Meteo BN: Urmează încă două zile de frig

Neața! 🙋‍♂️

Deși la prima vedere, noaptea care a trecut a fost la fel dpdv. meteorologic, după analiza minimelor termice înregistrate a fost o noapte foarte interesantă. ✅️

În primul rând, prin unele zone nu a mai fost ger..
Este cazul Bistriței și paradoxal, Monorului. Dacă în primul caz diferența nu e așa mare, aici înregistrându-se -8.6°C după cele -10.9°C de ieri, la Monor saltul este impresionant. Astfel, după -14.1°C ieri dimineață, astăzi mercurul din termometre a picat la doar -8.9°C. 🤓

Motivele principale sunt 2 : nebulozitatea care a tot pulsat ( știm ca pe un cer noros răcirea radiativă se oprește iar scăderea termică nu mai are loc sau e mult diminuată ) dar mai important este al doilea : vântul dinspre catena Orientalilor, care prin același efect de foehn, menține sau chiar urcă nocturn valorile termice. La Monor, cât am avut vânt azi-noapte, temperatura a stat pe loc, apoi spre dimineață s-a oprit iar t° a scăzut sub -8°C. La Bistrița la fel.. ✅️ Vântul acesta este consecință a ieșirii mai rapide decât era anticipat, de sub zona de maxim a anticiclonului și plasarea județului nostru, cel puțin pentru partea centrală și de est pe un cuplaj cu zonele de joasă presiune din vestul continentului. Deși valori termice scăzute vor fi și mâine și poimâine, este semnul că, treptat, masa de aer rece părăsește teritoriul județului nostru.

Apoi, sunt stații, in același context, cu valori sub cele de ieri. La Tihuța, de exemplu a fost cu peste 3°C mai frig față de intervalul precedent, -14°C. Lobarea dorsalei anticiclonului amintit peste nordul Orientalior a prins si zona pasului, astfel aici am avut transfer de aer rece dinspre nord-est.. 🌡↘️ ❄️❄️

Lunca Ilvei, polul frigului de la noi, a urcat și ea un grad și ceva și aici norii trecători influențând scăderea termică la același nivel al zilelor precedente.

În principiu, mai urmează două zile cu potențial consistent de răcire. Din datele de acum va fi senin și mâine și poimâine. Dacă vântul va sta pe loc și are toate condițiile să o facă, Lunca Ilvei se va duce spre -20°C iar gerul va redeveni generalizat. ❄️❄️

Urmărim, înregistrăm, analizăm, învățăm din mers comportamentul local al fenomenelor pentru că deși avem un județ nu foarte mare, diferențele pe spații mici sunt, de multe ori, enorme. De asta avem nevoie de infrastructură, în fiecare comună.

Senatorul Cristian Nicula, prezent la teatru: Sânziana și Pepelea

„Ieri seară, magia teatrului m-a purtat în lumea basmelor românești, la Teatrul Național din Cluj-Napoca, unde am urmărit Sânziana și Pepelea.

O poveste plină de farmec, umor și duh românesc, adusă la viață printr-o interpretare captivantă. Costumele, decorurile și energia actorilor m-au făcut să mă simt parte dintr-o lume în care binele, dragostea și curajul înving mereu.

Teatrul are darul de a ne scoate din cotidian și de a ne aminti de frumusețea poveștilor care ne definesc. Dacă aveți ocazia, nu ratați această piesă – o adevărată sărbătoare a sufletului românesc!
P.S. Prețul unui bilet pentru elevi este de 10 lei!”
, a transmis pe contul său de Facebook, senatorul PSD Bistrița-Năsăud, Cristian Mircea Nicula.

Deșeurile voluminoase vor fi colectate din orașe

ADI Deșeuri Bistrița-Năsăud împreună cu Supercom SA organizează o campanie de colectare gratuită a deșeurilor voluminoase în toate cele patru orașe ale județului, Bistrița, Beclean, Năsăud și Sângeorz-Băi, în perioada 24 februarie – 2 martie.

