ADI Deșeuri: Recliclezi pentru viitorul tău! Concurs între școli

Concursul ”Reciclezi pentru viitorul tău” a ajuns la ediția a 7-a. Zece școli din Bistrița-Năsăud au dat startul unei noi provocări verzi, cu scop educațional important și premii atractive.

ADI Deșeuri Bistrița-Năsăud și Supercom SA au lansat concursul în alte patru școli: Școala Gimnazială nr. 7 Bistrița, Colegiul Național ”Liviu Rebreanu” Bistrița, Școala Gimnazială ”Ștefan cel Mare” Bistrița, Școala Gimnazială ”Avram Iancu” Bistrița.

Primele șase unități de învățământ care au intrat în concurs sunt: Școala Gimnazială ”Artemiu Publiu Alexi” (Structura Cormaia) Sângeorz-Băi, Școala Gimnazială nr. 1 Rebra, Școala Gimnazială Negrilești, Școala Gimnazială ”Ioan S. Pavelea” Runcu Salvei, Școala Gimnazială Șieu Odorhei, Școala Gimnazială ”Vasile Grigore Borgovan” Corvinești / Școala Gimnazială Matei.

Pentru efortul lor, elevii sunt răsplătiți cu premii atractive: biciclete, boxe portabile, căști audio.

În cele șase ediții anterioare, organizate în 60 de școli, s-au colectat 241 tone de deșeuri reciclabile.

Grup infracțional destructurat de polițiști. Cinci persoane reținute

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Bistrița-Năsăud, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Biroul Teritorial, au documentat activitatea infracțională a șase persoane, cercetate pentru constituire a unui grup infracțional organizat, trafic de droguri de mare risc, efectuare fără drept de operațiuni cu produse susceptibile a produce efecte psihoactive și deținere de droguri de mare risc în vederea consumului.

Poliția și DIICOT au precizat:

”În fapt, s-a reținut că, în perioada 2024-2025, cinci dintre persoanele cercetate au constituit un grup infracțional organizat, de tip familial, a cărui activitate a constat în procurarea, din municipiul Cluj-Napoca, a unor cantități însemnate de droguri de mare risc și distribuirea acestora către consumatori din județele Bistrița-Năsăud, Mureș și Cluj.

Ulterior, la grupul infracțional organizat, a aderat o altă persoană cercetată în cauză, al cărei rol a constat în identificarea consumatorilor și intermedierea tranzacțiilor, în schimbul unor sume de bani sau a unor cantități din drogurile comercializate.

Din cercetările efectuate în cauză a rezultat faptul că, pe parcursul mai multor luni, membrii grupului au desfășurat o activitate infracțională vastă, fiind documentate peste 130 de acte materiale constând în vânzarea de droguri de mare risc.

De asemenea, pentru a evita prinderea și tragerea la răspundere penală, membrii grupului au adoptat măsuri de precauție, precum anunțarea reciprocă a prezenței forțelor de ordine, eliminarea tuturor datelor informatice din dispozitivele mobile sau utilizarea de intermediari pentru a evita contactul direct cu persoanele necunoscute.

În 8 aprilie, polițiștii, împreună cu procurorii, au efectuat șapte percheziții domiciliare la locuințele acestora, fiind descoperite și ridicate 10 terminale mobile, 14 cartușe letale deținute în mod ilegal, substanțe, obiecte și bunuri folosite în activitățile infracționale de trafic de droguri, 75 de comprimate și 2 fiole susceptibile a conține substanțe anabolizante.

La aceeași dată, procurorii DIICOT – Biroul Teritorial Bistrița Năsăud au dispus reținerea celor 6 persoane cercetate, pentru 24 de ore.

În cursul zilei de 9 aprilie, judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Bistrița-Năsăud a dispus arestarea preventivă a cinci dintre persoanele reținute, pentru 30 de zile.

