În viitor: Fermă de porci Mangalița la Tonciu

Cooperativa Agricolă “TRANSYLVANIAN PURE FARMING” vrea să înființeze o fermă ecologică de reproducție și îngrășare a porcilor de Mangalița lângă Tonciu (comuna Galații Bistriței). Investiția e în faza obținerii documentației necesare pentru construire.

Proiectul, evaluat la 9,79 milioane lei, presupune înființarea unei ferme cu capacitatea de 300 capete, porci exclusiv din rasa Mangalița, o fabrică de furaje, platformă pentru depozitarea gunoiului de grajd, bazin colectare dejecții, platformă filtru auto si amplasare containere (birou, vestiar si oficiu). Complexul va fi compus din 6 construcții, clădiri și platforme necesare funcționării.

Co-finanțat prin Programul Național de Dezvoltare Rurală (Sub-măsura 4.1 – Investiții în exploatații agricole) proiectul va fi implementat în 24 de luni de la începere.

“Necesitatea investiției a apărut în urma deficitului între cererea și oferta de carne de porc pe piața internă și posibilitatea satisfacerii acesteia de pe piața internă. Investiția va avea ca efect crearea unei explotații competitive la nivel județean, prin obținerea de porci de calitate și la prețuri accesibile.” – spun investitorii.

Cooperativa Agricolă “TRANSYLVANIAN PURE FARMING” are 5 membri fondatori, provenind din 2 familii: Simionca și Aluaș. În ultimii ani, organizația a avut culturi importante de dovleac (și a comercializat uleiul obținut din semințele acestuia) și o fermă de porci de Mangalița.

O furtună ca de vară a făcut ravagii în martie, în Bistrița-Năsăud

O vijelie s-a făcut simțită în această după amiază în Bistrița-Năsăud. Vântul puternic a smuls crengi și acoperișuri.

Un echipaj de pompieri a intervenit pe strada Miron Cristea din orașul Năsăud unde un acoperiș a căzut de pe un bloc de locuit, fără victime înregistrate. S-au înregistrat, în schimb, pagube materiale care sunt în curs dd evaluare.

Un echipaj de pompieri a intervenit și în municipiul Bistrița, strada Industriei, unde un acoperiș a căzut de pe un imobil care aparține unei societăți comerciale.

Numele clubului CS Gloria 2018 BN va fi modificat. Se revine la Gloria Bistrița

Clubul Sportiv Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud îşi va schimba denumirea în CS Gloria Bistriţa, ca urmare a unui parteneriat ce urmează să fie semnat între Consiliul Judeţean Bistriţa-Năsăud, în subordinea căruia funcţionează clubul, şi Primăria municipiului Bistriţa.

Clubul Sportiv Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud se va numi CS Gloria Bistrița, a anunțat Gabriel Lazany, primarul municipiului Bistrița. 

Consiliul Judeţean a aprobat miercuri, într-o şedinţă extraordinară, „Acordul de asociere în vederea stabilirii cadrului comun necesar pentru promovarea, sprijinirea şi dezvoltarea sportului de performanţă în Judeţul Bistriţa-Năsăud şi Municipiul Bistriţa, prin susţinerea şi finanţarea programelor sportive de utilitate publică derulate de către Clubul Sportiv „GLORIA 2018” Bistriţa-Năsăud„.

  • Acordul prevede ca administraţia judeţeană să iniţieze, împreună cu CS Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud, demersurile legale în vederea schimbării denumirii în Club Sportiv Gloria Bistriţa.

De asemenea, municipiul Bistriţa ar urma să asigure o cofinanţare anuală de 50% din bugetul programelor sportive de utilitate publică, în baza contractului de finanţare încheiat cu clubul sportiv.

Pentru acest an, proiectul de buget pe care Consiliul Judeţean Bistriţa-Năsăud l-a pus în dezbatere publică prevede alocarea sumei de 18,5 milioane de lei către clubul sportiv, în scădere cu 46% faţă de anul trecut, notează Agerpres.

Acordul de parteneriat, ce trebuie adoptat şi de Consiliul Local Bistriţa, ar urma să fie încheiat pe o perioadă de patru ani.

