Pubela verde se colectează înainte de sărbătorile pascale. Vezi programul

PUBELA VERDE pentru deșeurile reciclabile din sticlă se colectează MIERCURI 16 APRILIE 2025 în Municipiul Bistrița și în localitățile componente, fiind a doua săptămână întreagă din lună! Colectează și tu selectiv deșeurile în gospodăria ta și respectă programul de colectare a acestora! În acest fel, protejăm natura și contribuim la un viitor mai bun pentru copiii noștri.

ℹ️ Dacă aveți cantități mai mari de deșeuri reciclabile din sticlă, care nu încap în pubela verde, vă recomandăm să depuneți surplusul de deșeuri în saci transparenți iar operatorul de salubritate va ridica și acești recipienți.

❗️ Vă rugăm să NU AMESTECAȚI deșeurile reciclabile între ele și SĂ RESPECTAȚI inscripționările de pe recipienții de colectare. De asemenea, vă rugăm să respectați programul de colectare și să NU SCOATEȚI alte tipuri de deșeuri – cum ar fi pubela galbenă sau sacul albastru. Miercuri 16 APRILIE 2025 se va colecta STRICT pubela verde.

🔎 Puteți consulta noul program de colectare pentru fiecare localitate din județ pe www.adideseuribn.ro sau la telefon 0263.944 – Dispecerat Supercom.

♻️ Haideți să le punem pe toate la locul lor și să facem Bistrița-Năsăud un județ mai curat!

Diana Morar, atac dur asupra PNL! “Săptămâna patimilor lui Robiță”

Diana Morar, fost deputat:

Săptămâna patimilor lui Robiță

Această fotografie a resuscitat zilele acestea, scena politică locală intrată într-o amorțire surdă de ceva vreme, departe de dinamica electorală în desfășurare la nivel național.

Psdiștii, asumați cap-coadă în susținerea candidatului comun Crin Antonescu, și-au călcat pe orgoliile locale și au descins la sediul fraților de arme PNLiști, pentru a trece la fapte de campanie. Acolo, surpriză! Nu există atâta asumare, chiar daca e liberal candidatul și asta ar fi trebuit sa fie îndeajuns. În paranteză fie spus, lipsa de credibilitate a candidatului o dau chiar liberalii prin acțiunile lor ezitante.

Așa se face că, în poza de campanie, apar doar o parte a PNLiștilor care își susțin candidatul și își asumă competiția comuna cu cei de la PSD.

Surprinzător, între ei, nu vedem niciun șef, sefut, dintre ăia noi, care și-au tranzacționat între ei funcțiile, fără să întrebe pe nimeni, sub protecția interimatului. Nu-l vedem nici pe Robită Sighiartău alături de colegii săi deputați, nu-l vedem nici pe Ioan Turc, dar nici pe Stelian Dolha, cel mai mare susținător al lui Crin Antonescu, fostul lui șef de partid, pentru care, deunăzi, își rupea cămașa, până când a prins funcția de suprefect. Funcția bate gradul, Stelică?

Dacă în privința secretarului de stat Ioan Turc, lucrurile sunt clare, el neputând din timpul programului de lucru de bugetar numit și nu ales să participe la activități politice, decât dacă ar fi în concediu de odihnă sau ar renunța la demnitate, ceea ce nu e cazul la cât de greu și cu ce preț a prins-o, urma de îndoială privind calitatea sa de președinte interimar al organizației municipale, responsabil de activitatea de campanie electorale, fiind spulberată de rigurozitatea respectării legii și statutului la care îl obligă înălțimea funcției de la Ministerul Justiției, să se ridice. Pe principiul unde e lege, nu e tocmeală. Dixit!

Nu atât de clară e situația în care se scaldă Robită Sighiartău, deputat în funcție, președinte interimar al PNL BN. Dubla sa calitate ÎL OBLIGĂ să facă campanie județeană pentru candidatul liberal Crin Antonescu, însă acest lucru și chiar el lipsesc cu desăvârșire din prim planul PNLiștilor din județ. Să fie oare teama de a nu-i fi surprinsă imaginea prețioasă pe străzile bistrițene alături de deputații PSD, sau, mai rău, să meargă în campanie de mână cu președintele PSD județean, omologul său și fratele de coaliție națională, locală și electorală, Radu Moldovan?

