(VIDEO) ILVA MICĂ: Star Gate SRL, un nume…de renume în industria lemnului, oferă spre vânzare, pe lângă peleți, spații de locuit ecologice

Dacă încă nu v-ați achiziționat pentru noua locuință centrală sau doriți sa faceți o schimbare, noi vă stăm la dispoziție, iar tot din cadrul fabricii SC STAR GATE SRL puteți să achiziționați și peleții pentru centrală.
Energia din biomasă este astăzi cea mai ieftină formă de energie, din această cauză este și o resursă pentru reducerea costurilor, dar este și o energie verde, pentru că vine dintr-o resursă regenerabilă.
Florin Balotă, reprezentat al SC STAR GATE SRL a declarat pentru n1tv.ro:
Este vorba despre o gamă de centrale ale celor de la Topling, o firmă bosniacă, deci nu e din Uniunea Europeană, dar folosesc doar materiale de calitate, conform standardelor europene. Vă pot spune că noi am acordat credit maxim acestori producători. Ei plasează produsele în special în Franța. Aceste centrale funcționează foarte bine cu peleții noștri. Prețurile sunt de producător, iar noi suntem reprezentanți unici pe țară. Nu dorim să practicăm adaosuri mari. Includem aici doar transportul și logistica. oamenii trebuie să aibă șansa și să își permită să schimbe tehnologiile de pe lemnul de foc pe peleții pe care noi îi producem. Cei care vor să implementeze ca și combustibil peleții au de unde alege: centrale între 24 KW și 60 KW. Ni se pot adresa și instituțiile, nu doar persoanele fizice. Pentru persoane juridice avem centrale industriale, între 100 și 400 KW, iar unele sunt chiar până la 1 MW.
Biomasa reprezintă toate resturile care rezultă în urma prelucrării lemnului (scoarță, rumeguș rezultat în urma folosirii motofierăstraielor). Cu alte cuvinte, ceea nu era folosit și reprezenta un deșeu, acum este folosit pentru a produce căldură. Vorbim despre o centrală care funcționează pe apă supraîncălzită, dincolo de punctul de fierbere, mai exact 125 de grade Celsius. Important este că nu se transformă în abur, ci în apă caldă, deoarece așa este construit sistemul.
Fabrica de cherestea din Ilva Mică funcționează din 1864, iar după preluarea sa de către grupul antreprenorului român Traian Larionesi a cunoscut o dezvoltare fulminantă.
Astăzi, fabrica din Ilva Mică este una dintre cele mai cunoscute din țară și realizează prelucrare primară a fagului, a rășinoaselor, mobilă și, mai nou, peleți.
Instalația de producție a peleților are o capacitate de 50 tone/zi, iar fluxul de producție integrează ambalarea și paletizarea. Mai multe detalii aflați din știrile publicate de n1tv.ro în perioada anterioară:










