Primăria Sângeorz-Băi, replică după ce a fost “mustrată” în online legat de pistele inundabile

Primăria Sângeorz-Băi a comunicat următoarele; Pistele de biciclete de pe Someșul Mare – parte dintr-un proiect gândit pentru un oraș modern, durabil și adaptat naturii.

Înainte de începerea lucrărilor de amenajare, malurile râului Someșul Mare erau instabile, neamenajate și deseori inaccesibile pentru pietoni sau bicicliști. Vegetația necontrolată și lipsa infrastructurii făceau din această zonă una neutilizată și uneori chiar periculoasă.

În ultimele zile, ploile abundente au dus la creșterea debitului râului Someșul Mare, iar o parte din pistele de biciclete amenajate pe malurile acestuia au fost temporar acoperite de apă.

🌊 Este esențial să subliniem că 𝐩𝐢𝐬𝐭𝐞𝐥𝐞 𝐬𝐮𝐧𝐭 𝐜𝐨𝐧𝐜𝐞𝐩𝐮𝐭𝐞 𝐬ă 𝐟𝐢𝐞 𝐢𝐧𝐮𝐧𝐝𝐚𝐛𝐢𝐥𝐞 î𝐧 𝐩𝐞𝐫𝐢𝐨𝐚𝐝𝐞 𝐝𝐞 𝐩𝐥𝐨𝐢 𝐚𝐛𝐮𝐧𝐝𝐞𝐧𝐭𝐞, 𝐚ș𝐚 𝐜𝐮𝐦 𝐚 𝐟𝐨𝐬𝐭 î𝐧 𝐮𝐥𝐭𝐢𝐦𝐞𝐥𝐞 𝐳𝐢𝐥𝐞. Ele sunt gândite să respecte și să se adapteze comportamentului natural al râului, urmând a fi curățate și întreținute de fiecare dată când va fi necesar.

🛠️ De fiecare dată când debitul Someșului va crește și va afecta temporar aceste piste, ele vor fi curățate și repuse în circuit.

💧Spre deosebire de imaginea de acum câțiva ani, când malurile râului erau neamenajate, periculoase și inaccesibile, astăzi avem:
• maluri consolidate și diguite,
• spații pietonale și piste de biciclete moderne,
• iluminat public, la care încă se lucrează
• mobilier urban
• un pod pietonal spectaculos, care devine un nou simbol al orașului.

În fața fenomenelor meteo tot mai imprevizibile, trebuie să înțelegem că 𝐧𝐮 𝐩𝐮𝐭𝐞𝐦 𝐜𝐨𝐧𝐭𝐫𝐨𝐥𝐚 𝐯𝐫𝐞𝐦𝐞𝐚, dar putem construi responsabil și adaptat.

𝐀 𝐧𝐞 𝐜𝐨𝐧𝐜𝐞𝐧𝐭𝐫𝐚 𝐩𝐞 𝐬𝐨𝐥𝐮ț𝐢𝐢, 𝐧𝐮 𝐩𝐞 𝐫𝐞𝐩𝐫𝐨ș𝐮𝐫𝐢 𝐜𝐨𝐧𝐬𝐭𝐚𝐧𝐭𝐞 î𝐧 𝐨𝐧𝐥𝐢𝐧𝐞, 𝐞𝐬𝐭𝐞 𝐜𝐞𝐞𝐚 𝐜𝐞 𝐧𝐞 𝐚𝐣𝐮𝐭ă 𝐬ă 𝐦𝐞𝐫𝐠𝐞𝐦 î𝐧𝐚𝐢𝐧𝐭𝐞 𝐜𝐚 ș𝐢 𝐜𝐨𝐦𝐮𝐧𝐢𝐭𝐚𝐭𝐞!

IMG_7071-1024x512 Primăria Sângeorz-Băi, replică după ce a fost “mustrată” în online legat de pistele inundabile

Cinci bărbați s-au bătut în curtea Judecătoriei Beclean

Ieri, polițiștii au reținut 5 persoane, cercetate pentru tulburarea ordinii și liniștii publice și lovire sau alte violențe. Se pare că incidentul a avut loc în curtea Judecătoriei Beclean.

Incidentul a avut loc ieri, se pare, în curtea Judecătoriei Beclean. Cele 5 persoane sunt cercetate pentru tulburarea ordinii și liniștii publice și lovire sau alte violențe.