Ascuns după ulucii vilei personale de pe Republicii sau, după caz, în spatele obloanelor de un galben/albastru prăfuit, trase pe ferestrele sediului de pe pietonal, Robită e în suferință și nu are ieșire. Așa că, pentru binele partidului (a se citi binele personal), își trimite locotenenții personali să facă și să desfacă lucrurile prin județ. De țară se ocupă el când aterizează pe Otopeni, după weekendurile de coșmar petrecute pe meleagurile unde păstorește interimar politic, un partid politic.

Robită, grea patima ce trebuie să pătimești! Grea de tot! Ești intr-o mare contradicție cu tine însuți. Dacă ai lăcomit să fii deputat cu orice preț, atunci asumă-ți că ești în coaliție cu PSD și votezi cot la cot cu ei în parlament, atent monitorizați că altfel nu ies voturile, așa că nu mai bate pe la alte uși, în afara PNL!
Dacă ai lăcomit să ajungi cu orice preț președinte județean al PNL BN, asumă-ți că ești în coaliție de guvernare locală, precum cea de la național din care faci tu parte, nu umbla sa dai afară aleși locali care își desfășoară activitatea exact la fel cum ți-o desfășori tu în parlament.

Asumă-ți în calitatea de președinte și parlamentar, campania electorală din județ pentru candidatul comun PSD-PNL Crin Antonescu și apari și tu în poze cu frații tăi de alianță de la PSD, nu fii ipocrit, fariseu și mincinos! Să știi ca lumea vede ce faci, nu sunt toți prosti precum crezi tu!

Ieși de după uluci și fii asumat așa cum îți cere poziția pe care o ocupi. Nu poți? Ai o reținere? Dă-ți demisia din ambele funcții! Nu te reține nimeni! Fii sincer, corect și drept în primul rând cu tine însuți, dacă vrei să fii credibil. E alb sau negru, fără zone de gri!

PS: sper ca nu excluzi din partid pe PNListii de care te folosești acum să pozezi la București că în județ se face campanie electorală alături de PSD. Robiță, fii sincer și pocăiește-te la propriu! Astfel scapi de patimi.

Sursa foto: Daniel Suciu Facebook

Accident urât la Măgura Ilvei cu patru victime

Pompierii militari și un echipaj SAJ au intervenit astăzi în localitatea Măgura Ilvei la un accident rutier fără victime încarcerate.

În accident au fost implicate patru persoane. O victimă, bărbat în vârstă de aproximativ 71 de ani ce prezenta un traumatism cranian a fost transportat la UPU SMURD Bistrița.

Celelalte trei persoane doi bărbați și o femeie au refuzat transportul la spital.

sursa FOTO/text: ISU BN

Vrei o carieră în Armată? Află cum poți să te înscrii

Biroul Informare-Recrutare din cadrul Centrului Militar Județean Bistrița-Năsăud vine cu o veste bună pentru toți tinerii care doresc să urmeze o carieră militară: au început înscrierile pentru învățământul universitar şi postliceal militar – anul de învățământ 2025-2026.

Persoanele domiciliate în judeţul Bistriţa-Năsăud, care vor să urmeze o carieră militară prin absolvirea instituţiilor de învăţământ militar universitar sau postliceal, trebuie să parcurgă următorii paşi:

Vizualizarea numărului de locuri și unități/instituții de învățământ – accesând pagina https://www.recrutaremapn.ro/plan.php

  • alegerea categoriei de personal: ofiţeri, maiştri militari sau subofiţeri şi a instituţiei de învăţământ;
  • verificarea îndeplinirii criteriilor specifice de recrutare;
  • înscrierea – se face online, la https://www.recrutaremapn.ro/signupform.phpşi personal, la biroul informare-recrutare din cadrul Centrului Militar Județean Bistriţa-Năsăud.

