Ajutați proiectul Meteo.BN! Mai sunt nevoie de 6 stații meteo automate în județ

Meteo.BN. a anunțat că pentru a finaliza partea de instalare de stații meteo automate, mai sunt nevoie de 6 unități pentru a definitiva această secțiune (Urmeniş, Parva, Budacu de Sus, Bozieş, Coşbuc, Feldru)

,,Odată acestea rezolvate, consider încheiată secțiunea de instalare a infrastructurii de care proiectul are nevoie, pentru o imagine perfectă a fenomenului meteo de la noi, din zonele locuite permanent. Ar mai fi Dealul Ştefăniței dar cum lipsa internetului din zonă pune probleme de conectivitate, rămâne de văzut pentru viitor.

Astfel, cele 6 stații de care mai este nevoie vor completa numarul celor 21 deja existente iar eu consider că numărul total de 27 de unități vor creiona o rețea perfectă pentru analiza meteo-climatologică de la noi”, s-a transmis pe pagina de facebook Meteo.BN.
Costurile totale pentru cele 6 stații se ridică la aproximativ 6500 RON, sume de care proiectul nu dispune în acest moment. Dacă doriți să sprijiniți în acest demers, puteți să donați în contul:
  • TITULAR CONT : BALAN MIHAI-OCTAVIAN
  • IBAN: RO51BACX0000000821418000.

,,Toate sumele strânse vor fi expuse pe pagină, cheltuielile, de asemenea, într-un regim transparent, cu dovezi de plată/achizitie etc.

După ce secțiunea de instalare se va fi terminat, odată reteaua pusă la punct, site-ul www.meteobn.ro , aflat în construcție / evaluare costuri, va putea deveni operațional, cu acces la informatii pe fiecare statie in parte, prognoze locale si la nivel de judet etc.
Până atunci, ținem legătura, după cum v-ați obişnuit, pe pagină”, a spus Mihai O. Bălan, administrator Meteo.BN.

image_2022-03-05_231619-282x300 Ajutați proiectul Meteo.BN! Mai sunt nevoie de 6 stații meteo automate în județ

Paul Știr: ,,Groaza războiului se resimte imediat ce treci granița spre Ucraina!”

,,Groaza războiului se resimte imediat ce treci granița spre Ucraina!

Cozi de mașini care se întind pe câțiva kilometri, mămici alături de copilașii lor pășind în grabă spre trecerea de frontieră, soldați înarmați la tot pasul, mașini de armată și filtre de control pe străzi, magazine închise, drumuri și căi de acces închise pentru blocarea eventualelor invazii, baricade pregătite pe marginea drumului, toate acestea creionează tabloul unor vremuri atât de grele, pline de necaz, teroare și nesiguranța zilei de mâine!
Dumnezeu să binecuvânteze Ucraina și să lase pacea de care este atâta nevoie!”, a transmis Paul Știr.
Polițiștii bistrițeni au oprit mașini în trafic și au invitat șoferii să facă o pauză de cafea sau ceai (FOTO/VIDEO)

Polițiștii din Bistrița-Năsăud, alături de reprezentanții ai Baroul Județean Bistrița-Năsăud au demarat o acțiune preventivă în trafic unde le-au urat bun-venit cetățenilor ucrainieni care au tranzitat județul sau au rămas în zonă.

Aceștia au oprit mai multe mașini și i-au invitat să facă o pauză de cafea sau ceai, după ce au condus distanțe considerabile. Reprezentanții Baroului Județean Bistrița-Năsăud au oferit sfaturi juridice și au înmânat ghidul bilingv româno-ucrainean redactat în cadrul Campaniei Naționale „Avocați pentru Refugiați”.

Totodată, au pus la dispoziția celor interesați, numărul telverde 0374025000, precum și lista actualizată a avocaților care oferă consultanță juridică gratuită pentru refugiații din Ucraina.

