POLIȚIA LOCALĂ SÂNGEORZ-BĂI: Cetățenii au obligația să curețe zăpada din dreptul imobilelor
Stimați cetățeni! Odată cu căderea zăpezii mai consistente, aveți obligația de a curata zăpadă și gheata de pe trotuare, din dreptul imobilelor în care locuiți sau le folosiți. Aceste prevederi sunt cuprinse în HCL nr 57/2017 și nerespectarea acestor obligații se va recurge la amendarea celor care nu se conformează. Va mulțumim!, transmit reprezentanții Poliției Locale Sângeorz-Băi.
POLIȚIȘTII DIN BISTRIȚA-NĂSĂUD VĂ RECOMANDĂ SĂ CONDUCEȚI PRUDENT, ȚINÂND CONT DE CONDIȚIILE METEO ȘI DE DRUM!

În contextul avertizărilor meteo emise de Administrația Națională de Meteorologie, pentru reducerea riscului rutier, conducătorii auto sunt sfătuiți să se informeze cu privire la condiţiile meteo din zonele în care urmează să se deplaseze şi să echipeze maşina corespunzător, cu anvelopele de iarnă, chiar lanțuri dacă situația o impune!

Astfel, în condiţiile unor fenomene meteo nefavorabile, conducătorii auto sunt sfătuiți să reducă semnificativ viteza când sunt precipitații, iar carosabilul este acoperit cu zăpadă, gheață sau polei.

Totodată, polițiștii rutieri vă recomandă să adoptați o manieră preventivă de conducere şi să evitați orice manevră riscantă, asigurându-vă constant, pe tot parcursul traseului. Sporiţi atenţia la intrările şi ieşirile de pe poduri sau la încrucişările cu autovehiculele cu gabarit mare şi evitaţi oprirea sau staţionarea în dreptul copacilor de pe marginea drumurilor, pe care vântul puternic îi poate rupe.  În condiții de trafic intens, păstraţi-vă calmul, respectați toate regulile de circulație şi nu blocaţi intersecţiile. De asemenea, nu vă angajaţi în depăşirea coloanelor de autovehicule, transmite Crina Sîrb, purtător de cuvânt al IPJ Bistrița-Năsăud.

În situaţia în care vizibilitatea în oglinzile autovehiculului este redusă din cauza ploii/ceții/lapoviţei/ninsorii, folosirea luminilor de către toţi conducători auto reduce riscul producerii unor accidente rutiere. Curăţaţi farurile şi blocurile de semnalizare şi folosiţi corespunzător instalaţia de ventilaţie – climatizare!  Conduceți în mod responsabil, cu multă atenție!

Informații cu privire situația traficuluia: https://www.politiaromana.ro/ro/info-trafic.