Față de cea de-a șasea persoană reținută, procurorii DIICOT – Biroul Teritorial Bistrița-Năsăud au dispus măsura controlului judiciar, pentru 60 de zile”.

Primăria Dumitrița: Începe distribuirea lemnului de foc în comună

Primăria Dumitrița informează: Vești bune!

🌳Începând e Joi, 10.04.2025 se începe distribuirea lemnului de foc.

Se distribuie cantitatea de 3️⃣ mc/gospodărie, începând de la numărul 1️⃣ al localităților Budacu de Sus, Dumitrița și Ragla.

Prețul pentru 1️⃣ mc este de 280 lei + transport (50 lei/mc).

Pentru mai multe informații, domnul viceprimar Pop Remus vă stă la dispoziție la sediul primăriei sau la telefon:

0️⃣7️⃣6️⃣6️⃣7️⃣9️⃣3️⃣8️⃣3️⃣5️⃣

Sângeorz-Băi se pregătește de sărbătorile pascale! Urmează Târgul Laptelui de Oi

🎊 Dragi sângeorzeni și nu numai,

Cu mare bucurie vă anunțăm că miercuri, 23 aprilie 2024, de sărbătoarea Sfântului Gheorghe, ziua orașului nostru, va avea loc o nouă ediție a Târgului Laptelui de Oi în Sângeorz-Băi! 🐑🥛

⏰ Târgul se deschide la ora 13:00, așa că veniți cu familia, prietenii, pofta de bucate bune și dorul de tradiții!

🧀 Aici veți găsi cele mai gustoase produse tradiționale făcute din laptele curat și sănătos al oilor și vacilor crescute pe pășunile noastre montane.

🎶 Începând cu ora 15:00, ne vom bucura și de un program artistic deosebit, cu interpreți de muzică populară din județ și din împrejurimi, ca să ne veselim cum se cuvine!

Vom reveni în curând cu toate detaliile suplimentare, inclusiv programul complet al evenimentului și al spectacolului artistic.

❤️ Vă așteptăm cu drag să sărbătorim împreună Ziua Orașului Sângeorz-Băi – cu bucurie, muzică și gusturi autentice!

Cum va fi vremea în Bistrița-Năsăud? Urmează zile cu frig

Se apropie Paștele, dar iarna revine în forță cu vreme ca de Crăciun! Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis pentru perioada următoare o nouă atenționare și un cod galben de vreme rea, valabil inclusiv pentru județul Bistrița-Năsăud.

Miercuri 9 aprilie, ora 10.00 – Vineri 11 aprilie, ora 21.00: Avertizare de vreme deosebit de rece, brumă și îngheț la sol, precipitații mixte, intensificări ale vântului

Vremea va fi deosebit de rece, atât ziua cât și noaptea. Temperaturile maxime se vor situa în general între 2 și 12 grade, iar în cursul nopților și al dimineților se vor înregistra temperaturi preponderent negative, cuprinse între -7 și 4 grade, mai scăzute în estul Transilvaniei până în jurul valorii de -10 grade. Local se va produce brumă și îngheț la sol.

Vor fi intervale cu precipitații, ninsori la munte, predominant ninsori în centru, nord și nord-est și mixte în restul teritoriului.

Temporar, vântul va avea intensificări, cu viteze în general de 45…55 km/h în cea mai mare parte a țării.

Joi 10 aprilie, orele 09.00 – 23.00: Cod galben de intensificări ale vântului, viscol, strat de zăpadă

În cea mai mare parte a țării vântul va avea intensificări cu viteze de 50…70 km/h, iar la altitudini de peste 1.700 m rafalele vor fi de 75…85 km/h.

În cea mai mare parte a Carpaților Orientali și local în Carpații Occidentali va ninge și va fi viscol. În Maramureș, Transilvania și Moldova, iar spre seară local și în estul Munteniei și în Dobrogea vor predomina ninsorile care temporar vor fi viscolite.

