( FOTO/VIDEO) Nouă persoane bănuite de braconaj au fost reținute pentru 24 de ore

Nouă persoane, bănuite de comiterea unor infracțiuni la regimul armelor și al munițiilor, au fost reținute pentru 24 de ore, în urma unor percheziții desfășurate de polițiștii din Bistrița-Năsăud

Polițiștii Biroului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase din Bistrița-Năsăud au efectuat 15 percheziții domiciliare, în localitățile Perișor, Negrilești, Reteag, Dobric, Dobricel și Agrieș.

Activitățile au fost desfășurate într-o cauză aflată sub supravegherea Parchetului de pe lângă Tribunalul Bistrița-Năsăud, care are ca obiect cercetarea infracțiunilor de contrabandă calificată, nerespectarea regimului armelor și al munițiilor, braconaj, uz de armă fără drept, favorizarea făptuitorului și distrugerea de probe. Din cercetările efectuate a reieșit că, începând cu anul 2017 și până în prezent, persoanele vizate ar fi introdus ilegal, pe teritoriul României, 3 arme și ar fi desfășurat acțiuni de braconaj cu arme deținute legal și ilegal, se arată în comunicatul IPJ Bistrița-Năsăud.

Totodată, una dintre persoanele implicate este bănuită că ar fi oferit altor două persoane informații cu privire cu privire la desfășurarea unor activități procedurale, iar o alta că ar fi distrus o probă.

La percheziții au fost indisponibilizate 13 arme, dintre care 3 aflate în circuitul ilegal și 123 de cartușe pentru arme letale, deținute ilegal.

Au mai fost descoperite și ridicate, în vederea continuării cercetărilor, o capcană pentru animale, o cameră video de vânătoare, un dispozitiv de vedere pe timp de noapte pentru armă, 29 de trofee, telefoane mobile și înscrisuri cu valoare probatorie.

Zece persoane, cu vârste între 24 și 56 de ani, au fost conduse la sediul Inspectoratului de Poliție Județean Bistrița-Năsăud, iar, după audieri, față de nouă dintre acestea a fost dispusă reținerea pentru 24 de ore.

braconaj-2-300x225 ( FOTO/VIDEO) Nouă persoane bănuite de braconaj au fost reținute pentru 24 de ore braconaj-1-300x225 ( FOTO/VIDEO) Nouă persoane bănuite de braconaj au fost reținute pentru 24 de ore

Persoanele reținute vor fi prezentate Parchetului de pe lângă Tribunalul Bistrița-Năsăud, în vederea dispunerii unor măsuri preventive. Facem precizarea că, pe întreg parcursul procesului penal, persoanele bănuite beneficiază de drepturile și garanțiile procesuale prevăzute de Codul de procedură penală, precum și de prezumția de nevinovăție, precizează sursa citată.

La activități au participat luptători ai Serviciului pentru Acțiuni Speciale și polițiști din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice, Serviciului de Investigații Criminale, Serviciului de Ordine Publică și Serviciului Criminalistic, din cadrul Biroului pentru Protecția Animalelor, Biroului de Investiții Criminale Bistrița și Secției 4 Poliție Rurală Beclean.

 

RETEAG: Mare ți-e grădina, Doamne! Trei tineri au furat componentele sistemului de sonorizare al bisericii

Tinerii sunt din Reteag și Ciceu Giurgești. aceștia  aus ustras componentele stației de sonorizare (laptop, două boxe și un mixer audio) în urmă cu două zile. Aceștia au fost reținuți pentru 24 de ore și s-au ales cu dosar penal pentru furt calificat și tăinuire.

În comunicatul Inspectoratului de Poliție Județean Bistrița-Năsăud se arată:

 

lg.php?bannerid=1544&campaignid=32&zoneid=60&loc=https%3A%2F%2Fwww.bistriteanul.ro%2Ffurt-biserica-reteag-sistem-audio%2F&referer=https%3A%2F%2Fwww.bistriteanul RETEAG: Mare ți-e grădina, Doamne! Trei tineri au furat componentele sistemului de sonorizare al bisericiiLa data de 4 ianuarie, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul că din interiorul unui lăcaș de cult din localitatea Reteag au fost sustrase mai multe bunuri, respectiv un laptop, două boxe și un mixer audio, prejudiciul total fiind în valoare de aproximativ 15.000 de lei. În urma investigațiilor efectuate de polițiștii Secției 5 Poliție Rurală Petru Rareș au fost identificate persoanele bănuite de comiterea faptelor, fiind ulterior recuperat integral și restituit prejudiciul cauzat. 

 

În pădurile din Bistrița-Năsăud se fură … ca-n codru

În urma controalelor efectuate în trafic, polițiștii Secției 2 Poliție Rurală Prundu Bârgăului au oprit pentru verificări o autoutilitară care circula  pe Drumul Județean 172D, pe raza localității Bistrița Bârgăului.

La volan a fost identificat un bărbat, de 36 de ani, din localitate, iar în urma verificărilor, polițiștii au constatat că efectuează un transport de aproximativ 10 metri cubi de material lemnos, fără documentele legale necesare.

Cel în cauză a fost sancționat contravențional, conform Legii 171/2010, iar materialul lemnos transportat, în valoare de aproximativ 1.200 de lei, a fost ridicat în vederea confiscării. Polițiștii Secției 2 Poliție Rurală Prundu Bârgăului continuă verificările în acest caz pentru a stabili proveniența materialului lemnos.

