În față frizerie, în spate “cuib” de droguri! Frizer din Bistrița, prins de polițiști

Judecătorii Tribunalului din Târgu Mureș au arestat un bărbat din Bistrița-Năsăud, acuzat că face trafic de droguri de mare risc în formă continuată, după ce acesta a fost prins în flagrant în timp ce vindea 1 kg de substanță cristalină, iar în salonul pe care acesta în avea pe strada Panait Cerna s-au mai găsit încă 2,3 kg de droguri de mare risc.

O instanță a Tribunalului Târgu Mureș a respins cererea inculpatului de a fi arestat la domiciliu și a decis că acesta își va petrece următoarele 30 de zile în arest. Aceasta după ce în 29 aprilie 2025, procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Serviciul Teritorial Târgu Mureș, l-au reținut pe Bogdan S. M. (32 de ani), originar din Lechința (conform paginii de Facebook), pentru săvârșirea infracțiunii de trafic de droguri de mare risc.

El a fost prins în flagrant în cursul zilei de miercuri, la Bistrița, în timp ce vindea cantitatea de 1 kg de substanță cristalină 2MMC. Ulterior, din spațiul în care el își desfășura activitatea, o frizerie (Salon Barber Man de pe strada Panait Cerna nr. 1, conform paginii sale de Facebook), a fost ridicată o altă cantitate de drog de mare risc, respectiv peste 2,3 kilograme 2MMC, ambalată în mai multe pungi, potrivit DIICOT.

Activitățile judiciare au fost realizate împreună cu polițiștii Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Târgu Mureș. Acțiunea a beneficiat de sprijinul polițiștilor Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Bistrița Năsăud. Pe întreg parcursul procesului penal, persoanele cercetate beneficiază de drepturile și garanțiile procesuale prevăzute de Codul de Procedură Penală, precum și de prezumția de nevinovăție.

Iată soluția pe scurt a Tribunalului Târgu Mureș: În temeiul art. 226 alin. (1) Cod de procedură penală, admite propunerea de arestare preventivă a inculpatului, M.B.S., sub aspectul săvârșirii infracțiunii de trafic de droguri de mare risc, în formă continuată, faptă prevăzută de art. 2 alin. 2 din Legea nr. 143/2000, cu aplicarea art. 35 alin. 1 C. p, formulată de Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Direcţia de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism, Serviciul Teritorial Târgu Mureş.

În temeiul art. 226 alin. (2) Cod procedură penală, art. 223 alin. (2) Cod procedură penală, art. 202 alin. (1) şi (4) lit. e) Cod procedură penală, dispune arestarea preventivă a inculpatului M.B.S., sub aspectul săvârșirii infracțiunii de trafic de droguri de mare risc, în formă continuată, faptă prevăzută de art. 2 alin. 2 din Legea nr. 143/2000, cu aplicarea art. 35 alin. 1 C. p pentru o perioadă de 30 de zile, începând cu data de 30.04.2025, până la data de 29.05.2025 , inclusiv.

Respinge ca neîntemeiată cererea formulată de inculpat, de luare a măsurii arestului la domiciliu. În temeiul art. 275 alin. (3) Cod procedură penală, cheltuielile judiciare avansate de stat rămân în sarcina acestuia. Cu drept de contestaţie în termen de 48 de ore de la pronunţare, pentru cei prezenţi şi de la comunicare pentru cei lipsă, contestaţie ce se depune la judecătorul de drepturi şi libertăţi care a pronunţat încheierea atacată. Pronunţată în Camera de Consiliu, azi 30.04.2025, ora 14.30.

