Astăzi, 8 Iulie, a fost sesizat prin 112 faptul că o persoană s-a aruncat de la etajul al 3-lea al unui bloc situat în cartierul Viișoara din Bistrița.
La fața locului, polițiștii au identificat-o ca fiind în vârstă de 24 de ani, din Bistrița. Tânăra a fost preluată și transportată la spital.
În cauză a fost întocmit dosar penal, cercetările fiind continuate de polițiștii Biroului de Investiții Criminale pentru vătămare corporală din culpă.
În data de 16 iulie se împlinesc 758 de ani de la prima atestare documentară a Bistriței.
Săptămâna viitoare vor avea loc o serie de evenimente pregătite pentru preocupările întregului public bistrițean, evenimente organizate de echipa Primăriei municipiului Bistrița împreună cu colaboratorii săi.
ISU Bistrița a transmis un mesaj prin sistemul RO-ALERT pentru locuitorii din apropierea localității Jelna privind prezenta unui urs. Se recomandă măsuri de autoprotecție.
Ieri, 6 Iulie de la ora 18.00, Complexul Muzeal Bistrița-Năsăud a găzduit vernisajul Clubului Sportiv Gloria Bistrița ,,Gloria 100”. În cadrul acestui vernisaj au fost prezentate obiecte de colecție: Trofee, medalii, tricouri și imaginile celor care făcut din Gloria un adevărat renume în industria sportului.
Anterioară
Următoare
,,Mult nu mai este până când Gloria va redeveni în ceea ce a fost. Spunea cineva: Cine poate reprezenta mai bine o lume decât sportivii și artiști? O performanță recentă, al lui Dan Popovici, la campionatul mondial și astăzi chiar la campionatele similare rezervate juniorilor, a dus faima României și m-am mirat câtă lume cunoștea toată istoria lui Dan Popovici și cu cât interes așteptau în continuare prestația lui și a altora din această generație. Tot așa se poate întâmpla și cu fotbalul” – Constantin Sănduță
,,Este o bucurie pentru mine faptul că am ajuns la vârsta în care să particip la aniversarea de 100 de ani de la înființarea clubului Gloria Bistrița. Asta îmi aduce aminte de o întâmplare de acum un an, când eu conduceam echipa din Liga a-3-a și mă duc la președintele Emil Radu Moldovan și i-am spus că din păcate nu mai pot să conduc, nu am de unde să scot circa 80 de mii de lei în fiecare lună pentru a plăti jucători și celelalte cheltuieli. Îmi spune că dacă aceasta este decizia, nu mai continuăm.
Mă sună peste vreo 2, 3 zile și îmi spune: Sper că nu ai făcut niciun demers la federație. Am stat și nu am dormit două nopți, m-am gândit că nu este posibil să dispară acest club, chiar când anul viitor aniversăm 100 de ani de la înființare. Legea acum îmi permite o să o preiau la consiliul județean.
I-am spus să preia echipa la consiliul județean, iar eu îmi închei misiunea. La 71 de ani nu mai are rost să încurs lumea aici. Mai bine să vină o generație tănâră, cu mai multă dorință” – Ioan Horoba
La data de 6 iulie, un tânăr de 21 de ani, din Rebrișoara a alertat polițiștii cu privire la faptul că, în timp ce conducea un autoturism pe o stradă din Bistrița, a fost acroșat de un alt autoturism, iar conducătorul acestuia a plecat de la fața locului.
În drum spre locul indicat, polițiștii au observat un bărbat care se deplasa pe jos, iar în momentul în care l-au abordat, acesta a fugit. A fost prins, imobilizat și legitimat, iar în urma verificărilor, polițiștii au constatat că fusese implicat în accidentul sesizat prin 112. Bărbatul, în vârstă de 42 de ani, din Dumitra a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind 1,39 mg/l alcool pur în aerul expirat și a fost condus la spital pentru determinarea cu exactitate a alcoolemiei.
În cauză a fost întocmit dosar penal pentru conducere sub influența băuturilor alcoolice, iar cercetările continuă de polițiștii Biroului Rutier Bistrița.
La data de 6 iulie, polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale – Biroul Supravegheri Judiciare au desfășurat o acțiune pe linia verificării respectării obligațiilor impuse de organele judiciare persoanelor aflate în arest la domiciliu.
