Minifotbal: Extratereștrii, campioni și anul acesta

După un parcurs impecabil, campionii s-au impus sâmbătă seara categoric în finală, cu 4-0 în fața celor de la Amigos Bistrița și au cucerit trofeul.

Campionii în exercițiu și liderii autoritari in actualul sezon în Superliga de Minifotbal, fotbaliștii Extratereștrilor au ridicat cupa deasupra capului și se vor pregăti de acum, să reprezinte județul Bistrița-Năsăud în etapele naționale, cu încredere, determinare și spirit de echipă.

Raul Runcan, cu 8 goluri marcate, a fost desemnat golgheterul competiției, o performanță remarcabilă.

Daniel Suciu, despre vinieta albastră: Plătiți de patru ori mai puțin

Deputatul PSD Daniel Suciu a vorbit despre vinieta albastră, noua taxă de parcare care se va impune la Bistrița, în absolut orice zonă publică în care se parchează.

Acesta a reacționat după ce fostul primar, Ioan Turc, a criticat această măsură, spunând că nu este decât o nouă metodă a primăriei de a „a smântâni cetățenii și firmele“.

Daniel Suciu a arătat că, până acum, taxa anuală de parcare (n.r. care se aplica pentru locurile de parcare amenajate, cu plată), era de 480 de lei/ an.

„ADEVĂRUL despre smântânit! Vignieta albastră de 100 de lei o înlocuiește pe cea albă de 480 de lei! Adică plăteși de 4 ori mai PUȚIN!“, a spus Daniel Suciu.

„Am văzut pe cineva vorbind despre smântânit banii publici și chiar vreau să traduc ce a vrut să spună autorul. Între 2020 și 2024, taxa de parcare în municipiul BIstrița a fost 480 de lei/ an. Știți cine era primar. Între 2024 și 2028, taxa este de 100 lei/an, știți cine este primar, pentru că cu peste 15 000 de voturi bistrițenii l-au ales primar. Așadar, simplu și foarte direct: în administrația Lazany, bistrițenii plătesc de patru ori mai puțini bani pentru parcare nu este smântâneală, este, din contră, un mare beneficiu pentru bistrițeni“, a mai spus Daniel Suciu, într-un clip video postat pe Facebook.

De la 1 aprilie Primăria Bistrița preia cereri pentru tichete sociale

Începând din 1 aprilie, la Centrul de Zi pentru Persoane Vârstnice din Bistrița situat pe str. Octavian Goga nr. 2A, se preaiu cererile pentru tichete sociale cu care adulții își pot cumpăra alimente și medicamente, iar copiii și tinerii cu dizabilități vor putea achita inclusiv cheltuielile cu terapia de recuperare.

Potrivit hotărârii Consiliului Local Bistrița, primesc tichete sociale/carduri sociale în valoare de 250 lei/an pentru procurarea de bunuri alimentare și medicamente persoanele vârstnice care obțin venituri până la 1600 lei/lună, persoanele încadrate în gradul accentuat de handicap sau cele fără venituri cu vârsta peste 65 de ani, peste 2200 de persoane în total.

Trecem la ora de vară! Află ce se întâmplă

România trece în noaptea de sâmbătă spre duminică la ora de vară. CFR Călători a anunțat că, începând de duminică, 30 martie 2025, în activitatea de transport feroviar se va trece la ora oficială de vară, ora 3.00 devenind ora 4.00.

Trecerea la ora de vară nu modifică mersul trenurilor în vigoare, circulaţia se va efectua conform orarului prevăzut în mersul trenurilor.

Trenurile operate de CFR Călători vor circula după ora actuală (de iarnă) până în noaptea de 29/30 martie la ora 3.00, care va deveni ora 4.00. După ora 4.00, trenurile vor pleca la orele din mersul de tren în vigoare, respectând ora oficială de vară.

Trenurile operate de CFR Călători aflate în circulație după ora 3.00, care devine ora 4.00, își vor continua mersul până la stația de destinație, iar în cazul în care orele de plecare ale acestor trenuri se suprapun cu orele normale de plecare în intervalul orar 4.00 – 5.00, trenurile vor pleca în ordinea rangului.

