Bistrița-Năsăud: Carburanții s-au ieftinit din nou: benzina coboară sub 7 lei/litru

Prețurile carburanților au scăzut în această dimineață în majoritatea benzinăriilor, marcând o nouă ieftinire după cea de acum trei zile. Benzina standard a coborât sub pragul de 7 lei/litru în toate stațiile, iar motorina – în aproape toate punctele de vânzare.

La Năsăud, benzina standard se vinde cu:

* 6,81 lei/l la Petrolium,
* 6,82 lei la Petrom, Ozana și LukOil,
* 6,84 lei la Petrom (alt punct) și Socar,
* 6,88 lei la MOL și OMV,
* 6,89 lei la Rompetrol,
* 6,93 lei la Alex Dora.

Motorina standard are următoarele prețuri:

* 6,95 lei/l la Petrolium,
* 6,98 lei la Petrom și Ozana,
* 6,99 lei la Socar,
* 7,04 lei la MOL, OMV și LukOil,
* 7,09 lei la Rompetrol,
* 7,12 lei la Alex Dora.

Scăderea vine pe fondul reducerii cotațiilor internaționale ale petrolului, aflate într-un trend descendent în ultima lună.

 

20 de autobuze electrice și 24 de stații de încărcare noi, la Bistrița

Contractul de achiziție pentru proiectul ”Înnoirea parcului de vehicule destinate transportului public în municipiul Bistrița și comuna Livezile”, finanțat prin PNRR, a fost semnat.

Legătura cu Livezile va fi extinsă prin achiziția a 20 de autobuze electrice, 20 de stații de încărcare lentă și 4 stații de încărcare rapidă.

Noile autobuze vor fi în proprietatea municipiului și vor deservi atât orașul, cât și traseul Bistrița – Livezile.

Urmează livrarea noilor mijloace de transport și a celorlalte echipamente.

Marcel Ciolacu își anunță demisia. Bogdan Ivan, variantă de interimat ca premier

Premierul Marcel Ciolacu va anunța oficial demisia sa din fruntea Guvernului în cursul zilei de azi, în cadrul unei conferințe de presă programate la ora 17:00. Decizia vine în urma unei ședințe tensionate a Coaliției de guvernare, desfășurată în această dimineață la Palatul Cotroceni, unde Ciolacu i-a comunicat președintelui interimar Ilie Bolojan hotărârea de a renunța la funcție, invocând lipsa de legitimitate a actualei formule guvernamentale.

Surse politice spun că Bolojan a cerut prudență și o perioadă de consultări extinse în cadrul Coaliției, însă Ciolacu a rămas ferm în decizia sa, în ciuda apelurilor la calm. În contextul incertitudinii guvernamentale, două nume au început să fie vehiculate pentru preluarea interimatului: Bogdan Ivan și Daniel David, ambii fiind considerați figuri reformatoare, cu susținere în zona tehnocrată.

Nemulțumirile din interiorul principalelor partide au atins un punct critic. Primarul municipiului Buzău, Constantin Toma, a reacționat dur după rezultatul slab al PSD în primul tur al alegerilor prezidențiale, calificând scorul drept „o rușine pentru PSD” și cerând demisia conducerii centrale. În paralel, deputatul PNL Robert Sighiartău a lansat un apel public pentru formarea unui guvern complet nou, fără Marcel Ciolacu și echipa sa apropiată, acuzând lipsa de credibilitate a actualei conduceri executive.

 

Când se va ridica sacul albastru în Bistrița

ADI Deșeuri Bistrița-Năsăud informează că sacul albastru pentru deșeurile reciclabile din hârtie / carton în municipiul Bistrița și în localitățile componente se colectează luna aceasta miercuri 7 mai.

”SACUL ALBASTRU pentru deșeurile reciclabile din hârtie / carton se colectează MIERCURI 7 MAI 2025, în Municipiul Bistrița și localitățile componente.

În luna MAI 2025, programul de colectare a deșeurilor reciclabile din municipiul Bistrița și localitățile componente începe cu SACUL ALBASTRU pentru deșeurile reciclabile din hârtie / carton în data de 7 MAI 2025.

IMPORTANT! Pentru zona centrală a Municipiului Bistrița – vă rugăm să respectați noul ORAR DE COLECTARE – orele 20.00-22.00 pentru toată zona centrală a Bistriței cu excepția Pietonal Liviu Rebreanu.

