Tentativă de copiere la Bacalaureat cu „harnașament” de 1000 de euro, fără succes

Un candidat la sesiunea de toamnă a examenului de Bacalaureat, absolvent al Liceului „Henri Coandă” din Feldru, a fost eliminat după ce a încercat să copieze folosindu-se de un dispozitiv sofisticat. Potrivit Inspectoratului Școlar Județean Bistrița-Năsăud, echipamentul era format din microfon și cască, iar candidatul a investit nu mai puțin de 1000 de euro în el, potrivit TimpOnline.ro.

Inspectorul școlar general, Vasile Șteopoaie, a declarat pentru Timp Online că situația a fost una neobișnuită: „Avea un harnașament cu microfon, cu cască și nu a vrut să-l predea. A spus că a dat 1000 de euro pe el și că, peste doi ani, iar va avea nevoie de el”.

Deși legea nu precizează clar dacă dispozitivele folosite pentru fraudarea examenelor trebuie reținute, în practică se confiscă adesea căștile, fiind cele mai utilizate. În acest caz însă, inspectorul a precizat că „a fost imposibil” să fie luat dispozitivul.

Situația la proba E.d.

La proba E.d. a Bacalaureatului de toamnă s-au înscris 279 de candidați: 67 la Istorie și 212 la Matematică. Au absentat 42, iar un singur candidat – cel menționat – a fost eliminat pentru tentativă de copiere.

Calendarul examenului

Astăzi are loc proba E.b., la Limba și literatura maternă, pentru candidații aparținând minorităților naționale.

Rezultatele la probele scrise vor fi afișate luni, 18 august 2025, până la ora 12:00. În aceeași zi, între orele 14:00–18:00, candidații vor putea vizualiza lucrările și depune contestațiile. Procesul va continua în 19–20 august, iar rezultatele finale, după soluționarea contestațiilor, vor fi publicate pe 26 august 2025.

Pentru a promova examenul, candidații trebuie să participe la toate probele, să obțină cel puțin nota 5 la fiecare probă scrisă și să aibă o medie finală de minimum 6.