Rețetă culinară: Hummus cu sfeclă roșie și năut

Ingrediente

  • 1 conservă de 300 de grame de năut al vapore (eu am folosit conservă de la d’aucy)
  • 50 – 100 de grame de sfeclă coaptă sau fiartă, decojită și rasă pe răzătoarea mare
  • 1 lingură cu vârf (40 de grame) de pastă tahini (pastă de susan prăjit)
  • zeamă de la ½ – 1 lămâie (după cât de acrișor vă place hummusul)
  • 1 cățel de usturoi
  • 30 ml. de apă plată, rece
  • opțional, 1 vârf de cuțit de chimion măcinat
  • sare după gust
  • 30 ml. de ulei de măsline extravirgin, pentru servire
  • opțional, 1-2 linguri de boabe de rodie, pentru prezentare

Mod de preparare

Într-un blender, puneți boabele de năut scurse de lichidul din conservă și sfecla roșie rasă pe răzătoarea mare. Adaugați ½ din apa plată, pasta tahini, usturoiul, ½ din zeama de lămâie și un praf bun de sare. Rămâne alegerea fiecăruia dacă adaugă sau nu și chimion. Prelucrați la blender până la obținerea unei paste fine. Dacă mai este necesar, adăugați sare și zeamă de lămâie.

Pentru prezentare, acest hummus cu sfeclă roșie, la fel ca cel clasic, se montează într-un castron adânc. Pe suprafața preparatului, se fac valuri sau alte forme adâncite și se stropește cu ulei de măsline extravirgin. Uleiul se va aduna în aceste adâncituri, creând aspectul caracteristic. Opțional, se mai poate presăra cu puțin chimion. În final, presărați și niște boabe de rodie, care dau textură și completează foarte plăcut dulceața subtilă a sfeclei coapte. Serviți acest hummus cu sfeclă roșie alături de lipii calde și e o adevărată încântare. Fiind vorba despre un aperitiv, se pot servi fără probleme șase persoane, conform lauralaurențiu.ro.

Fotbal: 60 de copii au participat la înscrieriile pentru grupele de juniori U19 și U17

Astăzi, 2 aprilie 2022, CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud a constiuit grupele de juniori U19 și U17 în vederea înscrierii acestora în campionatele naționale- ediția 2022-2023. La această acțiune de selecție au participat 60 de copii din tot județul.

,,A fost o acțiune reuțită. Mă bucur că am reușit să identificăm tineri talentați, cu reale calități pentru fotbal, care doresc să practice acest sport la clubul nostru. Îi vom monitoriza în perioada următoare, vor mai trece prin câteva teste, inclusiv pe terenul mare, cei mai buni dintre aceștia urmând să constutie echipele U17 respectiv U19, cu care ne vom înscrie în campionat din sezonul următor”, a transmis Valer someșan, coordonator centrul de copii si juniori.

Echipamentul, pregătirea, instruirea șI participarea la competiții este gratuită pentru toțI sportivii cs gloria 2018 Bistrița-Năsăud.

277463470_273801378273427_809810835604328796_n-300x207 Fotbal: 60 de copii au participat la înscrieriile pentru grupele de juniori U19 și U17
277518635_273801511606747_5833241437044995437_n-300x184 Fotbal: 60 de copii au participat la înscrieriile pentru grupele de juniori U19 și U17
277523045_273801214940110_93736115219711577_n-300x209 Fotbal: 60 de copii au participat la înscrieriile pentru grupele de juniori U19 și U17
277523386_273801551606743_990226494098723069_n-300x198 Fotbal: 60 de copii au participat la înscrieriile pentru grupele de juniori U19 și U17
277575445_273801248273440_3175328210728195991_n-300x195 Fotbal: 60 de copii au participat la înscrieriile pentru grupele de juniori U19 și U17
277579107_273801328273432_6927447159727038160_n-300x210 Fotbal: 60 de copii au participat la înscrieriile pentru grupele de juniori U19 și U17
277680864_273801644940067_349377818130092554_n-300x188 Fotbal: 60 de copii au participat la înscrieriile pentru grupele de juniori U19 și U17
277733280_273801548273410_2795228659628389266_n-300x185 Fotbal: 60 de copii au participat la înscrieriile pentru grupele de juniori U19 și U17

