Consiliul Județean Bistrița-Năsăud propune acordarea titlului de „Cetățean de Onoare” pentru 32 de membre și membri ai echipei Gloria Bistrița
Consiliul Județean Bistrița-Năsăud va dezbate în ședința ordinară programată joi, 25 iunie, un număr de 32 de proiecte de hotărâre privind acordarea Titlului de „Cetățean de Onoare al Județului Bistrița-Năsăud” jucătoarelor și membrilor staff-ului tehnic ai echipei de handbal Gloria Bistrița.
Inițiativa reprezintă un gest de recunoaștere a performanțelor sportive excepționale obținute de echipa bistrițeană, care a reușit să promoveze județul Bistrița-Năsăud la cel mai înalt nivel în competițiile naționale și internaționale. Potrivit documentelor supuse aprobării, distincțiile sunt acordate pentru contribuția remarcabilă la cele mai importante rezultate din istoria Clubului Sportiv Gloria Bistrița, concretizate prin câștigarea Cupei României și a titlului de campioană în Liga Florilor MOL, în sezonul 2025-2026.
Printre persoanele propuse pentru acordarea titlului se numără toate jucătoarele care au contribuit la performanțele echipei, dar și membrii staff-ului tehnic și medical.
Astfel, titlul de „Cetățean de Onoare al Județului Bistrița-Năsăud” ar urma să fie conferit jucătoarelor Lorena-Gabriela Ostase, Paula Arcos Poveda, Bianca-Maria Bazaliu, Mădălina-Octavia Boca, Yaroslava Burlachenko, Maria-Iuliana Crăciun, Renata Lais de Arruda, Matilda Sofia Forsberg, Asuka Fujita, Jennifer Maria Gutierrez Bermejo, Kaba Gassama Cissokho, Éva Kerekes, Monika Anna Kobylinska, Cristina Laslo, Corina-Elena-Romina Lupei, Larissa Nusser, Ana Maria Persecă, Sonia-Mariana Seraficeanu, Danila Patricia So Delgado Pinto, Ana-Martina Stan, Angela-Ștefania Stoica, Ana-Daria Uhrec și Aleksandra Anastazja Zimny.
De asemenea, distincția va fi acordată și membrilor staff-ului echipei: Radu-Alexandru Moldovan, team manager al secției de handbal, Carlos Enrique Viver Arza – antrenor principal, Teruel Joaquin Soler – antrenor secund, Levente Szabó – antrenor cu portarii, Dario Antonio Mata Bejar și Lucian-Valentin Andreieș – preparatori fizici, Adrian-Claudiu Rogozan – kinetoterapeut, precum și Robert Florea și Filip-Alexandru Chiuzan – maseuri.
Dacă proiectele vor fi aprobate de consilierii județeni, Gloria Bistrița va deveni una dintre puținele echipe sportive din județ ai cărei componenți vor primi în bloc cea mai înaltă distincție acordată de administrația județeană, ca recunoaștere a unui sezon istoric pentru sportul bistrițean.










