Consilier local din Nimigea, bătut de șeful SVSU aflat în timpul programului, într-un bar din localitate

Și-a făcut “dreptatea” cu forța? Un consilier local din localitatea Nimigea a fost bătut într-un local de către șeful SVSU Nimigea.

Consilierul local spune că agresorul se afla în timpul programului de lucru și că era într-o stare avansată de ebrietate.

“În data de 23 aprilie 2025, în jurul orei 15:00, am fost agresat fizic și verbal de către domnul A.B, șeful Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență (SVSU) din cadrul Primăriei Nimigea. Incidentul s-a petrecut într-un bar din comună, în condițiile în care acesta se afla în timpul programului de lucru și, conform celor observate, era în stare de ebrietate.

În urma agresiunii, am fost nevoit să apeleze 112, solicitând intervenția autorităților. Am sesizat în mod oficial Primăria Nimigea și Instituția Prefectului, cerând luarea de măsuri disciplinare și administrative împotriva domnului B.

Consider inadmisibil ca o persoană cu funcție publică să își desfășoare activitatea în asemenea condiții și să se manifeste violent față de un ales local. Comunitatea merită un comportament exemplar din partea celor care au responsabilități privind siguranța cetățenilor”, a declarat, pentru N1TV, consilierul local din Nimigea, care a fost agresat de către pompierul voluntar.

Primarul din Nimigea, Cornel Runcan, ar fi în stare gravă la spital

Cornel Runcan, primarul comunei Nimigea, fiul fostului primar Mircea Runcan din aceeași localitate, ar fi internat la Spitalul Clinic Județean de Urgență Bistrița, în stare gravă.

Surse din spital au confirmat pentru N1TV faptul că acesta s-ar fi prezentat în noaptea de Paști la urgențe și a fost transferat pe secția ATI a spitalului.

Potrivit unei surse care își păstrează anonimatul, acesta și-a revenit în cursul zilei de astăzi. Chiar dacă starea lui era gravă, acesta nu a fost în comă, așa cum existau unele presupuneri.

Cauza încă nu este cunoscută, însă un consilier local al comunei Nimigea a transmis publicației noastre date referitoare la caz, existând două variante: Prima variantă ar fi că acesta a căzut de la un etaj superior al propriei locuințe. Altă variantă ar fi faptul că a avut o altercație cu un membru al familiei, altercație care a dus la rănirea gravă a acestuia.

Publicația noastră a solicitat un punct de vedere și din partea Spitalului Clinic Județean de Urgență Bistrița-Năsăud, însă acesta ar urma să fie distribuit de către purtătorul de cuvânt al SCJU Bistrița. Până la această oră, însă, a publicării articolului, nu au fost furnizate date concrete referitor la eveniment sau la starea pacientului.

Revenim cu mai multe detalii. 

Decsei Attila: Vă doresc Sărbători Pascale binecuvântate!

✝️Paștele este sărbătoarea speranței, a reînnoirii și a solidarității – fie ca aceste zile să aducă încredere, putere și lumină în viața noastră a tuturor!
Vă doresc Sărbători Pascale binecuvântate! 🌷
✝️Húsvét a remény, az újjászületés és az összetartozás ünnepe – kívánom, hogy e napok hozzanak erőt, hitet és derűt mindannyiunk életébe!
Áldott, békés Húsvéti ünnepeket kívánok mindenkinek! 🌷

Decsei Attila, UDMR Bistrița-Năsăud

Teofil Cioarbă, prefectul județului Bistrița-Năsăud, mesaj de Paști pentru cetățeni

Dragi bistrițeni,

Sărbătoarea Învierii Domnului ne aduce, an de an, prilejul de a fi mai aproape unii de alții, de a ne întoarce spre valorile care ne țin împreună: credința, familia, bunătatea și speranța.

Vă doresc ca lumina Paștelui să vă aducă liniște în suflet, sănătate, încredere și puterea de a privi cu optimism spre viitor. Să petreceți aceste zile în tihnă, alături de cei dragi, cu gânduri bune și inimi deschise.