Anterioară
Următoare

Campanie gratuită de colectare a deșeurilor vegetale în Bistrița
Până la data de 9 aprilie 2022, operatorul de salubritate S.C. Supercom S.A. desfășoară o nouă campanie gratuită de colectare a deșeurilor predominant vegetale, de tip „Săptămâna curățeniei”. Se vor colecta diverse categorii de deșeuri biodegradabile: deșeuri provenite din toaletarea copacilor și tufișurilor, iarbă, frunze, așchii de lemn netratate și rumeguș, deșeuri organice, cu un volum de 240 l / campanie / gospodărie.
Pentru cetățenii care locuiesc la bloc, deșeurile vegetale vor fi ridicate direct de pe platformele publice din apropiere, acolo unde sunt colectate în mod uzual, după următorul grafic:

𝟒 – 𝟓 𝐚𝐩𝐫𝐢𝐥𝐢𝐞 𝟐𝟎𝟐𝟐:

Vor fi ridicate deșeurile vegetale din perimetrul cuprins între străzile: Gării – Arțarilor – Dimitrie Cantemir – Tărpiului – Drumul Cetății – Calea Clujului – sens giratoriu Calea Clujului – Libertății – Petru Maior – Podul Berăriei – Faleza – Zăvoaie – Tănase Tudoran – Ion Pop Reteganu – Mihai Viteazu – Valea Budacului – Mihai Viteazu – Ion Vidu – Podul Budacului – Ion Rațiu – Alexandru Odobescu – Gării.

𝟔 – 𝟕 𝐚𝐩𝐫𝐢𝐥𝐢𝐞 𝟐𝟎𝟐𝟐:

Vor fi ridicate deșeurile vegetale din perimetrul cuprins între străzile: Alexandru Odobescu – Gării – B-dul Republicii – Piața Petru Rareș – 1 Decembrie – Calea Moldovei – Avram Iancu – Podul Jelnei – Ghinzii – Valea Ghinzii – Valea Jelnei – Constantin Roman Vivu – Ion Minulescu – Parcului – Ion Rațiu – Alexandru Odobescu.

𝟏 – 𝟐 𝐬̦𝐢 𝟖 – 𝟗 𝐚𝐩𝐫𝐢𝐥𝐢𝐞 𝟐𝟎𝟐𝟐:

Vor fi ridicate deșeurile vegetale din perimetrul cuprins între străzile: B-dul Republicii – Piața Petru Rareș – 1 Decembrie – Calea Moldovei – Lucian Blaga – Simion Mândrescu – Subcetate – Busuiocului – Tărpiului – Dimitrie Cantemir – Eroilor – Ion Slavici – Crinilor – Piața Petru Rareș – B-dul Republicii.
Program de colectare a deșeurilor vegetale din:
  • Sărata: 𝟒 𝐚𝐩𝐫𝐢𝐥𝐢𝐞;
  • Ghinda: 𝟓 𝐚𝐩𝐫𝐢𝐥𝐢𝐞;
  • Slătinița: 𝟔 𝐚𝐩𝐫𝐢𝐥𝐢𝐞;
  • Viișoara și Sigmir: 𝟕 𝐚𝐩𝐫𝐢𝐥𝐢𝐞;
  • Unirea: 𝟏 – 𝟐 𝐬̦𝐢 𝟖 – 𝟗 𝐚𝐩𝐫𝐢𝐥𝐢𝐞.
Avansări în grad pentru 11 cadre militare, cu prilejul Zilei Jandarmeriei Române

Cu prilejul Zilei Jandarmeriei Române, la sediul Inspectoratului de Jandarmi Județean Bistrița-Năsăud, vineri, 1 aprilie, a avut loc o activitate festivă în cadrul căreia 11 cadre militare (1 ofițer și 10 subofițeri) au fost avansaţi în grad, înainte de expirarea stagiului minim, pentru îndeplinirea exemplară a atribuțiilor de serviciu.

