Jucăriile copilăriei de altădată, expuse de 1 Iunie la Muzeul Bistrița

De 1 Iunie, Complexul Muzeal Bistrița-Năsăud va deschide o expoziție inedită cu jucării dib perioada comunistă, expoziție ce reunește piese din colecția Silviei Floarea Toth din Mocod și jucării din colecția Muzeului Bistrița.

În cadrul evenimentului deja anunțat, ”Magia copilăriei”, avem plăcerea de a vă invita la vernisajul expoziției „𝗙𝗮𝗯𝗿𝗶𝗰𝗮𝘁 𝗶̂𝗻 𝘀𝗲𝗿𝗶𝗲. 𝗝𝘂𝗰𝗮̆𝗿𝗶𝗶 𝗱𝗶𝗻 𝗽𝗲𝗿𝗶𝗼𝗮𝗱𝗮 𝗰𝗼𝗺𝘂𝗻𝗶𝘀𝘁𝗮̆”– o incursiune nostalgică în universul jucăriilor copilăriei de altădată.

Această expoziție colectivă reunește, în principal, piese din colecția doamnei 𝗦𝗶𝗹𝘃𝗶𝗮 𝗙𝗹𝗼𝗮𝗿𝗲𝗮 𝗧𝗼𝘁𝗵, din Mocod, precum și jucării din colecția Muzeului Bistrița, donate în cadrul proiectului „Depozit ’89. Ultima noapte de comunism”, inițiat în anul 2023.

Vernisajul va avea loc duminică, 𝟭 𝗶𝘂𝗻𝗶𝗲 𝟮𝟬𝟮𝟱, 𝗱𝗲 𝗹𝗮 𝗼𝗿𝗮 𝟭𝟭.𝟬𝟬, în sala Borgo Prund.

”Vă așteptăm cu drag să celebrăm împreună copilăria și să transformăm această zi într-o amintire de neuitat!”, a transmis muzeograf, Sofia Adriana Stancu.

Clarificări în legătură cu incendiul produs la fabrica de rumeguș din Ilva Mică

În data de 28.05.2025, in cadrul Fabricii de cherestea Ilva Mică, s-a produs un incendiu izolat la silozul de rumeguș care deserveste linia de productie – peleti.

Datorită intervenției prompte și profesioniste, pagubele au fost minore, iar incendiul a fost lichidat rapid.

Dorim să adresăm aprecierile și recunoștința noastră către pompierii din cadrul Serviciului Privat pentru Situații de Urgență al fabricii, care au acționat cu promptitudine și au reușit să controleze incendiul până la sosirea echipajelor Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență Ilva Mică și ale ISU din cadrul Departamentului pentru Situații de Urgență Sângeorz-Băi.

De asemenea, transmitem mulțumiri deosebite tuturor angajaților fabricii, care s-au mobilizat exemplar și au contribuit la lichidarea incendiului, asigurând astfel reluarea rapidă a productiei.

În prezent, activitatea fabricii se desfășoară în condiții normale, iar situația a fost complet remediată.

Această intervenție demonstrează importanța colaborării eficiente și dedicării de care au dat dovadă toate structurile implicate în gestionarea situației expuse.

Cu respect,

Conducerea Fabricii Ilva Mica

Cum poți cumpăra vinieta albastră, în Bistrița, la liber

 

Începând cu data de 2 aprilie 2025, vinieta albastră poate fi achiziționată și de la casieriile Direcției Venituri (Taxe și Impozite), pentru a facilita accesul contribuabililor și a gestiona eficient volumul mare de solicitări.

📍 LOCURI DE RIDICARE / ACHIZIȚIE A VINIETEI:
👉 Contribuabilii care dețin loc de parcare de reședință și beneficiază de vinieta inclusă în abonament, vor ridica vinieta exclusiv de la Casieria Direcției Patrimoniu, situată pe Str. Gheorghe Șincai, nr. 2, o dată cu achitarea abonamentului pentru parcarea de reședință.
👉 Contribuabilii înregistrați fiscal în Municipiul Bistrița, care NU dețin loc de parcare de reședință, pot achiziționa vinieta albastră „la liber” de la Casieriile Direcției Venituri – Str. Gheorghe Șincai, nr. 2 și Str. Alexandru Odobescu, nr. 17A.

🕒 Program casierii Direcția Venituri (Taxe și Impozite) – Str. Alexandru Odobescu, nr. 17A:
• Luni, Miercuri: 08:00 – 16:00
• Marți, Joi: 08:00 – 15:00 și 16:00 – 18:00
• Vineri: 08:00 – 13:30

🔹 Tarife vinieta albastră – pentru contribuabili înregistrați fiscal în Municipiul Bistrița:
• 100 lei / an – persoană fizică
• 200 lei / an – persoană juridică
• 300 lei / an – autoutilitare (2,5 t – 3,5 t), persoane fizice sau juridice

Pentru achiziționarea vinietei albastre, vă rugăm să aveți asupra dumneavoastră documentele de înmatriculare ale autovehiculelor.

Biserica Ortodoxă construiește un parc fotovoltaic în Nușeni

Ca să aibă costuri mai mici cu energia electrică sau facturi zero, Arhiepiscopia Vadului, Feleacului și Clujului vrea să facă un parc fotovoltaic pe mai bine de un hectar de teren situat în comuna Nușeni.

Potrivit cererii pentru obținerea acordului de mediu depusă la Direcția Județeană de Mediu, parcul fotovoltaic va fi amenajat pe un teren 35.214 mp din care va ocupa efectiv o suprafață de 11.000 mp. Aici vor fi instalate pe structură metalică fixă un număr de 1580 module fotovoltaice, cu o putere totală instalată a panourilor este de 900.6 KWp.

Panourile se vor conecta la 9 invertoare. Centrala fotovoltaică se va racorda la sistemul de distribuție energie electrică.

Conform documentului, Arhiepiscopia Vadului, Feleacului și Clujului vrea să reducă astfel costurile cu energia, să aibă facturi mai mici sau deloc și chiar să vândă surplusul de energie. Recuperarea investiției se va face în 5–10 ani, conform estimărilor.

În document nu se menționează valoarea investiției și nici sursa de finanțare, însă Arhiepiscopia Vadului, Feleacului și Clujului apare cu o solicitare pentru finanțarea unui proiect de infrastructură energetică la Secretariatul de stat pentru Culte, indicând intenția de a dezvolta un astfel de parc în zonă.

În luna septembrie a anului trecut, și Primăria Nușeni a anunțat că va construi un parc fotovoltaic cu bani din Fondul de modernizare, 151.218,16 lei. Conform contractului de finanțare, puterea instalată va fi de 150kw/oră, iar de energia electrică vor beneficia unitățile școlare, grădinița, dispensarul uman, căminele culturale, baza sportivă, primăria, dar și parcul. De asemenea, energia electrică produsă va fi folosită pentru iluminatul public din comună.