Criterii specifice de recrutare a candidaţilor la programele de studii universitare militare de licenţă pentru formarea ofiţerilor în activitate:

  • vârsta de cel mult 26 ani (24 ani pentru aviaţie-naviganţi) împliniţi în anul 2025;
  • absolvenţi ai învăţământului liceal cu diplomă de bacalaureat sau să facă dovada promovării examenului de bacalaureat până la data concursului de admitere;
  • să nu fi parcurs, în întregime sau parţial, un program de studii universitare de licenţă cu finanţare de la bugetul de stat, iar în cazul în care a parcurs un astfel de program de studii, să menţioneze în cererea de înscriere despre aceasta, urmând ca până la data înmatriculării să facă dovada că a achitat/achită contravaloarea serviciilor de şcolarizare de care a beneficiat anterior cu finanţare de la bugetul de stat;
  • să deţină nivel de competenţă lingvistică, pentru limba engleză, echivalent nivelului B2 din Cadrul european de referinţă pentru limbi străine, obţinut în urma susţinerii probei de evaluare a examenului naţional de bacalaureat sau la examene cu recunoaştere internaţională pentru certificarea competenţelor lingvistice.

Criterii specifice de recrutare a candidaţilor la programele de studii postliceale militare pentru formarea maiştrilor militari în activitate:

  • vârsta de cel mult 30 ani împliniţi în anul 2025;
  • absolvenţi ai învăţământului liceal cu diplomă de bacalaureat sau să facă dovada promovării examenului de bacalaureat până la data concursului de admitere.

Criterii specifice de recrutare a candidaţilor la programele de studii postliceale militare pentru formarea subofiţerilor în activitate:

  • vârsta de cel mult 30 ani împliniţi în anul 2025;
  • absolvenţi ai învăţământului liceal cu diplomă de bacalaureat sau să facă dovada promovării examenului de bacalaureat până la data concursului de admitere;
  • să posede permis de conducere auto valabil, categoria B – candidaţii pentru subofiţeri în arma ,,geniu”, respectiv categoriile B şi C – candidaţii pentru subofiţeri în specialitatea militară ”auto”.

TERMENELE LIMITĂ de înscriere:

ÎNVĂȚĂMÂNTUL UNIVERSITAR DE LICENȚĂ(573 de locuri):

  • perioada de înscriere: până în 9 mai 2025;
  • perioada desfășurării selecției: până în 16 mai 2025.

ÎNVĂȚĂMÂNTUL POSTLICEAL MILITAR (695 de locuri la maiștri militari și 713 locuri la subofițeri):

  • perioada de înscriere: până în 6 iunie 2025;
  • perioada desfășurării selecției: până în 13 iunie 2025.

Biroul informare-recrutare poate fi contactat pentru informaţii suplimentare la numerele de telefon 0263212453 sau 0744699021.

Muzeul te așteaptă cu Armonii cromatice în natură

Complexul Muzeal Bistrița-Năsăud vă invită sȃmbătă 12 aprilie, ora 12.00, în secția de artă contemporană la vernisajul expoziției de fotografie ”Armonii cromatice în natură”, realizată de grupul de fotografi La Conacul Fotografilor.

Prezenta expoziție de fotografie este un elogiu adus naturii de către cei 114 fotografi expozanți. Imaginile, cum se sugerează prin titlul expoziției, sunt un bun prilej de a admira splendorile naturii, surprinse prin obiectivul aparatului foto. Este surprinsă frumusețea, un concept complex și subiectiv, care a fascinat oamenii de‑a lungul timpului. Frumusețea poate fi legată de armonie, simetrie, proporții și echilibru.

În artă, frumusețea poate fi găsită în linii, culori, compoziții și expresii. Natura însăși este un tablou imens, în care gamele cromatice se îmbină într‑o armonie sublimă. Când privim un apus de soare, o pădure în culori de toamnă sau un măr înflorit, suntem martorii unei armonii spectaculoase. Dar, există un gen de frumusețe chiar și în locurile unde predomină pustiul, mlaștina, întunericul, umbrele și noroiul.