 

09165c98-0a7a-4c0e-a8cb-c0e2cedfb3e0-1024x834 Avansări în grad pentru 11 cadre militare, cu prilejul Zilei Jandarmeriei Române

Totodată, cu acest prilej au fost prezentate şi ordinele prin care personalul unității a fost recompensat cu mulţumiri şi felicitări. Activitatea încheie seria de manifestări organizate la nivelul Inspectoratului de Jandarmi Județean Bistrița-Năsăud, dedicate aniversării a 172 de ani de la înființarea Jandarmeriei Române.

Un bărbat de 58 de ani a fost prins la volan în timp ce era beat

La data de 1 aprilie, polițiștii Biroului Rutier au depistat, în flagrant delict, un bărbat de 58 de ani, din Bistrița, în timp ce conducea un autoturism, deși se afla sub influența alcoolului.

Bărbatul se afla la volanul unui autoturism care circula pe raza municipiului Bistrița și a fost oprit pentru control, de polițiștii rutieri din Bistrița. Întrucât emana halenă alcoolică, a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul indicat fiind 0,69 mg/l alcool pur în aerul expirat și i-au fost recoltate mostre biologice în vederea determinării alcoolemiei.

În cauză s-a întocmit dosarul penal, iar cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducerea unui autovehicul sub influența băuturilor alcoolice.

Situația epidemiologică în Bistrița-Năsăud: Numărul de cazuri și rata de infectare în județ

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 2.921 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 51 mai puține față de ziua anterioară. 346 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 90 de zile după prima infectare.

La nivelul județului Bistrița-Năsăud, au fost raportate următoarele date referitoare la situația epidemiologică privind îmbolnăvirea cu COVID-19:
  • 28.719 cazuri confirmate de COVID-19 și 926 de persoane reinfectate;
  • 1.103 decese înregistrate în Corona-Forms;
  • 0 persoane în carantină;
  • 17 persoane izolate în spital, 95 izolate la domiciliu;
  • 270 teste efectuate (64 RT PCR și 206 teste rapide) dintre care 37 la Spitalul Județean de Urgență Bistrița.
Informații referitoare la campania de vaccinare din județul Bistrița-Năsăud:
  • Vaccin administrat până în prezent: 207.489 doze;
  • 20 de persoane vaccinate ieri, 31.03.2022 (5 cu doza 1, 11 cu doza 2 și 4 cu doza 3);
  • Totalul numărului de persoane vaccinate cu cel puțin o doză este 107.491;
  • Totalul numărului de persoane vaccinate cu schemă completă este 107.531;
  • Totalul numărului de persoane vaccinate cu doza a treia este 29.310;
  • 136 de copii între 5-11 ani vaccinați până în prezent.

277568479_341591547998694_5673836056318096857_n-734x1024 Situația epidemiologică în Bistrița-Năsăud: Numărul de cazuri și rata de infectare în județ

