Gloria, victorie clară în deplasare la Iași. Urcă pe locul 3 și speră la podium

CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud a obținut o victorie categorică în deplasare împotriva CSM Iași, cu scorul de 37-20, într-un meci disputat duminică, 27 aprilie 2025, în cadrul etapei a 23-a din Liga Florilor.

Partida a fost dominată de la început până la sfârșit de echipa bistrițeană, care a demonstrat o formă excelentă atât în atac, cât și în apărare. Extrema dreaptă Asuka Fujita a fost cea mai bună marcatoare a meciului, reușind să înscrie 11 goluri. De asemenea, Nicoleta Dincă a contribuit cu 5 goluri la succesul echipei.

Această victorie consolidează poziția Gloriei Bistrița în clasamentul Ligii Florilor, menținând echipa în lupta pentru podium.

Următorul meci al Gloriei Bistrița este programat pentru 4 mai 2025, când echipa va întâlni CSM Slatina pe teren propriu.

Și-a parcat mașina în vârf de munte și a devenit motiv de mișto pe TikTok

Doi montaniarzi care se aventurau pe traseul dintre Gâtul Berbecului și Păltiniș au avut parte de o descoperire neașteptată: o mașină, un Audi A4 cu numere de Bistrița-Năsăud, era abandonată în mijlocul naturii, avariată și cu partea stângă suspendată deasupra unui podeț.

„Te plimbi prin pădure și realizezi că nu ești singur… Cea mai interesantă parcare”, a relatat o turistă care a surprins întreaga scenă într-un clip video distribuit pe TikTok, însoțit de hashtag-urile #parcareneragulamentară și #parcarelaterală.

Filmulețul a strâns rapid peste o mie de vizualizări și sute de comentarii ironice, utilizatorii făcând haz de situație:

– „Și Audi are zile proaste? Credeam că doar BMW.”
– „Bistrițenii, cei mai tari la volan.”
– „Când văd număr de BN, nu mă mai mir.”
– „Parcare de navă spațială!”
– „E a mea, testam dacă zboară… toți spun că Audi e avion.”

Unii internauți l-au identificat rapid pe șofer: Dănuț P., un tânăr cunoscut pe rețelele sociale pentru numeroasele sale clipuri cu Audi-ul său, filmate pe drumuri de munte, multe dintre ele neasfaltate. În unele postări, acesta se lăuda cu performanțele mașinii: „Cică Audi nu-i așa tare”, glumea el.

Zona în care a fost descoperit vehiculul se află la altitudini cuprinse între 1.200 și 1.650 de metri. Traseul dintre Gâtul Berbecului și Păltiniș, una dintre cele mai vechi stațiuni montane din România, traversează peisaje spectaculoase, dar și porțiuni dificile pentru șoferii fără experiență. Șaua Muncelul, cel mai înalt punct de pe traseu, ajunge la 1.657 de metri, iar coborârea spre barajul Gâtul Berbecului are loc la altitudini între 1.200 și 1.300 de metri.

Încep lucrările la capela funerară din Căianu Mic

Într-o zi de mare sărbătoare, comunitatea din Căianu Mic a marcat un moment important pentru viața spirituală a localității: începerea lucrărilor pentru construirea capelei funerare din cimitirul parohiei ortodoxe.

Evenimentul a fost binecuvântat printr-o slujbă oficiată de preotul paroh Gherghel Alexandru, alături de membrii consiliului parohial și de numeroși credincioși care au dorit să fie prezenți la acest început de drum. Slujba de binecuvântare a lucrărilor a adus emoție și speranță în rândul comunității, pentru care edificarea unei capele funerare reprezintă o necesitate de mult timp dorită.

„Acest moment marchează un pas esențial în sprijinirea nevoilor duhovnicești ale comunității noastre. Mulțumesc părintelui paroh pentru frumoasa colaborare și pentru implicarea deosebită în această inițiativă, atât de necesară și dorită de credincioși”, a transmis reprezentantul administrației locale.

De asemenea, s-a anunțat că astfel de proiecte vor fi inițiate în toate localitățile aparținătoare comunei, urmând ca în perioada următoare să fie oferite mai multe detalii despre viitoarele investiții.

