau blocată. Așadar, soluția sunt alegerile anticipate și un nou guvern format din specialiștii patrioți din Alianța pentru Unirea Românilor – AUR. Doar George Simion și echipa sa pot face, conchide președintele AUR Bistrița-Năsăud, citându-l pe George Simion.

Lavinia Petruț

EXCLUSIV Gabi Ștefoi: Sunt membru PNL și vreau să conduc următoarea campanie electorală a liberalilor bistrițeni (AUDIO)

SINTEZA DECLARAȚIILOR LUI GABI ȘTEFOI

Da , sunt oferte.  Dar niciodată nu voi merge înspre stânga. PSD-ul e vinovat de ceea ce mi s-a întâmplat ani la rândul. Nu îi uit! Sunt membru PNL și nu consider că trebuie să plec. Prima mea opțiune rămâne PNL, căci mentorul meu este Ioan Turc. Din partea unor colegi nu am avut susținere, dar mergem înainte. Rămân la ideea că sunt patriot, nu naționalist de extremă. Vreau să candidez pe barba mea la funcția de prim-vicepreședinte al PNL. Mă pricep pe logistică, pe strategie. Asta îmi doresc eu de la liberali. Vreau doar o funcție de consilier local. Mi se pare corect să fie ales, nu numit. Da , am discuții cu Ionuț Simionca (PMP), pe care îl respect, și cu George Simion,  de la AUR.

Declarația integrală o găsiți aici( audio):

AICI

 

Constituirea organizației locale AUR Romuli

La sfârșitul săptămânii trecute a avut loc constituirea Organizației Locale AUR, în Romuli, în prezența a peste 50 de membri și aderenți ai AUR. Au fost prezenți membri ai Biroului Județean de Conducere BN și reprezentanți din alte Organizații Locale AUR.

,,Le dorim mult succes în continuare și îi asigurăm de tot sprijinul in tot ceea ce vor întreprinde! Felicitări, Romuli!
Mergem împreună până la capăt!” – AUR Bistrița Năsăud.

278373982_293441802964832_5438473517691822937_n-300x225 Constituirea organizației locale AUR Romuli
278572170_293441909631488_2857185786218013901_n-300x225 Constituirea organizației locale AUR Romuli
278574294_293441932964819_8146119444557830074_n-300x225 Constituirea organizației locale AUR Romuli
278597912_293441879631491_3876414278330540102_n-300x225 Constituirea organizației locale AUR Romuli
278628206_293441796298166_6792655951872418196_n-300x143 Constituirea organizației locale AUR Romuli
278840794_293441922964820_790251432027506806_n-300x225 Constituirea organizației locale AUR Romuli
278902012_293441962964816_8170032169025281825_n-300x225 Constituirea organizației locale AUR Romuli

Anterioară
Următoare

AUR nu se dezminte, scandal ca la ușa cortului!

Ca orice partid ce încearcă să se mențină pe scena politică și să își conserve procentele electorale, cei de la AUR încearcă să își consolideze poziția și în județul Bistrița-Năsăud prin formarea de organizații locale, dar și o  organizație județeană.

De abia ce a apărut din neantul politicii conducerea județeană, că a și intrat dihonia în partidul lui Simion. De vină poate să fie și fantoma, nu cea de la operă, ci cea a Dianei Iovanovici Șoșoacă, o mare fană a scandalurilor publice. Și cum orice partid care se respectă pune de câte un scandal, nici cei de la AUR BN nu s-au dat în lături și au început să se înjure ca la ușa cortului și să se amenințe reciproc.

Proaspăt uns la conducerea partidului este fostul secretar general adjunct al PNL BN și mâna dreaptă a lui Ioan Turc, Gaby Ștefoi, alături de omul de afaceri Dragoș Hârjoabă, dar și de Iulia Maier. Se pare că Gaby Ștefoi nu este pe placul membrilor organizațiilor din teritoriu, care își doresc oameni noi, fără trecut politic. Astfel că lucrurile au degenerat rapid în insulte și amenințări. Așa că ceea ce părea o ședință generatoare de ”succesuri” electorale s-a transformat într-o veritabilă ședință de parlament mioritic.

Un membru de partid, nemulțumit de actuala situație și de faptul că un fost PNL-ist este la conducere a trimis către presă o scrisoare prin care își exprimă nemulțumirile.

,,Marea majoritate este profund nemulțumită de impunerea fostului secretar general PNL în funcția de conducere a filialei județene. Am aflat că în timpul ședinței de ieri toți cei prezenți au fost total împotriva primirii în partid pe poziții de conducere a celor care au ocupat funcții în alte partide cu tradiție. Oamenii chiar au amenințat că părăsesc partidul dacă PNL-istul va fi pus la conducere”, a spus membrul AUR.

Gabriel Ștefoi a auzit despre aceste nemulțumiri și i-ar fi amenințat pe membri care nu îl susțin, cu excluderea din partid. Am reușit să intrăm în posesia unor înregistrări în care Gabriel Ștefoi amenință un membru de partid.

Ascultați AICI înregistrările!

Contactat telefonic de către redacția N1TV Gabriel Ștefoi a declarat că certurile au pornit de la faptul că i-ar fi fost amenințată familia și că urmează să pună la dispoziția presei înregistrarea amenințărilor.
De asemenea redacția N1tv a contactat doi reprezentanți AUR Sângeorz-Băi dar se pare că aceștia nu știu nimic despre acest scandal…. Ideea este că un partid nu poate să pornească la drum cu sloganul ” băga-mi-aș p… în…” sau poate?

Până când Simion va tranșa disputa lucrurile rămân în coadă de pește (nu prea proaspăt)…