Clubul Sportiv Gloria 2018 Bistriţa-Năsăud este cunoscut în principal pentru echipa sa de handbal feminin, care activează în Liga Naţională a României şi, în sezonul 2024/2025, a participat pentru prima dată în Liga Campionilor EHF.

De asemenea, clubul include o echipă de fotbal feminin ce evoluează în SuperLigă şi o echipă de fotbal masculin aflată pe primul loc în Grupa 7 a Ligii a treia, cu şanse de promovare în Liga 2.

Clubul are în administrare cea mai modernă şi dezvoltată bază materială sportivă din municipiul Bistriţa şi din judeţ, respectiv Complexul Sportiv Polivalent Teraplast Arena şi Baza Sportivă Gloria.

Bistrița va avea un stadion ”cum nu mai există în România”: 64 de milioane de euro

Formația aflată pe prima poziție în Grupa 7 din liga a treia va beneficia de un stadion modern. Noua arenă din Bistrița va avea 12.388 de locuri și va avea facilități complexe, inclusiv un hotel și mai multe zone de agrement, iar costurile se vor ridica la 64.000.000 de euro. La intrarea în viitorul complex sportiv ar urma să apară un bust al lui Jean Pădureanu, fostul conducător al Gloriei, decedat în 2016.

Sorin Hognogi își întreabă alegătorii cu cine să voteze! Reacție dură din partea Dianei Morar

Primarul PNL din Spermezeu îi întreabă pe cetățeni pe cine să susțină la alegerile prezidențiale. Întrebare cel puțin ciudată, în condițiile în care partidul său îl are candidat pe Crin Antonescu.

“Primar PNL întreabă publicul cu cine sa voteze la alegerile prezidențiale, în timp ce șeful lui, Robită Sighiartau e necăjit ca psdistii l-ar putea sustine pe Ponta in detrimentul lui Crin. Robiță, uită-te in ogradă ca nu te-a văzut nimeni sa susții candidatul PNL-PSD-UDMR-Minorități, Crin Antonescu! Se vede din avion! Între timp șefii PSD BN sunt singurii care își asumă susținerea candidatului coaliției în județ. Primare, cu Crin, maică, cu Crin trebuie să votezi!”, a transmis Diana Morar.
The Mono Jacks, concert la Soho Music Hall! În deschidere, o trupă din Cluj-Napoca

Trupa The Mono Jacks revine la Bistrița pentur un concert special, joi, 13 martie, în Soho Music Hall. În deschidere va cânta TIMOTHY KROSS, o trupă din Cluj-Napoca activă din 2020.

Bilete aici: https://www.iabilet.ro/bilete-bistrita-the-mono-jacks-un-plugged-live-acoustic-electric-108060/

„The Mono Jacks uN+Plugged – live (acoustic & electric)“ face parte dintr-un turneu al trupei în mai multe orașe impotante din România.

Open doors: 19:00
Timothy Kross: 19:30
The Mono Jacks: 20:30

Ne place energia unui concert full electric: pulsul puternic, forța care ne ține împreună, schimbul de energie dintre noi și voi. Iubim la fel de mult și intimitatea unui show acustic: fără bariere, fără distanțe, doar noi și voi, prieteni adunați în jurul unei singure povești – muzica.
Pentru noul nostru show nu am vrut să alegem.
Nu am vrut să ne limităm.
Alb și negru au devenit multe nuanțe mișto de gri.
uN+Plugged
Este acoustic și este Electric.
Este un “best of both worlds”.
Și pentru că întodeauna am fost oglindă unii pentru ceilalți și ceea ce simțim noi pe scenă se reflectă în voi și invers, uN+Plugged nu este doar despre noi.
Este despre noi și voi, împreună.

Opening act:
TIMOTHY KROSS

Origine: Cluj-Napoca,
România Genuri: Neo-soul, Funk, Pop
Activ: din 2020
Timothy Kross este o trupă dinamică fondată de Zoltán-Adrian Kacsó, un cântăreț, compozitor și chitarist născut în Cluj. Sunetul grupului îmbină melodii pline de suflet, ritmuri funky și o sensibilitate pop, creând o experiență muzicală revigorantă. Albumul lor de debut, „Chapters”, prezintă stilul lor distinct, oferind piese care explorează teme precum dragostea, descoperirea de sine și bucuriile și provocările de a trăi momentul.