„Dumnezeu să binecuvânteze această lucrare și să ne călăuzească pașii spre împlinirea tuturor proiectelor folositoare comunității noastre”, a fost mesajul de încheiere adresat celor prezenți.

 

Sângeorz-Băi: Continuă lucrările de modernizare a infrastructurii rutiere pe Strada Crinilor

Primăria continuă proiectele de modernizare a infrastructurii urbane, derulând în prezent lucrări importante de reabilitare pe Strada Crinilor, pe tronsonul cuprins între km 0+000 și km 0+115. Aceste intervenții vizează atât îmbunătățirea mobilității urbane, cât și creșterea siguranței rutiere pentru toți participanții la trafic.

Principalele lucrări realizate includ:
– Construirea unui sistem rutier nou, cu bandă dedicată pentru autobuze, pe ambele sensuri de circulație;
– Amenajarea rețelei de colectare și evacuare a apelor pluviale;
– Instalarea a două stații moderne de autobuz, dotate cu platforme de acces;
– Montarea indicatoarelor rutiere necesare pentru fluidizarea și siguranța traficului.

Aceleași lucrări sunt în desfășurare și pe drumul vicinal Delta 1 (Strada Delta), pe același tronson (km 0+000 – 0+115).

Proiectul este finanțat de Agenția de Dezvoltare Regională Nord-Vest prin Programul Regional Nord-Vest 2021–2027, din Fondul European de Dezvoltare Regională al Uniunii Europene.
Valoarea totală a proiectului este de 67.211.184,53 lei, din care valoarea eligibilă este de 65.330.911,56 lei, compusă din:
– 55.531.274,82 lei – fonduri nerambursabile din FEDR;
– 8.493.018,49 lei – fonduri nerambursabile din bugetul național.

Primăria rămâne dedicată obiectivului de a crea un oraș mai accesibil, modern și bine conectat.

 

Accident pe Bulevardul Independenței din Bistrița

Două mașini s-au ciocnit în sensul giratoriu de la Cap de Bou de pe Bulevardul Independenței. În urma accidentului, un băiat, pasager într-una dintre mașini, a fost transportat la spital cu traumatisme la o mână.

O mașină Mercedes și un VW Passat au fost implicate în accidentul rutier petrecut pe Bulevardul Independenței.

Șoferul mașinii Mercedes venea dinspre râu și a vrut să intre în sensul giratoriu, iar cel aflat la volanul VW Passat circula dinspre Big spre Poșta Veche. Mașinile s-au ciocnit pe fondul neacordării de prioritate.

În urma impactului între cele două mașini, un băiat care se afla în Passat a fost transportat la spital cu dureri la o mână.

Gabriel Lazany semnalează probleme extrem de grave la Pasajul din Decebal

Problemele legate de pasajul pietonal subteran din zona Pieței Decebal sunt departe de a fi încheiate. Primarul Bistriței, Gabriel Lazany, a anunțat că urmează intervenții suplimentare, deloc simple.

În urma demarării procedurii de recepție a lucrărilor, au fost identificate noi deficiențe care impun rezolvare rapidă. Una dintre cele mai importante intervenții vizează injectarea cu betonită pentru stabilizarea terenului din apropierea clădirilor. Deși această lucrare era prevăzută în urma unor expertize, nu a fost realizată până acum, ceea ce presupune noi săpături și decopertări.

„Au fost anumite probleme, în primul rând divergențele dintre administrația bistrițeană și constructor privind unele măsuri dispuse de către administrație, începând cu montarea unei scări rulante care nu era în proiect, adusă de alt furnizor nu de constructor, care nu a fost de acord cu montarea până nu predă amplasamentul. Motiv pentru care nu s-a făcut acest lucru, scările rulante sunt în curtea Primăriei. Am dispus administratorului public să înceapă procedura de recepție a pasajului. Am fost contactat de către constructor, iar în cadrul întâlnirii am fost întrebat: «Sunteți sigur că vreți să faceți recepția acestui pasaj având în vedere problemele existente?». Zic: «Da, sunt, pentru că problemele cu scara rulantă trebuie să ni le asumăm într-un fel, chiar dacă pierdem garanția ele vor trebui puse». Mi s-a spus: «Dar nu asta este problema, ci alta. În momentul în care s-au început săpăturile, când am început mutarea coloanelor de canalizare nivelul de săpătură a fost sub nivelul de fundare al blocurilor»”, a explicat primarul Gabriel Lazany.

