(VIDEO) Gabi Balint a dat lovitura de începere a meciului de handbal feminin dintre Gloria 2018- Minaur Baia Mare (Cupa României)

Gabi Balint a fost component al primei echipe  de fotbal  din România care a câștigat Cupa Campionilor Europeni (Steaua București) în 1986 și Supercupa Europei (1987). A jucat pentru Echipa națională de fotbal a României în perioada 1982-1992, participând ca jucător la Campionatul Mondial de Fotbal din 1990 și a participat în calitate de antrenor secund al naționalei la CM din 1994 și 1998.

Gabi Balint a adunat 34 de selecții la Echipa națională de fotbal a României și a marcat 14 goluri. El a reprezentat Naționala la Campionatul Mondial de Fotbal 1990 unde a marcat de două ori, contra Camerunului și contra Argentinei.

Un fost voluntar al SAJ Bistrița-Năsăud a salvat un suporter care a făcut infarct la meciul CFR Cluj-Slavia Praga

Suporterul de 60 de ani asista la meciul dintre CFR Cluj și Slavia Praga când i s-a făcut rău.  Șansa lui a fost că în apropiere erau câteva persoane cu pregătire medicală care i-au făcut primele manevre de resuscitare. Ulterior, a intervenit și echipajul SMURD, dar clipele de dinainte au fost decisive. Pacientul și-a revenit în cele din urmă și a fost transportat la spital pentru îngrijiri de specialitate. Intervenția s-a încheiat în aplauzele spectatorilor.

Norberth Toth este un fost voluntar al Serviciului Județean de Ambulanță Bistrița Năsăud.

Reprezentanții SAJ Bistrița-Năsăud au postat pe Facebook următorul mesaj:

 

lg.php?bannerid=0&campaignid=0&zoneid=65&loc=https%3A%2F%2Fwww.bistriteanul.ro%2Fvoluntar-bistrita-salvat-microbist%2F&referer=https%3A%2F%2Fwww.google Un fost voluntar al SAJ Bistrița-Năsăud a salvat un suporter care a făcut infarct la meciul CFR Cluj-Slavia PragaFelicitări fostului nostru coleg voluntar: a fost prima persoană care a sărit să acorde prim ajutor, începând manevrele de resuscitare la suporterul inconstient… Pacientul și-a redobândit conștiența după primul șoc electric extern….

 

Citește mai mult :

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/un-barbat-a-facut-stop-cardiac-la-meciul-cfr-cluj-slavia-praga-si-a-fost-salvat-de-microbistii-din-apropiere-2116957?fbclid=IwAR09jjg6_4FJ9XqVFeZUk2S1YC2Np5WvjxoSNwa0zZA0_WGfKTdjKM9n2BU

 

Sursa text/ foto: digi24.ro