Implicați au fost 5 bărbați cu vârste cuprinse între 25 și 48 de ani din localitățile Florești și Mogoșeni, care s-au agresat reciproc.

„Polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul că în curtea unei instituții a avut loc un scandal între mai multe persoane. În urma intervenției și a verificărilor efectuate, polițiștii au stabilit faptul că cinci dintre persoanele implicate, bărbați, cu vârste cuprinse între 25 și 48 de ani din Florești și Mogoșeni s-ar fi agresat reciproc, provocând prin aceasta și tulburarea ordinii și liniștii publice. Ca urmare a probatoriului administrat, polițiștii din cadrul Poliției orașului Beclean au dispus reținerea pentru 24 de ore a celor cinci persoane bănuite de comiterea faptelor”, informează reprezentanții Inspectoratului de Poliție Județean Bistrița-Năsăud.

Vrei să aflii mai multe despre Poliția Locală Bistrița? Se apropie Ziua Porților Deschise

Ziua Poliției Locale va fi sărbătorită la Bistrița miercuri 21 mai, când vor avea loc prezentări de autospeciale și echipamente, activități interactive pentru copii, momente educative și surprize.

”Vă invităm să petreceți o dimineață plină de activități educative și interactive alături de Poliția Locală Bistrița! Copiii vor învăța despre circulație, protecția mediului și responsabilitatea față de animale prin jocuri, demonstrații și întâlniri speciale. Totodată, bistrițenii sunt așteptați de polițiștii locali pentru a discuta deschis despre problemele din comunitate, a adresa întrebări și a primi răspunsuri directe legate de activitatea noastră. O zi dedicată siguranței, educației și încrederii reciproce!”, a menționat Poliția Locală Bistrița.

Ziua Porților Deschise la Poliția Locală Bistrița se va desfășura între orele 10.00 și 13.00, la sediul din Piața Centrală.

Bogdan Ivan: Am sărbătorit familia

Bogdan Ivan Gruia: „Familia e prima școală unde înveți să iubești.”
– Papa Francisc

Astăzi am sărbătorit cu bucurie cea de-a 3-a ediție a unui eveniment dedicat celei mai sacre și fundamentale structuri ale societății: FAMILIA.

Această zi ne amintește că familia nu este doar un cuvânt, ci un spațiu al iubirii necondiționate, al formării caracterului și al înrădăcinării valorilor autentice.

Mulțumim tuturor celor care au fost alături de noi și au înțeles că familia este temelia unei societăți sănătoase și demne.

Să prețuim, să apărăm și să cinstim familia în fiecare zi! 🙏

Marcel Ciolacu a demisionat de la șefia PSD/Grindeanu interimar

Marcel Ciolacu a demisionat, marţi, din funcţia de preşedinte al PSD, în cadrul Consiliului Politic Naţional al formaţiunii.

El a transmis într-un mesaj că a avut parte de succese, dar şi de momente în care, cu siguranţă, a greşit, dar niciodată nu a vrut să facă rău ţării sale şi că viitorul acestui partid stă în mâinile celor care cred cu adevărat în valorile solidarităţii, echităţii şi justiţiei sociale iar cei care vin trebuie încurajaţi şi susţinuţi cu toate forţele.

”Am ales să mă opresc aici, dar nu plec nicăieri”, mai spune Ciolacu, adăugând că rămâne nu pe scenă, nu în frunte, ci în rând.

Prim-vicepreşedintele PSD Sorin Grindeanu a fost ales, în Consiliul Politic Naţional al PSD, preşedinte interimar al PSD, după demisia lui Marcel Ciolacu. El a primit 67 de voturi în timp ce contracandidatul său, Daniel Băluţă, a primit 14 voturi.

SURSE: Gelu Drăgan a fost reținut de polițiști

Omul de afaceri, Gelu Drăgan, ar fi fost reținut astăzi de către polițiștii bistrițeni.

Polițiștii îl acuză pe bărbatul de 61 de ani, administrator al unor societăți comerciale din Bistrița, că, în perioada 25 martie – 24 aprilie 2025, ar fi provocat ”distrugeri în mod repetat și ar fi deteriorat sau modificat, fără drept, echipamentul de măsurare a enerigiei electrice, motat pe exteriorul unei clădiri”, se arată într-un comunicat al IPJ.