Acesta a oferit mai multe detalii privind situația: „Cetățenii din blocul turn și în cel de lângă, constatând la un moment dat că nu li se mai închid bine geamurile și ușile, au făcut sesizare către Inspectoratul de Stat în Construcții, care a dispus sistarea lucrărilor și întocmirea unor expertize. Aproape doi ani nu s-a lucrat în această zonă. S-au întocmit în martie și aprilie 2023 două expertize, una geotehnică și una tehnică prin care s-au dispus anumite măsuri: turnarea de piloți forați și, cel mai important, injectări de betonită sub fundațiile blocurilor pentru stabilizarea terenului, în special la blocul turn, care s-a constatat că are o deviație mai mare. Ei, aceste lucrări nu au fost executate. În momentul în care am ridicat această problemă serviciului tehnic (n.r. – din Primărie) mi s-a spus că n-ar mai fi nevoie de ele, că s-au întâlnit proiectanții, că nu trebuie făcute. Am contactat echipa de experți, cei doi profesori de la Timișoara care au întocmit expertizele. Au spus că nici nu încape vorbă de așa ceva, este obligatoriu să se facă aceste injectări de betonită, pentru că altfel la cea mai mică undă seismică, și gândiți-vă că în 1977 s-a resimțit cutremurul și la Bistrița, există un risc real pentru clădirile respective”.

Conform edilului, lucrările necesare nu ar trebui să afecteze traficul rutier. „Deci este ceva mai mult decât scandalos, aș putea spune, pentru că în momentul de față când totul este acoperit să începem să decopertăm, să săpăm și să facem injectările respective. Și trebuie făcute și le vom face, pentru că oamenii nu trebuie să se simtă niciun moment în pericol. Pentru luni am convocat la Primărie toți factorii implicați în acest proiect, de la proiectant, diriginte de șantier, constructor, Inspectoratul de Stat în Construcții, pentru a vedea care sunt motivele pentru care nu s-au făcut aceste lucrări: au uitat de ele, din neglijență, din grabă poate pentru că a trebuit deschisă repede-repede intersecția circulației… Nu știu, dar este un lucru extrem de grav. De când sunt primar peste tot văd probleme, neglijențe, e ceva ieșit din comun. Am corectat zeci de probleme, o vom corecta și pe aceasta. Va deveni o prioritate pentru că nu putem să stăm așa. Constructorul mi-a semnalat această problemă. Nu cred că vom prelungi proiectul mai mult de 31 decembrie, vom vedea ce zonă va trebui decopertată, nu cred că va trebui intervenit în zona stradală, ci doar în cea de trotuare, deci nefiind afectat traficul. Cheltuielile vor fi mult mai mari decât dacă s-ar fi făcut la momentul oportun. Dacă se făceau când era săpat era una, să te apuci să faci acum după ce e gata este alta. Este un lucru trist, dar mă bucur că mi-a fost sesizat și l-am descoperit pentru că altfel puteam ajunge la lucruri mult mai grave. Eu nu accept așa ceva”, a declarat Gabriel Lazany.

Întrebat despre eventuale consecințe legale, primarul nu a exclus posibilitatea unor demersuri în instanță: „Tot ce se poate. Nu am nici cea mai mică reținere”.

Pasajul pietonal subteran din zona Pieței Decebal face parte din proiectul european „Reconfigurarea axei de transport public pe traseul str. Gării – b-dul Decebal – str. Andrei Mureșanu – str. Năsăudului”, în valoare de aproximativ 14,2 milioane de euro.

Trei bistrițeni au fost răpuși de bolile respiratorii în doar o săptămână

Trei conjudețeni de peste 50 de ani au decedat în ultima săptămână după ce au făcut pneumonie, iar alți peste 50 au ajuns pe un pat de spital din cauza bolii. Gripa a mai scăzut în intensitate, însă virozele le dau în continuare bătăi de cap în special copiilor.

Potrivit Direcției de Sănătate Publică Bistrița-Năsăud, în săptămâna 14-20 aprilie a.c., 41 de persoane au fost diagnosticate cu gripă, iar 7 au fost internate. Boala a afectat mai mult copiii și oamenii până în 50 de ani.