(VIDEO) Pasul Tihuța, sub zodia zăpezilor. Se circulă alternativ și sunt multe blocaje
Autoritatea Națională de Meteorologie a emis o avertizare meteorologică pentru zona de nord vest a țării, avertizând asupra condițiilor meteorologice specifice de iarnă care vor afecta această zonă.
Momentan,  în pasul Tihuța se circulă alternativ, cu multe blocaje, în condiții de iarnă.
Se intervine pentru dezăpezire cu 9 utilaje cu lamă, iar echipajele rutiere din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Bistrița-Năsăud acționează pentru fluidizarea și monitorizarea traficului rutier.
Recomandăm participanților la trafic să evite orice deplasare care nu este necesară în această perioadă. Se recomandă tuturor conducătorilor de autovehicule să circule cu viteză adaptată permanent condițiilor meteo-rutiere, să adopte o manieră preventivă de condus și să respecte indicațiile polițiștilor rutieri aflați în trafic, transmit reprezentanții Prefecturii Bistrița-Năsăud.
Cum va fi vremea în acest weekend în Bistrița-Năsăud
Conform Meteo.BN, vremea va rămâne rece iar cerul va fi mai mult noros, cu perioade puține în care vom zări soarele. Temporar va ninge slab, cu caracter local, mai ales sâmbătă, în prima parte a zilei si apoi mai consistent duminică, spre seară. Vântul va sufla slab cu intensificări la munte, mai ales la altitudini de peste 1500 m. altitudine, unde zăpada va fi viscolită și spulberată.
Maximele vor atinge, în aceste condiții, valori în general între -6°C în zonele submontane și -2°C, la podiş, iar minimele dimineților vor scădea până la valori cuprinse între -11°C în depresiuni și -6°C în zonele deluroase din sud-vest.
La Bistrița, cerul va fi mai mult noros şi aici şi temporar sunt condiții de ninsoare, în general slabe, excepție ziua de duminică, când mai ales după-masă si seara, se va depune strat de zăpadă de 5 – 7 cm. Maximele diurne vor atinge -2°C, iar minimele vor aluneca spre -9°C, sâmbătă și spre -5, duminică.
sura text/foto: MeteoBN
Iarna s-a instalat în pasul Tihuța. Care sunt recomadările jandarmilor montani din Bistrița-Năsăud
În Pasul Tihuța s-a instalat iarna. Ninge de aproximativ 13 ore, iar stratul de zăpadă depășește 10 cm.
În zona Valea Blaznei, la cota 1.200 m stratul de zăpadă măsoară aproximativ 10 cm iar temperatura este de 0 grade. Toţi cei care doresc să se deplaseze în zona de munte trebuie să aibă maşinile dotate corespunzător anotimpului rece. (cauciucuri de iarnă, combustibil suficient şi lanţuri antiderapante), tranmite Georgeta Cășvan, purtător de cuvânt al IJJ Bistrița-Năsăud.
jandarmi-4-169x300 Iarna s-a instalat în pasul Tihuța. Care sunt recomadările jandarmilor montani din Bistrița-Năsăud jandarmi-3-300x135 Iarna s-a instalat în pasul Tihuța. Care sunt recomadările jandarmilor montani din Bistrița-Năsăud jandarmi-2-1-169x300 Iarna s-a instalat în pasul Tihuța. Care sunt recomadările jandarmilor montani din Bistrița-Năsăud
În scopul evitării unor evenimente nedorite şi pentru a fi în siguranţă, jandarmii montani transmit turiştilor următoarele recomandări:
1. Înainte de a pleca în excursie, informaţi-vă temeinic în legătură cu itinerariul propus (dacă este accesibil, marcat sau dacă prezintă porţiuni periculoase), prognoză meteo, condiţiile climatice locale, starea de funcţionare a mijloacelor de transport pe cablu – acolo unde acestea există;
2. Plecaţi pe munte doar cu echipament adecvat anotimpului. Nu trebuie să vă lipsească lanterna, sacul de dormit, trusa de prim ajutor, busola/GPS, telefonul mobil;
3. Nu riscaţi să plecaţi singuri la drum şi alegeţi traseele în funcţie de pregătirea fizică, tehnică şi psihică a celui mai slab din grup;
4. Nu deterioraţi amenajările turistice, marcajele sau indicatoarele;
5. Folosiţi numai traseele marcate. Urmăriţi marcajele de pe traseu;
6. Nu vă abateţi de la traseu şi evitaţi scurtăturile;
7. În cazul apariţiei dificultăţilor pe traseu sau al înrăutăţirii vremii, retrageţi-vă la cea mai apropiată cabană. Pe vreme rea (ceaţă, ger, viscol), deplasaţi-vă în grup compact şi nu rămâneţi în urma grupului;
8. Nu consumaţi băuturi alcoolice deoarece acestea diminuează capacitatea de efort;
9. În cazul apariţiei unei situaţii de dificultate sau de risc la adresa integrităţii, sănătăţii sau a vieţii, puteţi solicita sprijinul jandarmilor montani prin intermediul numărului unic pentru apeluri de urgenţă 112, specificând, pe cât posibil, următoarele:
– datele de identificare ale persoanei care anunţă;
– ce s-a întâmplat;
– câte persoane au nevoie de ajutor;
– unde sunt persoanele aflate în dificultate;
– când s-a produs accidentul.
În zonele montane și submontane ale județului Bistrița-Năsăud a venit iarna
Informarea meteo emisă încă de vineri dimineață sa concretizat azi-noapte, când a nins în toată zona montană şi submontană din județ.
Unele probleme au fost în Pasul Tihuța, unde zāpada s-a aşternut generos, însă s-a intervenit şi se intervine cu utilaje de deszăpezire.
tihuta-1-169x300 În zonele montane și submontane ale județului Bistrița-Năsăud a venit iarna
Limita altitudinală a ninsorilor a coborât spre 650-700 m., astfel de aici în sus, peisajul a devenit hibernal. La altitudini de peste 1200 m. este viscol în toată regula, stratul de zăpadā depăşind 20 cm. Vremea se mai îmbunează, astfel mâine temperaturile vor fi în creştere, iar cerul se va mai degaja. Din datele de acum, se pare ca un nou episod hibernal se prefigureazā pentru week-end-ul viitor dar vedem cum se mai aşează lucrurile pe parcurs. Duminicā liniştitā, tuturor! transmite ONG ,,Meteo BN”.
tihuta-3-225x300 În zonele montane și submontane ale județului Bistrița-Năsăud a venit iarna tihuta-4-300x225 În zonele montane și submontane ale județului Bistrița-Năsăud a venit iarna
foto/video: ONG ,,Meteo.BN”
Un grup de peste 100 de elevi din Zalău, sprijiniți de către jandarmii montani din Rodna

