Complexul Muzeal vă invită la sărbătoarea Sfântului Ilie, la Sângeorz-Băi

SÂNGEORZUL – Sărbătoarea Sfântului Mare Mucenic Gheorghe și „Târgul lapcelui ge oi”
Parcul Stațiunii Sângeorz-Băi
Miercuri, 23 aprilie 2025

Primăria și Consiliul Local Sângeorz-Băi, în parteneriat cu Centrul Cultural „Iustin Sohorca” Sângeorz-Băi, Consiliul Județean Bistrița-Năsăud și Centrul Județean pentru Cultură Bistrița-Năsăud, organizează: „SÂNGEORZUL – Sărbătoarea Sf. Mare Mc. Gheorghe și Târgul lapcelui ge oi”.

Evenimentul va debuta la ora 13:00 cu Deschiderea Târgului, urmată la ora 15:00 de un Spectacol artistic de excepție susținut de:

-Ansamblul Folcloric „Păunița” Sângeorz-Băi
Coregraf: Maxim Petri
Dir. artistic: Florin Hodoroagă
Conducerea muzicală: Dani Gabor Poleac
Soliști vocali: Anamaria Dumitru, Livia Mihăilă, Emanuela Călina
Poet popular invitat: Grigore Guzu

– Ansamblul Folcloric „Cununa Someșană” Maieru
Coregraf: Adrian Salvan

– Ansamblul Folcloric „Cetina” Lunca Ilvei
Solistă: Ruxandra Mihuț
Maestru coregraf: Ioan Simionca

– Ansamblul Profesionist „Dor Românesc”
Coregraf: Adrian Pascu
Dirijor: Emilian Coruți
Soliști vocali: Domnica Dologa, Mirela Petruș, Anuța Motofelia, Cristina Retegan, Oana Matei Coruți, Cristina Bugnar, Nicolae Cioancă

Invitat special al evenimentului:
Liliana Laichici, una dintre cele mai îndrăgite interprete de muzică populară din România.

Evenimentul este organizat în colaborare cu asociațiile și cooperativele agricole din Sângeorz-Băi, cu sprijinul crescătorilor și producătorilor locali, al punctelor gastronomice locale și al antreprenorilor din zonă.

Proiect coordonat de: Florin Hodoroagă, Manager al Centrului Cultural „Iustin Sohorca” Sângeorz-Băi.

Lucrările de la SCJU Bistrița se extind

Lucrările de reabilitare a clădirii Spitalului Clinic Județean de Urgență Bistrița se extind și la etajul 3. Acest proces presupune o reorganizare temporară a activității în secțiile Cardiologie, Neurologie și Oftalmologie.

”Vă asigurăm că depunem toate eforturile pentru ca serviciile medicale oferite să nu fie afectate și să beneficiați în continuare de îngrijire sigură și de calitate. Vă mulțumim pentru răbdare și înțelegere în această perioadă!”, este mesajul conducerii spitalului.

La SCJU Bistrița se derulează un proiect de peste 100 de milioane euro prin PNRR care cuprinde realizarea unui nou corp de clădire cu patru etaje, reabilitarea clădirii existente, digitalizarea și dotarea cu aparatură medicală.

Cina Comunitară continuă la Bistrița! De această dată, în straie de Paște

Cum ar fi ca, în a doua zi de Paște, să fim toți la aceeași masă, în centrul orașului, să ciocnim un ou roșu?

Ne revedem luni, 21 aprilie, de la ora 18:00, pe Pietonalul Liviu Rebreanu, la Cina Comunitară de Paște, pentru a împărtăși nu doar bucate, ci și gânduri bune, zâmbete și un strop din sufletul fiecăruia.

Anul acesta, vă propun să adăugăm un detaliu aparte: să purtăm cu toții ceva albastru – în semn de sprijin pentru copiii și adulții cu autism. E un gest mic, dar cu o semnificație aparte, care arată cât de uniți și atenți suntem unii față de ceilalți.