Viroze respiratorii au făcut 755 de persoane, majoritatea până în 14 ani. În spital s-au internat 19 cu forme mai grave.

Pneumonia a afectat 165 de persoane din toate categoriile de vârstă. În spital au ajuns 51, iar 3 au decedat: una din categoria de vârstă 50-64 de ani, iar două de peste 65 de ani.

Concert cu Puya și trupe rock locale de Zilele Tineretului

În minivacanța de Ziua Muncii și Ziua Tineretului, Primăria Bistrița organizează în Pădurea Schullerwald și pe Pietonalul Liviu Rebreanu o serie de activități distractive și concerte pentru tineret.

Joi 1 mai, în Pădurea Schullerwald sunt programate Cupa Tineretului (ora 10.00), Crosul Culorilor (ora 11.00), un spectacol folcloric cu elevii Școlii Populare de Arte Bistrița, grupul ”Flori de pe Someș” al Clubului Copiilor Beclean, ansamblurile ”Cununița”, ”Balada”, ”Someșul” Beclean, grupul ”Tradiții bistrițene” (ora 12.00) și concerte rock cu trupele locale Sadetica, Riveria, Chera Venal (ora 18.00).

Vineri 2 mai, pe Pietonalul Liviu Rebreanu, programul cuprinde ateliere recreative (ora 12.00), vânătoare de comori (ora 14.00), spectacol de dans (ora 17.00), campania ”Eroul din tine” – trupa Today (ora 19.30), concert Puya (ora 21.00).

Zilele de 1 și 2 mai 2025 sunt libere nelucrătoare.

Prin intermediul Consiliului Local al Tinerilor (cu ajutorul căruia sunt organizate evenimentele de Ziua Tineretului), în urma unui sondaj, elevii au avut posibilitatea să aleagă ce interpret sau trupă își doresc să concerteze la Bistrița, rapperul Puya clasându-se primul în opțiunile lor.

Înscrierile pentru ”Bistrița Trail Running by Poarta Transilvaniei”, din data de 3 mai, se închid pe 25 aprilie

Înscrierile pentru ”Bistrița Trail Running by Poarta Transilvaniei”, din data de 3 mai, se închid pe 25 aprilie, adică vineri, anunță organizatorii.

”Fie că alegi crosul, semimaratonul, cursa persoanelor cu dizabilități, maratonul sau chiar cursa copiilor, traseele spectaculoase te așteaptă cu poteci de poveste, panorame impresionante și o atmosferă de neuitat. E ocazia perfectă să te reconectezi cu natura, cu tine și cu o comunitate faină de oameni care aleargă cu inima.Nu mai sta pe gânduri! Intră acum pe www.cspaduribistritene.roși înscrie-te până pe 25 aprilie”, anunță organizatorii.

Vor fi cinci probe adaptate diferitelor niveluri de pregătire:​

  • Maraton: 42,2 km
  • Semimaraton: 21,1 km
  • Cros: 8 km
  • Cursa Copiilor: pentru cei mici
  • Cursa Persoanelor cu Dizabilități: cu trasee accesibile ​

Traseele se desfășoară în proporție de 60% pe Via Transilvanica, oferind participanților oportunitatea de a alerga prin păduri, poieni și sate pitorești.

Ediția din 2025 va avea loc pe 3 mai, cu startul de la TeraPlast Arena din Unirea, Bistrița.

Monica Săsărman, numită consilier de stat în Cancelaria Prim-ministrului

Monica Săsărman, membră a Partidului Social Democrat, a fost numită consilier de stat în cadrul Cancelariei Prim-ministrului. Decizia semnată de premierul Marcel Ciolacu a fost publicată miercuri în Monitorul Oficial.

Anterior, Monica Săsărman a deținut funcția de secretar de stat în Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației. Experiența sa în administrația publică este considerată un avantaj pentru noua poziție.

Consilierii de stat din cadrul Cancelariei oferă expertiză și consultanță în domenii strategice și contribuie la luarea deciziilor guvernamentale. Numirea Monicăi Săsărman marchează o recunoaștere a competențelor sale profesionale în structurile statului.