2b2aef5c-16ec-47ff-a36a-c7e2c18c1855-200x300 Polițiștii bistrițeni au oprit mașini în trafic și au invitat șoferii să facă o pauză de cafea sau ceai (FOTO/VIDEO)
63bcb5ee-119d-48b1-b9d5-b51cf880112a-300x200 Polițiștii bistrițeni au oprit mașini în trafic și au invitat șoferii să facă o pauză de cafea sau ceai (FOTO/VIDEO)
255d22d3-5d3b-42cc-90e5-aaf61984b626-300x202 Polițiștii bistrițeni au oprit mașini în trafic și au invitat șoferii să facă o pauză de cafea sau ceai (FOTO/VIDEO)
913ac4fb-9538-4ab7-b51e-b9ff77b621d8-225x300 Polițiștii bistrițeni au oprit mașini în trafic și au invitat șoferii să facă o pauză de cafea sau ceai (FOTO/VIDEO)
a7018f79-c06f-4c76-b19b-1481a7e1c3b7-300x200 Polițiștii bistrițeni au oprit mașini în trafic și au invitat șoferii să facă o pauză de cafea sau ceai (FOTO/VIDEO)
aa6ec957-ce5e-40fb-b2ce-8bb4e9de79ac-300x200 Polițiștii bistrițeni au oprit mașini în trafic și au invitat șoferii să facă o pauză de cafea sau ceai (FOTO/VIDEO)
f968da30-5428-4f0e-b0f9-d18dd118350c-300x240 Polițiștii bistrițeni au oprit mașini în trafic și au invitat șoferii să facă o pauză de cafea sau ceai (FOTO/VIDEO)
razvan-victor-preda-1-300x225 Polițiștii bistrițeni au oprit mașini în trafic și au invitat șoferii să facă o pauză de cafea sau ceai (FOTO/VIDEO)

Anterioară
Următoare

,,Noi am fost invitați de Inspectoratul de Poliție Bistrița-Năsăud, din partea baroului să luăm parte la această acțiune întrucât și noi am dezvoltat o campanie la nivel de UNVR și la nivelul tuturor barourilor din țară pentru a acoperi și latura asistenței judiciare a refugiaților. În cadrul acestei campanii sunt trei direcții prioritare:

  • Crearea unui telverde la care refugiații ucrainiei, în mod exclusiv pot să apeleze și să obțină anumite informații de urgență. La acel telverde sunt înscriși avocați din toată țara, inclusiv din cadrul baroului Bistrița-Năsăud. 
  • Redactarea și emiterea unui ghid bilingv româno-ucrainean și român-englez.
  • Condițiile de trecere a frontierei române

https://youtu.be/v3WjGdPs-gA

Toți cetățenii ucraineni pot să circule gratuit cu trenurile CFR

Ministrul transporturilor dl. Sorin Grindeanu a precizat faptul că toți cetățenii ucraineni pot să circule gratuit cu trenurile CFR, pe o perioadă nedeterminată, având în vedere situația din Ucraina.

  • La nivelul Regionalelor de Căi Ferate București Nord/Cluj/Galați/Iași persoanele refugiate din Ucraina primesc asistență de la autorități locale, ONG-uri;
  • Au fost create puncte speciale de informare cu translatori, s-au amenajat Săli de așteptare unde primesc apă și hrană;
  • Garniturile CFR Călători au fost suplimentate cu vagoane pentru a asigura călătoriile gratuite pentru refugiații din Ucraina.

Detalii suplimentare:

Regionala CF București Nord
Spații amenajate: 2 spații amenajate – sala de așteptare clasa a II-a și un fost spațiu comercial
Puncte de informare: 1 pe peronul central

Regionala CF Cluj
Puncte de frontieră:
– Halmeu,
– Sighetu Marmației
Spații amenajate:
– Halmeu (sală de așteptare),
– Sighetu Marmației (sală de așteptare),
– Oradea (sală de așteptare),
– Cluj Napoca (sală de așteptare)

Regionala CF Galați
Puncte de frontieră:
– Isaccea și
– Rădulești
Spații amenajate: 1 în Gara Galați

Regionala CF Iași
Puncte de frontieră la:
– Socola,
– Ungheni
Spații amenajate: săli de așteptare la Iași și Suceava.

Sesiune de admitere la Școala de Subofițeri de Pompieri și Protecție Civilă „Pavel Zăgănescu” Boldești

În perioada 7 martie – 27 mai 2022, se organizează o nouă sesiune de admitere la unitățile de învățământ ale MAI în care se formează subofițeri și maiștri militari. Numărul de locuri, la Școala de Subofițeri de Pompieri și Protecție Civilă „Pavel Zăgănescu” Boldești este de 300 de locuri.
Persoanele care îndeplinesc condițiile și criteriile necesare și care doresc să candideze pe unul din aceste locuri, pot depune cererea-tip de înscriere începând cu 7 martie până la data de 18 martie în funcție de domiciliul sau reședința înscris/ă pe cartea de identitate, exclusiv în format electronic, inclusiv în zilele de sâmbătă și duminică. Astfel, unitatea de recrutare este structura de resurse umane din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență ,,Bistrița” al județului Bistrița – Năsăud.

