Marius Rus: Un râu de munte din Bistrița-Năsăud a fost populat cu o mie de păstrăvi indigeni

Peste 10.000 de păstrăvi indigeni au ajuns, ieri, prin programul de managment al AJVPS Bistrița-Năsăud, pe unul din râurile de munte pe care îl are în administrare.

Acțiunea de populare, potrivit metodologiei, a fost efectuată în prezența inspectorului ANPA  (Agenția Națională de Pescuit și Acvacultura) al regiunii de Nord Vest, în persoana  inspectorului Balasa Mircea, a directorului AJVPS BN, ing. Gabriel Perhaiță și a subsemnatului. Nu putem oferi detalii despre locație, dar provoc iubitorii de pescuit pe apele de munte să exploateze în sezon și cu siguranță se vor bucura de partide perfecte de pescuit, a precizat Marius Rus.

Reamintim Pescarilor Sportivi faptul că pescuitul pe apele de munte se practică de la 1 aprilie 2024 până în 30 septembrie 2024, doar cu momeli artificiale cum ar fi: musca artificială, nimfe, voblere, rotative și lingurițe oscilante.

Lista habitatelor contractate de AJVPS Bistrița-Năsăud poate fi descărcată de pe site-ul Agenției Naționale de Pescuit și Acvacultură www.anpa.ro.