Ion Iliescu a rămas fără certificatul de revoluționar

Tribunalul București a acceptat solicitarea formulată de Secretariatul de Stat pentru Recunoașterea Meritelor Luptătorilor Împotriva Regimului Comunist și a revocat certificatul de revoluționar acordat fostului președinte Ion Iliescu, notează observatornews.ro.

Anularea certificatului de luptător al lui Ion Iliescu

„Admite cererea de chemare în judecată formulată de către reclamant în contradictoriu cu pârâtul Iliescu Ion. Anulează certificatul preschimbat de luptător remarcat prin fapte deosebite LRM-I seria 00011 emis pe numele pârâtului. Cu drept de recurs în termen de 15 zile de la comunicare, care se va depune la Tribunalul Bucureşti – Secţia a II-a de Contencios Administrativ şi Fiscal”, se arată în decizia tribunalului.

Motivarea anulării certificatului de revoluţionar

Secretariatul de Stat pentru Recunoaşterea Meritelor Luptătorilor Împotriva Regimului Comunist instaurat în România în perioada 1945 – 1989, instituţie aflată în subordinea Guvernului, a cerut în instanţă anularea şi retragerea titlului de luptător pentru victoria Revoluţiei din 1989 pentru fostul preşedinte Ion Iliescu.

Potrivit unui document emis de reclamant, o comisie din cadrul Secretariatului a constatat, atât din CV-ul aflat pe internet, cât şi din materialele din presă, că Ion Iliescu a intrat în Uniunea Tineretului Comunist în anul 1944 şi în Partidul Comunist Român în anul 1953, unde a avansat în carieră, devenind secretar al Comitetului Central al Uniunii Tineretului Comunist din 1956 şi membru al CC al PCR.

„Având în vedere faptul că în 1971, a deţinut funcţia de secretar al Comitetului Central al PCR, coroborat cu funcţia de conducere deţinută la UTC al PCR, comisia constată că sunt îndeplinite condiţiile cerute de art. 8 alin. 2 din Legea nr. 341/2004 modificată prin Legea 242. (…) De prevederile legii nu beneficiază persoanele care sunt dovedite că în perioada 1945 – 1989 au deţinut cel puţin o demnitate sau o funcţie de conducere în cadrul organelor de conducere la nivel local, regional sau naţional ale PCR, motiv pentru care în unanimitate decide demararea procedurii administrative de anulare a Certificatului LRM”, se arată în documentul citat.

Facilităţile pentru persoanele cu certificat de revoluţionar

Persoanele care au certificat de revoluţionar beneficiază de mai multe facilităţi, printre care: prioritate la cumpărarea sau închirierea de locuinţe din fondul de stat; facilităţi la credite imobiliare; medicamente gratuite; acces gratuit la sanatorii şi baze de tratament; transport urban gratuit cu mijloacele de transport în comun; scutirea de plata taxelor şi impozitelor pentru clădiri şi terenul aferent; posibilitatea cumulării pensiei cu orice alte venituri.

Medicul Papei a decis ca tratamentul să fie întrerupt, ca acesta să moară în pace

Personalul medical care îl îngrijește pe Papa Francisc s-a gândit să pună capăt tratamentului pentru ca acesta să poată muri în pace. Suveranul Pontif în vârstă de 88 de ani a fost spitalizat cu pneumonie la ambii plămâni, potrivit CNN, informează Mediafax.

Medicul șef, Sergio Alfieri, a declarat pentru ziarul italian Corriere della Sera că momentul critic a avut loc pe 28 februarie, când papa a avut o criză respiratorie și și-a inhalat propria vomă.

„A trebuit să alegem dacă să ne oprim și să îl lăsăm să se ducă sau să forțăm lucrurile și să încercăm toate medicamentele și terapiile posibile, riscând foarte mult să afectăm alte organe. Și, în cele din urmă, am ales această cale”, a spus Alfieri.

Schimbare de șefie la ITM Bistrița-Năsăud

Otilia Berbecar a trecut într-o nouă etapă a vieții, o dată cu retragerea din activitatea de inspector șef al Inspectoratului Teritorial de Muncă Bistrița-Năsăud. Conducerea instituției publice va fi preluată de astăzui de către Julia Gabriella Stejerean, actualul inspector șef adjunct Relații de muncă.

Îi mulțumim doamnei Otilia Berbecar pentru întreaga activitate și îi dorim multă sănătate, energie, proiecte personale frumoase.

Doamnei Julia Stejerean îi dorim o activitate fructuoasă, în folosul cetățenilor și al mediului de afaceri deopotrivă.