În categoria deșeurilor voluminoase intră fotolii, canapele, saltele, dulapuri, mese, scaune, mobilier de grădină, jucării de dimensiuni mari – tobogane, biciclete, trotinete, piscine gonflabile, cuști de animale, balansoare, covoare sau alte bunuri de folosință îndelungată.

”Solicităm cetățenilor care locuiesc ÎN ZONELE DE BLOCURI și dețin aceste tipuri de deșeuri voluminoase să le depună la platformele de colectare a deșeurilor reciclabile, iar cetățenii care locuiesc ÎN ZONELE DE CASE să le scoată în fața porții, având grijă să nu încurce circulația pietonală sau auto. IMPORTANT! Vă rugăm să NU scoateți deșeurile voluminoase ÎN AFARA DATELOR MENȚIONATE în programul de colectare de mai jos“, transmite ADI Deșeuri.

MUNICIPIUL BISTRIȚA:

Luni – Marți, 24 – 25 FEBRUARIE 2025

Străzile din perimetrul: Gării – Arțarilor – Eroilor – Dimitrie Cantemir – Tărpiului – Drumul Cetății – Calea Clujului – sens giratoriu Calea Clujului – Libertății – Bdul. Independenței – Petru Maior – Podul Berăriei – Faleză – Zăvoaie – Tănase Tudoran – Ion Pop Reteganu – Mihai Viteazu – Valea Budacului – Ion Vidu – Codrișor – Podul Budacului – Ion Rațiu – Alexandru Odobescu – Gării.

Miercuri – Joi, 26 – 27 FEBRUARIE 2025

Străzile din perimetrul: Alexandru Odobescu – Gării – B-dul Republicii – Piața Petru Rareș – 1 Decembrie – Calea Moldovei – Avram Iancu – Podul Jelnei – Ghinzii – Valea Ghinzii – Valea Jelnei – C.R. Vivu – Ion Minulescu – Parcului – Ion Rațiu – Alexandru Odobescu.

Vineri – Sâmbătă 28 FEBRUARIE – 1 MARTIE 2025

Străzile din perimetrul: B-dul Republicii – Piața Petru Rareș – 1 Decembrie – Calea Moldovei – Lucian Blaga – Simion Mândrescu – Subcetate – Busuiocului – Tărpiului – Dimitrie Cantemir – Eroilor – Ioan Slavici – Crinilor – Piața Petru Rareș – B-dul Republicii.

Pentru LOCALITĂȚILE COMPONENTE ale municipiului Bistrița, programul de colectare a deșeurilor voluminoase va fi următorul:

Luni, 24 FEBRUARIE 2025 – Cartier Sărata;

Marți, 25 FEBRUARIE 2025 – Cartier Ghinda;

Miercuri, 26 FEBRUARIE 2025 – Cartier Viișoara;

Joi, 27 FEBRUARIE 2025 – Cartier Sigmir;

Vineri, 28 FEBRUARIE 2025 – Cartier Unirea;

Sâmbătă 1 MARTIE 2025 – Cartier Unirea și Cartier Slătinița;

În NĂSĂUD și SÂNGEORZ-BĂI, deșeurile voluminoase se vor colecta în datele de miercuri 26 FEBRUARIE 2025 și vineri 28 FEBRUARIE 2025, după cum urmează:

Miercuri, 26 FEBRUARIE 2025 – NĂSĂUD – partea de sus a orașului (de la Valea Caselor spre ieșirea Rebrișoara);

Vineri, 28 FEBRUARIE 2025 – NĂSĂUD – partea de jos a orașului (de la Valea Caselor spre ieșirea Salva);

Vineri, 28 FEBRUARIE 2025 – SÂNGEORZ-BĂI;

În BECLEAN, campania de colectare gratuită a deșeurilor voluminoase se va desfășura în programul de colectare a deșeurilor menajere, în zilele de:

Marți, 25 februarie 2025;

Miercuri, 26 FEBRUARIE 2025;

Joi, 27 FEBRUARIE 2025;

Vineri, 28 FEBRUARIE 2025;