Până astăzi, cei 110 elevi s-au aflat la Complexul Turistic Alpina Blazna, în cadrul Programului Școala Verde. Având în vedere zăpada depusă în ultimele zile, pentru a coborî în siguranță, aceștia au avut nevoie de sprijinul jandarmilor montani din Rodna.

Drumul de pe traseul Alpina Blazna – Șanț, a fost curățat de un utilaj al complexului de agrement, dar având în vedere stratul proaspăt de zăpadă, exista riscul derapării autocarelor, ca urmare s-a luat decizia ca o parte din acest traseu să fie parcurs de către aceștia pe jos.

jm-7-300x237 Un grup de peste 100 de elevi din Zalău, sprijiniți de către jandarmii montani din Rodna jm-6-300x225 Un grup de peste 100 de elevi din Zalău, sprijiniți de către jandarmii montani din Rodna jm-5-300x225 Un grup de peste 100 de elevi din Zalău, sprijiniți de către jandarmii montani din Rodna jm-4-300x225 Un grup de peste 100 de elevi din Zalău, sprijiniți de către jandarmii montani din Rodna jm-3-300x225 Un grup de peste 100 de elevi din Zalău, sprijiniți de către jandarmii montani din Rodna jm-2-300x225 Un grup de peste 100 de elevi din Zalău, sprijiniți de către jandarmii montani din Rodna j-m-1-300x225 Un grup de peste 100 de elevi din Zalău, sprijiniți de către jandarmii montani din Rodna

Jandarmii montani din Rodna i-au însoțit pe tot parcursul acestui traseu iar câțiva elevi cu probleme medicale au fost transportați în siguranță, cu autovehiculul Jandarmeriei montane până la locul îmbarcării în autocare.

Stratul de zăpadă are în prezent în zona Alpina Blazna aproximativ 15 cm. Elevii fac parte din clasele V-IX și sunt sunt din Zalău.

(VIDEO) DOROLEA: Un bărbat de 51 de ani a murit în urma unui grav accident rutier

dorolea-3-300x225 (VIDEO) DOROLEA: Un bărbat de 51 de ani a murit în urma unui grav accident rutier dorolea-1-300x225 (VIDEO) DOROLEA: Un bărbat de 51 de ani a murit în urma unui grav accident rutier

Polițiștii Serviciului Rutier au intervenit la un accident produs pe Drumul Județean 172G, în Dorolea.

Conform primelor verificări efectuate la fața locului, un bărbat de 51 de ani, din Cușma, în timp ce conducea un autoturism pe direcția Cușma-Dorolea, a intrat în coliziune cu un alt autoturism care era condus de o femeie, de 39 de ani, din Cușma. Din nefericire, conducătorul auto de 51 de ani a decedat. Totodată, conducătoarea auto și un pasager din autoturismul condus de aceasta au fost transportați la spital. Femeia a fost testată cu aparatul etilotest, rezultatul fiind negativ. În cauză a fost întocmit dosar penal, urmând a fi stabilite cauza și împrejurările exacte în care a avut loc accidentul, a declarat Paul Rodilă, purtător de cuvânt al IPJ Bistrița-Năsăud.