Băiat de 16 ani, implicat într-un accident pe Bd. Independenței Bistrița

În accidentul petrecut vineri după-amiază au fost implicate trei persoane, dintre care una a fost transportată la spital, a precizat Inspectoratul pentru Situații de Urgență Bistrița-Năsăud.

O mașină condusă de un începător a fost avariată în partea din față.

În urma accidentului, pe bulevardul Independenței traficul a fost îngreunat.

„Polițiștii Biroului Rutier Bistrița au intervenit pentru efectuarea cercetărilor, ca urmare a producerii unui accident rutier, în municipiul Bistrița.

Din verificările efectuate la fața locului a reieșit faptul că un tânăr de 16 ani, din Bistrița, în timp ce conducea un autovehicul pe bulevardul Independenței, a intrat în coliziune cu un autoturism, condus pe aceeași direcție de mers, de către un bistrițean de 41 de ani.

Accidentul s-a soldat cu rănirea unui pasager din vehiculul condus de tânărul de 16 ani, transportat la spital pentru îngrijiri medicale. Ambii conducători auto au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatele fiind negative.

Polițiștii Biroului Rutier Bistrița continuă cercetările pentru a stabili cauza și împrejurările exacte în care a avut loc accidentul”, a transmis IPJ Bistrița-Năsăud.

Sala de sport de la Școala Generală Cristeștii-Ciceului, complet reabilitată

Elevii de la Școala Generală Cristeștii-Ciceului se vor bucura de condiții moderne pentru desfășurarea activităților sportive, după ce sala de sport a fost reabilitată. Lucrările au vizat atât exteriorul, cât și interiorul clădirii, oferind un spațiu sigur și funcțional.

Modernizări la exterior

– Înlocuirea acoperișului cu țiglă metalică;
– Montarea unei folii anticondens;
– Implementarea unui sistem de colectare a apei pluviale.

Îmbunătățiri la interior

– Aplicarea plăcilor OSB și izolarea termică a tavanului;
– Refacerea instalației electrice;
– Recondiționarea tencuielii și a finisajelor interioare;
– Transformarea spațiului de depozitare în vestiar cu acces direct din exterior și din sala de sport;
– Montarea mochetă și parchet;
– Recondiționarea echipamentelor sportive.

Această investiție aduce un plus semnificativ calității procesului educațional, oferind elevilor un mediu propice pentru activitățile sportive.

Cum poți intra în posesia unui tricou de la CS Gloria 2018? Hai la meci

Echipa se dublează – noi în teren și voi în tribune!

Vino sâmbătă, la meciul de fotbal din Play Off-ul Ligii a 3-a dintre CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud – CSM Unirea Alba Iulia și poți pleca acasă cu tricoul de joc al unuia dintre jucătorii noștri.

Realizate de Gamer Design, tricourile cu semnăturile fotbaliștilor Gloriei 2018 vor fi aruncate spre dumnevoastră, în tribune cu ajutorul unui tun special.

Hai cu noi în echipă și câștigă, pentru că …împreună suntem mai puternici. Împreună suntem Gloria!

🔺29 martie 2025
⏰15.00
🏟Stadionul ”Jean Pădureanu” Bistrița

#CSGloria2018BN

METEO: Cum va fi vremea în perioada următoare

Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare valabilă în perioada joi 27 martie, ora 10.00 – sâmbătă 29 martie, ora 23.00.

Fenomene vizate: cantități de apă însemnate, intensificări ale vântului.

În intervalul menționat vor fi intervale în care va ploua în toate regiunile. Ploile vor avea îndeosebi caracter de aversă și mai ales prin acumulare cantitățile de apă vor fi de 15…25 l/mp, iar pe arii restrânse, cu precădere în zonele de deal și de munte, de peste 50…80 l/mp.

Temporar vântul se va intensifica în jumătatea de sud a teritoriului și local în vest, nord-vest și centru, în general cu viteze de 40…60 km/h. La munte vor fi rafale de 60…80 de km/h, iar în zona înaltă vor fi precipitații mixte.

