Elevii din Sângeorz-Băi au ecologizat malurile Someșului alături de ADI Deșeuri

Iubim natura, ne place curațenia, ne bazǎm pe partenerii noștri și, împreunǎ, facem Bistrița-Nǎsǎud un județ mai curat!

Alături de elevii frumoși și harnici de la Liceul Teoretic Solomon Haliță – Sângeorz-Băi am ecologizat malurile râului Someș din zona Lunca Mare și zona Deltă – afectate de abandonul de deșeuri în naturǎ.

Elevii au conștientizat importanța păstrării unui mediu curat, au învățat despre importanța colectǎrii selective a deșeurilor, despre cum putem proteja resursele reciclând deșeurile, cât și despre faptul că natura trebuie îngrijită și respectată.

Pǎstrând natura curatǎ, suntem mai sǎnǎtoși și contribuim la un viitor mai bun pentru copiii noștri!

Alături de noi, ADI Deșeuri Bistrița-Năsăud, în această activitate au fost partenerii noștri de la TeraSteel și am beneficiat de sprijinul Primăria Sîngeorz-Băi.

Sperăm ca aceste acțiuni să inspire comunitățile din județul nostru și exemplul nostru să fie urmat și în alte zone.

Îi felicităm și totodată le mulțumim elevilor pentru implicarea și hărnicia lor și le dorim mult succes la șoală!

Respecți natura – te respecți pe tine!

Din corporatist în MILIONAR! Premiul la LOTO 6/49 a fost câștigat

Câştigătorul premiului de categoria I la tragerea Loto 6/49 de duminică, 30 martie 2025, şi-a ridicat câştigul în valoare de 31,56 milioane lei (peste 6,34 milioane de euro), a anunţat marţi Loteria Română.

„Un tânăr corporatist de 39 de ani, stângaci, dar nu şi în ceea ce priveşte norocul, s-a prezentat în cursul zilei de astăzi la sediul central al Loteriei Române pentru a ridica câştigul de categoria I, obţinut la tragerea Loto 6/49 din data de 30.03.2025, în valoare de 31.567.186,80 lei (peste 6,34 milioane de euro). Câştigătorul nu a dorit să-şi facă publică identitatea”, se menţionează în comunicat, transmite Agerpres.

Conform sursei citate, timişoreanul joacă de peste 10 ani la loto, iar jocurile preferate sunt Loto 6/49 şi Joker.

Numerele care i-au purtat noroc au fost alese la întâmplare, iar biletul norocos a fost jucat pe platforma online joaca.loto.ro şi a fost completat cu trei variante la Loto 6/49, precizează sursa citată.

33 de ani de devotament pentru comunitate • Vino să ne cunoști la Ziua Porților Deschise

33 de ani de devotament pentru comunitate • Vino să ne cunoști la Ziua Porților Deschise!

Pe 11 aprilie 2025, Consiliul Județean Bistrița-Năsăud sărbătorește 33 de ani de activitate printr-un eveniment special: „Ziua Porților Deschise” – dedicat fiecăruia dintre dumneavoastră!

Dacă vreți să aflați mai multe despre activitatea noastră, să vedeți locul unde se iau cele mai importante decizii și să faceți cunoștință cu oamenii care transformă proiectele în realitate, vă invităm să ne vizitați pe 11 aprilie, între orele 09:00 – 13:00.
Vă așteptăm cu multe surprize!

Și nu ne oprim aici! Ziua Porților Deschise are loc și în instituțiile subordonate Consiliului Județean după următorul program:

✅ Biblioteca Județeană „George Coșbuc” Bistrița-Năsăud – un centru cultural de referință pentru educație și lectură, incluzând Casa Colecțiilor și a Documentelor de Patrimoniu.
* vizită Bibliotecă și vizită Casa colecțiilor și a documentelor de patrimoniu

✅ Centrul Județean pentru Cultură Bistrița-Năsăud – promotor al culturii și tradițiilor locale.
* Expoziție ,,Ce este desenul” lucrări de artă vizuală a unor mari artiști contemporani- Galeria ROD a Centrului Județean pentru Cultură.
* Școala Populară de Artă – demonstrații de canto, pian și chitară.