Beat cu bicicleta între Bozieș și Apatiu

În seara de 25 martie a.c., polițiștii din Beclean au fost sesizați de către personalul medical despre faptul că la centrul de primiri urgențe din Beclean s-a prezentat o persoană care prezenta excoriații la nivelul feței.

Polițiștii au identificat persoana în cauză ca fiind un bărbat de 58 de ani, din Bozieș, iar  în urma verificărilor s-a constatat faptul că acesta, în timp ce se deplasa pe bicicletă, pe Drumul Județean 172A, între localitățile Bozieș și Apatiu, s-a dezechilibrat, căzut pe partea carosabilă și s-a accidentat. Ulterior, a fost transportat la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale.

Acesta a fost testat cu aparatul alcooltest, rezultatul fiind de 0,95 mg/l alcool pur în aerul expirat. Polițiștii continuă cercetările pentru vătămare corporală din culpă.

ADI Deșeuri: Curat faci, curat găsești!

♻️ Curat faci, curat găsești!! În luna APRILIE 2025, implică-te și tu în colectarea selectivă a deșeurilor și hai să facem Bistrița-Năsăud un județ mai curat!

📌 În luna APRILIE 2025, programul de colectare a deșeurilor reciclabile în municipiul Bistrița și localitățile componente este:
🟦 09 APRILIE – sacul albastru pentru deșeurile reciclabile din hârtie / carton;
🟩 16 APRILIE – sacul verde pentru deșeurile reciclabile din sticlă;
🟨 23 APRILIE – pubela galbenă pentru deșeurile reciclabile din plastic / metal DOAR în Municipiul Bistrița;
🟨 30 APRILIE – PENTRU TOATE LOCALITĂȚILE COMPONENTE – pubela galbenă pentru deșeurile reciclabile din plastic / metal;

ℹ️ Începând din acest an, ziua de colectare a pubelei galbene pentru TOATE LOCALITĂȚILE COMPONENTE – Unirea, Viișoara, Sigmir, Sărata, Slătinița și Ghinda va fi ultima zi de miercuri din lună!

❗️ Programul de colectare a deșeurilor reziduale – adică pubela neagră – în municipiul Bistrița și localitățile componente rămâne NESCHIMBAT, cu excepția zonelor în care colectarea acestor deșeuri se realiza în ziua de miercuri. Pentru aceste zone, ziua de colectare a pubelei negre este ziua de SÂMBĂTĂ.

🔎 Intră pe www.adideseuribn.ro sau sună la tel. 0263.944 – Dispecerat Supercom pentru a afla calendarul de colectare a deșeurilor în fiecare localitate din județul Bistrița-Năsăud.

♻️ Haideți să le punem pe toate la locul lor!

Bistrița: Deschiderea Liniei Verzi va fi amânată

„Recepția Liniei Verzi este făcută. Eu am solicitat o primă amânare, de la 31 decembrie 2024 la 1 mai 2025, ca să inaugurăm și Axa Gării.

La ultima întâlnire pe care am avut-o cu reprezentanții ADR Nord-Vest, domnul viceprimar (Sorin Hangan – n.r.) a venit cu o propunere pe care am acceptat-o și eu: ca deschiderea oficială să se facă după data de 15 iunie când se termină școala și scade foarte mult traficul în oraș, iar pe perioada vacanței de vară, cetățenii să se obișnuiască cu noul stil de circulație.

Este o diferență mare de trafic între zilele cu școală și zilele când nu este școală. Inițiativa mi s-a părut foarte bună, am susținut-o în fața celor de la ADR Nord-Vest și au zis că sunt de acord. Deci se amănână cu luni inaugurarea. Ne-au dat termen până la data de 30 iunie, deci cu data de 1 iulie cel târziu va fi inaugurată Linia Verde și Axa Gării ca să avem un trafic mult mai lejer, să nu fie școală în acea perioadă ca să se poată lumea acomoda cu noul stil.

Săptămâna aceasta, spre final, voi avea o întâlnire cu echipa de profesori de la București. Au terminat studiul de trafic. Ce pot spune este că, față de studiul anterior, care aducea o îmbunătățire a timpilor de trafic cu 4%, pe modelul pe care l-au făcut, îmbunătățirea este cu 20%.

Se va pune în practică simultan cu Linia Verde. Nu poți bulversa traficul de mai multe ori.”, a transmis primarul municipiului Bistrița, Gabriel Lazany, într-o emisiune televizată.