Rezervările pentru mese se fac la numărul de telefon 0756130096.

Ne vedem acolo. La aceeași masă.

Gabriel Lazany, primarul Bistriței 

Eveniment inedit de Paște la Complexul Muzeal Bistrița-Năsăud

Complexul Muzeal Bistriţa-Năsăud vă invită începând cu data de 15 aprilie să ascultaţi cântece religioase, specifice sărbătorii pascale, interpretate de corurile bisericeşti ale mai multor culte religioase din Bistriţa-Năsăud.

”Dăm startul unui eveniment pe care vrem să-l organizăm anual invitând în spaţiul muzeului comunitatea bistriţeană din toate bisericile din judeţ. Am reuşit ca anul acesta să fie alături de noi în cadrul aceluiaşi eveniment cultural: Corul ”Osana” a preoţilor din Protopopiatele Beclean şi Bistriţa, Orchestra Judeţeană Amiuna (dirijor Nelu Pagu), Corul Bisericii Reformate Bistriţa (dirijor Tünde Szikszai), Corul Bisericii Greco-Catolice Buna Vestire Bistriţa, Cântare religioasă din Biserica Romano-Catolică Bistriţa (organist Norbert Töttösy), Corul Bisericii Peniel Bistriţa, Corul Bisericii Penticostale Sfânta Treime Bistriţa.

Evenimentul ”Întâmplare de Paşte”, ediţia a II-a, va avea şi parte expoziţională care va prezenta elemente tradiţionale, din patrimoniul muzeului, referitoare la acoperirea capului: la intrarea în biserică bărbaţii îşi descoperă capul, iar femeile îşi acoperă capul. Apostol Pavel: ”Orice bărbat care se roagă sau prorocește având capul acoperit necinstește pe Hristos, iar orice femeie care se roagă sau prorocește cu capul neacoperit îşi necinstește capul” (I Corinteni 11, 4-5). Atitudine plină de însemnătate transmisă din trecut, gest simbolic păstrat din cutume străvechi – acoperirea capului la femei la intrarea în biserică şi descoperirea capului pentru bărbaţi îi uneşte pe toţi credincioşii în acelaşi gest de respect pentru spaţiu sacru al bisericii.

Haideţi să vă bucuraţi ascultând voci pline de har, iar dacă faceţi parte din alt cor bisericesc decât cele prezente, vă invităm să vă alăturaţi demersului nostru”, transmite Complexul Muzeal Bistrița-Năsăud.

Primăria Sângeorz-Băi începe curățenia de primăvară

Stimați cetățeni,

Începând de astăzi, vom intra în programul de curățenie generală de primăvară, cu automaturătoarea stradală și serviciul de salubritate din cadrul Primăriei, în pregătirea sărbătorilor pascale.

📌 Pentru a putea desfășura această acțiune în mod eficient și fără întreruperi, vă rugăm să NU parcați autovehiculele pe partea carosabilă, ci în curți sau în alte spații private, inclusiv pe timpul nopții. Accesul neîntrerupt este esențial pentru asigurarea unei curățenii complete a străzilor.

Se va interveni cu automăturătoarea pe toate străzile asfaltate ale orașului, acordând prioritate zonei centrale.

🙏 Totodată, vă rugăm insistent să măturați trotuarele din fața locuințelor și să îngrijiți spațiul din fața casei. Este o responsabilitate comună și un gest de respect față de comunitate, cu atât mai important în pragul sărbătorilor pascale.

Dacă aveți deșeuri care trebuie colectate, vă rugăm să ne anunțați – suntem aici să vă sprijinim.

Vă mulțumim pentru colaborare!