Dacă aveți o cantitate mai mare de deșeuri reciclabile din hârtie / carton, puteți să depuneți aceste deșeuri în saci transparenți, iar operatorul de salubritate Supercom va ridica aceste deșeuri în programul de colectare de miercuri!

Vă rugăm să NU AMESTECAȚI deșeurile reciclabile între ele și SĂ RESPECTAȚI inscripționările de pe recipienții de colectare. De asemenea, vă rugăm să respectați programul de colectare și să NU SCOATEȚI alte tipuri de deșeuri – cum ar fi pubela galbenă sau sacul verde. Miercuri 07 MAI 2025 se vor colecta STRICT deșeurile reciclabile din hârtie / carton.

Puteți consulta noul program de colectare pentru fiecare localitate din județ pe www.adideseuribn.rosau la telefon 0263.944 – Dispecerat Supercom. Haideți să le punem pe toate la locul lor și să facem Bistrița-Năsăud un județ mai curat!”, transmite ADI Deșeuri.

Rezultate finale: Simion e pe primul loc! Urmează Nicușor și Antonescu. Finală Simion-Dan

Au fost centralizate toate procesele verbale. George Simion a obținut peste 3,8 milioane de voturi (41%), dintre care 580 de mii în diaspora. Acesta este urmat de Nicușor Dan, cu aproape două milioane de voturi (21%), dintre care 244 de mii în diaspora.

Crin Antonescu, cu aproape 1,9 milioane de voturi, se află pe locul trei. A obținut doar 64 de mii de voturi în diaspora.

Un băiat de doar 17 ani s-a înecat în Lacul Colibița

În cursul nopții trecute, un minor în vârstă de aproximativ 17 ani ar fi căzut dintr-o barcă pe lacul Colibița, fără a mai ieși la suprafață.

Corpul neînsuflețit al tânărului a fost scos, în cursul zilei de astăzi, de către scafandrii.

Inspectoratul pentru Situații de Urgență Bistrița informa în această dimineață că la locul solicitării au fost alocate forțe și mijloace din cadrul ISU Bistrița-Năsăud: un echipaj de pompieri cu barcă de la Stația de Pompieri Prundu Bârgăului și echipajul de scafandri de la Detașamentul de Pompieri Bistrița, precum și un echipaj medical de la Serviciul de Ambulanță Județean Bistrița Năsăud.

După aproximativ trei orei de căutări, corpul neînsuflețit al tânărului a fost găsit de către echipajul de scafandrii din cadrul ISU Bistrița-Nasaud, extras și adus la mal.

Acesta se afla la o distanta de aproximativ 30 de metri de mal.

 

Copil căzut în lacul Colibița! N-a mai fost văzut de astă-noapte, intervin scafandrii

În cursul nopții trecute, un minor în vârstă de aproximativ 17 ani ar fi căzut dintr-o barcă pe lacul Colibița, fără a mai ieși la suprafață.

La locul solicitării au fost alocate forțe și mijloace din cadrul ISU Bistrița-Năsăud: un echipaj de pompieri cu barcă de la Stația de Pompieri Prundu Bârgăului și echipajul de scafandri de la Detașamentul de Pompieri Bistrița, precum și un echipaj medical de la Serviciul de Ambulanță Județean Bistrița Năsăud, informează ISU BN.

 

REVENIM CU INFORMAȚII


 

Părintele Marius Pintican este noul protopop de Bistrița

Părintele Marius Pintican este numit oficial în acte noul protopop ortodox de Bistriţa!

Săptămâna viitoare, marţi, va fi învestirea în prezenţa mitropolitului Andrei la Biserica de la Coroana, de la ora 10, după următorul program: Slujba de Te Deum, Hirotesia şi Învestirea noului protopop, iar apoi conferinţa de primăvară cu preoţii din protopopiat!

Urăm preacucernicului părinte protopop IOAN MARIUS PINTICAN, preot paroh la Biserica „Sfinţii Apostoli Petru, Pavel şi Andrei” Bistriţa, președintele Asociaţiei Filantropia Ortodoxă – Filiala Bistriţa-Năsăud, mulţi ani cu sănătate și har duhovnicesc în slujirea Bisericii noastre.

