Prima ediție a Turneului de Handbal Mixt pentru amatori, un eveniment dedicat pasionaților acestui sport

În perioada 22-23 martie, sala de sport „Dorin Moruțan” a Liceului cu Program Sportiv din Bistrița va deveni centrul unui eveniment sportiv special: prima ediție a Turneului de Handbal Mixt pentru amatori. Această competiție se adresează tuturor iubitorilor de handbal, indiferent de vârstă sau nivel de experiență, oferindu-le ocazia de a se bucura de spiritul competitiv într-o atmosferă prietenoasă și energică.

Turneul reunește șapte echipe din Bistrița, Năsăud, Rodna, Cluj-Napoca și Timișoara, formate atât din foști sportivi de performanță, cât și din amatori pasionați de handbal. Meciurile se vor desfășura după sistemul Berger, ceea ce înseamnă că fiecare echipă va avea șansa de a juca împotriva celorlalte, urmând apoi fazele eliminatorii: semifinale și finale.

Programul competiției
Sâmbătă, 22 martie, turneul începe la ora 10:00, când echipele vor intra pe teren pentru meciurile din grupe.
Duminică, 23 martie, competiția continuă cu semifinalele și finala, programate tot de la ora 10:00.
Un turneu despre pasiune, echipă și tradiție
Dincolo de competiția propriu-zisă, acest turneu își propune să fie o adevărată sărbătoare a handbalului, promovând fair-play-ul, spiritul de echipă și bucuria de a face sport. Organizatorii își doresc ca această inițiativă să devină o tradiție în comunitatea locală, oferind în fiecare an oportunitatea de a reuni sportivi și susținători ai handbalului într-un cadru prietenos.

Evenimentul este deschis publicului, așa că te invităm să vii și să susții echipele, să te bucuri de meciuri spectaculoase și de atmosfera vibrantă a unui turneu unde pasiunea pentru handbal unește oameni din diferite orașe.

Fii parte din acest moment special și hai să celebrăm împreună frumusețea handbalului! 🏆🔥

Turul semifinalei Play Off-ului Campionatului Național pe echipe de seniori la tenis de masă are loc la TeraPlast Arena

𝗧𝘂𝗿𝘂𝗹 𝘀𝗲𝗺𝗶𝗳𝗶𝗻𝗮𝗹𝗲𝗶 𝗣𝗹𝗮𝘆 𝗢𝗳𝗳-𝘂𝗹𝘂𝗶 𝗖𝗮𝗺𝗽𝗶𝗼𝗻𝗮𝘁𝘂𝗹𝘂𝗶 𝗡𝗮𝘁̦𝗶𝗼𝗻𝗮𝗹 𝗽𝗲 𝗲𝗰𝗵𝗶𝗽𝗲, 𝘀𝗲𝗻𝗶𝗼𝗿𝗶 𝘀𝗲 𝗷𝗼𝗮𝗰𝗮̆ 𝗶̂𝗻 𝗧𝗲𝗿𝗮𝗣𝗹𝗮𝘀𝘁 𝗔𝗿𝗲𝗻𝗮!

Echipa feminină care le are în componență pe 𝗜𝗼𝗮𝗻𝗮 𝗦𝗶̂𝗻𝗴𝗲𝗼𝗿𝘇𝗮𝗻, 𝗧𝗮𝗻𝗶𝗮 𝗣𝗹𝗮𝗶𝗮𝗻, 𝗔𝗻𝗱𝗿𝗲𝗲𝗮 𝗖𝗹𝗮𝗽𝗮 și 𝗢𝗿𝘀𝗼𝗹𝘆𝗮 𝗙𝗲𝗵𝗲𝗿 și cea masculină formată din 𝗗𝗮𝗿𝗶𝘂𝘀 𝗧𝗼𝗺𝗮, 𝗟𝘂𝗰𝗶𝗮𝗻 𝗠𝘂𝗻𝘁𝗲𝗮𝗻𝘂, 𝗠𝗮𝘁𝗲𝗶 𝗗𝘂𝗺𝗶𝘁𝗿𝗲𝘀𝗰𝘂, 𝗠𝗶𝗵𝗮𝗶 𝗡𝗮𝗴𝘆 și 𝗗𝗮𝗻 𝗗𝗮𝗻𝗶𝗲𝗹 vor servi pentru victorie și calificarea în finală, în fața suporterilor bistrițeni. Cu toții sunt antrenați de 𝗠𝗶𝗵𝗮𝗲𝗹𝗮 𝗦̦𝘁𝗲𝗳𝗳 și 𝗔𝗹𝗲𝘅 𝗗𝗶𝗻𝗰𝗮̆.