ADI DEȘEURI și SUPERCOM anunță modificarea programului de ridicare a deșeurilor din Centrul Bistriței
Începând cu data de 5 mai 2025, se modifică ORARUL DE COLECTARE  a deșeurilor menajere și reciclabile din ZONA CENTRALĂ a Municipiului Bistrița!
Modificarea ORARULUI DE COLECTARE survine la solicitarea Primăriei Municipiului Bistrița, pentru fluidizarea traficului auto, în zona centrală a orașului, din orele de vârf ale dimineții.
DEȘEURI MENAJERE:
–    Pubela neagră se colectează între orele 20.00 – 22.00, în zilele de
LUNI și VINERI, pe străzile: Gh. Șincai – Dornei – Piața Petru Rareș –
Vasile Nașcu – Al. Odobescu – Nicolae Titulescu – George Coșbuc;
–    Pubela neagră se colectează între orele 20.00 – 22.00, în ziua de
MARȚI, pe străzile: Mihail Kogălniceanu – Albert Berger – Ecaterina
Teodoroiu – Zorilor – C.D. Gherea – Vasile Alecsandri – Piața Mică – Al.
Vlahuță;
–    Pentru PIETONAL LIVIU REBREANU – pubela neagră se colectează în zilele
de LUNI și VINERI între orele 08.00 – 10.00;
DEȘEURILE RECICLABILE
–    Deșeurile reciclabile se colectează conform calendarului de colectare,
în zilele de MIERCURI, între orele 20.00 – 22.00 pentru străzile: Gh.
Șincai – Dornei – Piața Petru Rareș – Vasile Nașcu – Al. Odobescu –
Nicolae Titulescu – George Coșbuc – Mihail Kogălniceanu – Albert Berger
– Ecaterina Teodoroiu – Zorilor – C.D. Gherea – Vasile Alecsandri –
Piața Mică – Al. Vlahuță;
–    Pentru PIETONAL LIVIU REBREANU – deșeurile reciclabile se colectează
în zilele de MIERCURI, conform calendarului de colectare, între orele
08.00 – 10.00;
Haideți să le punem pe toate la locul lor și să facem Bistrița un oraș mai curat!”
Bogdan Ivan: România a devenit oficial partener SpaceX

România este prima țară din lume care a testat cu succes ridicarea limitelor EPFD, o reglementare tehnică internațională care limitează puterea sateliților de comunicații.

Ce înseamnă asta?

În colaborare cu SpaceX, ANCOM și Ministerul Apărării, România a demonstrat că aceste limite pot fi relaxate fără interferențe, permițând sateliților #Starlink să funcționeze la capacitate maximă.

Beneficii pentru români:

Viteze de internet de până la 1–2 Gbps, inclusiv în sate și regiuni greu accesibile

Filme HD descărcate în 20 de secunde

Streaming, școală online, apeluri video și muncă remote, simultan, fără întreruperi

Reducerea decalajului digital urban–rural

Conectivitate reală pentru educație, sănătate și economie

De asemenea, Gwynne Shotwell, președinta companiei #SpaceX, a manifestat deschidere pentru parteneriate comerciale și investiții în România.

Într-o perioadă în care conectivitatea înseamnă competitivitate, România face pasul în față!

 

Donați sânge pentru un profesor din Dobric! Se caută 01 RH Negativ

Este mare nevoie de donatori care au grupa de sânge 01 RH negativ pentru domnul profesor Dunca Grigore de la Școala Gimnazială Dobric, care a suferit recent un accident grav, în urma căruia a fost rănit la piciorul drept.

Este internat la Spitalul Clinic de Urgență din Târgu Mureș, în stare stabilă, dar are pierderi continue de sânge și are urgent nevoie de transfuzii pentru intervențiile chirurgicale necesare salvării piciorului.

Din păcate, sângele cu această grupă este extrem de rar și lipsește atât la centrele de transfuzii Cluj și Mureș, cât și la cel din Bistrița.

Dacă aveți această grupă sanguină și puteți dona, vă rugăm să ne contactați sau să mergeți direct la centrele de transfuzii Cluj, Mureș sau Bistrița și să donați în numele pacientului Dunca Grigore.

 

FOTO Un bărbat a fost lovit grav, de un cal, la Maieru

Un bărbat de aproximativ 76 de ani a fost grav rănit după ce a fost lovit de un cal în zona Valea Muncelului, pe raza localității Maieru. Incidentul a avut loc într-o zonă greu accesibilă.

La fața locului au intervenit echipajul de terapie intensivă mobilă SMURD, un echipaj de prim ajutor SMURD și SVSU Rodna. Victima a fost evacuată din terenul dificil și predată medicilor de pe ambulanța SMURD cu medic.

Bărbatul a suferit un traumatism facial sever, precum și alte leziuni, și a fost stabilizat înainte de a fi transportat la spital. Autoritățile fac verificări pentru a clarifica circumstanțele exacte ale accidentului.