”Atenționăm cetățenii județului Bistrița-Năsăud, că în afara campaniilor GRATUITE organizate de ADI Deșeuri Bistrița-Năsăud, aceste deșeuri voluminoase se ridică contra cost de operatorul de salubritate, la prețul de 168,2 lei / mc tva inclus, sau GRATUIT dacă le depuneți la cele 5 centre de colectare a deșeurilor voluminoase amenajate la nivelul județului Bistrița-Năsăud. Ai ocazia de a scăpa GRATUIT de aceste deșeuri, prin urmare te rugăm să fii responsabil și să contribui și tu la eforturile de a avea un județ mai curat! Haideți să le punem pe toate la locul lor!”, informează ADI Deșeuri.

Biblioteca Județeană ”George Coșbuc” Bistrița-Năsăud organizează miercuri 26 februarie cea de-a IV-a ediție a Târgului ”mARTișoare la Bibliotecă”

Biblioteca Județeană ”George Coșbuc” Bistrița-Năsăud organizează miercuri 26 februarie cea de-a IV-a ediție a Târgului ”mARTișoare la Bibliotecă”.

Târgul de mărțișoare va avea loc între orele 12.00 – 15.00 în curtea Bibliotecii Județene de pe str. Alexandru Odobescu din Bistrița.

”Unitățile de învățământ care doresc să participe la târg sunt rugate să contacteze Biblioteca până în data de 24 februarie. Așteptăm, bineînțeles, și cumpărători, persoane care apreciază arta și frumosul și care sunt deschise în a achiziționa și a oferi în dar aceste mărțișoare persoanelor dragi!”, informează Biblioteca Județeană.

Amendat cu 3000 de lei după ce și-a lăsat gunoiul pe marginea drumului

Inspectorii Corpului de Control al ADI Deșeuri Bistrița-Năsăud desfășoară acțiuni de monitorizare și control în zonele predispuse abandonului de deșeuri în natură, în tot județul.

În cadrul acestor acțiuni, s-au descoperit deșeuri abandonate lângă DN 17D, spre localitatea Mititei. În baza sesizărilor inspectorilor Corpului de Control al ADI Deșeuri Bistrița-Năsăud, o persoană din Năsăud a fost identificată și sancționată cu suma de 3.000 lei conform prevederilor art. 96 din OUG 195 / 2005.

”Cei care recurg la aceste mijloace de a scăpa de deșeuri trebuie să știe că vor fi identificați și sancționați în conformitate cu prevederile legale, iar amenzile nu sunt mici. Nu vom tolera aceste gesturi iresponsabile a unor cetățeni care nu înțeleg să respecte legislația cu privire la protejarea mediului înconjurător și care arată lipsă de respect față de restul comunităților.

Subliniem și pe această cale că operatorul de salubritate Supercom SA ridică de la poarta casei orice tip de deșeuri atât în cadrul programului de colectare, a campaniilor gratuite de colectare a deșeurilor voluminoase și vegetale, precum și pe bază de comandă la dispeceratul operatorului Supercom”, a menționat ADI Deșeuri.

Nicolae Moldovan: Asociația Orașelor din România, în dialog cu Guvernul pentru dezvoltarea comunităților locale

Primarul orașului Beclean, Nicolae Moldovan, a participat la o serie de întâlniri cu reprezentanții Guvernului României, alături de delegația Asociației Orașelor din România (AOR). Discuțiile au vizat promovarea intereselor comunităților locale și identificarea soluțiilor pentru dezvoltarea orașelor membre ale asociației.

„Asociația Orașelor din România face ceea ce trebuie să facă: reprezintă la toate nivelurile de dialog și decizie interesele de dezvoltare ale comunităților locale și ale locuitorilor acestora. Asta am făcut și astăzi în cadrul întâlnirilor avute la nivel de Prim-ministru și miniștrii din Guvernul României”, a declarat primarul Nicolae Moldovan.

Oficialii locali au exprimat așteptarea ca acest dialog să producă efecte concrete și benefice pentru cetățenii din orașele membre ale AOR. „Avem încredere că dialogul va genera și efecte benefice vieții oamenilor pe care-i reprezentăm. Altfel, la ce bun?”, a adăugat edilul.