Sportivii noștri vor întâlni CSA Steaua – campioană en titre atât la feminin cât și la masculin. Vin să asigure ingredientele unui spectacol reușit Dragoș Bujor, Luca Oprea, Robert Istrate și Alexandru Iordan (masculin) și Bernadette Szocs, Andreea Dragoman, Andreea Baiasu și Andreea Jifcu (feminin).

Sportivii noștri vor da totul pentru victorie, au nevoie însă și de sprijinul nostru, al bistrițenilor!

Vă așteptăm să le fim aproape în 25 martie, începând cu ora 16.00 la TeraPlast Arena!

#

Candidatura lui Gelu Drăgan la Președinția României a fost refuzată de Biroul Electoral Central

Misiunea lui Gelu Drăgan s-a oprit la BEC. Chiar dacă a ieșit destul de târziu în public și și-a anunțat intenția de a candida la Președinția României, Drăgan, managerul EMI CENTER din Bistrița, a fost oprit de BEC.

Acesta a reușit chiar și să strângă 200.000 de semnături pentru depunerea candidaturii, spune el.

În ședința din data de 17.03.2025, Biroul Electoral Central a adoptat Decizia privind respingerea înregistrării candidaturii independente a domnului DRĂGAN GELU la alegerile pentru Preşedintele României din anul 2025.

Ninge de rupe în Pasul Tihuța! Drumarii au ieșit pentru deszăpezire

E avertizare meteo de vreme rea, în mai multe județe din țară. În ultimele ore, a nins în mai multe zone, în special în cele de munte. Se circulă în condiții de iarnă și în Pasul Tihuța.

„Pe DN 17, Pasul Tihuța, județul Bistrița-Năsăud, echipele SDN Bistrița acționează cu utilaje cu lamă și material antiderapant. Circulați cu atenție!”, au anunțat reprezentanții Direcției Regionale de Drumuri și Poduri Cluj.
Află mai multe despre programul Primăriei Bistrița, “Curățenia de Primăvară”

Începând cu data de 18.03.2025 începe Curăţenia de primăvară pe raza municipiului, iar Dispoziţia emisă conține prevederi cu privire la desfăşurarea acestui program:

Art.1 – Se stabileşte perioada 18.03. – 18.04.2025 pentru desfăşurarea Programului „Curăţenia de Primăvară”.

Art.2 – (1) – Curăţenia de primăvară este obligatorie pentru autorităţile administraţiei publice locale, instituţiile publice, operatorii economici şi a  persoanelor fizice şi juridice care domiciliază, au sediul şi / sau îşi desfăşoară activitatea pe raza municipiului Bistriţa.

Art.3(1) – Pentru buna desfăşurare a Programului „Curăţenia de Primăvară”, Instituţiilor publice şi persoanelor fizice şi juridice le revin următoarele obligaţii:

  1. a) să întreţină în stare corespunzătoare clădirile pe care le au în proprietate, anexele gospodăreşti, curţile şi împrejmuirile acestora, precum şi instalaţiile aferente acestora, prin efectuarea lucrărilor de reparaţii, amenajări şi a altor lucrări specifice;
  2. b) să asigure curăţarea faţadelor locuinţelor şi a altor construcţii amplasate la frontul străzii, tencuirea şi zugrăvirea acestora, potrivit măsurilor stabilite de consiliile locale;
  3. c) să asigure repararea, spălarea geamurilor şi a vitrinelor, înlocuirea celor sparte, întreţinerea firmelor şi a faţadelor imobilelor pe care le au în proprietate, inclusiv spălarea, curăţarea şi zugrăvirea periodică a acestora;
  4. d) să asigure curăţenia pe terenurile şi locurile de depozitare aflate în proprietate, precum şi pe căile de acces;
  5. e) să asigure curăţenia şi igiena în imobilele şi incintele deţinute sub orice formă, inclusiv prin activităţi de curăţare, dezinsecţie şi deratizare, potrivit normelor stabilite de consiliile locale;
  6. f) să depoziteze corespunzător reziduurile menajere, industriale, agricole, precum şi materialele refolosibile, numai în locurile special amenajate sau autorizate de autorităţile administraţiei publice locale;
  7. g) să menţină curăţenia trotuarelor, a părţii carosabile, a locurilor publice şi a locurilor de parcare pe care le folosesc;
  8. h) să respecte măsurile stabilite de lege şi de reglementările locale pentru asigurarea igienei publice şi curăţeniei în localităţi;
  9. i) să asigure curăţarea mijloacelor de transport şi a utilajelor la intrarea acestora pe drumurile publice;
  10. j) să cureţe şi să întreţină şanţurile, rigolele şi podeţele aferente proprietăţii;
  11. k) să finalizeze construcţiile începute, pe baza autorizaţiilor eliberate de primari, în condiţiile şi în termenele stabilite de acestea;
  12. l) să nu ocupe domeniul public cu vehicule în afara spaţiilor marcate expres de administratorul domeniului public.

(2) Lucrările interioare şi exterioare la clădirile din centrul istoric se vor realiza cu respectarea prevederilor Hotărârii nr. 82/27.05.2010 a Consiliului local al municipiului Bistriţa privind stabilirea unor măsuri pentru reabilitarea şi punerea în valoare a Centrului istoric al municipiului Bistriţa şi ale Hotărârii nr. 244/21.12.2023 privind aprobarea Planului multianual pentru realizarea lucrărilor de intervenție asupra clădirilor cu valoare cultural arhitecturală situate în Ansamblul Urban – Centrul Istoric Bistrița și a Regulamentului de intervenție aferent ansamblului urban fortificat al municipiului Bistrița și zona de protecție a acestuia – cu consultarea specialiștilor din cadrul Compartimentului Monumente al Primăriei municipiului Bistrița.

(3) Lucrările exterioare de reabilitare termică a locuinţelor se vor face pe bază de autorizaţie de construire eliberată potrivit legii, după caz.

Creștere istorică a DIMEX pe piața românească

Constructorul DIMEX 2000 Company a realizat în 2024 o cifră de afaceri de 615,4 milioane lei (cca. 124 mil euro), cu 125% mai mare decât în anul anterior. Profitul net este și el cel mai mare din istoria companiei, 49,1 mil. lei.Datele sunt oficiale, publicate de Ministerul Finanțelor.

Creșterea abruptă se datorează marilor contracte derulate de DIMEX 2000 Company în ultimii ani, în special conexiunea cu autostrada A3 de la Tureni (jud. Cluj), evaluată la 670 milioane lei. Firma a semnat însă și alte contracte valoroase, cum ar fi lucrări de apă/canal în Hunedoara sau Maramureș, lucrări de drumuri în Sibiu, sau construirea noii clădiri a Spitalului Județean de Urgență Bistrița. Compania este la un pas să semneze și contractul de peste 1 miliard de euro pentru centura orașului Cluj-Napoca, unde a depus singura ofertă în licitație.

Compania este deținută de familia Scurtu și are aproximativ 245 de angajați.

ADI Deșeuri: Când va fi colectată pubela galbenă în Bistrița

Miercuri, 19 MARTIE 2025 se colectează PUBELA GALBENĂ pentru deșeurile reciclabile din plastic / metal DOAR în Municipiul Bistrița! În localitățile componente – Unirea, Viișoara, Sigmir, Sărata, Ghinda și Slătinița pubela galbenă se va colecta în ultima zi de miercuri lună!