”Nu faci o fotografie doar cu o cameră. Aduci în fotografie toate pozele pe care le-ai văzut, cărțile pe care le-ai citit, muzica pe care ai auzit-o, oamenii pe care i-ai iubit” – Ansel Adams

Nu de noaptea, ci de BEZNA minții! Copil de 10 ani, lăsat să conducă o mașină pe străzile din Bistrița

Un bărbat din Bistrița a fost reținut pentru 24 de ore după ce și-a lăsat fiul de doar 10 ani să conducă mașina. În mașină se mai aflau fratele minorului și mama acestuia.

Polițiștii au surprins curajoasa familie pe o stradă din Bistrița și i-au somat să oprească, dar micul şofer şi-a continuat deplasarea.

„Astăzi, 10 aprilie, în urma cercetărilor efectuate și probelor administrate în cadrul unui dosar penal întocmit pentru încredințarea unui autovehicul unei persoane care nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de autovehicule, polițiștii Biroului Rutier Bistrița au dispus reținerea, pentru 24 de ore, a unui bărbat de 47 de ani, din Bistrița, bănuit de comiterea faptei.

În fapt, în seara de 8 aprilie a.c., un echipaj din cadrul Poliției Municipiului Bistrița a efectuat semnale regulamentare de oprire unui autoturism care circula pe o stradă din Bistrița, însă conducătorul auto și-a continuat deplasarea.

A fost urmărit și oprit în scurt timp, iar la volan polițiștii au identificat un minor de 10 ani. Totodată, în autoturism, polițiștii au mai identificat, în calitate de pasageri, pe mama și fratele acestuia.

În urma verificărilor efectuate, polițiștii au constatat faptul că autoturismul nu figura cu poliță RCA valabilă și i-ar fi fost încredințat minorului, de către tată, pentru a fi condus pe drumurile publice.

În prezent, bărbatul de 47 de ani se află în arestul Inspectoratului de Poliție Județean Bistrița-Năsăud, urmând să fie prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Bistrița, în vederea dispunerii unei noi măsuri preventive.

Polițiștii  Biroului Rutier continuă cercetările pentru documentarea cauzei și tragerea la răspundere a persoanelor vinovate”, a informat IPJ BN.

<span;>Poliția atrage atenția cu privire la faptul că, în conformitate cu art. 335 din Codul Penal, conducerea unui vehicul fără permis de conducere se pedepsește cu închisoarea! Cu aceeași pedeapsă se sancționează și persoana care încredințează un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deținerii permisului de conducere pentru conducerea pe drumurile publice unei persoane despre care știe că nu deține permis de conducere, ori se află sub influența alcoolului ori a altor substanțe.

„Scufița Roșie” revine pe scenă la Năsăud, într-o adaptare inedită pentru cei mici

În prag de sărbători, copiii din Năsăud sunt invitați la un spectacol de teatru de păpuși cu totul special. Joi, 11 aprilie 2025, de la ora 17:00, la Casa de Cultură „Liviu Rebreanu”, va avea loc o reprezentație unică a piesei „Scufița Roșie”, într-o adaptare modernă pusă în scenă de Dana Bonțidean și trupa Animaart.

Primarul Dorin Vlașin transmite un mesaj plin de căldură năsăudenilor:

O surpriză pentru cei mici, în apropierea sărbătorilor de Paște, un teatru pentru copii pus în scenă de prietena noastră Dana Bonțidean și trupa Animaart, după cunoscuta poveste a fraților Grimm, „Scufița Roșie”. Este o adaptare inedită a textului și o punere în scenă originală, susținută de o scenografie ingenioasă. De ce o altfel de Scufiță? Pentru că este nevoie întotdeauna de ceva nou! Tipul de atenție și reacțiile copiilor s-au schimbat, iar teatrul trebuie să le capteze interesul și să le provoace râsul. Iar râsul înseamnă sănătate!

Intrarea la spectacol este liberă, în limita locurilor disponibile.

Evenimentul promite să aducă zâmbete, voie bună și un strop de magie în inimile celor mici. Năsăudenii sunt așteptați cu drag să se bucure de acest moment dedicat comunității și copiilor ei.