Prognoza pentru Transilvania până în 6 aprilie: Se poate observa scăderea treptată a temperaturilor din timpul zilei, astfel că, în data de 28 martie, mediat, se vor atinge 14 grade. După aceasta, se remarcă o ușoară încălzire a vremii și se vor înregistra 15…16 grade, valori ce se vor menține până la finalul săptămânii viitoare. Dacă se face raportare la media temperaturilor minime, aceasta va crește până la aproximativ 6 grade spre 28 martie. După acest interval, nu vor fi variații semnificative din punctul de vedere al mediei minimelor termice. Probabilitatea de apariție a precipitațiilor va fi ridicată în ambele săptămâni. Local vor fi cantități însemnate de apă.

ADI Deșeuri: Scapă de deșeurile voluminoase! Află cum

ADI Deșeuri Bistrița-Năsăud împreună cu Supercom SA organizează în perioada 01-08 APRILIE 2025, campania gratuită de colectare a DEȘEURILOR VOLUMINOASE în toate localitățile din județul Bistrița-Năsăud!

ℹ️ În categoria deșeurilor voluminoase intră fotolii, canapele, saltele, dulapuri, mese, scaune, mobilier de grădină, jucării de dimensiuni mari – tobogane, biciclete, trotinete, piscine gonflabile, cuști de animale, balansoare, covoare sau alte bunuri de folosință îndelungată.

📌 Solicităm cetățenilor care locuiesc ÎN ZONELE DE BLOCURI și dețin aceste tipuri de deșeuri voluminoase să le depună la platformele de colectare a deșeurilor reciclabile, iar cetățenii care locuiesc ÎN ZONELE DE CASE să le scoată în fața porții, având grijă să nu încurce circulația pietonală sau auto.

‼️ IMPORTANT! Vă rugăm să NU scoateți deșeurile voluminoase ÎN AFARA DATELOR MENȚIONATE în programul de colectare de mai jos:

🟢 În ZONA RURALĂ, programul de colectare a deșeurilor voluminoase este cuprins în perioada 01 – 08 APRILIE 2025 după cum urmează:
👉 01 APRILIE 2025 în comunele Tiha Bârgăului, Șieuț, Monor, Mărișel, Târlișua, Spermezeu,
👉 02 APRILIE 2025 în comunele Prundu Bârgăului, Budacu de Jos, Uriu, Ciceu Mihăești, Căianu Mic, Miceștii de Câmpie, Sate Lechința, Matei, Șieu Odorhei, Leșu, Feldru, Coșbuc și Salva;
👉 03 APRILIE 2025 în comunele: Josenii Bârgăului, Dumitrița, Negrilești, Ciceu Giurgești, Petru Rareș, Șieu, Teaca, Lechința, Ilva Mică, Maieru, Chiuza, Dumitra și Zagra;
👉 04 APRILIE 2025 în comunele Livezile, Cetate, Chiochiș, Nușeni, Budești, Sânmihaiu de Câmpie, Sate Teaca, Rebra, Rebrișoara și Parva;
👉 07 APRILIE 2025 în comunele Bistrița-Bârgăului, Șieu Măgheruș, Șintereag, Braniștea Silivașu de Câmpie, Urmeniș, Milaș, Galații Bistriței, Rodna, Șanț, Romuli și Telciu;
👉 08 APRILIE 2025 în comunele Șieu Măgheruș, Poiana Ilvei, Lunca Ilvei, Ilva Mare, Măgura Ilvei, Nimigea și Runcu Salvei;