Se va depune strat nou de zăpadă în medie de 10…20 cm la munte și în general de 5…10 cm în sudul și estul Transilvaniei și local în Moldova.

cod-galben-910-apr-25 Cum va fi vremea în Bistrița-Năsăud? Urmează zile cu frig

Prognoza pentru Transilvania, până în 20 aprilie: Vremea va fi deosebit de rece până în 11 aprilie, cu o medie regională a temperaturilor maxime de 4…6 grade și minime negative, cuprinse între -6 și -2 grade, dar cu valori mai scăzute în estul regiunii. Încălzirea vremii se va resimți începând din 12 aprilie, astfel încât pentru perioada 14-20 aprilie sunt estimate temperaturi maxime de 18…20 de grade și minime de 3…6 grade. În această săptămână local și temporar vor fi precipitații. După data de 16 aprilie, estimarea indică din nou o probabilitate de apariție a precipitațiilor în creștere.

RONA, viitoarea salvatoare de la Salvamontul Bistrițean

O cățelușă de șapte săptămâni, Rona, s-a alăturat echipei Serviciului Public Județean Salvamont Bistrița-Năsăud. Rona va fi antrenată pentru a putea participa la misiuni alături de salvamontiști.

”Vă facem cunoștință cu noul și cel mai tânăr membru al echipei Salvamont Bistrița-Năsăud! Ea este Rona, o cățelușă adorabilă de doar 7 săptămâni, plină de curiozitate și energie. Deși e încă micuță, Rona va începe pregătirea pentru a deveni câine de salvare montană, alături de colegii noștri. Drumul până la prima misiune e lung, dar suntem încrezători că va deveni un partener de nădejde pe munte. Bine ai venit în familie, mică viitoare eroină!”, a postat Consiliul Județean Bistrița-Năsăud.

Centrul Istoric al Bistriței se schimbă, anunță Gabriel Lazany

Centrul istoric al Bistriței se schimbă!

“Mă bucur să anunț că am semnat contractul de finanțare pentru proiectul „Coridor verde de mobilitate urbană în centrul istoric al municipiului Bistrița”.

Este începutul unei transformări reale, vizibile și benefice pentru toți cei care locuiesc, lucrează sau vizitează orașul. Ne propunem să facem din centrul istoric un spațiu cu adevărat european, în care: pietonii și bicicliștii au prioritate, traficul auto este reorganizat și calmat, spațiile verzi sunt extinse și modernizate, iluminatul public este inteligent și eficient energetic, de asemenea apar zone prietenoase și sigure pentru relaxare, plimbare și mobilitate alternativă.

Printre cele mai importante lucrări se numără:
👉 reamenajarea Pieței Centrale și a zonelor adiacente ca spațiu pietonal unitar
👉 crearea de străzi rezidențiale (shared space) cu acces auto restricționat
👉 lărgirea trotuarelor și construirea de benzi pentru bicicliști
👉 spații de repaus, fântâni de apă, mobilier urban modern, Wi-Fi public
👉 plantarea unui număr semnificativ de arbori și crearea de zone verzi
👉 modernizarea iluminatului public cu sisteme LED
👉 stații de încărcare pentru biciclete/trotinete electrice

Valoarea totală a proiectului este de 86.506.484,18 lei, finanțat prin Programul Regional Nord-Vest 2021–2027 – Obiectivul „O Europă mai verde”, cu sprijinul Agenției de Dezvoltare Regională Nord-Vest.

Prin regenerarea urbană a centrului istoric, ne aliniem marilor orașe europene care înțeleg că viitorul este verde și sustenabil. Nu este vorba doar despre infrastructură, ci despre o nouă viziune de dezvoltare urbană, în care calitatea vieții, protecția mediului și siguranța cetățenilor stau în centrul deciziilor noastre”, a transmis Gabriel Lazany.

Cofetăria RuBo a pregătit bunătăți și specialități pentru masa ta de Paște

Cofetăria RuBo transformă fiecare ocazie într-un moment memorabil, oferind deserturi rafinate și prezentări spectaculoase. Fie că vorbim despre macarons delicate sau platouri asortate pentru evenimente, RuBo redefinește arta cofetăriei prin calitate și eleganță.