Senatorul Cristian Nicula: Sprijin financiar de 800 lei pentru pensionarii ale căror venituri din pensii nu depășesc 2.574 lei

Senatul a adoptat un proiect de lege pentru aprobarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr.12/2025 privind acordarea unui sprijin financiar pentru unele categorii de pensionari în anul 2025, precum și pentru completarea unor acte normative, anunță senatorul Cristian Nicula. Practic, se va acorda suma de 800 de lei, în acest an, pensionarilor care încasează lunar sub 2.574 de lei. Banii se vor da în două tranșe egale, de câte 400 de lei, în aprilie și decembrie. Senatul a fost prima Cameră sesizată.

       

Potrivit Ministerului Muncii, această sumă este echivalentul valorii nete a salariului minim, care reprezintă o măsură de protecție socială. Având în vedere că pensia este un venit de înlocuire, s-a decis acordarea acestui sprijin celor care au venitul din pensie mai mic sau egal cu salariul minim net.

Suma de 800 lei va fi acordată în două tranșe egale a câte 400 lei în luna aprilie 2025, respectiv decembrie 2025, prin casele teritoriale sau sectoriale de pensii, iar în cazul persoanelor ale căror drepturi de pensie se stabilesc după data de 1 aprilie 2025, ajutorul financiar se acordă în luna decembrie 2025, în cuantum de 400 lei.

De asemenea, în cazul pensionarilor care în luna martie 2025, respectiv noiembrie 2025, încasează diferenţe de drepturi băneşti aferente unor perioade anterioare lunii martie 2025, respectiv noiembrie 2025, la determinarea plafonului prevăzut de prezenta OUG nu se iau în considerare aceste drepturi.

Sprijinul financiar nu se ia în calcul nici la stabilirea plafonului privind aprobarea Programului pentru compensarea cu 90% a preţului de referinţă al medicamentelor, nici la acordarea venitului minim de incluziune și nici la acordarea biletelor de tratament balnear, prin sistemul organizat şi administrat de Casa Naţională de Pensii Publice.

Sprijinul se adresează pensionarilor români cu domiciliul în România sau în străinătate, având la bază necesitatea adecvării veniturilor pensionarilor și se suportă din bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Muncii, Familiei, Tineretului şi Solidarităţii Sociale, Ministerului Apărării Naţionale, Ministerului Afacerilor Interne şi Serviciului Român de Informaţii.

În prezent, aproape 2,7 milioane de pensionari români au venituri mai mici sau egale cu 2.574 lei. Dintre aceștia, 86.263 locuiesc în străinătate.      

Casa de Cultură „Liviu Rebreanu” din Năsăud primește o nouă finanțare de peste 120.000 de euro pentru integrarea minorităților

Orașul Năsăud a obținut o nouă finanțare în valoare de aproximativ 124.000 de euro, destinată proiectului „Dotarea Casei de Cultură Liviu Rebreanu din oraș Năsăud, județul Bistrița-Năsăud în vederea desfășurării unor activități pentru integrarea minorităților locale și regionale”.

Anunțul a fost făcut de primarul Dorin Vlașin, care a subliniat importanța acestui demers în apropierea sărbătorilor pascale, considerând proiectul o veste bună pentru întreaga comunitate.

Obiectivul principal al proiectului îl constituie combaterea discriminării, prevenirea conflictelor interetnice și organizarea de activități multiculturale într-un cadru organizat, a declarat edilul.

Valoarea totală a investiției este de 784.434,49 lei, din care:
– 619.188,65 lei provin din fonduri europene nerambursabile prin PNDR 2014-2020, măsura M4/6B – Măsură de dezvoltare a unor infrastructuri și servicii publice specifice, prin intermediul Asociației GAL Țara Năsăudului;
– 165.245,84 lei reprezintă contribuția din bugetul local al orașului.

Proiectul prevede dotarea Casei de Cultură cu echipamente moderne, precum:
– sistem de sonorizare pentru sala de spectacole,
– sistem de iluminat pentru scenă,
– scenă mobilă modulară,
– covor pentru scenă de dans,
– sistem de videoproiecție pentru sala de spectacole.