 

e838e89f-cb59-4788-93a8-282010f3027e-1024x768 FOTO Un bărbat a fost lovit grav, de un cal, la Maieru ca5a6542-5700-4100-bce1-3b0f98450e6f-1024x768 FOTO Un bărbat a fost lovit grav, de un cal, la Maieru 66b65979-1db3-473d-80d4-045a4c30d87d-1024x768 FOTO Un bărbat a fost lovit grav, de un cal, la Maieru

Ireal, la Bistrița: Polițist împușcat accidental în gară

 

Un polițist, în vârstă de 26 de ani, a fost împușcat din greșeală de un coleg polițist de la Biroul Transporturi Bistrița-Năsăud. Incidentul a avut loc marți la amiază în zona Gării din Bistrița.

Conform IPJ Bistrița-Năsăud, un echipaj de terapie mobila intensivă SMURD cu medic și un echipaj de pompieri au intervenit pentru acordarea primului ajutor unui polițist din cadrul Biroului de Ordine Publică care a fost rănit accidental, în timpul serviciului, pe itinerariul de patrulare, în municipiul Bistrița.

Din primele date, polițistul, în vârstă de 26 de ani, aflat în patrulare, în zona Gării din municipiul Bistrița ar fi fost rănit în urma unei descărcări accidentale a armei deținută de către un polițist din cadrul Biroului Judeţean de Poliţie Transporturi Bistrița-Năsăud.

La UPU-SMURD din cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență Bistrița a fost adus astăzi un bărbat în vârstă de 26 de ani din Bistrița, conștient, cooperant, prezentând o plagă prin împușcare, afirmativ accidentală, cu plagă de ieșire posterioară în zona supraclaviculară dreaptă, fără afectarea organelor vitale.
Pacientul a beneficiat de managementul primar al plăgii în Blocul Operator (curățare, dezinfectare, pansare) și a rămas internat în Secția Chirurgie generală pentru supraveghere și tratament de specialitate, potrivit Cameliei Strungari, purtător de cuvânt al Spitalului Clinic Județean de Urgență Bistrița.

Accident grav în Bistrița: un taximetru s-a răsturnat pe plafon în apropierea unei școli

Un accident spectaculos s-a produs marți pe strada Florilor din municipiul Bistrița, în apropierea Școlii Gimnaziale Nr. 4, după ce un taximetru s-a răsturnat pe plafon în urma unui impact violent.

La fața locului au intervenit de urgență două echipaje de pompieri cu autospeciale de descarcerare și două echipaje SMURD, inclusiv cel de terapie intensivă mobilă.

Potrivit primelor informații, șoferul taxiului, care circula dinspre zona Lamă, ar fi suferit o problemă medicală în timpul mersului, pierzând controlul volanului. Mașina a lovit două autoturisme parcate pe partea dreaptă a drumului, după care s-a răsturnat.

În autoturism se afla și o pasageră – o femeie în vârstă de peste 70 de ani – care a fost rănită ușor. În schimb, șoferul a suferit leziuni mai grave.

Ambele victime au primit îngrijiri medicale la fața locului, ulterior fiind transportate la spital pentru investigații suplimentare.

Poliția a deschis o anchetă pentru a stabili cu exactitate cauzele producerii accidentului.

 

foto: TimpOnline

Cine câștigă alegerile? Sondaje, variante și scenarii

Alegeri sub semnul incertitudinii: 1 din 5 români este indecis, iar scorurile dintre candidați sunt extrem de apropiate

George Simion conduce în turul 1, dar indecizia și absenteismul pot răsturna calculele

Cu doar câteva zile înainte de primul tur al alegerilor, cercetarea realizată de MKOR între 24–27 aprilie 2025 arată o scenă electorală tensionată, cu scoruri apropiate, un nivel crescut de indecizie și o scădere a mobilizării. George Simion (AUR) rămâne în fruntea preferințelor pentru turul 1, cu 33,1% din voturi după redistribuire, în creștere față de 31,2% în martie.

