PINTICU: Alcoolul i-a dat curaj să urce la volan, deși nu deține permis de conducere
Isprava îi aparține unui bărbat de 45 de ani din Pinticu. Polițiștii Secției 1 Poliție Rurală Bistrița au depistat în flagrant delict un șofer care conducea un autoturism sub influența băuturilor alcoolice și fără a deține permis de conducere.
În urma testării șoferului cu aparatul alcooltest a fost indicată valoarea de 1,11 mg/l alcool pur in aerul expirat. Ulterior, pentru stabilirea alcoolemiei, bărbatul a fost condus la spital pentru a-i fi prelevate două mostre biologice de sânge. Totodată, în urma verificărilor efectuate de polițiști a reieșit faptul că bărbatul nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule.
Poliţiştii Secției 1 Poliție Rurală Bistrița au demarat cercetările în cadrul unui dosar penal cu privire la infracţiunile de conducerea unui vehicul fără permis de conducere și conducerea unui vehicul sub influenta alcoolului sau a altor substanțe, urmând documentarea faptelor.
Lavinia Petruț










