(VIDEO) Două persoane s-au rătăcit în Munții Rodnei. Salvamontiștii din Bistrița-Năsăud i-au găsit în jurul orei 4, într-un refugiu

Doi persoane  au rămas blocate în Munții Rodnei în condiții meteo extreme: vânt puternic și viscol și temperaturi de -15 grade. Cei doi au plecat pe munte din zona Borșa, Maramureș.

Alerta a fost dată de prietenii lor, în jurul ore 17:00, după ce au constatat că nu mai pot lua legătura cu ei. Cei doi au reușit să se adăpostească în refugiul Gărgălău, unde au găsiți în jurul orei 4. 

salvamont-3-300x169 (VIDEO) Două persoane s-au rătăcit în Munții Rodnei. Salvamontiștii din Bistrița-Năsăud i-au găsit în jurul orei 4, într-un refugiu salvamont-1-300x169 (VIDEO) Două persoane s-au rătăcit în Munții Rodnei. Salvamontiștii din Bistrița-Năsăud i-au găsit în jurul orei 4, într-un refugiu

Salvatorii au așteptat condiții meteo mai favorabile pentru o coborâre în siguranță.