În aceeași ordine de idei, polițiștii Secției 5 Poliție Rurală Petru Rareș aflați în serviciul de patrulare au depistat și oprit pentru control o autoutilitară care se deplasa pe Drumul Județean 170,  pe raza localității Reteag.

La volan au identificat un bărbat, de 48 de ani, din Ciceu Giurgești, iar în urma verificărilor, polițiștii au constatat faptul că transportă material lemnos fără documente legale. Totodată, pe parcursul anului 2022, bărbatul ar fi transportat peste 20 metri cubi de material lemnos fără să fie înregistrat ca transportator profesionist, precizează Crina Sîrb, purtător de cuvânt al IPJ Bistrița-Năsăud.

Cel în cauză a fost sancționat contravențional, iar materialul lemnos transportat, în valoare de aproximativ 413 lei, a fost ridicat în vederea confiscării.

Lavinia Petruț

fotografie cu caracter ilustrativ

RETEAG: O minoră de 15 ani a dispărut de acasă

Polițiștii din Bistrița-Năsăud caută o minoră de 15 de ani, din Reteag care a plecat voluntar de la domiciliu și nu s-a mai întors. Persoanele care pot oferii informații care să conducă la depistarea acesteia sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de poliție sau să sune la 112.

La data de 12 noiembrie polițiștii Serviciului de Investigații Criminale au fost sesizați de către un o femeie din Reteag, cu privire la faptul că fiica acesteia LINGURAR LIVIA-LUCICA, a plecat voluntar de la locuință și nu a mai revenit. În aceeași zi polițiștii au dispus măsura căutării la nivel național a acesteia. Tânăra are înălțimea de aproximativ 1.60 m, greutatea de aproximativ 55-60 de kilograme, păr brunet, lung și ten închis. La data dispariției minora purta o jacheta de culoare neagră, o pereche de pantaloni negrii, pantofi sport, albi, informează Crina Sîrb, purtător de cuvânt al IPJ Bistrița-Năsăud.

Persoanele care pot da informații care să conducă la depistarea femeii, sunt rugate să anunțe cea mai apropiată unitate de poliție sau să sune la 112.

RETEAG: O persoană care a aruncat deșeuri pe câmp a fost amendată cu 10.000 de lei
În urma acțiunilor de control derulate de Corpul de Control al ADI Deșeuri Bistrița-Năsăud în parteneriat cu Inspectoratul Județean de Poliție Bistrița-Năsăud, pe raza comunei Petru Rareș s-a descoperit o cantitate însemnată de deșeuri abandonate, în zona Poienile Reteagului.
reteag-4-225x300 RETEAG: O persoană care a aruncat deșeuri pe câmp a fost amendată cu 10.000 de lei reteag-3-224x300 RETEAG: O persoană care a aruncat deșeuri pe câmp a fost amendată cu 10.000 de lei reteag-2-225x300 RETEAG: O persoană care a aruncat deșeuri pe câmp a fost amendată cu 10.000 de lei
O persoană din localitatea Reteag, comuna Petru Rareș, persoana care a aruncat deșeurile pe câmp, a fost identificată și amendată cu suma de 10.000 lei!
Corpul de Control al ADI Deșeuri Bistrița-Năsăud va continua acțiunile de control desfășurate în parteneriat cu Inspectoratul de Jandarmi Județean Bistrița-Năsăud și cu Inspectoratul Județean de Poliție Bistrița-Năsăud în tot județul nostru pentru a preveni și combate abandonul deșeurilor în natură.
Cine aruncă deșeurile în natură riscă amenzi foarte mari: 10 000 lei – 20 000 lei pentru persoanele fizice și 50 000 lei – 70 000 lei pentru persoanele juridice.
Colectăm deșeurile de la poarta casei în tot județul, avem campanii gratuite desfășurate periodic pentru colectarea deșeurilor voluminoase și vegetale, deșeurile provenite din constructii se pot preda gratuit( în limita a 200 kg/an/gospodărie) în centrele de colectare, deșeurile electrice și electrocasnice se preiau gratuit tot în centrele de colectare, ce motive mai avem să ne batem joc de mediul în care trăim?
Haideți să le punem pe toate la locul lor și să facem din Bistrița-Năsăud un județ mai curat!, a postat Cristian Niculae pe o rețea de socializare.
Lavinia Petruț
O femeie din Reteag a furat un cărucior pentru copii. Prejudiciul, în valoare de 2000 de lei, a fost recuperat

În  urma cercetărilor efectuate într-un dosar penal de furt, polițiștii Biroului de Investigații Criminale împreună cu cei ai Biroului Ordine Publică au depistat o femeie de 37 de ani, din Reteag, bănuită de comiterea faptei.

În urma investigațiilor efectuate, polițiștii au constatat faptul că, la data de 29 septembrie a.c., în jurul amiezii, aceasta ar fi sustras, de pe o stradă din Bistrița, un cărucior pentru copii. Polițiștii au recuperat prejudiciul, estimat la aproximativ 2000 de lei, au transmis reprezentanții IPJ Bistrița-Năsăud.

Cercetările sunt continuate de către polițiștii Biroului de Investigații Criminale, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de furt.

Lavinia Petruț