Pe numele lui s-a deschis dosar penal, iar azi, 20 mai a.c., a fost reținut pentru 24 de ore fiind acuzat de ”distrugerea și deteriorarea, modificarea fără drept sau blocarea funcționarii echipamentului de măsurare a energiei electrice”.

El va fi prezentat magistraților cu propunerea de arestare preventivă.

”Modificarea fără drept sau blocarea funcționării echipamentului de măsurare a energiei electrice” înseamnă intervenția neautorizată asupra contorului electric sau a altor dispozitive de măsurare, cu scopul de a modifica, denatura sau opri înregistrarea reală a consumului de energie electrică. Mai precis, asta înseamnă fie deschiderea sau manipularea sigiliilor contorului, fie montarea unor dispozitive externe care afectează măsurarea, fie schimbarea circuitelor interne ale contorului, oprirea completă a funcționării aparatului, intervenția software (în cazul contoarelor inteligente) sau instalarea unor “bypass”-uri pentru a evita înregistrarea consumului.

OPINIE: Adevăratul câștigător al alegerilor prezidențiale nu este Nicușor Dan, ci George Birnbaum

Toți îl felicitați pe Nicușor Dan pentru victorie. E posibil să-l săriți pe marele guru șef de campanie al lui George Simion, cel care l-a înfrânt cu adevărat pe șeful metalelor din România: George Birnbaum.

El merită pupăcit până-n ochi pentru victoria lui Nicușor, pentru că în ultimele două săptămâni a muncit pe brânci până când i-a pus lui Simion în cap propriul electorat.

– casele la 35.000, strategie de marketing

– a depreciat ajutorul lui Ponta (1,2 milioane voturi)

– a invocat autismul împotriva contracandidatului său și a jignit astfel sute de mii de familii

– l-a pus pe Georgescu în față

– a promis lucruri imposibile (desființarea CCR, modificarea Constituției)

– a fugit de la dezbateri sau s-a prezentat numai în condițiile agreate de el în spațiul public

– a atacat în nenumărate rânduri a patra putere în stat, presa

– se întreba înainte să devină președinte că oare ce să se facă cu cei care nu-l votează/agreează, sub forma unei amenințări

– și-a pus în cap ungurii, ca dovadă că în Harghita și Covasna a obținut scoruri de neprezentare, iar contracandidatul lui scoruri istorice

– a atacat 1,3 milioane de bugetari spunând că 500.000 vor rămâne fără loc de muncă

– a condus mediul de afaceri într-o zonă instabilă, iar mulți antreprenori din macro și microeconomie au avut plățile blocate până după alegeri pe sistemul “Iasă Simion, nu mai facem plățile că strângem cureaua, iasă Nicușor, ne mai gândim” iar între timp toți au trebuit să își achite taxele enorme către statul român și creditele

– s-a asociat cu partea rău-famată din BOR, adică cu Teo de la Constanța și acoliții lui care trăiesc într-o lume mizeră a șantajului și șpăgii, arhicunoscuți la nivel național pentru ceea ce fac

– a atacat CNA și ANCOM, două instituții într-adevăr căpușate, dar care reglementează audiovizualul, nu te poți pune cu așa ceva

– a minimalizat puterea Justiției în România așa cum o făcea Dragnea în urmă cu ceva ani. Și el a pățit la fel, doar că a primit un alt soi de concediu

E tare fain subiectul. Să vedeți doar câți bani a dat presei, apropo, că el era cel care urla în gura mare că Nicușor își plătește presa! N-a cheltuit decât 41.251.152 de lei, adică 8.250.230,4 euro. El a fost antisistemul. Din sistem.

Simion a câștigat alegerile… În Bistrița-Năsăud

În județul Bistrița-Năsăud, George Simion a fost preferatul celor care au trecut pe la urne în orașul Sângeorz-Băi și în 46 de comune, iar Nicușor Dan al celor din Bistrița, Beclean, Năsăud și 12 comune.

În județul Bistrița-Năsăud, George Simion a fost votat de 66.610 de alegători, iar Nicușor Dan de 65.653.

George Simion a câștigat la Sângeorz-Băi și în 46 de comune

În orașul Sângeorz-Băi, candidatul AUR a obținut 2661 de voturi, adică 65,43% din total.

Procente mari a mai obținut George Simion în: Dumitrița – 77,9%, Rebra – 77,53%, Leșu – 75,95%, Tiha Bârgăului – 72,87%, Căianu Mic – 71,6%, Dumitra – 71,52%, Ilva Mare – 71,43% sau Șanț – 70,44%.