IMG_4840-1024x553 Cine câștigă alegerile? Sondaje, variante și scenarii

Pe locurile următoare se află Crin Antonescu (21%) și Nicușor Dan (19,4%), într-o ușoară inversare față de sondajul anterior. Victor Ponta scade la 14,8%, iar Elena Lasconi urcă la 7,3%.

Însă, în paralel cu această ierarhie, 1 din 5 alegători nu știe cu cine ar vota (21,9%), iar procentul celor indeciși sau care spun că nu vor vota a ajuns la 33,1%, față de 27,4% în martie.

Scenariile de tur 2 arată un electorat tot mai indecis și o competiție deschisă

În toate variantele simulate pentru turul 2, scorurile sunt extrem de apropiate, iar proporția alegătorilor indeciși, care nu ar merge la vot sau ar vota nul, a crescut semnificativ – între 41% și 55%, față de 35%–45% în martie.

1. Nicușor Dan vs. George Simion
Scorurile sunt aproape egale: 29% pentru Nicușor Dan și 28% pentru George Simion. Dar 43% dintre respondenți sunt fie indeciși, fie nu vor vota sau aleg votul nul.

 

2. Crin Antonescu vs. George Simion
Crin Antonescu conduce cu 31%, față de 28% pentru Simion. Însă 41% dintre alegători nu exprimă o opțiune clară, în creștere față de 36% în martie.

 

3. Victor Ponta vs. George Simion
Simion are un avans de 3 puncte (28% vs. 25%), dar aproape jumătate dintre alegători – 47% – rămân indeciși sau neparticipativi.

4. Dueluri fără George Simion
Și în scenarii precum Crin Antonescu vs. Nicușor Dan sau Nicușor Dan vs. Victor Ponta se păstrează aceeași tendință: diferențe mici între candidați și o creștere accentuată a indeciziei.
Festivalul-Concurs „Saveta Bogdan” – ediția a VIII-a: O sărbătoare a folclorului autentic, la Sângeorz-Băi

Sâmbătă, 3 mai, orașul Sângeorz-Băi devine din nou capitala folclorului românesc, găzduind cea de-a VIII-a ediție a Festivalului-Concurs „Saveta Bogdan”. Evenimentul este dedicat unei adevărate legende a muzicii populare românești – Saveta Bogdan – care aniversează anul acesta 60 de ani de carieră artistică.

Festivalul promite o zi de neuitat, în care tradițiile autentice, portul popular și cântecul românesc vor fi puse în valoare prin vocile unor tineri talentați și prin prezența unor invitați de seamă. Vor fi momente pline de emoție și bucurie, într-un cadru cultural deosebit.

Evenimentul se desfășoară la Centrul Cultural „Iustin Sohorca” din Sângeorz-Băi, locul unde publicul este așteptat cu drag să participe la o adevărată sărbătoare a sufletului românesc.

Nu ratați această ocazie de a fi parte dintr-un eveniment memorabil, care aduce omagiu unei cariere impresionante și susține noile generații de artiști!

Câțiva medici de familie din Bistrița-Năsăud se retrag din activitate

Colegiul Medicilor Bistrița-Năsăud a fost notificat de la începutul anului de cinci medici de familie din județ despre intenția de vânzare a praxisului, ceea ce înseamnă cabinetul medical și lista de pacienți.

În luna ianuarie a acestui an, a anunțat intenția de vânzare a spațiului unde funcționează cabinetul medical, a terenului aferent și a praxisului dr. Mirela Ionescu din Năsăud la prețul de 40.000 de euro.

Dr. Grigore Someșan din Bistrița a notoficat Colegiul Medicilor în luna februarie în legătură cu intenția de a vinde începând cu luna martie cabinetul de pe Bd. Independenței din Bistrița, terenul aferent spațiului și prafixul, dar nu a precizat suma.

Dr. Liana Ilișiu din Bistrița a făcut același lucru în luna februarie și a precizat că dorește pentru cabinet, spațiu și pacienți suma de 40.000 de euro.

Dr. Otilia Tănase a anunțat intenția de a vinde cabinetul de pe str. Ursului începând cu luna aprilie, însă nu a precizat suma pe care o cere, dar a spus că este negociabilă.

Dr. Octavian Columban din Feldru a anunțat că se retrage din activitate începând luna mai când va renunța la praxis. Nu a trecut în notificare nicio sumă.