Aceste investiții vor sprijini organizarea de activități interculturale dedicate în special minorităților romă și maghiară, contribuind la o mai bună integrare socială și culturală. De asemenea, proiectul urmărește amenajarea unui spațiu comun de socializare și promovare a tradițiilor fiecărei etnii din oraș.

Ne dorim ca Năsăudul să devină un model de armonie multiculturală, în care fiecare tradiție și perspectivă să contribuie la identitatea colectivă a comunității. Doar prin colaborare și respect reciproc putem construi o societate mai echitabilă și mai prosperă pentru toți cetățenii, a adăugat Dorin Vlașin.

Această inițiativă confirmă angajamentul administrației locale față de dezvoltarea unei comunități incluzive, moderne și bine echipate pentru a răspunde nevoilor tuturor locuitorilor săi.

Alexandra a plecat printre îngeri, la doar 22 de ani

Redacția N1TV este alături de medicul stomatolog Ionuţ Săsărman şi de doamna notar Claudia Mihaela Săsărman în aceste clipe grele în care fiica lor, Alexandra, studentă la Drept, a trecut mult prea repede, la doar 22 de ani, în prag de Sărbătoarea Floriilor, la cele veşnice, devenind înger pentru cei dragi chiar de ziua ei!

Bunul Dumnezeu să îi aşeze sufletul tânăr al celei care scria aşa de frumos poezii în Lumină, iar familiei să îi dea mângâiere şi să o întărească cu bunătatea Sa! Drum lin înspre stele, iar familiei îndurerate … multă tărie și credință!

S-a semnat contractul de finanțare pentru proiectul „Extindere rețea publică de apă și apă uzată menajeră în municipiul Bistrița”

„Începem săptămâna cu o veste bună pentru Bistrița!

Am semnat în această dimineață contractul de finanțare pentru obiectivul de investiții „Extindere rețea publică de apă și apă uzată menajeră în municipiul Bistrița, județul Bistrița-Năsăud”, aferent străzilor aferent străzilor Viile cu Pomi, Bisericii, Ulmului și Pomilor, un proiect finanțat prin Programul Național de Investiții „Anghel Saligny”.

Continuăm să investim în infrastructură și să modernizăm orașul pentru Bistrița și pentru bistrițeni!”, a transmis pe pagina sa de socializare, primarul municipiului Bistrița, Gabriel Lazany.

Pubela verde se colectează înainte de sărbătorile pascale. Vezi programul

PUBELA VERDE pentru deșeurile reciclabile din sticlă se colectează MIERCURI 16 APRILIE 2025 în Municipiul Bistrița și în localitățile componente, fiind a doua săptămână întreagă din lună! Colectează și tu selectiv deșeurile în gospodăria ta și respectă programul de colectare a acestora! În acest fel, protejăm natura și contribuim la un viitor mai bun pentru copiii noștri.

ℹ️ Dacă aveți cantități mai mari de deșeuri reciclabile din sticlă, care nu încap în pubela verde, vă recomandăm să depuneți surplusul de deșeuri în saci transparenți iar operatorul de salubritate va ridica și acești recipienți.

❗️ Vă rugăm să NU AMESTECAȚI deșeurile reciclabile între ele și SĂ RESPECTAȚI inscripționările de pe recipienții de colectare. De asemenea, vă rugăm să respectați programul de colectare și să NU SCOATEȚI alte tipuri de deșeuri – cum ar fi pubela galbenă sau sacul albastru. Miercuri 16 APRILIE 2025 se va colecta STRICT pubela verde.

🔎 Puteți consulta noul program de colectare pentru fiecare localitate din județ pe www.adideseuribn.ro sau la telefon 0263.944 – Dispecerat Supercom.

♻️ Haideți să le punem pe toate la locul lor și să facem Bistrița-Năsăud un județ mai curat!