Reprezentanții Instituției Avocatului Poporului și Avocatului Copilului vor acorda audiențe cetățenilor

Miercuri, 13.04.2022, între orele 9.30 – 11.30, reprezentanții Instituției Avocatului Poporului și ai Avocatului Copilului – Biroul Teritorial Cluj vor acorda audiențe cetățenilor județului Bistrița-Năsăud. Acțiunea va avea loc la sediul Instituției Prefectului – Județul Bistrița-Năsăud, din Piața Petru Rareș, nr.1, din municipiu.

În acest scop, persoanele interesate sunt invitate să se înscrie în audiență, personal la Compartimentul Relații Publice și Arhivă din cadrul instituției sau la numărul de telefon: 0263/216150.

,,Menționăm faptul că potrivit dispozițiilor Legii nr. 35/1997 cu modificările și completările ulteriore, Avocatul Poporului examinează cererile care au ca obiect sesizarea încălcării drepturilor și libertăților cetățenești prin acte sau fapte administrative, de către autorități ale administrației publice și regii autonome. În conformitate cu dispozițiile art.13 din același act normativ, Avocatul Copilului acționează în scopul promovării și protejării drepturilor copiilor în vârstă de până la 18 ani, susține și încurajează respectarea și promovarea drepturilor copiilor.

De asemenea, potrivit art.17, alin.5, al legii menționate, nu fac obiectul activității instiuției Avocatul Poporului și vor fi respinse fără motivare cererile privind actele emise de Camera Deputaților, de Senat sau de Parlament, actele și faptele deputaților și senatorilor, ale Președintelui României și ale Guvernului, precum și ale Curții Constituționale, ale Președintelui Consilului Legislativ și ale autorității judecătorești. De asemenea, Avocatul Poporului nu are competența de a media conflicte între persoane fizice, sau între persoane fizice și personane juridice de drept privat”, transmite Avocatul Poporului, Biroul Teritorial Cluj-Napoca.

Cum va arăta noua Piață Mare Agroalimentară a orașului Beclean?

Nicolae Moldovan, primarul orașului Beclean a prezentat proiectul pentru Piață Mare Agroalimentară a orașului Beclean construită din fonduri europene după un concept modern.
 
277310459_355290443278968_7131984292591708819_n Cum va arăta noua Piață Mare Agroalimentară a orașului Beclean?

Noua Piață Mare Agroalimentară va cuprinde parking subteran, precum și spații exterioare pietonale cu zonă verde. 

,,Piața ca atare va avea spații comerciale de toate tipurile: zone frigorifice, zone destinate comercializării de fructe-legume, brânzeturi și produse alimentare specifice zonei, produse agricole, băuturi, produse vegetale, produse de pomicultură, flori. În plus, piața va cuprinde spații comerciale destinate vânzării de produse non-alimentare (haine, unelte și scule agricole, produse meșteșugărești) și multe altele.

Astfel, toți comercianții din zonă și toți cetățenii orașului Beclean și din împrejurimi vor avea acces la o Piață Mare Agroalimentară cu toate dotările necesare, la standarde europene”, – Nicolae Moldovan.
277812246_355290446612301_6954748676278590612_n-1024x489 Cum va arăta noua Piață Mare Agroalimentară a orașului Beclean?

Concert de pricesne la Catedrala Sfântul Nicolae din Năsăud

Luni, 18 aprilie 2022, de la ora 18:00 la Catedrala Ortodoxă Sfântul Nicolae din Năsăud va avea loc un concert de Pricesne. Intrarea este liberă

Artiști:

  • Oana Matei Coruti;
  • Paula Seling.

,,Îmi revine onoarea de a vă invita, în prima zi din Săptămâna Mare, începând cu ora 18:00, la un înălțător concert de pricesne în Catedrala Ortodoxă Sfântul Nicolae din Năsăud.

Să aducem slavă lui Dumnezeu și să ne rugăm pentru pacea lumii, alături de inegalabilele voci ale artistelor Oana Matei Coruti și Paula Seling!”, a transmis Dorin Vlașin.