Sesiunea de admitere cuprinde mai multe etape:
În vederea constituirii dosarului de recrutare, candidații depun toate documentele solicitate până la data de 27 martie 2022. Evaluarea psihologică a candidaților se susține cel târziu până la data de 22 martie 2022, conform planificării realizate de către persoanele responsabile. Urmează proba de evaluare a performanței fizice, evaluarea cunoștințelor și examinarea medicală a candidaților rămași în concurs după parcurgerea etapelor amintite.
Candidații pentru Școala de Subofițeri de Pompieri și Protecție Civilă „Pavel Zăgănescu” Boldești susțin proba de evaluare a performanței fizice exclusiv la sediul școlii, fără a conta domiciliul sau reședința înscris/ă pe cartea de identitate, 31 martie – 06 aprilie 2022.

l_8702-300x167 Sesiune de admitere la Școala de Subofițeri de Pompieri și Protecție Civilă „Pavel Zăgănescu” Boldești

Această probă se evaluează cu note de la 5 la 10, respectiv „Nepromovat”, pentru promovare fiind necesar să se obțină minimum nota 5.
Eventualele contestații cu privire la această probă de concurs se transmit de către candidați online la adresa de e-mail a unității de învățământ pentru care candidează și se soluționează la sediul acesteia, în termen de 48 de ore de la depunere.
Examinarea medicală se realizează în perioada 18 aprilie – 20 mai 2022, pentru candidații care se încadrează în numărul de locuri scoase la concursul de admitere, în ordinea descrescătoare a notelor finale.
Unitatea de învățământ postează pe site-ul oficial, la finalul fiecărei zile, situația candidaților care au finalizat examinarea medicală, succesiv, până la completarea numărului de locuri scoase la concursul de admitere. Sunt declarați admiși candidații care au fost declarați apt medical, în ordinea descrescătoare a notelor finale.
Rezultatele finale ale admiterii vor fi aduse la cunoștința candidaților prin afișare la sediul unității de învățământ și prin postare pe site-urile oficiale ale acestora, până la data de 27 mai 2022.
Probele de concurs pentru admiterea la Şcoala de Subofițeri de Pompieri și Protecție Civilă „Pavel Zăgănescu” Boldești, se susțin la sediul unității de învățământ în data de 09 aprilie 2022.
După fiecare probă de concurs, școala va publica pe site-ul propriu rezultatele obținute de candidați.

Detalii cu privire la această sesiune de admitere, inclusiv în ceea ce privește tematica și bibliografia, vor fi disponibile pe site-ul MAI https://www.mai.gov.ro/cariera/institutii-de-invatamant-formare-profesionala/ , dar și pe site-urile inspectoratelor generale și ale fiecărei instituții de învățământ amintite.

Foto: PrahovaNews

Situația epidemiologică în Bistrița-Năsăud

În ultimele 24 de ore, la nivel național au fost înregistrate 5.602 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 351 mai puțin decât în ziua anterioară. 701 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. 

La nivelul județului Bistrița-Năsăud, au fost raportate următoarele date referitoare la situația epidemiologică privind îmbolnăvirea cu COVID-19:
  • 28.154 cazuri confirmate de COVID-19;
  • 1.095 decese înregistrate în Corona-Forms;
  • 273 persoane în carantină;
  • 29 persoane izolate în spital, 214 izolate la domiciliu;
  • 478 teste efectuate (114 RT PCR și 364 teste rapide) dintre care 93 la Spitalul Județean de Urgență Bistrița.
Informații referitoare la campania de vaccinare din județul Bistrița-Năsăud:
  • Vaccin administrat până în prezent: 206.787 doze;
  • 37 de persoane vaccinate ieri, 03.03.2022 (8 cu doza 1, 21 cu doza 2 și 8 cu doza 3);
  • Totalul numărului de persoane vaccinate cu cel puțin o doză este 107.397;
  • Totalul numărului de persoane vaccinate cu schemă completă este 107.376;
  • Totalul numărului de persoane vaccinate cu doza a treia este 28.884;
  • 113 de copii între 5-11 ani vaccinați până în prezent.