Asociația Orașelor din România continuă să fie o voce puternică în susținerea intereselor orașelor mici și mijlocii, militând pentru politici publice eficiente și pentru sprijin guvernamental în proiectele de dezvoltare locală.

Iată programul de la Serbările Zăpezii pe Pârtia Cocoș

❄️🎿 SERBĂRILE ZĂPEZII – PÂRTIA COCOȘ, BISTRIȚA! 🎿❄️

📅 Sâmbătă, 22 februarie te așteptăm la o zi plină de adrenalină, distracție și muzică bună la Pârtia Cocoș!

🔥 PROGRAM:
📝 9:00 – 10:30 – Înscrierea participanților la concursurile de schi, snowboard și ciclism pe zăpadă
🎿🚴 11:30 – 14:30 – Concursuri de schi, snowboard și ciclism pe zăpadă
🏅 14:30 – 15:00 – Demonstrații de schi fond
🥇 15:00 – 15:30 – Premierea câștigătorilor
🎸🎤 16:00 – 18:00 – Concerte rock cu Riveria și Black Out

💥 Pe tot parcursul zilei te așteaptă animație, jocuri, demonstrații de atelaje canine, muzică, DJ și multe surprize!

📍 Ne vedem la Pârtia Cocoș, Bistrița! Hai să facem împreună o atmosferă de neuitat! ⛷️🏂🎶

#SerbărileZăpezii #Bistrița #PârtiaCocoș #DistracțiePeZăpadă ⛄🎶🚴‍♂️

Ce lucrări se vor face săptămâna aceasta în Bistrița

Direcția Infrastructură și servicii – intervenții programate în săptămâna 17.02.2025 – 21.02.2025

🚜 𝐈𝐍𝐓𝐑𝐄𝐓𝐈𝐍𝐄𝐑𝐄 𝐒𝐓𝐑𝐀𝐙𝐈
• Activitatea de iarnă – lucrări de deszăpezire și combatere a poleiului
• Lucrări de reparații trotuare cu pavele din beton
• Lucrări de plombare gropi în carosabil cu mixtură stocabilă
• Îndreptat și remontat stâlpi
• Demolat stâlpi din beton susținere conducte de termoficare de la vechea coloană
• Execuție fundații la stațiile de transport public local pentru relocare copertine

🏠 𝐈𝐍𝐓𝐑𝐄𝐓𝐈𝐍𝐄𝐑𝐄 𝐈𝐌𝐎𝐁𝐈𝐋𝐄 𝐒𝐈 𝐌𝐎𝐁𝐈𝐋𝐈𝐄𝐑 𝐔𝐑𝐁𝐀𝐍
• Lucrări de reparații:
– Cantina de ajutor social B-dul Independenței interioare, reparat mobilier
– Simpozionului nr.2 — reparații interioare
– Alexandru Odobescu nr.17A — reparații interioare
– Gavril Tripon nr.20 – consolidat perete
• Lucrări de întreținere: indicatoare rutiere, coșuri de gunoi, bănci, balustrade metalice pentru împiedicarea accesului auto, spații de joaca, separatori de sens

🌷𝐒𝐏𝐀𝐓𝐈𝐈 𝐕𝐄𝐑𝐙𝐈
• Lucrări în baza de producție:
– butășit plante de mozaic
– plantat pe mese plante de mozaic înrădăcinate
– pregătit amestec de pământ (ciuruit, dezinfectat)
– tratamente fitosanitare
• Lucrări de întreținere la arbori: str. Arțarilor bl. 12, 14, 18, 26, 30, 38
• Elagaj arbori Sărata
• Eliminat arbori uscați
• Eliminat arbuști de gard viu neconformi Al. Trandafirilor, Cuza Vodă
• Salubrizat spații verzi în zonele centrale ale municipiului Bistrița și în locurile de joacă
• Întreținere toalete Parc Regele Mihai I, Parc Viișoara, Pădurea Schulerward
• Încărcat deșeuri vegetale și crengi

