Dorin Vlașin: Dragi năsăudeni, am mai primit o nouă veste bună pentru oraș!
Unul dintre proiectele depuse de orașul Năsăud pentru cartierul de blocuri a fost acceptat pentru finanțare, urmând ca, în scurt timp, să se semneze contractul cu autoritatea de management.
Este vorba despre proiectul ,,Dotare/amplasare de insule ecologice digitalizate”, depus în cadrul apelului de proiect PNRR/2022/C3/S/I.1.B, COMPONENTA C3-Managementul deșeurilor, Sub-investiția I.1B-Construire de insule ecologice digitalizate din cadrul Planului Național de Redresare și Reziliență, proiect în valoare de 2.255.593,24 lei, a precizat Dorin Vlașin, primarul orașului Năsăud.
Prin acest proiect vor fi amplasate 25 de insule ecologice în zona aferentă cartierului de blocuri, respectiv: 12 seturi insule ecologice tip 1 și 13 seturi insule ecologice tip 2, după cum urmează:
Insula Tip 1: Insulă supraterană încasetată cu 5 containere de câte 1.1 metri cubi (mc) pentru toate cele 5 fracții: biodegradabil, rezidual; sticlă; plastic și metal; hârtie și carton;
Insula Tip 2: Insulă supraterană compusă din 5 containere individuale (de la 2 metri cubi până la 5 metri cubi) cu golire în partea inferioară, pentru cele 5 fracții: biodegradabil, rezidual; sticlă; plastic și metal; hârtie și carton.
Cu puțină răbdare, vom reuși să transformăm Năsăudul nostru drag într-un oraș modern și curat! , mai spune Dorin Vlașin.