✅ Muzeul Bistrița-Năsăud – custode al patrimoniului istoric și cultural al județului.
* Vizita Muzeu

✅ Clubul Sportiv Gloria 2018 Bistrița-Năsăud – Sala Polivalentă Teraplast Arena – locul unde se scrie performanța sportivă.
📌 10:00 – 11:00 – Antrenament deschis al echipei de senioare CS Gloria 2018 BN
📌 17:30 – 19:30 – Antrenament deschis al echipei naționale de handbal a României
Așadar, fiecare dintre dumneavoastră își poate vedea favorita într-un antrenament deschis tuturor pasionaților de handbal!

✅ Serviciul Public Județean Salvamont Bistrița-Năsăud – instituția care asigură siguranța turiștilor în zonele montane.
* Demonstrații, prezentarea echipamentelor și materialelor utilizate în intervențiile montane.
Întreaga zi este dedicată vouă, tuturor cetățenilor acestui minunat județ!

📌 Pentru a ne organiza cât mai bine, vă rugăm să confirmați înscrierea la Ziua Porților Deschise până în data de 8 aprilie, ora 16:00, la colega noastră Anda Moldovan, la telefon
☎️ (0752) 346 695 sau pe adresa de e-mail [moldovan.anda@portalbn.ro].

Vă așteptăm cu drag să fiți alături de noi la acest moment aniversar și să descoperiți mai multe despre administrația județeană și instituțiile care lucrează în slujba comunității!

 

Emil Radu Moldovan

„Lumea nu are nevoie de perfecțiune, ci de înțelegere!“

„Lumea nu are nevoie de perfecțiune, ci de înțelegere!

Astăzi, de Ziua Internațională de Conștientizare a Autismului, ne amintim că fiecare persoană are un mod unic de a percepe, de a interacționa cu lumea și ne alăturăm unei singure voci care spune clar și răspicat: Diferit, nu inferior!

Autismul nu înseamnă izolare, nu înseamnă neputință, ci o altă modalitate de a percepe lumea. Este responsabilitatea noastră să construim un mediu incluziv, empatic și înțelegător, în care fiecare copil și adult cu autism să se simtă văzut, respectat și sprijinit.

La Bistrița, ne dorim o comunitate unită în diversitate, în care toți cetățenii, indiferent de provocările cu care se confruntă, au șansa de a-și atinge potențialul. Continuăm să susținem proiectele care oferă sprijin familiilor și persoanelor cu tulburări din spectrul autist și să încurajăm educația și acceptarea în toate formele ei.

Mulțumim tuturor celor care luptă zilnic – părinți, terapeuți, cadre didactice, voluntari – pentru o lume mai blândă!

La mulți ani, prinți albaștri!
La mulți ani, prințese albastre!”
, a transmis pe pagina sa de socializare, Primarul municipiului Bistrița, Gabriel Lazany.

De unde vă puteți lua Vinieta Albastră? Program și prețuri

Primăria Bistrița a venit cu informații actuaizate privind achiziția Vinietei Albastre după ce bistrițenii au creat cozi la casieria de pe Gheorghe Șincai.

Asfle, ncepând cu data de 2 aprilie 2025, vinieta albastră poate fi achiziționată și de la casieriile Direcției Venituri (Taxe și Impozite), pentru a facilita accesul contribuabililor și a gestiona eficient volumul mare de solicitări.

LOCURI DE RIDICARE / ACHIZIȚIE A VINIETEI:

Contribuabilii care dețin loc de parcare de reședință și beneficiază de vinieta inclusă în abonament, vor ridica vinieta exclusiv de la Casieria Direcției Patrimoniu, situată pe Str. Gheorghe Șincai, nr. 2, o dată cu achitarea abonamentului pentru parcarea de reședință.

Contribuabilii înregistrați fiscal în Municipiul Bistrița, care NU dețin loc de parcare de reședință, pot achiziționa vinieta albastră „la liber” de la Casieriile Direcției Venituri – Str. Gheorghe Șincai, nr. 2 și Str. Alexandru Odobescu, nr. 17A.

Contribuabilii neînregistrați fiscal în Municipiul Bistrița, pot achiziționa abonamentul de parcare de la Casieria Direcției Patrimoniu, situată pe Str. Gheorghe Șincai, nr. 2.