277805551_401975478595245_8733956262633617438_n-721x1024 Concert de pricesne la Catedrala Sfântul Nicolae din Năsăud

Doi medici de la Spitalul Județean Bistrița au primit ordinul “Meritul Sanitar“

Printre cei 32 de medici de la nivel național, cărora li s-a conferit Ordinul “Meritul Sanitar“ în grad de Cavaler, se numără și doi medici din cadrul Spitalului Județean de Urgență Bistrița:

  • Dr.Moldovan Anca Maria
  • Dr. Piticas Ana-Maria.

,,Felicitări Anca Maria MOLDOVAN

Felicitări Ana-Maria PITICAȘ

Distincție primită în semn de apreciere și recunoștință pentru profesionalismul și dăruirea de care au dat dovadă în creșterea calității actului medical, pentru curajul și solidaritatea manifestate în prima linie a luptei împotriva pandemiei de COVID-19 de pe teritoriul țării noastre.

Vă felicit pentru distincția primită, pe baza efortului și profesionalismului dumneavoastră.

Cu ocazia Zilei Mondiale a Sănătății, le mulțumesc și felicit întregul colectiv al SJUB, care indiferent de vremuri, a făcut tot ce le-a stat în putință să fie alături de oameni și să salveze vieți.

Vă doresc multă sănătate și spor în profesia deosebită pe care o practicați”, a transmis Gabriel Lazany

FB_IMG_1649348824664-768x409 Doi medici de la Spitalul Județean Bistrița au primit ordinul “Meritul Sanitar“
FB_IMG_1649348911320-768x405 Doi medici de la Spitalul Județean Bistrița au primit ordinul “Meritul Sanitar“
FB_IMG_1649348913244 Doi medici de la Spitalul Județean Bistrița au primit ordinul “Meritul Sanitar“
FB_IMG_1649348914710 Doi medici de la Spitalul Județean Bistrița au primit ordinul “Meritul Sanitar“
FB_IMG_1649348916190-768x1668 Doi medici de la Spitalul Județean Bistrița au primit ordinul “Meritul Sanitar“
FB_IMG_1649348917616 Doi medici de la Spitalul Județean Bistrița au primit ordinul “Meritul Sanitar“

Anterioară
Următoare

Tânăr reținut pentru 30 de zile, după ce a fost prins drogat și fără permis la volan

La data de 6 aprilie, tânărul de 21 de ani, din Prundu Bârgăului, cercetat pentru conducerea unui vehicul fără permis de conducere, conducerea unui vehicul neînmatriculat, conducerea unui vehicul cu număr fals de înmatriculare şi conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe, a fost prezentat Judecătoriei Bistrița care a dispus luarea măsurii arestării preventive, pentru o perioadă de 30 de zile.

Un tânăr a fost prins drogat și fără permis la volanul unei mașini neînmatriculate

Cercetările în acest caz sunt continuate de polițiștii Secției 2 Poliție Rurală Prundu Bârgăului, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Bistrița.

Bărbatul care a fost prins beat și fără permis la volan, reținut pentru 30 de zile

Bărbatul de 35 de ani, din Mureșenii Bârgăului, reținut pentru 24 de ore și cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de conducerea unui vehicul fără permis de conducere și conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe, rămâne în arestul Inspectoratului de Poliție Județean Bistrița-Năsăud, pentru următoarele 30 de zile.

Un bărbat din Mureșenii Bârgăului a fost prins beat și fără permis la volan

Acesta a fost prezentat Judecătoriei Bistrița care a dispus luarea măsurii arestării preventive, pentru o perioadă de 30 de zile, începând cu data de 6 aprilie.

Cercetările în acest caz sunt continuate de polițiștii Secției 2 Poliție Rurală Prundu Bârgăului, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Bistrița.

Acțiune de informare în scopul prevenirii infracțiunilor contra patrimoniului

De la începutul acestei luni, polițiștii de la Prevenirea Criminalității, împreună cu cei ai Biroului de Ordine Publică desfășoară activități de informare, pe raza municipiului Bistrița, în scopul prevenirii infracțiunilor contra patrimoniului.

Astfel, în special în zonele aglomerate din municipiu: piețe, parcuri, autogară, gară, parcările unor supermarcheturi, dar și în zona blocurilor, polițiștii au oferit sfaturi preventive sub forma unor pliante și au discutat cu bistrițenii despre cum pot evita să devină victime ale unor infracțiuni.