⚠ 𝐃𝐄𝐑𝐀𝐓𝐈𝐙𝐀𝐑𝐄, 𝐃𝐄𝐙𝐈𝐍𝐒𝐄𝐂𝐓𝐈𝐄, 𝐃𝐄𝐙𝐈𝐍𝐅𝐄𝐂𝐓𝐈𝐄
• Lucrări de deratizare canale:
– Arțarilor
– Brândușei
– Romană
– Trandafirilor
– B-dul. Decebal
– Mihai Eminescu
– Lăcrămioarelor
– Lalelelor
– Zambilelor
– Zimbrului
– Ursului
– Plopilor
– Margaretelor
– GhioceluIui
– CriniIor
– Lt.Călin
– Zorelelor
– lneu
– Tihuței

⛲ 𝐂𝐄𝐍𝐓𝐑𝐀𝐋𝐄 𝐓𝐄𝐑𝐌𝐈𝐂𝐄, 𝐈𝐍𝐒𝐓𝐀𝐋𝐀𝐓𝐈𝐈
• Monitorizare, întreținere și exploatare cazane de apă caldă și centrale termice murale
• Monitorizare nivel de ape uzate la gospodăria de păcură
• Verificare funcționare semafoare
• Mentenanță instalații skimmere și pompe luciu de apă: Parc Regele Mihai I
• Verificat instalații apă-canal: Parc Regele Mihai l, Parc Viișoara, Pădurea Schullerwald, Parc Dendrologic Unirea, scuar Subcetate, scuar Ghinda
• Schimbare apă pentru oxigenare luciu apă: Parcul Regele Mihai I
• Curățat bazine fântâni arteziene
• Reparații instalații termice si sanitare – SVTISSP
• Verificări tehnice periodice: Ocolul Silvic Bistrița, 2 cazane și Grădinița nr. 1 „Dumbrava Minunată” un cazan

Încep lucrările pentru alimentarea cu apă și extinderea canalizării în comuna Uriu

Primăria Comunei Uriu anunță demararea unui proiect de infrastructură esențial pentru dezvoltarea localităților componente. În data de 6 februarie 2025, a fost semnat ordinul de începere a lucrărilor pentru obiectivul „Înființare sistem de alimentare cu apă în satul Hășmașu-Ciceului și extindere rețea de canalizare în satele Uriu și Ilișua”.

În data de 19 februarie 2025 s-a realizat predarea amplasamentului către firma desemnată pentru execuție, urmând ca lucrările să înceapă pe 3 martie 2025, conform graficului stabilit.

Etapele proiectului:
– Prima fază a lucrărilor va consta în introducerea rețelei de aducțiune a apei în satul Hășmașu-Ciceului;
– Ulterior, vor continua lucrările pentru extinderea rețelei de canalizare în satele Uriu și Ilișua.

Pe durata desfășurării lucrărilor, este posibil să apară temporar anumite inconveniente pentru cetățeni, în special în apropierea gospodăriilor. Ne cerem scuze pentru eventualele neplăceri și vă asigurăm că vom face tot posibilul pentru a reduce disconfortul.

“Acest proiect a fost o prioritate încă de la începutul mandatului meu. Mă bucur că am reușit să depășim obstacolele și să ajungem în această etapă crucială pentru dezvoltarea comunei. Mulțumesc tuturor celor implicați pentru sprijin și colaborare!”, a transmis primarul comunei Uriu, Danci Adrian Bogdan.

Deputații au votat – Dronele rusești pot fi doborâte dacă se află în spațiul aerian românesc

Dronele care trec ilegal frontiera de stat a României și zboară în spațiul aerian național fără autorizare vor putea fi distruse cu armament, conform unui proiect de lege adoptat de Camera Deputaților și care va fi transmis pentru vot final Senatului. 

Proiectul de lege fusese aproat de Guvern în decembrie anul trecut.

Conform proiectului, aceste operațiuni pot fi realizate prin dispozitive șiechipamente operate de structurile de apărare, dar acum deputații au stabilit explicit că acestea din urmă vor putea utiliza și armamentul din dotare.