ℹ️ DE REȚINUT! Începând cu 2025, în TOATE LOCALITĂȚILE COMPONENTE ale Municipiului Bistrița, pubela galbenă se va colecta în ultima zi de miercuri din lună – respectiv, miercuri, 26 martie!

📌 Dacă aveți cantități mai mari de deșeuri reciclabile din plastic / metal, vă rugăm să le puneți în saci transparenți și să le scoateți împreună cu pubela galbenă – operatorul de salubritate Supercom va ridica miercuri 19 MARTIE 2025 și acești recipienți odată cu pubela galbenă.

‼️ Vă rugăm să NU scoateți alte tipuri de deșeuri pe lângă pubela galbenă (menajer sau reciclabil – hârtie / carton și sticlă), deoarece operatorul de salubritate va ridica strict deșeurile reciclabile din plastic / metal. De asemenea, va rugăm să separați corect deșeurile în gospodărie și să nu amestecați deșeurile reciclabile între ele, fiecare fracție de deșeuri reciclabile având programul ei de colectare.

🔎 Dacă vrei să afli calendarul de colectare a deșeurilor în fiecare localitate din județul Bistrița-Năsăud, te rugăm să accesezi www.adideseuribn.ro sau la tel. 0263.944 – Dispecerat Supercom.

♻️ Haideți să le punem pe toate la locul lor și să facem Bistrița-Năsăud un județ mai curat!

Cum au furat niște indivizi din casele unor oameni binevoitori

Oameni miloși din mai multe localități ale județului au plătit scump faptul că au deschis ușa casei unor cerșetori. Indivizii au profitat de neatenția lor și le-au furat bani sau obiecte, se arată într-un comunicat al Parchetului de pe lângă Judecătoria Năsăud.

Conform sursei citate, în 07.02.2024, femeia în vârstă de 23 de ani, împreună cu concubinul acesteia, un bărbat de 31 de ani, s-au deplasat într-o localitate din județ unde, sub pretextul de a cerşi, femeia a pătruns în locuinţa persoanei vătămate şi, profitând de faptul că uşa de la parterul locuinţei era întredeschisă şi neasigurată, iar persoana se afla la etajul locuinţei, a furat dintr-o cameră un portofel în care se afla suma de 7000 lei, în timp ce concubinul său aştepta asigurând paza afară. A ieșit şi i-a dat concubinului ei portofelul.

La data de 08.03.2024, aceeași femeie a pătruns într-o curte din altă localitate, pe poarta deschisă, iar pe urmă în interiorul locuinţei, pe uşa frontală de acces, de asemenea deschisă, de unde a sustras un telefon mobil în valoare de 4000 lei, în timp ce concubinul ei aştepta afară asigurând paza. După ce a ieșit, i-a predat telefonul acestuia.

La data de 21.01.2025, minorul de 16 ani împreună cu bărbatul de 31 de ani s-au deplasat într-o altă localitate din judeţul Bistriţa-Năsăud, unde, minorul a urcat pe pervazul geamului care era rabatat, l-a împins în forţă, pentru a-l deschide, după care a pătruns în interiorul locuinţei, de unde a sustras mai multe bunuri, iar bărbatul de 31 de ani a rămas să asigure locul comiterii faptei, în faţa imobilului, pentru a-l anunţa pe minor în cazul în care în zonă îşi va face apariţia vreo persoană.

Procurorul din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Năsăud, în cursul zilei de 13 martie 2025, l-a prezentat pe bărbatul de 31 de ani, recidivist, judecătorului de drepturi şi libertăţi din cadrul Judecătoriei Năsăud cu propunere de arestare preventivă pe o perioadă de 30 de zile pentru săvârşirea celor trei infracţiuni de complicitate la furt calificat prin violare de domiciliu, aflate în concurs, una din infracţiuni fiind săvârşită şi prin efracţie şi în forma agravată împreună cu un minor, propunerea fiind admisă la aceeaşi dată.