Dintre specialități:
Macarons și platouri asortate – Răsfățul ideal

Alegerea perfectă pentru evenimentele tale, macarons-urile noastre sunt simbolul rafinamentului, iar platourile asortate combină deserturi variate care impresionează prin gust și prezentare.

f926484f-b6e9-4a53-a4f6-2ab6b185b858 Cofetăria RuBo a pregătit bunătăți și specialități pentru masa ta de Paște37f5d860-5f00-406b-9a69-bb145a822357 Cofetăria RuBo a pregătit bunătăți și specialități pentru masa ta de Paște41ed1434-671e-46b4-98f0-c79a0c52f560 Cofetăria RuBo a pregătit bunătăți și specialități pentru masa ta de Paștea2fcbdf6-ac9c-4203-a750-70cdae8db0b7 Cofetăria RuBo a pregătit bunătăți și specialități pentru masa ta de Paște1b4951b3-eb79-4d7d-94c0-d515f31fad30 Cofetăria RuBo a pregătit bunătăți și specialități pentru masa ta de Paște

Bineînțeles că facem, pe lângă preparatele mai exotice, cele mai bune coșulețe cu nucă și magiun, minichoux, salam de biscuiți și cornulețe cu dulceață.

41ed1434-671e-46b4-98f0-c79a0c52f560 Cofetăria RuBo a pregătit bunătăți și specialități pentru masa ta de Paște82d5a534-c919-4199-a1f4-6710985e8f1c Cofetăria RuBo a pregătit bunătăți și specialități pentru masa ta de Paștedc676100-f6d8-42ba-844d-620ade942843 Cofetăria RuBo a pregătit bunătăți și specialități pentru masa ta de Paște583430e5-5f9f-43be-9ccb-6bab886f8d82 Cofetăria RuBo a pregătit bunătăți și specialități pentru masa ta de Paște624ad1f4-7974-4200-bc26-d87d07c6525a Cofetăria RuBo a pregătit bunătăți și specialități pentru masa ta de Paște1b4951b3-eb79-4d7d-94c0-d515f31fad30-1 Cofetăria RuBo a pregătit bunătăți și specialități pentru masa ta de Paște8a973d24-ad4a-49b5-9bf5-f301013a6a43 Cofetăria RuBo a pregătit bunătăți și specialități pentru masa ta de Paște41ed1434-671e-46b4-98f0-c79a0c52f560-1 Cofetăria RuBo a pregătit bunătăți și specialități pentru masa ta de Paște14f52543-0376-4d74-8ecb-b56ea951d38a Cofetăria RuBo a pregătit bunătăți și specialități pentru masa ta de Paște

Perfect pentru orice ocazie – comenzi speciale de sărbători

Cofetăria RuBo personalizează fiecare comandă pentru a se potrivi stilului și cerințelor tale. Ne asigurăm că fiecare detaliu contribuie la un moment unic. În perioada sărbătorilor de iarnă puteți apela cu încredere la noi dacă aveți nevoie de prăjituri sau de torturi. Am deschis listele și am încins cuptoarele, să fim pregătiți pentru comenzi!

IMG_5285 Cofetăria RuBo a pregătit bunătăți și specialități pentru masa ta de PașteIMG_5284 Cofetăria RuBo a pregătit bunătăți și specialități pentru masa ta de PașteIMG_5283 Cofetăria RuBo a pregătit bunătăți și specialități pentru masa ta de Paște

Alege RuBo pentru deserturi care inspiră

Descoperă gustul perfecțiunii! Vizitează-ne, explorează ofertele noastre și lasă-te cucerit de eleganța deserturilor noastre.

Pentru comenzi ne găsiți în localitatea Maieru nr. 244A sau puteți să ne contactați telefonic la: 0752957907

RuBo – Gustul rafinamentului, creat pentru tine!