Astfel, polițiștii au constatat faptul că un tânăr de 19 ani, plasat în arest la domiciliu la o adresă din Bistrița, ar fi părăsit imobilul, încălcând astfel obligațiile dispuse. Polițiștii l-au depistat, în flagrant delict, în timp ce revenea la domiciliu și s-au sesizat din oficiu pentru comiterea infracțiunii de evadare. Cercetările în acest caz sunt continuate de polițiștii de la Biroul Supravegheri Judiciare.
Acțiunea s-a desfășurat pe raza orașelor Bistrița și Năsăud și secțiilor de poliție nr. 2 și 6 fiind verificate alte 11 persoane, fără a fi constatate nereguli.
Mihaela Noroc a călătorit în peste 50 de țări, fotografiind femei din toate mediile sociale. Demersul tinerei românce a devenit faimos în întreaga lume și s-a transformat într-o carte de succes publicată în mai multe limbi. Această colecție impresionantă de portrete și povești e o pledoarie pentru demnitate, diversitate, autenticitate și mai ales pentru puterea de a accepta și descoperi frumusețea din noi și din ceilalți.
„În carte sunt multe imagini și povești care n-au apărut niciodată online. Atlasul Frumuseții. Femeile lumii în 500 de portrete nu e varianta tipărită a paginii de facebook, ci mult mai mult decât atât. Sunt bucuroasă că ediția românească publicată de Humanitas nu va fi o simplă traducere a celei din limba engleză. Am adăugat câteva imagini noi, am lucrat la texte, am creat o nouă copertă și sper că albumul va avea la fel de mult succes acasă, pe cât a avut și peste hotare“ – Mihaela Noroc.
Apasă aici pentru a comanda cartea sau o puteți achiziționa de la Librăria Humanitas Bistrița (str. Liviu Rebreanu 2-4).
În data de 2 iulie am împlinit un an de când am început să scriu în presă, iar nici două zile mai târziu, mi s-a demonstrat că nu este un moment de sărbătoare. S-a scris mult despre Gala UNITER în ultimele două zile. De la puniter, scaunele așezate în fața Palatului Culturii rămase aproape goale, un spectacol jenant al imposturii și îl avem inclusiv pe Mihai Bendeac care a descris gala drept: ,,O depresie generală de două ore jumate. O tristețe snoabă cu momente artistice hipsterești”.
Multe s-au spus, dar nu încă destule. Acest eveniment ar fi trebuit (cel puțin în teorie) să fie confirme statutul bistriței de oraș cultural.
,,Organizarea Galei la Bistriţa nu este altceva decât o recunoaştere a statutului acestui oraş, cel de oraş cultural. Am avut în vedere două mari obiective atunci când, împreună cu UNITER, am început să organizăm această Gală. În primul rând, faptul de a le oferi iubitorilor de cultură din Bistriţa, la ei acasă, un eveniment cultural de neuitat și unic. Probabil irepetabil. Puțin probabil că vom mai avea o astfel de Gală la Bistrița în următorii 15 ani. Greu de crezut. În al doilea rând, vom avea teatru acasă și vom avea teatru bun acasă” – Ioan Turc.
Dacă aceasta este confirmarea, atunci Vai Și-Amar de ea cultură!
Presa – O cârpă
Încă din martie, primarul s-a mândrit cu faptul că Gala se va organiza la Bistrița și că vom intra într-o ,,Galerie selectă a orașelor care au găzduit ediții ale galei în afara Bucureștiului”. Am primit comunicate, am participat la conferințe de presă, s-au scris articole, ca mai apoi să aflăm că: Presa locală nu este invitată. Aparent, această ,,galerie selectă” nu făcea referire doar la orașele care au găzduit ediții ale galei, ci și la jurnaliștii care te ajută pe tine să promovezi evenimentul.
,,Îmi cer și eu scuze pentru locurile puține și eu aveam o grămadă de doctori, de medici pe care i-aș fi invitat, că la doctori te gândești prima dată când inviți la o premieră pe cineva, că ăștia-s cei mai de folos. Și n-am avut nici eu, pur și simplu locuri pentru ei“ – Radu Afrim.
