Nu le dați foc! Campanie de colectare a deșeurilor vegetale

A sosit primăvara și, odată cu creșterea temperaturilor, tot mai mulți gospodari își curăță pomii din grădini.

”Venind în întâmpinarea cetățenilor din județul Bistrița-Năsăud, vreau să vă reamintesc că există soluții pentru deșeurile vegetale generate în gospodării și în afara campaniilor organizate de ADI Deșeuri Bistrița-Năsăud și Supercom SA”, spune șeful ADI Deșeuri, Cristian Niculae.

Deșeurile vegetale se pot preda gratuit la centrele de colectare din județ:

  • Bistrița – pe str. Narciselor (lângă fostul Netex), sau în Stația de Transfer de pe Valea Boilor
  • Beclean – în Stația de Transfer de la ieșirea spre Braniștea
  • Năsăud – în Stația de Transfer din spatele depozitului Lukoil (ieșire spre Salva)
  • Sângeorz-Băi – în Stația de Transfer de la ieșirea spre Cormaia
  • Stația de Transfer de la Galații Bistriței – drumul spre Lechința

De asemenea, la Dipeceratul Supercom – 0263.944, cetățenii pot comanda colectarea și transportul contra cost al deșeurilor vegetale din curtea lor. Prețul pentru un sac de 240 L de deșeuri vegetale este de 8,9 lei TVA inclus. Este important în cazul comenzilor cu ridicare ca deșeurile vegetale să fie mărunțite și puse în saci pentru încărcarea mai ușor a acestora.

Campania gratuită de colectare a deșeurilor vegetale va fi organizată în cursul lunii aprilie, programul detaliat al datelor de colectare urmând să fie anunțat după începutul lunii aprilie.

Instituția Prefectului Bistrița-Năsăud este în doliu

Instituția Prefectului Bistrița-Năsăud a transmis un mesaj de condoleanțe după decesul unui angajat ”dedicat muncii sale, un coleg respectat și un prieten de nădejde”.

”Colegul nostru, Nicusor Crăciun, consilier în cadrul compartimentului – Structura de Securitate, Instituția Prefectului Bistrița-Năsăud, a trecut pe neașteptate la cele veșnice.

A fost un om dedicat muncii sale, un coleg respectat și un prieten de nădejde. Profesionalismul, seriozitatea și bunătatea sa vor rămâne vii în amintirea noastră.

Gândurile noastre se îndreaptă către familia îndurerată, căreia îi transmitem sincere condoleanțe și putere în aceste momente grele.

Dumnezeu să îl odihnească în pace!”.

Radu Moldovan a semnat pentru candidatura lui Crin Antonescu

„România are nevoie de un lider cu viziune și experiență! România trebuie să meargă înainte!

Într-un moment în care țara noastră se află la răscruce, avem ocazia să alegem un președinte care înțelege trecutul, privește spre viitor și acționează pentru prezent. Crin Antonescu nu este doar un nume în politică, ci o voce a echilibrului, a reformei și a valorilor democratice.

Semnez pentru Crin Antonescu pentru că România merită un președinte care cunoaște drumul și care nu uită că în centrul fiecărei decizii trebuie să fie omul.”, a transmis pe pe pagina sa de socializare, Președintele PSD Bistrița-Năsăud, Emil Radu Moldovan.

Ajunge Ioan Turc într-un minister?

Ioan Turc a căzut politic în mod abrupt în ultimii ani, în special după ce a fost primar al municipiului Bistrița și a condus totodată întreg PNL-ul de la nivel județean. Pare că cel care l-a “băgat în groapă” la ultimele alegeri îi dă un colac de salvare: Un scaun într-un minister.

După ce a pierdut lupta pentru primăria Bistrița, Turc a fost nevoit să candideze pentru o poziție publică de nivel înalt, iar în prima fază a fost favoritul la postul de deputat. I-a fost tăiată repede macaroana de către Robert Sighiartău,care are mai mulți bani și mai multă influență la București decât Ioan Turc.

Chiar dacă atunci au fost probleme în partid, s-au luat la bătaie în sediul PNL BN, și-au dat demisia mulți vechi liberali, Ioan Turc și Robert Sighiartău și-au dat, potrivit surselor, mâna.

Potrivit surselor N1TV, Ioan Turc va fi ministru secretar de stat la Ministerul Justiției. Asta înseamnă că actualul loc de muncă al său, cel de director al Registrului Comerțului Bistrița-Năsăud, va fi preluat din nou de Alexandrina Ianculescu, iar Turc nu iasă de pe scena politică mare.

Am intrat în Postul Paștelui! Post binecuvântat tuturor

Postul Paștelui, cunoscut și ca Postul Mare, este cel mai lung și mai aspru post din calendarul creștin ortodox, având o durată de 40 de zile, la care se adaugă Săptămâna Patimilor, totalizând 48 de zile. Acesta precede Învierea Domnului (Paștele) și simbolizează cele 40 de zile de post și rugăciune petrecute de Iisus Hristos în pustie.

Reguli ale Postului Paștelui

Abținerea de la carne, lactate și ouă – Se consumă doar alimente vegetale, iar untdelemnul și vinul sunt permise doar în anumite zile.
Zile cu dezlegare – În sărbătorile Bunei Vestiri (25 martie) și Duminica Floriilor se poate consuma pește.
Abținerea de la excese și păcate – Postul nu înseamnă doar renunțare la anumite alimente, ci și la gândurile rele, mânia, bârfa și alte păcate.
Intensificarea rugăciunii și a faptelor bune – Postul trebuie însoțit de spovedanie, împărtășanie și ajutor oferit celor nevoiași.
Semnificația Postului Paștelui
Postul Mare este o perioadă de pocăință, smerenie și apropiere de Dumnezeu, pregătindu-i pe credincioși pentru bucuria Învierii. Este un timp de curățare trupească și sufletească, reflectând jertfa și patimile Mântuitorului.

