Bani europeni atrași de Beclean pentru alte două proiecte importante
Beclean continuă seria investițiilor cu fonduri europene, după ce administrația locală a obținut finanțare prin Programul Regional Nord-Vest pentru alte două proiecte importante destinate dezvoltării orașului: construirea unei noi piețe agroalimentare și continuarea programului de eficientizare energetică a blocurilor de locuințe.
Anunțul a fost făcut de primarul Nicolae Moldovan, care a precizat că finanțarea a fost aprobată prin intermediul ADR Nord-Vest, instituția care gestionează Programul Regional Nord-Vest 2021–2027.
„De la ADR Nord-Vest am primit o veste bună pentru orașul nostru, și anume faptul că am prins finanțare europeană pentru încă două proiecte pentru orașul nostru: construcția Pieței Agroalimentare și Izolarea Termică a Blocurilor – Lotul 4”, a transmis edilul.
Primul proiect vizează realizarea unei piețe agroalimentare moderne, investiție care are ca scop îmbunătățirea condițiilor pentru comercianți și cumpărători, precum și susținerea producătorilor locali din zonă. Noua piață ar urma să ofere spații moderne pentru comercializare, infrastructură adaptată normelor actuale și condiții mai bune pentru desfășurarea activităților economice.
Cel de-al doilea proiect privește continuarea lucrărilor de eficientizare energetică a blocurilor din oraș, prin „Izolarea Termică a Blocurilor – Lotul 4”. Investiția face parte din programul mai amplu derulat de administrația locală pentru reducerea consumului de energie și creșterea confortului termic al locuințelor. Lucrările presupun, de regulă, reabilitarea fațadelor, izolarea termică a clădirilor și modernizarea elementelor exterioare pentru reducerea pierderilor energetice.
Programul Regional Nord-Vest 2021–2027 susține investiții dedicate dezvoltării urbane, eficienței energetice și modernizării infrastructurii publice în comunitățile din regiune.