,,În spate, să știți că este foarte multă muncă și vreau să apreciem lucrul acesta. Să aveți încrede în noi. V-am respectat și vă respectăm. Să nu fiți supărați pe locurile pe care nu le avem în sală. Dacă doriți și vă face plăcere, voi sta cu dumneavoastră afară“ – Aurei Corbeanu.
Total de acord, mi-ar face plăcere să stați afară… afară din Bistrița și din județ dacă este cu putință. Este o explicație patetică care nu demonstrează nimic altceva decât lipsa totală de respect pentru presa locală. Noi suntem cei care promovează toate evenimentele, declarațiile, avertizările, persoanele din Bistrița-Năsăud sau orice alt lucru care merită atenție. Noi suntem cei care se asigură că acest județ nu rămâne un simplu nume pe harta României, ci îi conturăm o poveste, îl scoatem în evidență.
În momentul în care nu ne permiți să promovăm un eveniment, mai ales unul de o așa magnitudine, ne nedreptățești atât pe noi, cât și pe toți cetățenii județului.
,,Nu avem public de teatru la Bistrița și n-o să avem niciodată dacă ne purtăm ca în seara asta, la Uniter. În sală se află peste 100 de invitați din protipendada orașului, majoritatea dintre ei în discordanță evidentă cu evenimentul. Nu dau exemple că mi-e rușine de rușinea lor și a celui care le pupa mâna la intrare” – Adrian Linca.
România a început să se numere printre „oile negre” din UE în ceea ce privește libertatea presei. Zilele în care existau organizații precum Clubul Român de Presă care lua poziție în cazul abaterilor sau abuzurilor sunt de mult apuse.
Conform index-ului realizat de organizația „Reporteri fără frontiere”, România se află pe locul 56 din 180 la libertatea presei, deși în 2021 ocupam locul 48. Pe măsură ce astfel de evenimente continuă și se repetă, nu numai noi, jurnaliștii vom avea de suferit, ci și întreaga populație.
La data de 5 iulie, în urma verificărilor efectuate, polițiștii Secției 3 Poliție Rurală Lechința au întocmit un dosar penal în care efectuează cercetări pentru conducerea unui vehicul sub influența alcoolului.
Vizat de comiterea faptei este un bărbat de 54 de ani, din Urmeniș care, în timp ce conducea un autoturism pe drumul comunal din localitatea Fânațe, a intrat în coliziune cu gardul unui imobil.
În urma testării cu aparatul etilotest, rezultatul a fost de 0,81 mg/l alcool în aerul expirat și a fost condus la spital pentru a-i fi prelevate mostre biologice în vederea determinării alcoolemiei.
Cercetările continuă în cadrul dosarului penal întocmit pentru infracțiunea de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului.
La data de 5 iulie, în cadrul activităților de monitorizare a traficului rutier, polițiștii Secției 6 Poliție Rurală Năsăud au oprit pentru control, în Dealu Ștefăniței, un autoturism care circula pe Drumul Național 17C.
La volan a fost identificat un bărbat de 54 de ani, din Romuli, iar în urma verificărilor, polițiștii au constatat faptul că are dreptul de a conduce suspendat. Fiindu-i solicitat, conducătorul auto a refuzat testarea cu aparatul etilotest și prelevarea de probe biologice în vederea determinării alcoolemiei.
Bărbatul a fost reținut pentru 24 de ore, fiind cercetat pentru comiterea infracțiunilor de conducerea unui autovehicul fără permis de conducere și refuzul sau sustragerea de la prelevarea de mostre biologice.
Cercetările în acest caz sunt continuate de către polițiștii Secției 6 Poliție Rurală Năsăud, iar la finalizarea acestora va fi propusă soluția legală prin unitatea de parchet competentă.
Infracțiunea prevăzută la art. 336 din Codul Penal, respectiv conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe se pedepsește cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă. Totodată, infracțiunea prevăzută la art. 337 din Codul Penal, refuzul sau sustragerea de la prelevarea de mostre biologice, se pedepsește cu închisoarea de la unu la 5 ani.
Refuzul ori sustragerea conducătorului unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere ori a instructorului auto, aflat în procesul de instruire, sau a examinatorului autorităţii competente, aflat în timpul desfăşurării probelor practice ale examenului pentru obţinerea permisului de conducere, de a se supune prelevării de mostre biologice necesare în vederea stabilirii alcoolemiei ori a prezenţei unor substanţe psihoactive se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.