🟢 MUNICIPIUL BISTRIȚA:
👉 Miercuri – Joi, 02 – 03 APRILIE 2025
Străzile din perimetrul: Alexandru Odobescu – Gării – B-dul Republicii – Piața Petru Rareș – 1 Decembrie – Calea Moldovei – Avram Iancu – Podul Jelnei – Ghinzii – Valea Ghinzii – Valea Jelnei – C.R. Vivu – Ion Minulescu – Parcului – Ion Rațiu – Alexandru Odobescu.
👉 Vineri – Sâmbătă 04 – 05 APRILIE 2025
Străzile din perimetrul: B-dul Republicii – Piața Petru Rareș – 1 Decembrie – Calea Moldovei – Lucian Blaga – Simion Mândrescu – Subcetate – Busuiocului – Tărpiului – Dimitrie Cantemir – Eroilor – Ioan Slavici – Crinilor – Piața Petru Rareș – B-dul Republicii.
👉 Luni – Marți, 07-08 APRILIE 2025
Străzile din perimetrul: Gării – Arțarilor – Eroilor – Dimitrie Cantemir – Tărpiului – Drumul Cetății – Calea Clujului – sens giratoriu Calea Clujului – Libertății – Bdul. Independenței – Petru Maior – Podul Berăriei – Faleză – Zăvoaie – Tănase Tudoran – Ion Pop Reteganu – Mihai Viteazu – Valea Budacului – Ion Vidu – Codrișor – Podul Budacului – Ion Rațiu – Alexandru Odobescu – Gării.

🟢 Pentru LOCALITĂȚILE COMPONENTE ale municipiului Bistrița, programul de colectare a deșeurilor voluminoase va fi următorul:
👉 Marți, 01 APRILIE 2025 – Cartier Ghinda;
👉 Joi, 03 APRILIE 2025 – Cartier Viișoara;
👉 Vineri, 04 APRILIE 2025 – Cartier Sigmir;
👉 Vineri 04 APRILIE 2025 – Cartier Unirea;
👉 Sâmbătă 05 APRILIE 2025 – Cartier Unirea și Cartier Slătinița;
👉 Luni, 07 APRILIE 2025 – Cartier Sărata;

🟢 În NĂSĂUD și SÂNGEORZ BĂI, deșeurile voluminoase se vor colecta GRATUIT în datele de miercuri 02 APRILIE 2025 și vineri 04 APRILIE 2025, după cum urmează:
👉 Miercuri, 02 APRILIE 2025 – NĂSĂUD – partea de sus a orașului (de la Valea Caselor spre ieșirea Rebrișoara);
👉 Vineri, 04 APRILIE 2025 – NĂSĂUD – partea de jos a orașului (de la Valea Caselor spre ieșirea Salva);
👉 Vineri, 04 APRILIE 2025 – SÂNGEORZ-BĂI;

🟢 În BECLEAN, campania de colectare gratuită a deșeurilor voluminoase se va desfășura în programul de colectare a deșeurilor menajere, în zilele de:
👉 Marți, 01 APRILIE 2025;
👉 Miercuri, 02 APRILIE 2025;
👉 Joi, 03 APRILIE 2025;
👉 Vineri, 04 APRILIE 2025;

🔴 Atenționăm cetățenii județului Bistrița-Năsăud, că în afara campaniilor GRATUITE organizate de ADI Deșeuri Bistrița-Năsăud, aceste deșeuri voluminoase se ridică contra cost de operatorul de salubritate, la prețul de 168,2 lei / mc tva inclus, sau GRATUIT dacă le depuneți la cele 5 centre de colectare a deșeurilor voluminoase amenajate la nivelul județului Bistrița-Năsăud.

✅ Ai ocazia de a scăpa GRATUIT de aceste deșeuri, prin urmare te rugăm să fii responsabil și să contribui și tu la eforturile de a avea un județ mai curat!

♻️ Haideți să le punem pe toate la locul lor!

Robert Sighiartău, în cărți pentru a fi Ministru de Externe

Robert Sighiartău este în cărți pentru a deveni Ministru de Externe. Informația a fost oferită pe surse de Antena3 CNN.

Premierul Marcel Ciolacu a anunțat astăzi că va discuta și cu președintele interimar Ilie Bolojan despre acest subiect.

Eu nu demit pe nimeni. Voi avea o discuție cu domnul președinte interimar Ilie Bolojan. Este nevoie de o altă dinamică în relația cu Statele Unite”, a spus premierul.

Potrivit surselor Antena 3 CNN, soarta ministrului de Externe va fi decisă până la finalul acestei săptămâni. În partid sunt vehiculate două nume: Robert Sighiartău și Ben Oni Ardelean.