 

 

Vinerea trupelor tinere la SOHO Music Hall

Vineri, 11 aprilie, scena de la Soho Music Hall se transformă într-un spațiu al energiei și creativității, odată cu evenimentul ROCK IN BISTRITZ, o seară dedicată exclusiv tinerilor artiști din Bistrița.

Evenimentul își propune să aducă în prim-plan noile voci ale rockului local, oferindu-le șansa de a se exprima liber în fața unui public deschis și pasionat de muzică live. Tineri muzicieni, unii la început de drum, alții deja cu experiență în spate, vor urca pe scenă cu piese proprii și reinterpretări curajoase, promițând o atmosferă vibrantă și autentică.

„Pe data de 11 aprilie vă prezentăm o seară bistrițeană de rock având în prim plan trei trupe locale care promit un show live de mare calitate.
Susținem mereu trupele tinere locale, deoarece ele sunt viitorul. Într-un oraş slab orientat cultural, tinerii noştri se întâlnesc, formează trupe şi creează muzică în fiecare zi. Noi spunem că trebuie să susținem aceşti copii şi recomandăm să luați parte la acest eveniment“, au transmis organziatorii.

Pe scenă vor urca:
VICE GRIP / SADETICA / CHERA VENAL
Suport artist: 30 ron
Reducere pentru studenți /elevi: 20 ron

Consiliul Județean Bistrița-Năsăud acordă finanțări nerambursabile în valoare totală de 300.000 lei

Începând de luni 14 aprilie, la Consiliul Județean Bistrița-Năsăud se pot depune proiecte pentru finanțare nerambursabilă în baza Legii nr. 350/2005, suma totală alocată fiind de 300.000 lei.

Calendarul sesiunii de selecție a proiectelor care pot fi depuse de persoane fizice, asociații și fundații:

  • 14.04 – 30.04.2025 – Depunerea proiectelor
  • 05.05 – 13.05.2025 – Evaluarea proiectelor
  • 14.05.2025 – Comunicarea rezultatelor evaluării

300.000 lei au fost alocați pe următoarele domenii:

Sport – 195.000 lei

  • Promovarea sportului de performanţă, pe echipe juniori – 25.000 lei
  • Promovarea sportului de performanţă, organizarea de competiții sportive – 40.000 lei
  • Promovarea sportului de performanţă, individual – 95.000 lei
  • Sportul pentru toți – 25.000 lei
  • Sportul pentru persoane cu nevoi speciale – 10.000 lei

Cultură – 25.000 lei

Tineret – 25.000 lei

Protecția mediului, interdisciplinar – 35.000 lei

Social – 20.000 lei

Aici detalii suplimentare.

MIS GRUP construiește România: La Suceava, Sala Polivalentă nouă e gata în proporție de 80%

Lucrările la Sala Polivalentă din Suceava se apropie de final, ajungând la un stadiu de execuție de 80%. Construcția avansează conform graficului, iar autoritățile estimează că proiectul va fi finalizat în luna mai 2025.

Sala va avea o capacitate de 5.000 de locuri și va găzdui o varietate de evenimente: competiții sportive, concerte, spectacole și alte manifestări social-culturale. În plus, complexul va include 710 locuri de parcare, 8 locuri pentru autocare și peste 7.000 mp de spații verzi. Vor fi amenajate și restaurante, alături de alte facilități pentru public.

În prezent, instalațiile sunt realizate în proporție de 80%, învelitoarea și zidăria sunt finalizate, tâmplăria exterioară este aproape gata, iar compartimentările interioare continuă. Fațadele, finisajele și restul detaliilor interioare se află în lucru.

Accesul se va face din bulevardul principal al orașului, strada Cardinal Iuliu Hossu urmând să fie lărgită la patru benzi, dotată cu trotuare, piste pentru biciclete și spații verzi, pentru a asigura un trafic fluent.

Prin această investiție majoră, Suceava face un pas important spre consolidarea poziției sale ca hub regional pentru sport, cultură și divertisment. Constructorul MIS Grup continuă lucrările cu obiectivul clar: livrarea unui spațiu modern, sigur și multifuncțional, care să deservească întreaga comunitate.