Așadar, în scopul prevenirii furturilor din autoturisme, este important să vă asigurați permanent maşina prin încuierea portierelor şi închiderea geamurilor şi a portbagajului – chiar dacă plecați doar pentru câteva minute.

foto-prev-225x300 Acțiune de informare în scopul prevenirii infracțiunilor contra patrimoniului

Nu lăsați bunuri la vedere în autoturism, chiar dacă sunt sau nu de valoare. Majoritatea furturilor sunt favorizate de un astfel de comportament al proprietarului. Telefoanele mobile, sistemele de navigaţie, genţile/borsetele sunt vizate în mod special. Alegeți cu grijă locul unde parcați. Este de preferat o zonă circulată, bine iluminată sau în spaţiile cu supraveghere video. Aceste locuri oferă un mai mare nivel de siguranţă.

De asemenea, pentru a nu deveni victima unor infracțiuni de tâlhărie, polițiștii recomandă să evitați deplasările pe trasee aflate în zone mai puțin circulate: câmpuri, parcuri, șantiere, iar dacă trebuie să circulați după lăsarea întunericului, ocoliți locurile neiluminate, ori în care se află unitati cu program prelungit sau non-stop, unde se comercializează băuturi alcoolice.

Nu permiteti persoanelor străine să intre în locuința dumneavoastră, indiferent de motivele evocate! La intrarea într-un imobiul fiți foarte atenți dacă în hol sau în zonele întunecate se află persoane suspecte, pretabile la comiterea de infracțiuni.

foto-prevenire-e1649334725666-225x300 Acțiune de informare în scopul prevenirii infracțiunilor contra patrimoniului

Administrația Parcului Național Munții Rodnei se alătură proiectului Curățăm România

Administrația Parcului Național Munții Rodnei se alătură proiectului Curățăm România demarat de Ministerul Mediului Apelor și Pădurilor.

,,Alături de noi la prima acțiune de ecologizare din acest proiect au participat elevi și profesori din cadrul Colegiul Național Petru Rareș Beclean, însoțiți de colegii lor din Croația, Grecia, Portugalia, și Italia prezenți în România prin programul ERASMUS + #EcoHerit@GeMatters” – Romsilva – Parcul National Muntii Rodnei.

277742261_4949297978502830_8565395429379201993_n-768x512 Administrația Parcului Național Munții Rodnei se alătură proiectului Curățăm România
277755115_4949297728502855_4583687642982928552_n-768x512 Administrația Parcului Național Munții Rodnei se alătură proiectului Curățăm România
277767881_4949297531836208_8770476681274106837_n-768x512 Administrația Parcului Național Munții Rodnei se alătură proiectului Curățăm România
277778875_4949297901836171_7748921003667016047_n-768x512 Administrația Parcului Național Munții Rodnei se alătură proiectului Curățăm România
277794788_4949297541836207_3085963093052825131_n-768x512 Administrația Parcului Național Munții Rodnei se alătură proiectului Curățăm România
277805551_4949297411836220_2799111425338050771_n-768x512 Administrația Parcului Național Munții Rodnei se alătură proiectului Curățăm România
277813792_4949297348502893_1983879719548829624_n-768x512 Administrația Parcului Național Munții Rodnei se alătură proiectului Curățăm România
278071276_4949297878502840_6203474301459524004_n-768x512 Administrația Parcului Național Munții Rodnei se alătură proiectului Curățăm România
278081217_4949297741836187_9177540027028260855_n-768x512 Administrația Parcului Național Munții Rodnei se alătură proiectului Curățăm România

Anterioară
Următoare

Proiectul Erasmus ”Smart Waste Management for Smarter Cluster Schools” la Bistrița

Școli din 5 țări s-au întâlnit în aceste zile la Bistrița pentru a derula proiectul Erasmus ”Smart Waste Management for Smarter Cluster Schools”. Din Bistrița-Năsăud participă Școala Gimnazială Romuli și Colegiul Național ”Liviu Rebreanu”, alături de școli din Grecia, Turcia, Croația și Lituania.