 

1-3-695x1024 Situația epidemiologică în Bistrița-Năsăud

Rețete culinare: Ciulama de ciuperci – Rețetă de post

Ingrediente

  • 500 gr ciuperci proaspete;
  • 1 lingura ulei;
  • 1 ceapa mare;
  • 200 ml apa fierbinte;
  • 2 linguri pline smantana de post;
  • sare si piper dupa gust;
  • 5 fire de marar.

Mod de preparare 

  • Ceapa se taie marunt, iar ciupercile le taiem felii.
  • Punem uleiul la incins intr-o cratita.
  • Calim ceapa si ciupercile pentru 5 minute.
  • Adaugam apa si lasam sa fiarba 20 minute.
  • Adaugam smantana de post , amestecam si mai lasam sa fiarba 1 minut.
  • Potrivim de sare, piper si adaugam mararul proaspat tocat marunt.
  • Se serveste cu mamaliguta, conform bucatariaromeneasca.ro.
Anunț important din partea primăriei Sîngeorz-Băi pentru locuitorii de pe tronsonul Glimeea spre Cormaia

Primăria Sîngeorz-Băi a anunțat că lucrările care se derulează pe tronsonul Glimeea spre Cormaia, cu destinația de traseu de cicloturism prin proiectul „S.O.S. (Satul-Orașul-Stațiunea) Aqua Primus” nu pot să fie înaintate din cauza a diferiți arbori ieșiți/crescuți prin garduri și extinși până pe suprafața domeniului public supus proiectului. Astfel, se solicită toaletarea acestora de către proprietari sau de firma care prestează lucrările.

,,Alte nelămuriri se pot dezbate la sediul primăriei Sângeorz-Băi.

Vă rugăm să vă mobilizați ÎN REGIM DE URGENȚĂ în acțiunea de toaletare a acestor arbori, care periclitează drumul prevăzut a fi un traseu de cicloturism sau transmiteți acordul dumneavoastră în cedarea către firma prestatoare acțiunea de efectuare a acestor lucrări”, a transmis Primăria Sîngeorz-Băi.
Transport ilegal de material lemnos depistat de către jandarmii montani din Colibița (FOTO)

Transport ilegal de material lemnos depistat de către jandarmii montani din Colibița

Aflați într-o acțiune specifică pe linie silvică în zona intersecției drumurilor forestiere Corbul-Izvorul Lung, jandarmii din cadrul Postului Montan Colibița au depistat miercuri 2 martie 2022, un autovehicul care transporta ilegal material lemnos.

La o primă verificare, jandarmii montani au constatat că pe avizul deținut de către transportator nu era completată întreaga cantitate a lemnului încărcat, existând diferențe între aviz și cantitatea încărcată.

Bărbatul de 60 de ani din Josenii-Bârgăului a fost sancționat cu 5.000 de lei, în conformitate cu prevederile Legii nr. 171 din 2020 privind stabilirea și sancționarea contravențiilor silvice, astfel: 2.000 de lei amendă pentru transport de material lemnos cu diferențe între aviz și cantitatea inventariată (art. 19, lit.b), respectiv cu 3.000 de lei amendă pentru completarea necorespunzătoare a avizului de transport (art. 21, lit. d).

Cantitatea de 5,371 metri cubi de material lemnos, în valoare de 3.136 lei, a fost ridicată în vederea confiscării și predată în custodie Ocolului Silvic Bistrița-Bârgăului conform reglementărilor legale în vigoare.

Astfel de acțiuni vor continua și în perioada următoare pentru prevenirea și combaterea tăierilor și transportului ilegal de material lemnos.

2db661f5-0103-4855-9d50-49ddb866de4d-225x300 Transport ilegal de material lemnos depistat de către jandarmii montani din Colibița (FOTO)
028d8589-072e-4796-9328-b40919fcf6e6-e1646298970898-300x270 Transport ilegal de material lemnos depistat de către jandarmii montani din Colibița (FOTO)
1362c5cb-06d2-42b8-a74e-d2278958305c-228x300 Transport ilegal de material lemnos depistat de către jandarmii montani din Colibița (FOTO)
d476baf7-4db4-4d99-bf77-e1abc3a5f048-278x300 Transport ilegal de material lemnos depistat de către jandarmii montani din Colibița (FOTO)
fddadf4f-adb4-4dd7-8380-f5314c3057b4-225x300 Transport ilegal de material lemnos depistat de către jandarmii montani din Colibița (FOTO)

Anterioară
Următoare