 

Bicicliștii, o categorie vulnerabilă care cad victime accidentelor sau le produc, nu sunt echipați în mare parte corespunzător

Având în vedere că bicicliștii reprezintă o categorie vulnerabilă de participanți la trafic și totodată una dintre principalele cauze generatoare de accidente rutiere grave în Bistrița-Năsăud, polițiștii Serviciului Rutier au intensificat controalele pe această linie.

Mai mult de jumătate dintre bicicliștii verificați de polițiști nu erau echipați corespunzător.

În ultimele zile, polițiștii Serviciului Rutier au desfășurat acțiuni preventive, în tot județul, împreună cu polițiștii Biroului Rutier Bistrița și compartimentelor rutiere din Năsăud, Beclean și Sângeorz-Băi.

Au fost legitimați și verificați peste 100 de bicicliști, iar în 52 de cazuri polițiștii au constatat că nu erau echipați corespunzător, riscând să fie implicați în evenimente rutiere.

Totodată, peste 70 dintre bicicliștii opriți pentru verificări au fost testați cu aparatul etilotest, iar 4 dintre aceștia se aflau sub influența băuturilor alcoolice, fiind sancționați contravențional.

În total, pentru neregulile constatate, polițiștii au aplicat 125 de sancțiuni în cuantum de 6.480 de lei.

Acțiunile polițiștilor urmăresc conștientizarea pericolului la care se expun bicicliștii atunci când nu respectă regulile de circulație și vor continua și în perioada următoare, informează Inspectoratul de Poliție Județean Bistrița-Năsăud.

Țigări de contrabandă și alcool găsite în mașina unei persoane după ce a făcut accident în Bistrița

În seara de 28 februarie a.c., un echipaj al Serviciului Rutier Bistrița-Năsăud care desfășura activități de monitorizare a intervenit pentru efectuarea de verificări, la un accident rutier produs pe o stradă din Bistrița, soldat cu pagube materiale. Cei doi conducători auto au fost testați cu aparatele din dotare, rezultatele fiind negative.

La fața locului, polițiștii au observat pe bancheta din spate și portbagajul unuia dintre vehiculele implicate mai multe recipiente, acoperite cu o pătură. În urma verificărilor efectuate, în autoturism a fost descoperită cantitatea de 300 litri de lichid incolor cu miros specific de alcool,respectiv 25 de baxuri a câte 6 PET-uri fiecare.

Cazul a fost preluat de polițiștii de la Serviciul de Investigare a Criminalității Economice care au dispus indisponibilizarea întregii cantități de alcool, precum și a autovehiculului în cauză, condus de un bărbat de 42 de ani, din Bistrița.

Bărbatul a fost condus la sediul Inspectoratului de Poliție Județean Bistrița-Năsăud, iar în urma audierilor, față de acesta a fost dispusă măsura reținerii pentru 24 de ore.

Polițiștii de la Investigarea Criminalității Economice continuă cercetările pentru comiterea infracțiunii de deţinerea de către orice persoană în afara antrepozitului fiscal sau comercializarea pe teritoriul României a produselor accizabile supuse marcării, fără a fi marcat sau marcate necorespunzător ori cu marcaje false peste limita a 10.000 ţigarete, 400 de ţigări de foi de 3 grame, 200 ţigări de foi mai mari de 3 grame, peste 1 kg tutun de fumat, alcool etilic peste 40 litri, băuturi spirtoase peste 200 litri, produse intermediare peste 300 litri, băuturi fermentate, altele decât bere şi vinuri, peste 300 litri.

Ilie Uchrenciuc, primarul comunei Dumitrița, mesaj de 1 Martie

În această zi specială de 1 Martie, când natura începe să se trezească la viață, gândurile mele se îndreaptă către toți locuitorii comunei noastre. Mărțișorul ne amintește că împreună putem face minuni. 

Cu drag și speranță pentru viitor, vă doresc o primăvară minunată, plină de realizări și bucurii! Să fim uniți în toate momentele frumoase care vor urma! – Ilie Uchrenciuc, primarul comunei Dumitrița. 

Consilierul local Darius Ilieșiu a împărțit mărțișoare de 1 Martie

“Astăzi am avut bucuria de a dărui mărțișoare doamnelor din Bistrița, ca un simbol al primăverii și al prețuirii.
Tuturor doamnelor și domnișoarelor, chiar și celor pe care nu am avut ocazia să le întâlnesc, le transmit cele mai calde gânduri și le doresc o primăvară plină de lumină, bucurii și împliniri!”, a transmis consilierul local din Bistrița, Darius Ilieșiu.

IMG_8565-768x1024 Consilierul local Darius Ilieșiu a împărțit mărțișoare de 1 Martie IMG_8566-768x1024 Consilierul local Darius Ilieșiu a împărțit mărțișoare de 1 Martie IMG_8564-768x1024 Consilierul local Darius Ilieșiu a împărțit mărțișoare de 1 Martie IMG_8568-768x1024 Consilierul local Darius Ilieșiu a împărțit mărțișoare de 1 Martie IMG_8567-768x1024 Consilierul local Darius Ilieșiu a împărțit mărțișoare de 1 Martie