Procurorul din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Năsăud a dispus luarea măsurii controlului judiciar pe o perioadă de 60 de zile faţă de femeia de 23 de ani pentru săvârşirea a două infracţiuni de furt calificat prin violare de domiciliu aflate în concurs şi faţă de minorul de 16 ani pentru săvârşirea unei infracţiuni de furt calificat prin violare de domiciliu şi efracţie, se arată într-un comunicat al Parchetului de pe lângă Judecătoria Năsăud.

Handbal feminin: Gloria are meci greu cu Vâlcea, etapa următoare

Handbal feminin: Gloria 2018 Bistrița-Năsăud, care ocupă locul 6 în Liga Florilor, joacă în etapa a 20-a la TeraPlast Arena cu SCM Râmnicu Vâlcea (poziția a 8-a).

Partida se va disputa miercuri 19 martie, de la ora 17.30.

Programul de vânzare a biletelor:

  • online – pe https://biletesmart.ro/bistrita/ de luni 17 martie, ora 12.00
  • în format fizic – la casieria clubului din str. Păcii nr. 2A (luni 17 martie între orele 12.00 – 16.00, marți 18 martie între orele 09.00 – 16.00, miercuri 19 martie între orele 09.00 – 14.30) și, în limita stocului disponibil, la TeraPlast Arena (miercuri 19 martie de la ora 15.30)

Meciul va fi transmis în direct la TV pe Pro Arena.

Candidatura Dianei Șoșoacă la Președinția României a fost respinsă

Diana Sosoacă a anunțat astăzi că i-a fost respinsă candidatura pentru alegerile prezidențiale din 2024. Într-o declarație publică, Sosoacă a criticat dur procesul electoral și a lansat acuzații grave la adresa instituțiilor românești și ale Uniunii Europene, sugerând că respingerea candidaturii sale este parte dintr-un sistem dictatorial controlat de influențe externe.

Declarație controversată despre respingerea candidaturii

„Este prima eliminare din procedura alegerii candidatului la prezidențiale la nivel internațional, într-o țară democratică, care s-a repetat. Pot să vă spun doar atât: „Ad augusta per angusta”. Ajungi la cele mai strălucite rezultate pe căi înguste, trudnice. Nu am decât să le spun celor de la Biroul Electoral Central că au fost 9 voturi pentru aplicarea hotărârii numărul 2 din 5 octombrie 2024 și trei voturi pentru a trece mai departe și a fi pe listele de vot. Lupta continuă, aici nu se termină.

Chiar eram la masă și beam cafeaua când Biroul Electoral Central mi-a transmis, pe surse, că mi-a fost respinsă candidatura. Este o onoare să fiu respinsă de cel mai dictatorial sistem care a existat vreodată. Este o dictatură mai mare decât în Coreea de Nord. Pot să spun că domnul Putin are o democrație fantastică în Rusia, pe când în România și în Uniunea Europeană totul este la ordin și este o dictatură cumplită, în care se omoară oameni pentru interese politice, și o acuz pe Ursula von der Leyen de imixtiune în treburile interne ale României, la fel ca pe domnul Macron, prin domnul ambasador al Franței la București, care și-a dat mâna cu domnul Marian Enache.

Uitați-vă la poza dintre ambasador și Marian Enache. Marian Enache, președintele CCR, nu este om politic și nu are voie, atenție, prin lege, să facă astfel de întâlniri. Întâlnirea aceea denotă faptul că Uniunea Europeană se va lupta cu Putin pe România, pentru că, după cum ați observat, Trump a anunțat faptul că se retrage din România, ceea ce înseamnă că rămânem în sfera de influență rusească, iar Ursula von der Leyen crede că va învinge Rusia.

Rusia nu poate fi cucerită, în schimb România a fost foarte ușor cucerită prin dezbinare, prin divizare, prin folosirea unui om din sistem care să joace rolul de naționalist și ați văzut ce a susținut domnul Georgescu: „Și-a îndeplinit misiunea””, a transmis Diana Sosoacă pentru B1 TV.