DIMEX 2000 Company câștigă un contract de 110 milioane lei pentru extinderea rețelelor de apă și canalizare în Cluj-Napoca
Constructorul bistrițean DIMEX 2000 Company a câștigat licitația pentru extinderea rețelelor de apă și canalizare din Cluj-Napoca, un contract în valoare de aproape 110 milioane lei, finanțat în proporție de 87% din fonduri europene.
Acordul a fost semnat în 29 iulie, iar firma are la dispoziție maximum 52 de luni de la primirea ordinului de începere a lucrărilor pentru finalizarea proiectului, scrie BistrițaBusiness.ro.
Potrivit Companiei de Apă Someș SA, beneficiarul investiției, lucrările prevăzute includ:
- extinderea rețelelor de distribuție a apei pe o lungime totală de 28 km, pe 20 de străzi;
- realizarea a 248 de branșamente la utilizatori;
- construirea a 4 rezervoare pentru înmagazinarea apei potabile;
- montarea a 25 de vane de reducere și control a presiunii;
- instalarea a 11 stații de pompare a apei potabile;
- montarea a 10.000 de contoare cu citire la distanță și a senzorilor de monitorizare în 8 puncte, cu transmiterea datelor către dispeceratul central al sistemului zonal Cluj.
În ceea ce privește rețeaua de canalizare, proiectul prevede:
- extinderea conductelor pe 35 km, pe 27 de străzi;
- realizarea a 682 de racorduri;
- montarea a 11 stații de pompare a apei uzate;
- instalarea a 28 de echipamente pentru măsurarea debitelor și monitorizarea parametrilor apei uzate.
Proiectul face parte dintr-un amplu program derulat de Compania de Apă Someș SA, cu o valoare totală de aproape 2,3 miliarde lei, pentru dezvoltarea infrastructurii de apă și canalizare în județele Cluj și Sălaj.