Program casierii – Str. Gheorghe Șincai, nr. 2 (Direcția Patrimoniu și Direcția Venituri):
• Luni, Marți, Joi: 08:00 – 16:00
• Miercuri: 08:00 – 17:30
• Vineri: 08:00 – 13:30
Program casierii Direcția Venituri (Taxe și Impozite) – Str. Alexandru Odobescu, nr. 17A:
• Luni, Miercuri: 08:00 – 16:00
• Marți, Joi: 08:00 – 15:00 și 16:00 – 18:00
• Vineri: 08:00 – 13:30
Tarife vinieta albastră – pentru contribuabili înregistrați fiscal în Municipiul Bistrița:
• 100 lei / an – persoană fizică
• 200 lei / an – persoană juridică
• 300 lei / an – autoutilitare (2,5 t – 3,5 t), persoane fizice sau juridice
Tarife abonament parcare – pentru contribuabili neînregistrați fiscal în Municipiul Bistrița:
• 100 lei / 1 lună
• 200 lei / 3 luni
• 350 lei / 6 luni
• 600 lei / an
Pentru achiziționarea vinietei albastre, vă rugăm să aveți asupra dumneavoastră documentele de înmatriculare ale autovehiculelor.

“Ca la noi, la Liviu…” CNLR trimite un lot senzațional la Olimpiada Națională de Matematică

Municipiul Botoșani este gazda celei de-a 75-a ediții a Olimpiadei Naționale de Matematică pentru clasele IX-XII, care se desfășoară în perioada 1-6 aprilie 2025.

Proba de concurs are loc astăzi, la Sala Polivalentă „Elisabeta Lipă” Botoșani.
„Avem un lot senzațional care participă la etapa națională a Olimpiadei de matematică pentru elevii de liceu, la Botoșani, de astăzi până duminică. Elevi responsabili față de ei înșiși și față de „Liviu”, elevi care ne-au reprezentat cu mândrie la competițiile de matematică de până acum, elevi pe care îi respectăm pentru ceea ce au devenit.
🔹Amalia Sasu, clasa a IX-a A, prof. Iuliana Chilom
🔹Gheorghe Darius Pușcaș, clasa a IX-a B, prof. Iuliana Chilom
🔹Octavian-Tiberiu Bâcâin, clasa a X-a B, prof. Nastasia Chiciudean
🔹Andrei-Vladimir Dumitru, clasa a XI-a A, prof. Rodica Coman
🔹Alexandra-Maria Bălătici, clasa a XII-a B, prof. Monica Cioanca

Vă ținem pumnii la proba scrisă! Forța matematicii fie cu voi!”, este mesajul transmis de comunitatea Colegiului Național Liviu Rebreanu Bistrița.
Profesor coordonator al lotului județean este Nastasia Chiciudean de la Colegiul Național „Liviu Rebreanu” Bistrița.

Cum s-au descurcat elevii la simularea Evaluării Naționale 2025

În perioada 17–19 martie 2025, conform calendarului aprobat prin Ordinul Ministrului educației nr. 6479/30.08.2024,elevii claselor a VIII-a au susținut probele scrise în cadrul simulării examenului de Evaluare Națională, la disciplinele limba și literatura română, matematică și limba și literatura maternă.

În județul Bistrița-Năsăud, simularea examenului de Evaluare Națională 2025

s-a desfășurat în 73 de unități de învățământ, prezența pe probe fiind următoarea:

Limba și literatura română 95,24% (2727 din 2862 înscriși)
Matematică 95,04% (2720 din 2862 înscriși)
Limba și literatura maternă 98,78% (81 din 82 înscriși)

Situația notelor obținute de elevii claselor a VIII-a, la simularea examenului de Evaluare Națională, pe tranșe de note se prezintă astfel:

Limba și literatura română 1710 note mai mari sau egale cu 5, procent 62,71%

Interval de notare

Număr note

Procent

1-1,99

25

0,92%

2-2,99

154

5,65%

3-3,99

364

13,35%

4-4,99

474

17,38%

5-5,99

456

16,72%

6-6,99

470

17,24%

7-7,99

363

13,31%

8-8,99

328

12,03%

9-9,99

93

3,41%

10

0

0,00%

Matematică – 1967 note mai mari sau egale cu 5, procent 72,32%

Interval de notare

Număr note

Procent

1-1,99

14

0,51%

2-2,99

107

3,93%

3-3,99

222

8,16%

4-4,99

410

15,07%

5-5,99

552

20,29%

6-6,99

560

20,59%

7-7,99

489

17,98%

8-8,99

274

10,07%

9-9,99

91

3,35%

10

1

0,04%

Limba și literatura maternă – 72 note mai mari sau egale cu 5, procent 88,89%

Interval de notare

Număr note

Procent

1-1,99

0

0,00%

2-2,99

1

1,23%

3-3,99

2

2,47%

4-4,99

6

7,41%

5-5,99

10

12,35%

6-6,99

12

14,81%

7-7,99

7

8,64%

8-8,99

24

29,63%

9-9,99

19

23,46%

10

0

0,00%

În conformitate cu prevederile O.M.E. nr. 6479/30.08.2024, privind organizarea simulării Evaluării Naționale pentru absolvenții clasei a VIII-a, în anul școlar 2024–2025, notele obținute la simulările naționale nu se trec în catalog. Prin excepție, la solicitarea scrisă a elevului sau a părintelui/tutorelui, notele obținute la simulările naționale pot fi trecute în catalog.

La nivelul fiecărei unități de învățământ preuniversitar se vor analiza rezultatele obținute și se va întocmi un raport care va include măsurile de remediere în cazul în care acest fapt se impune.

Biroul de presă

Inspectoratul Școlar Județean Bistrița-Năsăud

Alertă! Trei instituții au primit un plic cu “praf rozaliu”

Trei instituții publice din Capitală au primit prin poștă, marți, plicuri în care găsea praf alb-rozaliu. Au fost alertate autoritățile care fac verificări.

Polițiștii Capitalei au fost sesizați cu privire la primirea, prin poștă, a câte unui plic, ce conține un praf de culoare alb-rozaliu, la sediul a trei instituții publice.

La fața locului s-au deplasat echipe de poliție, reprezentanți ai Inspectoratului General pentru Situații de Urgență București-Ilfov. De asemenea, activitățile beneficiază de sprijinul Serviciului Român de Informații.

Totodată, au fost solicitați și specialiști din cadrul Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate București.

Activitățile de verificare sunt în desfășurare, iar autoritățile continuă să aplice măsurile necesare, pentru prevenirea oricărui potențial incident.

Tragedie la Tureac. Un bărbat a murit strivit de un mal de pământ. Surse: Este administratorul firmei ce executa lucrarea

Accidentul s-a produs astăzi lângă un drum public din localitatea Tureac, acolo unde sunt executate lucrări. Potrivit unor surse, bărbatul decedat era chiar administratorul firmei care lucra în zona respectivă ca subcontractor.

Din păcate, medicul care încadrează echipajul de terapie intensivă mobilă SMURD a fost nevoit să declare decesul bărbatului în vârstă de 50 de ani. Acesta a fost extras de sub malul de pământ care l-a surprins în zona inferioară a corpului, informează ISU Bistrița-Năsăud.

“Polițiștii din cadrul Secției 2 Poliție Rurală Prundu Bârgăului au fost sesizați, prin S.N.U.A.U. 112, cu privire la faptul că, în Tureac, o persoană a fost surprinsă de un mal de pământ, fiind în stare de inconștiență. Din primele verificări efectuate la fața locului a reieșit faptul că un bărbat de 50 de ani din Mijlocenii Bârgăului, în timp ce efectua lucrări în apropierea unui drum public, a fost surprins de un mal de pământ. Din nefericire, bărbatul a decedat. În cauză a fost întocmit dosar penal, urmând a fi stabilite cauza și împrejurările exacte în care a avut loc evenimentul. Totodată, va fi dispusă necropsia care va stabili cu exactitate cauza decesului. De asemenea, a fost sesizat și Inspectoratul Teritorial de Muncă Bistrița-Năsăud, pentru efectuarea de verificări de specialitate”, a precizat Inspectoratul de Poliție Județean Bistrița-Năsăud.