Gabriel Lazany: Fiecare zi aduce noutăți pentru proiectele care vor dezvolta municipiul Bistrița

 

“Astăzi am avut o întâlnire de lucru la Direcția Regională de Drumuri și Poduri Cluj (DRDP Cluj), alături de domnul director regional Eugen Cecan și domnul Teofil Cioarba- prefectul județului Bistrița-Năsăud.

Discuțiile s-au purtat pe tema lărgirii la 4 benzi a două dintre cele mai importante tronsoane de la ieșirea din oraș:
➡️ de la pasarelă până la Gomar Lux
➡️ de la strada Lucian Blaga până la stația Luk Oil

Mă bucur să vă anunț că măsurătorile în teren au fost finalizate, iar în cadrul întâlnirii au fost prezentate concluziile acestora, împreună cu primele planșe ale proiectului.

Continuăm să lucrăm, zi de zi, pentru un oraș modern și bine conectat, pentru Bistrița și bistrițeni!”, a transmis primarul Bistriței, Gabriel Lazany.

Emil Radu Moldovan: La mulți ani Poliției Române

„Cu ocazia împlinirii a 203 de ani de la înființarea Poliției Române, mulțumim tuturor celor care au ca țel oferirea siguranței cetățenilor, cu toate riscurile și privațiunile meseriei lor.

Ziua Poliției Române nu este doar o sărbătoare a polițiștilor, ci și a familiilor acestora, care îi înțeleg și le oferă sprijinul, dar și un moment de rememorare a sacrificiului camarazilor care și-au pierdut viața la datorie pentru siguranța semenilor lor.

La mulți ani, tuturor poliţiştilor români.
Succes în misiunile viitoare!
La cât mai multe cazuri rezolvate!”
, a transmis pe pagina sa de socializare, Președintele Consiliului Județean Bistrița-Năsăud, Emil Radu Moldovan.

Buna Vestire – ce semnifică sărbătoarea și de ce este importantă

Pe data de 25 Martie, creștinii ortodocși sărbătoresc Buna Vestire, cea ma importantă sărbătoare din Postul Paștelui. Buna Vestire sau Blagoveștenia (termenul slav corespunzător celui de Bună Vestire), este praznicul în amintirea zilei în care Sfântul Arhanghel Gavriil a vestit Sfintei Fecioare că va naște pe Fiul lui Dumnezeu.

Buna Vestire este prima sărbătoare confirmată în documente, dintre sărbătorile Maicii Domnului potrivit crestinortodox.ro.

Buna Vestire este sărbătorită în fiecare an în perioada Postului Mare, fiind una dintre sărbătorile pentru care Biserica acordă dezlegare la pește, indiferent în ce zi ar cădea aceasta.

SOSIREA RÂNDUNELELOR ȘI PRIMUL CÂNTEC AL CUCULUI

Sărbătoarea Bunei Vestiri întâmpină şi sosirea rândunelelor, dar și primul cântat al cucului, ziua fiind numită în calendar Ziua Cucului, pentru că în această zi are loc primul său cântec, prin care anunță vestirea primăverii. De Buna Vestire, primul cântec al cucului trebuia să îi găsească pe toți oamenii îmbrăcați in haine curate, joviali, veseli, cu bani în buzunare și cu stomacul plin.

Oamenii mai cred că așa cum va fi vremea de Buna Vestire așa va fi și de Paște. Fiind dezlegare la peşte, se spune că acela care gustă peşte de Buna Vestire se va simți tot anul ca peștele în apă.

SONDAJ: Cine câștigă alegerile prezidențiale în România? Vezi favoritul

După finalizarea înscrierilor și judecarea contestațiilor, au apărut și primele sondaje cu cei 11 candidați. Chiar dacă la ultimele alegeri preziednțiale casele de sondare a opiniei publice au ratat ascensiunea lui Călin Georgescu, iar unele au umflat în mod fals șansele lui Nicolae Ciucă, cercetările ajută totuși la  ne forma o idee de ansamblu asupra principalilor competitori.

Sondajul realizat de Grupul de Studii Socio Comportamentale Avangarde arată astfel:

 

  • George Simion 30%
  • Crin Antonescu 23%
  • Nicușor Dan 21%
  • Victor Ponta 14%
  • Elena Lasconi 8%
  • Daniel Funeriu 1%
  • Alții 3%

Sondajul realizat de CURS diferă semnificativ doar la șansele Elenei Lasconi versus Nicușor Dan

  • George Simion 29%
  • Crin Antonescu 22%
  • Nicușor Dan 18%
  • Victor Ponta 13%
  • Elena Lasconi 12%
  • Alții 6%