Recomandare de lectură: Țigan. Țăndări – Valeriu Nicolae

Valeriu Nicolae este jurnalist, scriitor și activist pentru drepturile omului. În 2019 a înființat Asociația Casă Bună care oferă consiliere, meditații și rechizite copiilor din cartierul Ferentari din București. Vânzările acestei cărți vor participa la dezvoltarea proiectului umanitar prin înființarea unei grădinițe.

„Am pus în cartea asta cam tot ceea ce am eu mai bun. E și despre copilăria mea  o minune dar și despre adulți țăndări. Am râs mult când am scris-o dar are și părți complicate și deloc confortabile. Am povestit lucruri pe care nu am mai îndrăznit să le povestesc vreodată. Sunt în ea câteva bucăți țepene și cel mai probabil prea crude din mine

De succesul cărții va depinde mărimea Grădiniței Bune. Mai mulți bani înseamnă mai mulți copii înscriși – 60. Mai puțini, înseamnă o grădiniță mai mică, pentru 30 de copii”- Valeriu Nicolae.

Click aici pentru a comanda cartea sau o puteți găsi la librăria Humanitas din Bistrița (str. Liviu Rebreanu 2-4).