Tiberiu Boșutar a ajuns la Parchetul General după protestul din fața BEC

Se pare că Tiberiu Boșutar a fost chemat să dea explicații în legătură cu prezența sa la miting, potrivit Agerpres.

Liderul AUR, George Simion, a instigat la „jupuirea în piața publică” a membrilor Biroului Electoral Central, fiind deschis și un dosar penal cu privire la săvârșirea infracțiunii de instigare publică.

Tiberiu Boșutar este al cincilea deputat AUR care a fost audiat la Parchetul General, în urma incidentelor violente desfășurate duminică, în timpul manifestațiilor pro-Georgescu, ce au avut loc în fața Biroului Electoral Central.

La finalul anului trecut, Tiberiu Boșutar a fost ridicat de polițiști în București și adus la Bistrița pentru audieri, după ce a declarat, într-un live făcut pe rețeaua de socializare Facebook, stând în fața clădirii unde funcționa Instituția Prefectului și Biroul Electoral Județean, că „Ar trebui să aruncăm în aer instituțiile astea”.

Centura Bistriței intră în faza studiilor de teren, anunță Gabriel Lazany

Încep studiile de teren în cadrul proiectului centurii ocolitoare a Bistriței. Este parte a drumului de mare viteză Bistrița-Baia Mare și Lotul 2 Bistrița-Dej.

“Dăm start studiilor de teren pentru realizarea centurii ocolitoare a municipiului Bistrița, un proiect esențial pentru îmbunătățirea traficului și creșterea siguranței rutiere.

Parte a studiilor necesare pentru drumul de mare viteză Bistrița – Baia Mare, Lotul 2 Bistrița – Dej includ investigații arheologice, geotehnice, topografice și operațiuni de deminare.

Este un pas important spre o infrastructură modernizată, care va reduce aglomerația și va contribui la dezvoltarea orașului nostru.

Continuăm munca pentru Bistrița și bistrițeni!”, a transmis primarul Bistriței, Gabriel Lazany.

Cristian Nicula: Prima agenție a UE cu sediul în România

În această săptămână Senatul României a aprobat legea pentru ratificarea Acordului de sediu al Centrului European de Competențe în Securitate Cibernetică (ECCC).

“Astfel, România va găzdui prima agenție europeană. Prezența acestui sediu în țara noastră ne plasează în prima linie a apărării digitale europene. Acest centru va atrage investiții masive în tehnologie, va stimula cercetarea și dezvoltarea în securitate cibernetică. Totodată acest centru creează locuri de muncă pentru specialiști IT de top. În plus, România își întărește capacitatea de protecție a infrastructurilor critice și devine un hub regional pentru inovație”, transmite Cristian Nicula, senator PSD.

Doi candidați la alagerile Prezidențiale în locul lui Georgescu: Simion și Gavrilă

George Simion și Anamaria Gavrilă candidează la alegerile prezidențiale. Anunțul a fost făcut de șeful AUR și șefa POT după ce CCR și BEC au respins candidatura lui Călin Georgescu. Decizia a fost luată după o întâlnire cu fostul candidat.

Dacă ambele candidaturi vor fi validate, unul dintre ei se va retrage, au spus cei doi.

„Cadrul în care transmitem acest mesaj nu este unul constituţional şi democratic. Trebuie să revenim la normalitate şi la turul dou. După ce noi, preşedinţii celor două partide suveraniste, împreună cu domnul Călin Georgescu, ne-am întâlnit, vă putem spune care este planul. Toată presiunea pe revenirea la turul doi. Noi, ca tineri, vom continua această mişcare suveranistă cu acceptul domnului Călin Georgescu şi vom face paşii necesarii mai departe”, a spus George Simion. „Aşadar, atât George Simion, cât şi eu, Anamaria Gavrilă, ne vom depune candidaturile. Avem nevoie de voi să fiţi alături de noi.

Ca urmare a validării definitive a acestor candidaturi, unul dintre noi se va retrage. Trebuie să dăm acestei mişcări suveraniste toate şansele. Fiţi lângă noi, fără voi, noi nu putem. Noi doar reprezentăm ceea ce sunteţi şi trăiţi voi”, a spus și președinta POT.

Termenul limită pentru depunerea candidaturilor este 15 martie. Până atunci, fiecare dintre ei trebuie să strângă câte 200.000 de semnături.