METEO: Vremea este caldă și temperatura e în continuă creștere

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis noi avertizări, pentru județul Bistrița-Năsăud fiind valabile o serie de coduri galbene.

Vineri 16 august, cod galben de val de căldură și disconfort termic ridicat

Valul de căldură se va extinde și va cuprinde cea mai mare parte a țării. În nordul Crișanei, Maramureș, Moldova, sud-vestul Dobrogei și local în Transilvania și Muntenia, temperaturile maxime vor fi în general de 34…37 de grade. Disconfortul termic va fi ridicat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) se va situa în jurul pragului critic de 80 de unități. Local minimele nu vor coborî, în general, sub 20 de grade.

Vineri 16 august, cod galben de instabilitate atmosferică

În zonele de deal și de munte vor fi perioade cu instabilitate atmosferică. Aceasta se va manifesta prin averse torențiale, intensificări ale vântului (viteze la rafală de 50…70km/h), descărcări electrice și izolat vijelii și grindină. Cantitățile de apă vor fi de 15…25 l/mp și izolat de peste 30 l/mp. Astfel de fenomene vor fi pe arii restrânse și în restul teritoriului.