Proiectul European Green+Bistrița
Primăria municipiului Bistrița a demarat în luna martie proiectul „Green transitions involving EU Adults and authorities to foster climate neutral cooperation” (GREEN+) finanţat în cadrul programului european ERASMUS+.
În cadrul proiectului GREEN+, municipiul Bistrița, alături de parteneri din Grecia, Spania, Slovacia și Islanda, cooperează cu IMM-uri, profesioniști în domeniul economiei circulare, dar și cu cetățenii interesați să elaboreze și să-și îndeplinească propriile planuri de acțiune privind combaterea schimbărilor climatice și practicilor sustenabile în aplicarea corectă a strategiilor UE în acest scop, Noua Inițiativă Bauhaus și Pactul Verde al Uniunii Europene.
Parteneriatul GREEN+, prin expertiza entităților din diferite țări ale Uniunii Europene, conduce la atingerea rezultatelor propuse, astfel depășind identitatea națională. Parteneriatul este format din furnizori de formare a adulților, municipalități, o întreprindere socială cu experiență în dezvoltarea de instrumente pedagogice noi, precum și entități private cu experiență în practici ecologice, durabilitate și economia circulară și TIC.
Rezultatele proiectului constau în realizarea de schimburi de bune practici și exemple naționale precum și contribuția la crearea altora noi aplicabile la nivel european, schimburi de know-how și resurse pentru a oferi valoare adăugată. De asemenea, este vizată schimbarea culturii organizaționale și a metodelor de lucru și permiterea creșterii capacității organizaționale. Mai mult, se dorește abordarea problemei și nevoii de formare din diferite perspective pentru a fi oferită o soluție completă la nevoile și problemele identificate. Nu în ultimul rând, se creează o rețea de cooperare între parteneri pentru promovarea rezultatelor proiectului și pentru a permite durabilitatea și exploatarea rezultatelor.
Perioada de implementare: 01.02.2022 – 31.01.2024.
Informații despre proiect: Direcția Integrare Europeană, manager de proiect Șimon Corina
Fotbal: Selecții pentru grupele de juniori U19 și U17 în cadrul Gloria 2018
CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud constituie grupele de juniori U19 și U17 în vederea înscrierii acestora în campionatele naționale- ediția 2022-2023.
Juniorii născuți în anii 2004, 2005, 2006, 2007 și 2008 sunt așteptați mâine de la ora 10.00 la selecțiile care vor avea loc pe terenul sintetic din cadrul Complexului Sportiv ”Jean Pădureanu”.
Sunt așteptați la fotbal și copiii născuți în anii 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015 și 2016. Ei se pot prezenta la stadion zilnic, între orele 16.30 și 18.00. Se oferă gratuit instruire, echipamente și participarea în competiții.
O stradă din Bistrița rămâne fără apă potabilă până deseară

Aquabis Bistrita a anunțat că de la ora 14:15 până la ora 20:00 se va sista total furnizarea apei potabile în municipiul Bistrița, pe strada Libertății și străzile adiacente. În acest interval se vor executa unele lucrări de remediere a unei avarii apărute pe rețeaua de distribuție a apei.

,,În urma manevrelor executate pe reţeaua de distribuţie a apei potabile, s-ar putea produce deprecierea parametrilor calitativi ai apei (creşterea turbidităţii), fapt pentru care, înainte de consum, vă rugăm , lăsaţi să curgă apa câteva minute pentru limpezire.

AQUABIS S.A. îşi cere scuze faţă de consumatori pentru disconfortul apărut în acest interval”, a transmis Aquabis Bistrita
Ziua Internaţională a Păsărilor: Cea mai veche sărbătoare din calendarul mediului

Această zi este, anual, marcată în cadrul programului UNESCO “Omul şi bisofera”, neîntâmplator fiind celebrată în Aprilie. La 1 aprilie 1906 a fost semnată Convenţia Internaţională pentru Protecţia Păsărilor, unul din primele documente ecologice. Ziua Păsărilor nu semnifică doar celebrarea semnării Convenţiei, cât şi perioada de migrare a păsărilor din iarnă spre primăvară. Primul eveniment ecologic al lunii aprilie, cu o istorie centenară, are, invariabil, ca scop să educe noua generaţie spre a iubi şi a avea grijă de păsările sălbatice.

Din cele aproximativ 100.000 păsări din lume avifauna din România include un total de 383 specii, dintre care o specie a fost introdusă de oameni şi alte 10 specii enumerate se găsesc accidental în România și nu sunt incluse în numărul total al speciilor. 12 specii sunt ameninţate la nivel global.

Romsilva – Parcul National Muntii Rodnei a postat câteva imagini, în cinstea acestei zile surprinse în Parcul Național Munții Rodnei și Siturile Natura 2000 ROSCI0125 Munții Rodnei și ROSPA0085 Munții Rodnei.