Fănel Cigu va fi cetățean de onoare a Bistriței

Consiliul Local a aprobat în ședința din 7 mai, în unanimitate, conferirea titlului de Cetăţean de onoare al municipiului Bistriţamaestrului Ioan (Ștefan) Cigu.

Distincția îi va fi acordată ”pentru contribuţia semnificativă în promovarea imaginii municipiului Bistriţa, pe care a avut-o de-a lungul carierei sale artistice de peste 60 de ani”.

Violonistul Ștefan Cigu, dirijorul Orchestrei Ansamblului ”Dor Românesc”, soțul interpretei Matilda Pascal Cojocărița, a împlinit recent vârsta de 75 de ani și a devenit al 80-lea Cetățean de onoare al municipiului Bistrița.