Parcarea de pe C.R. Vivu, aproape de finalizare

Parcarea de pe strada Constantin Roman Vivu – aproape de finalizare!

Lucrările de amenajare a parcării la sol de pe strada C. R. Vivu se apropie de final, iar în scurt timp proiectul intră în etapa de recepție.

Noua parcare este prevăzută cu:
• 140 de locuri de parcare pentru autoturisme
• 4 locuri de parcare dedicate motocicletelor
• Sistem de iluminat public nou
• Stații de încărcare pentru autovehicule electrice
• Loc de joacă pentru copii

Continuăm să investim în mobilitate, infrastructură și spații urbane moderne pentru un oraș în continuă dezvoltare! – Gabriel Lazany, primarul municipiului Bistrița.

Târgul de Facultăți – Evenimentul marca POV21 care adună universitățile care își prezintă ofertele

Asociația POV21, în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Bistrița-Năsăud și Complexul Muzeal Bistriţa-Năsăud, își propune în această primăvară să aducă tinerilor din județ, aflați în căutarea propriei vocații, evenimentul „Târgul de viitor”, în intervalul 9-10 aprilie, miercuri între orele 13:00 – 18:00, respectiv joi, 12:00 – 16:00.

Targul-de-viitor-2025-program.jpg Târgul de Facultăți - Evenimentul marca POV21 care adună universitățile care își prezintă ofertele

Se adresează cu precădere elevilor de liceu din clasele terminale ale învățământului teoretic și profesional, dar și companiilor din județul Bistrița-Năsăud care doresc să recruteze tineri. Parteneriatul cu Inspectoratul Școlar Județean va implica informarea și prezența elevilor din toate liceele și școlile profesionale din județ.
Instituțiile participante la evenimentul „Târgul de viitor” își vor expune oferta educațională tinerilor bistrițeni.

Acestea sunt:

Universitatea Transilvania din Brașov
Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinară din Cluj-Napoca
Universitatea de Vest din Timișoara
Școala de Agenți de Poliție „Septimiu Mureșan” din Cluj-Napoca
Academia Forțelor Terestre „Nicolae Bălcescu” din Sibiu
Universitatea Internațională Danubius
Universitatea „Ștefan cel Mare” din Suceava
Universitatea „Dimitrie Cantemir” din Târgu Mureș
Universitatea Petrol-Gaze din Ploiești
Universitatea de Medicină și Farmacie „Victor Babeș” din Timișoara
Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași
Universitatea Apollonia din Iași
Universitatea Tehnică „Gheorghe Asachi” din Iași
Facultatea de Teologie Greco-Catolică – UBB
Facultatea de Geografie – UBB
Facultatea de Știința și Ingineria Mediului – UBB
FSPAC – UBB
FSEGA – UBB
Universitatea „Babeș-Bolyai” – extensia Bistrița
Universitatea „Babeș-Bolyai” – extensia Năsăud
Universitatea din Oradea
Universitatea din Petroșani
Universitatea Politehnică Timișoara
UMFST „George Emil Palade” din Târgu Mureș
Universitatea Aurel Vlaicu din Arad
ISU Bistrița
IPJ Bistrița
Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu
Universitatea Creștină „Dimitrie Cantemir” București
Universitatea de Arte din Târgu-Mureș
Universitatea de Medicină și Farmacie „Iuliu Hațieganu” din Cluj-Napoca

Anul trecut au participat peste 2.000 de elevi, având prezente 20 de instituții naționale și numeroase firme cunoscute la nivel local și nu numai.

Sponsorul principal al evenimentului este Datacor, iar inițiativei i s-a alăturat și TeraPlast.
Pentru alte detalii legate de eveniment puteți contacta organizatorii la:
Email: anca.raicu@pov21.ro
Telefon: 0752 068 513(Anca Raicu)
Web: www.pov21.ro
Facebook: POV21