Paște fericit și binecuvântat!

Teofil Cioarbă
Prefectul județului Bistrița-Năsăud

Sorin Hognogi, primarul comunei Spermezeu: Sărbătoarea Învierii Domnului ne reamintește, an de an, de puterea credinței

Dragi locuitori ai comunei Spermezeu,

Sărbătoarea Învierii Domnului ne reamintește, an de an, de puterea credinței, de frumusețea tradițiilor și de importanța de a rămâne uniți în jurul valorilor care ne definesc ca oameni și ca comunitate.

Vă doresc ca Lumina Sfântă a Paștelui să vă aducă liniște sufletească, sănătate, belșug și multe clipe de bucurie alături de cei dragi.
Să pășim cu încredere spre un viitor mai bun, cu speranță și inimile deschise!

Hristos a înviat!

Cu aleasă prețuire,
Sorin Hognogi

Primarul comunei Spermezeu

AMICII BUILDING: Temelia sărbătorilor stă în lumină, familie și speranță!

Temelia sărbătorilor stă în lumină, familie și speranță!
Cu ocazia Sfintelor Paști, echipa Amicii Building vă urează ca în casele și în inimile voastre să domnească liniștea, armonia și bucuria de a fi împreună.

Fie ca lumina Învierii să vă inspire în tot ceea ce construiți – în viață, în familie și în comunitate.

Hristos a înviat!
Cu respect,
Echipa Amicii Building

SUPERCOM: Paște cu lumină, curățenie sufletească și armonie!

Paște cu lumină, curățenie sufletească și armonie!
În această perioadă în care natura renaște, iar comunitățile se pregătesc de sărbătoare, Supercom vă urează Sărbători Pascale binecuvântate, cu sănătate, liniște și bucurii alături de cei dragi.

Așa cum ne îngrijim de curățenia orașelor, vă dorim ca și în sufletele dumneavoastră să domnească ordinea, pacea și lumina.

Hristos a înviat!
Cu respect,
Echipa Supercom

Ilie Uchrenciuc, mesaj de sărbătorile pascale pentru locuitorii comunei Dumitrița

Dragi locuitori ai comunei Dumitrița,

Sfintele Sărbători Pascale ne aduc, an de an, bucuria reîntâlnirii cu valorile care ne unesc: credința, familia, speranța și dragostea față de aproapele nostru.

Vă doresc din suflet ca lumina Învierii Domnului să vă aducă liniște sufletească, sănătate, putere și multe clipe frumoase alături de cei dragi.
Fie ca acest Paște să vă găsească împăcați, încrezători și cu inimile pline de recunoștință!

Hristos a înviat!

Cu prețuire,
Ilie Uchrenciuc
Primarul comunei Dumitrița

Gabriel Lazany, mesaj călduros de Paști pentru bistrițeni

Dragi bistrițeni,

Sărbătoarea Învierii Domnului este un moment de liniște, de regăsire și de înălțare sufletească. În aceste zile pline de lumină, vă îndemn să privim cu speranță spre viitor și cu recunoștință spre cei care ne sunt alături.

Vă doresc ca Paștele să vă aducă sănătate, pace în suflet și bucurii în familie.
Să păstrăm vie credința, să fim uniți și să clădim împreună un viitor mai bun pentru comunitatea noastră.

Hristos a înviat!

Cu prețuire,
Gabriel Lazany

Școala de șoferi ViohebMAX vă urează sărbători fericite

Drum bun către lumină și speranță!
Cu ocazia Sfintelor Paști, Școala de Șoferi ViohebMAX vă urează să aveți parte de un traseu plin de bucurii, sănătate și împliniri alături de cei dragi!

Fie ca lumina Învierii să vă călăuzească pașii și să vă însoțească în fiecare decizie, pe drumul vieții.

Vă mulțumim că ne sunteți alături și vă dorim Sărbători Pascale cu liniște, curaj și… verde la semafor în toate planurile!

Hristos a înviat!