Nicușor Dan, preferat în trei orașe și 12 comune

La Bistrița au pus ștampila pe Nicușor Dan un număr de 27.923 de votanți (63,94%), la Beclean – 3070 (58,47%) și la Năsăud – 2090 (53,46%).

Viitorul președinte al României a mai câștigat alegerile în: Braniștea – 75,59%, Matei – 65,6%, Nușeni – 61,66%, Milaș – 57%, Miceștii de Câmpie – 54,7%, Șintereag – 53,62%, Șieu Odorhei – 53,55%, Salva – 53,39%, Galații Bistriței – 53,08%, Chiochiș – 52,25%, Târlișua – 51,4% și Ciceu Giurgești – 50,48%.

Dintre cei 260263 de alegători din județ înscriși în liste permanente, duminică s-au prezentat la urne un număr de 133.486.

În altă secție de votare decât cea în care au fost înscriși au votat 14.044, cu urna mobilă 1519.

Când și cum se colectează pubela galbenă

PUBELA GALBENĂ pentru deșeurile reciclabile din plastic / metal se colectează Miercuri, 21 MAI 2025, DOAR în Municipiul Bistrița! În localitățile componente – Unirea, Viișoara, Sigmir, Sărata, Ghinda și Slătinița pubela galbenă se va colecta în ultima zi de miercuri lună!

DE REȚINUT! Începând cu 2025, în TOATE LOCALITĂȚILE COMPONENTE ale Municipiului Bistrița, pubela galbenă se va colecta în ultima zi de miercuri din lună – respectiv, miercuri, 28 MAI!

Dacă aveți cantități mai mari de deșeuri reciclabile din plastic / metal, vă rugăm să le puneți în saci transparenți și să le scoateți împreună cu pubela galbenă – operatorul de salubritate Supercom va ridica miercuri 21 MAI 2025 și acești recipienți odată cu pubela galbenă.

Vă rugăm să NU scoateți alte tipuri de deșeuri pe lângă pubela galbenă (menajer sau reciclabil – hârtie / carton și sticlă), deoarece operatorul de salubritate va ridica strict deșeurile reciclabile din plastic / metal. De asemenea, va rugăm să separați corect deșeurile în gospodărie și să nu amestecați deșeurile reciclabile între ele, fiecare fracție de deșeuri reciclabile având programul ei de colectare.

Dacă vrei să afli calendarul de colectare a deșeurilor în fiecare localitate din județul Bistrița-Năsăud, te rugăm să accesezi www.adideseuribn.ro sau la tel. 0263.944 – Dispecerat Supercom.

Haideți să le punem pe toate la locul lor și să facem Bistrița-Năsăud un județ mai curat!

Daniel Suciu: „Vei greși dacă-l vei înjura pe cel care nu a votat ca tine“

Deputatul PSD, Daniel Suciu, a transmis, în această dimineață, un mesaj privind rezutatele alegerile prezidențiale 2025 în Bistrița-Năsăud.

 

Bună dimineata Bistrița-Năsăud, bună dimineața bistrițeanule! Uită-te la această hartă dar NU cu mânie sau reproș pentru cei care nu au votat ca tine și NU cu superioritate dacă ești în tabăra care a votat cu noul președinte. Când te vei plimba prin minunatul nostru județ, gândește-te că ne-am împărțit aproape 50-50, ca nicăieri în țară, dar mai ales adu-ți aminte că s-au terminat alegerile. Vei greși dacă vei mai judeca, vei greși dacă vei rămâne intolerant cu votul celuilalt, vei greși dacă-l vei înjura pe cel care nu a votat ca tine. România nu se iubește doar zgomotos, nu se iubește doar de alegeri, nu se iubește doar pe rețelele sociale, nu se iubește înjurându-l pe cel care vrea altceva decât tine. Sau pe altcineva. Îmi iubesc județul și oamenii săi și le spun celor ce au votat ieri că toți au un punct comun: au votat schimbarea. Iar de azi trebuie să ne împăcăm între noi, să ne împăcăm cu alegerile noastre și să ne iubim țara și azi. Sau mai degrabă de azi încolo, altfel toate patimile din ultima perioadă au fost în zadar. Mulțumesc bistrițeanule că ieri ai vorbit, că nu ai stat deoparte!“, a transmis Daniel Suciu.