Fie ca viața să vă fie plină de lumină, multă speranță, înţelegere, răbdare, iar Bunul Dumnezeu să vă aibă în paza Sa, pentru a putea avea grijă de preoţii şi credincioşii ce îi păstoriţi.

Îi mulţumim preacucernicului părinte protopop Alexandru Vidican pentru cei 24 de ani rodnici şi frumoşi în care a condus protopopiatul! Bunul Dumnezeu să vă dea putere să răspândiţi în continuare Cuvântul, Lumina şi darul Evangheliei, de care avem atâta nevoie. Să vă dea Dumnezeu mulţi, buni, fericiţi şi sănătoşi ani, Părinte!

Elevii de la InfoEl Bistrița – performanță de top la Olimpiada Națională de Tehnologii

Elevii Colegiului Tehnic InfoEl din Bistrița continuă să se remarce prin excelență în domeniul tehnic, obținând rezultate deosebite la Olimpiada Națională de Tehnologii, desfășurată în perioada 23–27 aprilie la Liceul Tehnologic Energetic „Elie Radu” din Ploiești.

Județul Bistrița-Năsăud a fost reprezentat cu succes de doi elevi pasionați de domeniul electric: Daniel-Timotei Andreica (clasa a XII-a F) și Raul Ionatan Cioarbă (clasa a XI-a G). Ambii au concurat în calificarea „Tehnician în instalații electrice”, fiind pregătiți de profesorii Sanda Gabriela Rus-Naroși și Constantin Corneliu Rusu.

După ce au câștigat etapa județeană, ocupând locul I, cei doi elevi au confirmat nivelul ridicat de pregătire și la etapa națională. Aici, Daniel-Timotei Andreica a reușit o performanță remarcabilă, clasându-se pe locul II. Rezultatul vine în continuarea unui parcurs de excepție: în anul precedent, Daniel a câștigat faza județeană în clasa a XI-a și a reprezentat, de asemenea, județul la etapa națională, desfășurată la Târgu Mureș.

Succesul elevilor InfoEl nu s-a limitat doar la această olimpiadă. La Concursul „Știu și aplic”, organizat tot în luna aprilie la Năsăud, elevii coordonați de aceiași profesori au obținut rezultate excelente. Echipele formate din Daniel-Timotei Andreica, Nicolae-Eugen Nat (clasa a XII-a F) și Robert Darius Sălăgean, Alejandro-Ștefan Strugari (clasa a X-a G) au obținut locul I la etapa județeană.

Mai mult, elevii de la InfoEl și-au dovedit consecvența, câștigând premiul I la toate cele șapte ediții ale concursului „Știu și aplic” la care au participat. La nivel național, au înregistrat deja un premiu I, două premii III și două premii speciale. În plus, elevii de la profilul tehnic – specializarea electric – au în palmares și un premiu III, precum și mai multe mențiuni la etapa națională a olimpiadei tehnice.

Competițiile nu s-au încheiat însă. În luna mai, elevii vor participa la faza națională a concursului „Știu și aplic”, găzduită de Colegiul Tehnic „Gheorghe Asachi” din Iași.

Rezultatele obținute confirmă nu doar talentul și pasiunea elevilor, ci și calitatea actului educațional de la InfoEl, demonstrând că învățământul tehnologic din județul Bistrița-Năsăud are un viitor promițător.

1 Mai la Rodna: Sărbătoare, comunitate și un pas important spre viitor

Ziua de 1 Mai este un moment dedicat bucuriei, relaxării și timpului petrecut alături de cei dragi. Cu ocazia acestei sărbători, adresez tuturor rodnenilor cele mai calde urări de sănătate, prosperitate și voie bună!

Totodată, profit de acest prilej pentru a împărtăși cu voi o veste îmbucurătoare: lucrările la Stadionul Comunei Rodna avansează conform planificării! Acest proiect este unul esențial pentru dezvoltarea activităților sportive și recreative din comunitatea noastră și va deveni în scurt timp un loc modern de întâlnire pentru iubitorii sportului și nu numai.

Vă mulțumesc pentru încrederea și susținerea voastră în toate proiectele menite să aducă un plus de valoare comunei noastre.

Vă doresc o zi de 1 Mai minunată, plină de relaxare și momente frumoase alături de familie!

Cu respect,
Tinu Grapini
Primarul Comunei Rodna