Gloria Bistrița și-a aflat programul din Liga Florilor 2026/2027. Debut acasă, cu CSM Iași
Sezonul competițional 2026/2027 din Liga Florilor MOL a fost stabilit, iar CS Gloria Bistrița își cunoaște deja traseul într-un nou an în care obiectivele rămân la cel mai înalt nivel. Echipa bistrițeană va începe campionatul în fața propriilor suporteri, urmând să primească vizita formației CSM Iași 2020 în prima etapă.
Înaintea startului oficial al campionatului, handbalul feminin românesc va programa primul trofeu al sezonului. Supercupa României va avea loc în perioada 20-21 august, locația competiției urmând să fie anunțată de Federația Română de Handbal.
Tragerea la sorți a stabilit un calendar atractiv pentru Gloria, cu confruntări de mare interes încă din primele etape. După debutul de pe teren propriu cu CSM Iași, formația pregătită pentru noul sezon va evolua în deplasare la Corona Brașov, iar în etapa a treia va reveni în fața publicului bistrițean pentru duelul cu SCM Râmnicu Vâlcea.
Printre cele mai așteptate partide ale turului se numără confruntarea cu Rapid București, programată în etapa a șaptea, derby-ul cu CSM București din etapa a 12-a, precum și duelurile cu Dunărea Brăila și Minaur Baia Mare, adversare care au pus probleme serioase în ultimele sezoane.
Programul turului oferă Gloriei șapte meciuri pe teren propriu și șase în deplasare. Suporterii vor avea ocazia să urmărească la Bistrița partide importante împotriva unor adversari de tradiție precum SCM Râmnicu Vâlcea, Minaur Baia Mare, SCM Universitatea Craiova, CSM București și CSM Târgu Mureș.
Conducerea clubului și staff-ul tehnic privesc cu încredere spre noul sezon, unul care se anunță extrem de disputat, în condițiile în care mai multe formații și-au consolidat loturile și și-au anunțat obiective ambițioase.
Pentru Gloria Bistrița, sezonul 2026/2027 reprezintă o nouă oportunitate de a confirma statutul de echipă de top a handbalului românesc și de a lupta pentru cele mai importante poziții ale clasamentului.
Primul fluier al noului campionat se apropie, iar iubitorii handbalului din Bistrița sunt invitați să fie alături de echipă încă din startul competiției, într-un sezon care promite spectacol, emoții și noi momente memorabile.