,,ADI Deșeuri Bistrița-Năsăud a prezentat profesorilor și copiilor sistemul de management integrat al deșeurilor din județul nostru, eforturile pe care le întreprindem pentru îmbunătățirea colectării separate corecte a deșeurilor și parteneriatele pe care le derulăm cu instituțiile de învățământ. Mesajul central al prezentărilor a fost ”Haideți să le punem pe toate la locul lor”

Copiii pot fi considerați ”influenceri” atât pentru prietenii și colegii lor, cât și pentru părinții acestora. Educația despre protecția mediului și reducerea poluării prin reciclarea deșeurilor trebuie să înceapă de la vârste cât mai fragede având în vedere că această problemă are impact în viitorul copiilor noștri.

ADI Deșeuri Bistrișa-Năsăud este și va fi mereu deschis parteneriatelor cu instituțiile de învățământ din județul nostru pentru a schimba mentalitățile oamenilor cu privire la colectarea separată corectă a deșeurilor” – ADI Deșeuri Bistrița-Năsăud.

277676209_483400626905967_5796670797845434270_n-768x601 Proiectul Erasmus ”Smart Waste Management for Smarter Cluster Schools” la Bistrița
277757402_483400573572639_8447339771005532456_n-768x393 Proiectul Erasmus ”Smart Waste Management for Smarter Cluster Schools” la Bistrița
277772340_483400886905941_4228631939839012181_n-768x576 Proiectul Erasmus ”Smart Waste Management for Smarter Cluster Schools” la Bistrița
277791572_483400740239289_7369666598566117630_n-768x619 Proiectul Erasmus ”Smart Waste Management for Smarter Cluster Schools” la Bistrița
277791578_483400800239283_6746435106895743784_n-768x432 Proiectul Erasmus ”Smart Waste Management for Smarter Cluster Schools” la Bistrița
277808379_483400700239293_987659899695795463_n-768x450 Proiectul Erasmus ”Smart Waste Management for Smarter Cluster Schools” la Bistrița

Anterioară
Următoare

Emil Radu Moldovan: ,,Mă-nclin în fața tuturor cadrelor medicale din Spitalul Județean de Urgență Bistrița și nu numai”

În 7 aprilie, Ministerul Sănătății, prin Programul Național de Evaluare și Promovare a Sănătății, finanțează și organizează campania Ziua națională a sănătății cu sloganul: ,,Planetă noastră- Sănătatea noastră’’. Ziua Mondială a Sănătății abordeaza în fiecare an câte un subiect de importantă majoră ce afectează sănătatea globală.

,,Totul pornește de la Sănătate
Cel mai important aspect al vieții, fără de care nimic nu poate să funcționeze și să evolueze. De Ziua Mondială A Sănătății reconfirm traseul excelenței în sănătate pe care județul nostru a intrat și unde investițiile vor avea mereu prioritate.
Mă-nclin în fața tuturor cadrelor medicale din Spitalul Județean de Urgență Bistrița și nu numai, care-și pun sufletul și cunoștințele pentru tratarea pacienților. Veți avea mereu sprijinul și aprecierea mea. Pentru că atunci când este vorba de sănătatea, implicit de viața oamenilor, nu există compromisuri sau un proiect prea greu sau mare, cu ocazia acestei zile importante, vă prezint evoluția lucrărilor la realizarea Noului Corp al Spitalului nostru. Un loc creat pentru ca oamenii să beneficieze de și mai multă îngrijire.
Dragii mei, medici, asistenți, brancardieri, infirmiere, ambulanțieri, echipa managerială, toți cei din Spital, VĂ MULȚUMIM.
La mulți ani sănătoși, să puteți să oferiți sănătate, tratament și vorbe care să aline suferința”, a transmis Emil Radu Moldovan.

Luna trecută au început lucrările la Faza I al celui mai mare proiect de investiții în sistemul public de sănătate din județul Bistrița-Năsăud, realizat de Spitalul Județean de Urgență Bistrița în parteneriat cu Consiliul Județean Bistrița-Năsăud „Extindere pavilion spital prin construirea unui corp de clădire 2S+P+4E cu pasarelă de trecere între clădirea existentă și cea propusă”. Valoarea investiției în faza I este de aproximativ 5 milioane €, asigurată integral de Consiliul Județean Bistrița-Năsăud.

Aceasta cuprinde lucrări de relocare și demolare clădiri tehnice și administrative (centrală termică, stație producție oxigen medical, posturi de transformare, rezervă strategică de apă și stație de pompare, depozit temporar deșeuri medicale etc.).